Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Primul pas dupa infiintare PFA

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
BiancaR

BiancaR

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 06.11.2013
Va trebui sa mergi in termen de 15 zile de la infiintare cu registrele, din cate imi aduc aminte. Pentru stampila  nu ai un nr. de zile doar ca o sa-ti trebuiasca sa stampilezi diverse si ar fi bine sa o ai. Pentru norma de venit verifica aici http://static.anaf.r...e_venit2013.htm - vezi ce si cum si apoi depui declaratiile in acest sens.

#38
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Multumesc mult pt raspuns.
Apreciez.

#39
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Post-Diana-, on 08 ianuarie 2014 - 23:08, said:

Ce sistem de impozitare?
Real. Nu ai activitatea in norma.

View Post-Diana-, on 08 ianuarie 2014 - 23:08, said:

Stampila aia in cat timp trebuie sa o faci sau nu e cu timp, gen in x zile....?
Doar banca mai cere asa ceva.

View Post-Diana-, on 08 ianuarie 2014 - 23:08, said:

La ANAF pt declarare PFA trebuie sa mergi cu registrele alea 3 sau se merge ulterior ?
Nu. Le iei de la ei si mai tarziu daca vrei.

#40
TLGsoft

TLGsoft

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,553
  • Înscris: 25.03.2006

View Postneagu_laurentiu, on 09 ianuarie 2014 - 11:44, said:

Doar banca mai cere asa ceva.

Mai sunt si dinozaurii de la Posta.

#41
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Eu nu am timp sa stau pe la ghisee si birocratii...
E mare pierdere de timp si un avocat specializat are alta intrare.
Desi detin propria firma, sunt in curs de a deveni PFA deoarece am anumite avantaje. Dar nu am timp de pierdut cu birocratia specifica, asa ca am apelat la profesionisti.
Le-am dat actele, taxele necesare si acum astept sa vina sa semnez ce am de semnat.
O cunostinta mi-a recomandat acest cabinet de avocatura specializat in toate, inclusiv infiintare pfa.
Pur si simplu n-am chef sa ma respinga la ghiseu pentru cu am cine dreaq mai stie ce act sau copie, sau nu sunt in ordine...

#42
hori21

hori21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 561
  • Înscris: 18.05.2009
cam miroase a reclama...mai ales din semnatura

#43
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Pe draq!
Am firma mea de IT si vreau sa ma fac PFA ca sa pot colabora direct cu firma mea cu acte ok, prin contract de consultanta IT, prestare servicii etc.
Am proiecte de lucru de nu mai stiu de mine, n-am timp sa astept dupa sufocatele alea de le stat!

#44
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai grija ca miroase de la o posta cand SRL-ul isi deduce cheltuieli prin PFA-ul detinut de aceeasi persoana ! Daca-s diferite atunci e ok.

Edited by neagu_laurentiu, 23 February 2014 - 11:11.


#45
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Salut. Data limita pt 220 pt anul 2014? Aveti idee?

dar 200 pt anul 2013?

Edited by shadowgign2, 24 February 2014 - 16:26.


#46
ahyle-blue

ahyle-blue

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 29.10.2005
Salut.

Legat de OUG 58/2010, citisem mai devreme urmatorul articol: http://www.evz.ro/de...nta-942721.html
Intamplarea face ca o firma ce lucreaza cu PFA-uri au primit o sesizare in baza acestei modificari.

Ceva sugestii/pareri?

#47
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Codul fiscal e clar, te incadrezi la un articol atunci se reconsidera:

Codul fiscal said:

ART. 7 Definiţii ale termenilor comuni
(1) În înţelesul prezentului cod, cu excepţia titlului VI, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele semnificaţii:
1. activitate - orice activitate desfăşurată de către o persoană în scopul obţinerii de venit;
2. activitate dependentă - orice activitate desfăşurată de o persoană fizică într-o relaţie de angajare;
2.1. Orice activitate poate fi reconsiderată ca activitate dependentă dacă îndeplineşte cel puţin unul dintre următoarele criterii:
a) beneficiarul de venit se află într-o relaţie de subordonare faţă de plătitorul de venit, respectiv organele de conducere ale plătitorului de venit, şi respectă condiţiile de muncă impuse de acesta, cum ar fi: atribuţiile ce îi revin şi modul de îndeplinire a acestora, locul desfăşurării activităţii, programul de lucru;
b ) în prestarea activităţii, beneficiarul de venit foloseşte exclusiv baza materială a plătitorului de venit, respectiv spaţii cu înzestrare corespunzătoare, echipament special de lucru sau de protecţie, unelte de muncă sau altele asemenea şi contribuie cu prestaţia fizică sau cu capacitatea intelectuală, nu şi cu capitalul propriu;
c) plătitorul de venit suportă în interesul desfăşurării activităţii cheltuielile de deplasare ale beneficiarului de venit, cum ar fi indemnizaţia de delegare-detaşare în ţară şi în străinătate, precum şi alte cheltuieli de această natură;
d) plătitorul de venit suportă indemnizaţia de concediu de odihnă şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă, în contul beneficiarului de venit.
2.2. În cazul reconsiderării unei activităţi ca activitate dependentă, impozitul pe venit şi contribuţiile sociale obligatorii, stabilite potrivit legii, vor fi recalculate și virate, fiind datorate solidar de către plătitorul şi beneficiarul de venit.  În acest caz se aplică regulile de determinare a impozitului pentru veniturile din salarii realizate în afara funcţiei de bază

Contractul incheiat cu platitorul sa nu includa clauze ce interfereaza cu acele puncte.

Edited by neagu_laurentiu, 20 March 2014 - 13:11.


#48
sony_sony

sony_sony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2010
La  un PFA inregistrat cu norma de venit nefiind platitor de tva firma fiind de de transport rutier cod caen 4941  ce anume inregistrez in registrul jurnal? (incasarile pe baza chitantei si cu motorina cum e se trece la plati? si inca o lamurire as vrea ,daca angajez un sofer am nevoie de contabil care lunar sa faca actele pentru toate contributiile datorate la stat? sau le pot face si eu.Mai exact ce prevede sa am un angajat?

#49
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postsony_sony, on 13 februarie 2015 - 15:22, said:

La  un PFA inregistrat cu norma de venit nefiind platitor de tva firma fiind de de transport rutier cod caen 4941  ce anume inregistrez in registrul jurnal?
Pana in 2014 era asa:

Codul fiscal said:

ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(8) Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația să completeze numai partea din Registrul-jurnal de încasări și plăți referitoare la încasări, potrivit reglementărilor contabile elaborate în acest scop.
Iar incepand cu anul 2015 avem asa:

Codul fiscal said:

ART. 49 Stabilirea venitului net anual pe baza normelor de venit
(8) Contribuabilii care desfăşoară activităţi pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligaţia să completeze numai partea referitoare la venituri din Registrul de evidenţă fiscală şi nu au obligaţii privind evidenţa contabilă.

View Postsony_sony, on 13 februarie 2015 - 15:22, said:

daca angajez un sofer am nevoie de contabil care lunar sa faca actele pentru toate contributiile datorate la stat? sau le pot face si eu.Mai exact ce prevede sa am un angajat?
Nu trebuie contabil. Acum daca nu stii ce acte trebuie sa intocmesti tot va trebui sa consulti unul macar pana inveti tu.
Trebuie sa folosesti aplicatia Revisal ce gestioneaza contractele de munca si lunar sa depui declaratia 112 cu impozitele si taxele (angajat si angajator).

#50
sony_sony

sony_sony

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 11.07.2010
Multumesc tare mult ! Cat de cat am ajuns la liman ramane sa vad cum e cu declaratia 112 acolo chiar am nelamuriri

#51
Ciprianionut88

Ciprianionut88

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.02.2015
Salut am un srl din 2008 la care sunt administrator si sunt in prag de insolvente am datorie catre o filma de leasing si hotarire judecatoreasca,executare silita,poprire pe cont. Acum am o afacere si trebui sa deschid o firma noua in care sa am o implicare de 50% partenerul are functia de administrator.Va intreb in situatia in care urmeaza sa am cazier financiar eventual poprire pe contul personal in ce masura poate afecta bunul mers al noii afaceri,se poate ca in baza executarii silite sa se extinda si la noua firma unde am 50%.Contabila sugereaza ca ar fi mult mai bine sa cer radierea firmei,situatie ce dureaza 3-4 luni,dar exista posibilitatea sa scap de cazierul financiar.Va multumesc pentru ori ce sugestie.
Salut,am si eu o intrebare putin mai dificila.Sunt administrator si actionar la doua firme,bineinteles la una din ele singur actionar.Posted Image Acum problema dureroasa ambele firme sunt cu datorii si astept insolventa in ori ce moment.Posted Image O situatie nou aparuta,o posibila afacere,bineinteles ca trebui sa am dinnou un srl.Acum intrebarea infiintez un nou srl in care sa am o implicare 50% si partenerul meu sa aiba functia de administrator si sediul social,cum poate afecta si in ce masura noul srl,istoricul meu gri in relatia cu anaf-ul,mai ales ca nu am incheiat socotelile cu firmele vechi,inca detin functia de administrator.Posted ImageVa multumesc pentru orice sugestie,parere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate