Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Varietati de tomate - opinii ale cultivatorilor

- - - - -
  • Please log in to reply
362 replies to this topic

#37
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Sigur că trimit :)
Sa imi dai numele destinatarului, adresa, cod postal , telefon de contact.
M

#38
costyn26

costyn26

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 08.01.2007
V-am lasat adresa in PM.Multumesc

Edited by costyn26, 06 February 2014 - 19:52.


#39
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Seara buna tuturor!

Ma pregatesc de cumparaturi si doream ceva pareri din partea voastra.
Vreau sa cumpar seminte marca Florian (semplus) si nu stiu daca alegerile mele sunt ok. Puteti sterge numele firmei daca este considerata reclama.
In afara de rosii cherry, m-am orientat catre:
- rio grande (am inteles ca sunt mai rezistente la seceta)
- rozov gigant
- homestead
- marmand
- san mazaro
- rosii negre (ma asteptam la un nume, insa asa sunt denumite)

Ce parere aveti? Ma intereseaza sa fie gustoase si rezistente la seceta. Anul acesta este de incercare, un fel de joaca sa-mi fac si mana si damblaua. De la anul incepe munca serioasa.

#40
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Daca ai de gand sa mergi doar o singura data pe luna la gradina, eu zic sa pui...gazon!
;)

#41
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Voi merge la 2 sau 3 saptamani. Eu voi incerca oricum. Ma ajuta o informatie cu privire la calitatile tomatelor mai sus mentionate.

#42
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Rio Grande si San Marzano (sunt cele prunisoara din cutiile cu rosii decojite in suc propriu) merg bine in gradina, fiind bune si pentru conserve. Alege 3 - 4 soiuri, nu te arunca la multe de la inceput. Fara sa ai timp de ele, rezultatele vor fi variabile, iar concluziile, in buna masura, gresite.

Problema este cu rezistenta la seceta, legumicultura implicand irigarea (aproape) ZILNICA. Daca nu are cine sa o faca pentru tine, chiar si gazonul lui guru se va ofili.

Edited by jumborom, 10 February 2014 - 22:37.


#43
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc pentru opinie! Oricum va fi, eu voi incerca desi rezultatele vor fi aproape sigur dezastruoase. Pe mine ma va multumi si 10% procent de reusita.

#44
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
Macar are cine sa ude sau ne gandim la o instalatie automata ?

#45
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Nu le va uda nimeni din pacate. Instalatie va fi de la anul. Voi incerca sa conving pe cineva insa la cum cunosc persoanele in zona sansele sunt minime.

#46
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007
O submersibila bagat in put cu priza programabila sa bage apa prin tuburile cu picurare de la 5 la 6 dimineata.

Sau pleaca vecinii cu tuburile si cu pompa ?

#47
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Nu vecinii sunt ok din punctul acesta de vedere. In zona chiar nu se fura. Mi-e teama sa am ceva de genul acesta fara supravieghere. In zona se taie destul de des curentul si cand revine sunt fluctuatii puternice de tensiune. Mi-a ars un frigider o poveste de genul asta....Mi-e teama de un scurt circuit.

#48
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Mai e si treaba cu culesul...ce sa culegi la trei saptamani? Zborseli?
Pana te vei putea ocupa cum se cade de gradina, mai bine plantezi niste pomi si arbusti fructiferi...
Stii care e perioada optima de plantat la astia?
Daca nu sti, iti spun eu:
Acum cinci ani!
:)
Toate cele bune si multa bafta!

Edited by subway_guru, 10 February 2014 - 23:21.


#49
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Guru are dreptate, si la rosii perioada e peste un an...Parerea mea e sa nu te agiti cu rosiile.
Daca te agiti totusi din masochism, incearca-le doar pe alea de tip pruna, marzano si rio...De rezistat la seceta nu rezista ele, ca sunt rosii totusi, rezista mai mult decat altele sau altfel spus au rezultate mai bune decat altele...dar asta nu inseamna ca rezista la ce te-ai gandit tu.
Daca prinzi un an ploios e posibil sa faci de-o galeata cu rosii....
Semintele bulgarilor sunt chiar bune deci ia cu incredere.

#50
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@anasstasia
Insamanteaza, planteaza ce iti pofteste inima. Soiuri, hibrizi, rustice, boieresti, populare, moderne orice. Nu poti sti carui soi ii merge mai bine la tine in grădină.
Poti apela la trucul cu pietrele. Pui 2-4 pietre in jurul plantei iar acestea vor retine umiditatea in substratul de sub ele. E dovedit. :)

#51
anasstasia

anasstasia

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 30.07.2013
Multumesc Megane!

#52
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 parintele, on 11 februarie 2014 - 00:24, said:

..De rezistat la seceta nu rezista ele, ca sunt rosii totusi,

Ba sa stiti ca rezista...acuma depinde si in ce faza zunt, dar acum 2 ani, in vara aia cu temperaturi teribile, la mine nu a plouat deloc de pe la jumatatea lui iunie...ei bine, vecina mea a udat rosiile de 2 ori in vara aia, o data in iulie si o data in august si, spre surprinderea mea, plantele au rezistat cu succes, au si produs! Si nu pot sa spun ca au produs mai putin decat ale mele, udate saptamanal. Am putut sa fac comparatia pentru ca loturile de plante au fost unul langa altul, deci nu se poate spune ca ale ei au fost intr-un pamant mai reavan, mai umed!

#53
virg72

virg72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 14.01.2012
@anasstasia, am mai spus-o si in alta parte, pune si rasadeste ce vrei sau ce ti-am sugerat in celalalt post, se fac sigur, si lasa picurarea ca inainte habar nu avea lumea de picurare, dadea prin inundare, pe vaduri sau rigole si se faceau.
pe vaduri se uda cam la o saptamana o data si tu daca ai sa dai la doua n-o fi sf de lume, tot se face ceva, garantat.
si iti mai spun, ca afara, mai bine se face o planta printre balarii, mai ales rosia,. decat bibiulita de gasesti acul pe jos.
anul trecut un cunoscut a rasadit 20 de ari(2000m2) de rosii ghinda(pruna), le uda la 2 si 3 saptamani si a facut cultura destul de buna.


#54
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Claudia, depinde foarte mult si de zona dar si de conditiile din curtea respectiva.
DEsigur ca pot sa reziste dar te-as invita pe aici prin sud, prin jumatate de iulie asa, cand afara sunt 35-39 la umbra, in soare mori, umezeala e sufocanta, soarele te arde ca pe carnacior carbunii ....SA vezi tu ce rezista, mai mare dragul.
Si cu ierbaria tot asa, e corect, protejeaza de soare, dar si cand in desimea pe calduri intra o mica boliciune ceva...nu mai alegi nimic din ele...
Sansele de reusita or exista in teorie, dar nu oricunde in aceeasi masura...Prin unele zone sunt zero barat.

Singurul lucru bun din toata povestea asta este ca acel teren nu a fost cultivat recent si deci incarcatura de bazdaganii patogene e mica...asta reprezinta o speranta dar asteptarile tot mici spre foarte mici ar fi...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate