Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Botezul cu Duhul Sfant

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1502 replies to this topic

#1
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Se stie ca Isus a promis Duh Sfant, celor care i-l cer:

cu cat mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!" (Luc.11:13)

Ce va asteptati sa se intample, daca cereti Duh Sfant, in rugaciune? cum credeti ca veti primi pe Duhul Sfant?

#2
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
De ce ai cere Duh Sfant? Eventual poti cere iertarea pacatelor, mantuire, sanatate pentru cineva bolnav etc. Nu am mai auzit o asemena ineptie: sa ceri Duh Sfant!
Duhul Sfant este persoana a Sfintei Treimi. Persoana. Cum adica sa ti-l dea tie? Crezi ca e un catelus cu care tu sa te joci?
Poate te referi la har? Harul este o energie divina dar nu trebuie sa-l ceri. El vine atunci cand te sfintesti. Daca-l ceri inseamna ca te crezi vrednica, asta inseamna mandrie, deci clar nu are cum sa vina harul lui Dumnezeu peste tine. Nu pot intra chiar in multe detalii dar poti intra pe atatea site-uri crestin ortodoxe pentru raspunsuri, cum ar fi crestinortodox.ro/forum

Edited by rinser, 13 March 2013 - 18:07.


#3
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postrinser, on 13 martie 2013 - 18:07, said:

De ce ai cere Duh Sfant? Eventual poti cere iertarea pacatelor, mantuire, sanatate pentru cineva bolnav etc. Nu am mai auzit o asemena ineptie: sa ceri Duh Sfant!
Duhul Sfant este persoana a Sfintei Treimi. Persoana. Cum adica sa ti-l dea tie? Crezi ca e un catelus cu care tu sa te joci?
Poate te referi la har? Harul este o energie divina dar nu trebuie sa-l ceri. El vine atunci cand te sfintesti. Daca-l ceri inseamna ca te crezi vrednica, asta inseamna mandrie, deci clar nu are cum sa vina harul lui Dumnezeu peste tine. Nu pot intra chiar in multe detalii dar poti intra pe atatea site-uri crestin ortodoxe pentru raspunsuri, cum ar fi crestinortodox.ro/forum
Oh da cat v-au prostit popii aia (securisti  mascati ) , Harul lui D-zeu e dragostea lui pt credinciosii in Hristos , nu e incumetare sa cer ca harul LUI sa se pogoare peste tine si Duhul Lui sa fie cu tine si sa te calauzeasca in caile tale .

#4
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
@blueday
Calauzirea Duhului Sfant al Lui Dumnezeu, pecetluirea cu Duhul Sfant , arvuna, prezenta Duhului Sfant sunt cu totul diferite fata de cele pretinse in invataturile lor de catre charismaticii (penticostalii) schismatici (strajeri si alte organizatii pseudo-crestine).

La Romani 6 citim:
“3 Nu ştiţi că toţi cîţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui?
4 Noi deci, prin botezul în moartea Lui, am fost îngropaţi împreună cu El, pentruca, după cum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă.
5 În adevăr, dacă ne-am făcut una cu El, printr'o moarte asemănătoare cu a Lui, vom fi una cu El şi printr'o înviere asemănătoare cu a Lui.
6 Ştim bine că omul nostru cel vechi a fost răstignit împreună cu El, pentruca trupul păcatului să fie desbrăcat de puterea lui, în aşa fel ca să nu mai fim robi ai păcatului;
7 căci cine a murit, de drept, este izbăvit de păcat.
8 Acum, dacă am murit împreună cu Hristos, credem că vom şi trăi împreună cu El,
9 întrucît ştim că Hristosul înviat din morţi, nu mai moare: moartea nu mai are nici o stăpînire asupra Lui.
10 Fiindcă prin moartea de care a murit, El a murit pentru păcat, odată pentru totdeauna; iar prin viaţa pe care o trăieşte, trăieşte pentru Dumnezeu.
11 Tot aşa şi voi înşivă, socotiţi-vă morţi faţă de păcat, şi vii pentru Dumnezeu, în Isus Hristos, Domnul nostru..”

La Romani 8:9 citim: “Voi insa nu mai sunteti pamantesti, ci duhovnicesti, daca Duhul lui Dumnezeu locuieste intr-adevar in voi. Daca n-are cineva Duhul lui Hristos, nu este al Lui.”


Efeseni
cap. 1
11  În El am fost făcuţi şi moştenitori, fiind rânduiţi mai dinainte, după hotărârea Aceluia, care face toate după sfatul voii Sale,
12  ca să slujim de laudă slavei Sale, noi, care mai dinainte am nădăjduit în Cristos.
13  Şi voi, după ce aţi auzit Cuvântul adevărului (Evanghelia mântuirii voastre), aţi crezut în El şi aţi fost pecetluiţi cu Duhul Sfânt, care fusese făgăduit
14  şi care este o arvună a moştenirii noastre, pentru răscumpărarea celor câştigaţi de Dumnezeu, spre lauda slavei Lui.

cap.4
4 Este un singur trup, un singur Duh, după cum şi voi aţi fost chemaţi la o singură nădejde a chemării voastre.
5 Este un singur Domn, o singură credinţă, un singur botez.
6 Este un singur Dumnezeu şi Tată al tuturor, care este mai pe sus de toţi, care lucrează prin toţi şi care este în toţi.
7 Dar fiecăruia din noi harul i -a fost dat după măsura darului lui Hristos.


2 Corinteni cap. 5

5 Ştim, în adevăr, că, dacă se desface casa pămîntească a cortului nostru trupesc, avem o clădire în cer dela Dumnezeu, o casă, care nu este făcută de mînă ci este vecinică.
2 Şi gemem în cortul acesta, plini de dorinţa să ne îmbrăcăm peste el cu locaşul nostru ceresc,
3 negreşit dacă atunci cînd vom fi îmbrăcaţi nu vom fi găsiţi desbrăcaţi de el.
4 Chiar în cortul acesta deci, gemem apăsaţi; nu că dorim să fim desbrăcaţi de trupul acesta, ci să fim îmbrăcaţi cu trupul celalt peste acesta, pentruca ce este muritor în noi, să fie înghiţit de viaţă.
5 Şi Cel ce ne -a făcut pentru aceasta, este Dumnezeu, care ne -a dat arvuna Duhului.
6 Aşa dar, noi întotdeauna sîntem plini de încredere; căci ştim că, dacă sîntem acasă în trup, pribegim departe de Domnul, -
7 pentrucă umblăm prin credinţă, nu prin vedere. -
8 Da, sîntem plini de încredere, şi ne place mult mai mult să părăsim trupul acesta, ca să fim acasă la Domnul.
9 Deaceea ne şi silim să -I fim plăcuţi, fie că rămînem acasă fie că sîntem departe de casă.
10 Căci toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată al lui Hristos, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul, pe care -l va fi făcut cînd trăia în trup.

Căci dragostea lui Hristos ne strînge; fiindcă socotim că, dacă Unul singur a murit pentru toţi, toţi deci au murit.
15 Şi El a murit pentru toţi, pentruca cei ce trăiesc, să nu mai trăiască pentru ei înşişi, ci pentru Cel ce a murit şi a înviat pentru ei.
16 Aşa că, de acum încolo, nu mai cunoaştem pe nimeni în felul lumii; şi chiar dacă am cunoscut pe Hristos în felul lumii, totuş acum nu -L mai cunoaştem în felul acesta.
17 Căci, dacă este cineva în Hristos, este o făptură (Sau: zidire.) nouă. Cele vechi s'au dus: iată că toate lucrurile s'au făcut noi.
18 Şi toate lucrurile acestea sînt dela Dumnezeu, care ne -a împăcat cu El prin Isus Hristos, şi ne -a încredinţat slujba împăcării;
19 că adică, Dumnezeu era în Hristos, împăcînd lumea cu Sine, neţinîndu-le în socoteală păcatele lor, şi ne -a încredinţat nouă propovăduirea acestei împăcări.
20 Noi dar, sîntem trimeşi împuterniciţi ai lui Hristos; şi, ca şi cum Dumnezeu ar îndemna prin noi, vă rugăm fierbinte, în Numele lui Hristos: Împăcaţi-vă cu Dumnezeu!
21 Pe Cel ce n'a cunoscut niciun păcat, El L -a făcut păcat pentru noi, ca noi să fim neprihănirea lui Dumnezeu în El.
Galateni cap.3
26 Căci toţi sînteţi fii ai lui Dumnezeu, prin credinţa în Hristos Isus.
27 Toţi cari aţi fost botezaţi pentru Hristos, v'aţi îmbrăcat cu Hristos.
28 Nu mai este nici Iudeu, nici Grec; nu mai este nici rob nici slobod; nu mai este nici parte bărbătească, nici parte femeiască, fiindcă toţi sînteţi una în Hristos Isus.

Efeseni , cap.5
25 ... cum a iubit şi Hristos Biserica şi S'a dat pe Sine pentru ea,
26 ca s'o sfinţească, după ce a curăţit -o prin botezul cu apă prin Cuvînt,

Coloseni , cap.1
17 El este mai înainte de toate lucrurile, şi toate se ţin prin El.
18 El este Capul trupului, al Bisericii. El este începutul, cel întîi născut dintre cei morţi, pentruca în toate lucrurile să aibă întîietatea.
19 Căci Dumnezeu a vrut ca toată plinătatea să locuiască în El,
20 şi să împace totul cu Sine prin El, atît ce este pe pămînt cît şi ce este în ceruri, făcînd pace, prin sîngele crucii Lui.
21 Şi pe voi, cari odinioară eraţi străini şi vrăjmaşi prin gîndurile şi prin faptele voastre rele, El v'a împăcat acum
22 prin trupul Lui de carne, prin moarte, ca să vă facă să vă înfăţişaţi înaintea Lui sfinţi, fără prihană şi fără vină
27 Dumnezeu a voit să le facă cunoscut care este bogăţia slavei tainei acesteia între Neamuri, şi anume: Hristos în voi, nădejdea slavei.
28 Pe El Îl propovăduim noi, şi sfătuim pe orice om, şi învăţăm pe orice om în toată înţelepciunea, ca să înfăţişăm pe orice om, desăvîrşit în Hristos Isus.
cap.2
să li se îmbărbăteze inimile, să fie uniţi în dragoste, şi să capete toate bogăţiile plinătăţii de pricepere, ca să cunoască taina lui Dumnezeu Tatăl, adică pe Hristos,
3 în care sînt ascunse toate comorile înţelepciunii şi ale ştiinţei.
4 Spun lucrul acesta, pentruca nimeni să nu vă înşele prin vorbiri amăgitoare.
5 Căci măcarcă sînt departe cu trupul, totuş cu duhul sînt cu voi, şi privesc cu bucurie la buna rînduială care domneşte între voi şi la tăria credinţei voastre în Hristos.
6 Astfel dar, după cum aţi primit pe Hristos Isus, Domnul, aşa să şi umblaţi în El,
7 fiind înrădăcinaţi şi zidiţi în El, întăriţi prin credinţă, după învăţăturile cari v'au fost date, şi sporind în ea cu mulţămiri către Dumnezeu.
8 Luaţi seama ca nimeni să nu vă fure cu filosofia şi cu o amăgire deşartă, după datina oamenilor, după învăţăturile începătoare ale lumii, şi nu după Hristos.
9 Căci în El locuieşte trupeşte toată plinătatea Dumnezeirii.
10 Voi aveţi totul deplin în El, care este Capul oricărei domnii şi stăpîniri.
11 În El aţi fost tăiaţi împrejur, nu cu o tăiere împrejur, făcută de mînă, ci cu tăierea împrejur a lui Hristos, în desbrăcarea de trupul poftelor firii noastre pămînteşti,
12 fiind îngropaţi împreună cu El, prin botez, şi înviaţi în El şi împreună cu El, prin credinţa în puterea lui Dumnezeu, care L -a înviat din morţi.
13 Pe voi, cari eraţi morţi în greşelile voastre şi în firea voastră pămîntească netăiată împrejur, Dumnezeu v'a adus la viaţă împreună cu El, după ce ne -a iertat toate greşalele.

cap.3
1 Dacă deci aţi înviat împreună cu Hristos, să umblaţi după lucrurile de sus, unde Hristos şade la dreapta lui Dumnezeu.
2 Gîndiţi-vă la lucrurile de sus, nu la cele de pe pămînt.
3 Căci voi aţi murit, şi viaţa voastră este ascunsă cu Hristos în Dumnezeu.
4 Cînd Se va arăta Hristos, viaţa voastră, atunci vă veţi arăta şi voi împreună cu El în slavă.

Vorbirea in limbi / glossolalia si alte manifestari charismatico-penticostale pretinse a dovedi prezenta Duhului Sfant sunt idei pseudo-biblice !

Edited by Teophileos, 13 March 2013 - 20:59.


#5
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostTeophileos, on 13 martie 2013 - 20:43, said:

Vorbirea in limbi / glossolalia si alte manifestari charismatico-penticostale pretinse a dovedi prezenta Duhului Sfant sunt idei pseudo-biblice!
Corect.

#6
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Eu am pus o cu totul alta intrebare.

#7
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postblueday, on 13 martie 2013 - 16:57, said:

Se stie ca Isus a promis Duh Sfant, celor care i-l cer:

cu cat mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!" (Luc.11:13)

Ce va asteptati sa se intample, daca cereti Duh Sfant, in rugaciune? cum credeti ca veti primi pe Duhul Sfant?

Ceea ce ai intrebat tu dovedeste propria-ti neputinta si slabiciune. Nu exista o chestie standard, asa ca nimeni nu te poate lamuri decat tu insuti. Cere si ti se va da, crede si vei fi.

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postblueday, on 13 martie 2013 - 16:57, said:

cu cat mai mult Tatal vostru cel din ceruri va da Duhul Sfant celor ce I-L cer!" (Luc.11:13)
Ioan 9
31Ştim că Dumnezeu n'ascultă pe păcătoşi; ci, dacă este cineva temător de Dumnezeu şi face voia Lui, pe acela îl ascultă.

#9
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 14 martie 2013 - 08:27, said:


Ceea ce ai intrebat tu dovedeste propria-ti neputinta si slabiciune. Nu exista o chestie standard, asa ca nimeni nu te poate lamuri decat tu insuti. Cere si ti se va da, crede si vei fi.


puiule, eu stiu cum sta treaba si am primit Duhul Sfant.

#10
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postrinser, on 13 martie 2013 - 18:07, said:

De ce ai cere Duh Sfant? Eventual poti cere iertarea pacatelor, mantuire, sanatate pentru cineva bolnav etc. Nu am mai auzit o asemena ineptie: sa ceri Duh Sfant!
Duhul Sfant este persoana a Sfintei Treimi. Persoana. Cum adica sa ti-l dea tie? Crezi ca e un catelus cu care tu sa te joci?
Poate te referi la har?
Nu se referea la har, ci la Duhul Sfant. Stii ca si in Biblie apare cel putin un om care, vazand lucrarea ucenicilor, poftea sa aiba si el Duhul Sfant...a vrut sa si plateasca pentru asta.

Oamenii nu simt nevoia sa se pocaiasca, sa scape de povara pacatelor... ei vor Duhul Sfant, manifestari extraordinare. Vor sa recunoasca pe credinciosi dupa asta...si mai mult decat atat, vor sa aiba ei cat mai multe daruri din astea. Bineinteles ca au gasit si un suport biblic pentru asta - versete scoase din context.

#11
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSOCRATE_MMXII, on 14 martie 2013 - 08:27, said:


Ceea ce ai intrebat tu dovedeste propria-ti neputinta si slabiciune. Nu exista o chestie standard, asa ca nimeni nu te poate lamuri decat tu insuti. Cere si ti se va da, crede si vei fi.

De ce nu merg ei si pe apa, daca duhul lor face minuni? Sau de ce "vindecatorii" care pretind ca au Duhul, nu fac niciodata o mana uscata sa fie intreaga, cum se intampla in Scriptura? Sau un lepros?

Ei zic ca primesc "mesaje" de la Dumnezeu :lol:

Psalmi 109:2
Căci protivnicii au deschis împotriva mea o gură rea şi înşelătoare, îmi vorbesc cu o limbă mincinoasă,

Ieremia 5:15
Iată, aduc de departe un neam împotriva voastră, casă a lui Israel, -zice Domnul-un neam tare, un neam străvechi, un neam a cărui limbă n'o cunoşti, şi ale cărui vorbe nu le pricepi.

Deuteronom 28:49
Domnul va aduce de departe, dela marginile pămîntului, un neam care va cădea peste tine cu sbor de vultur, un neam a cărui limbă n'o vei înţelege,

#12
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postkruger, on 14 martie 2013 - 09:38, said:

Nu se referea la har, ci la Duhul Sfant. Stii ca si in Biblie apare cel putin un om care, vazand lucrarea ucenicilor, poftea sa aiba si el Duhul Sfant...a vrut sa si plateasca pentru asta.


interesant, nu?

#13
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postkruger, on 14 martie 2013 - 09:38, said:

Nu se referea la har, ci la Duhul Sfant. Stii ca si in Biblie apare cel putin un om care, vazand lucrarea ucenicilor, poftea sa aiba si el Duhul Sfant...a vrut sa si plateasca pentru asta.

Oamenii nu simt nevoia sa se pocaiasca, sa scape de povara pacatelor... ei vor Duhul Sfant, manifestari extraordinare. Vor sa recunoasca pe credinciosi dupa asta...si mai mult decat atat, vor sa aiba ei cat mai multe daruri din astea. Bineinteles ca au gasit si un suport biblic pentru asta - versete scoase din context.

Cum de niciunul care sustine ca are Duhul nu poate proba intelesul spiirtual al Scripturii, desi scrie ca cine are Duhul asta face.

1 Corinteni 2
10Nouă însă Dumnezeu ni le -a descoperit prin Duhul Său. Căci Duhul cercetează totul, chiar şi lucrurile adînci ale lui Dumnezeu.

11În adevăr, cine dintre oameni cunoaşte lucrurile omului, afară de duhul omului, care este în el? Tot aşa: nimeni nu cunoaşte lucrurile lui Dumnezeu afară de Duhul lui Dumnezeu.
12Şi noi n'am primit duhul lumii, ci Duhul care vine dela Dumnezeu, ca să putem cunoaşte lucrurile, pe cari ni le -a dat Dumnezeu prin harul Său.
13Şi vorbim despre ele nu cu vorbiri învăţate dela înţelepciunea omenească, ci cu vorbiri învăţate dela Duhul Sfînt, întrebuinţînd o vorbire duhovnicească pentru lucrurile duhovniceşti.
14Dar omul firesc nu primeşte lucrurile Duhului lui Dumnezeu, căci, pentru el, sînt o nebunie; şi nici nu le poate înţelege, pentrucă trebuiesc judecate duhovniceşte.
15Omul duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, şi el însuş nu poate fi judecat de nimeni.

Ia sa vedem Duhul la acesti mincinosi:

Apocalipsa 11:8 (Romanian)
8Şi trupurile lor moarte vor zăcea în piaţa cetăţii celei mari, care, în înţeles duhovnicesc, se cheamă ,,Sodoma`` şi ,,Egipt``, unde a fost răstignit şi Domnul lor.

Cum probeaza ei biblic Ierusalim=Sodoma=Egipt? Ca aici se dovedeste Duhul, nu la vrajeala neverificabila. Stii? Ai Duhul. Nu stii, esti un vrajitor.

Edited by zexelica, 14 March 2013 - 09:56.


#14
SOCRATE_MMXII

SOCRATE_MMXII

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,004
  • Înscris: 29.01.2013

View Postblueday, on 14 martie 2013 - 09:34, said:



puiule, eu stiu cum sta treaba si am primit Duhul Sfant.

Atunci imi cer iertare si-mi retrag afirmatia:

io mai sus said:

Ceea ce ai intrebat tu dovedeste propria-ti neputinta si slabiciune.


#15
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostSOCRATE_MMXII, on 14 martie 2013 - 10:33, said:

Atunci imi cer iertare si-mi retrag afirmatia:


Imi pare bine, afisezi o atitudine crestina.Posted Image

Nu uita ca Duhul sfant se manifesta prin unul din darurile/manifestarile descrise de Pavel la 1 Corinteni cap.12.
Daca in viata ta nu se manifesta nimic de acolo, atunci nu poti spune ca ai Duhul Sfant.

#16
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Si de ce nu s-ar manifesta si cu mersul pe apa? Sau cu leprosii vindecati?

#17
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View Postblueday, on 14 martie 2013 - 11:06, said:

Nu uita ca Duhul sfant se manifesta prin unul din darurile/manifestarile descrise de Pavel la 1 Corinteni cap.12.
Daca in viata ta nu se manifesta nimic de acolo, atunci nu poti spune ca ai Duhul Sfant.
Pai nu esti mai putin incapatanat decat un JW, prietene... tot insisti pe manifestarile vizibile ale Duhului Sfant,  iar acum vad ca le-ai si identificat pe toate, astfel incat sa spui ca, daca nu manifest unul din darurile din capitolul ala, nu am Duhul Sfant.
Nu scrie acolo ca sunt felurite daruri, deci e clar ca nu le poti pune pe toate intr-un capitol?

Citeste atent versetele 8-11:


De exemplu, unuia îi este dat, prin Duhul, să vorbească despre înţelepciune; altuia, să vorbească despre cunoştinţă, datorită aceluiaşi Duh; altuia, credinţa, prin acelaşi Duh; altuia, darul tămăduirilor, prin acelaşi Duh; altuia, puterea să facă minuni; altuia prorocia; altuia, deosebirea duhurilor; altuia, felurite limbi; şi altuia, tălmăcirea limbilor. Dar toate aceste lucruri le face unul şi acelaşi Duh, care dă fiecăruia în parte, cum voieşte.

Tu pui conditia ca manifestarea Duhului Sfant sa se incadreze intr-unul din exemple ... iti dai seama ce greseala monumentala e asta?  

Un dar al Duhului Sfant ar putea fi ajutorarea saracilor ... un salariu mai mare, din care credinciosul da cu bucurie altora care au nevoie. Nu e nevoie sa afle restul bisericii ca respectivul face lucrarea asta, nici macar saracul care primeste ajutor nu trebuie sa stie decat ca orice i se da bun si orice dar desavarsit vine de la Dumnezeu. Ideal e ca, de facerea asta de bine, sa stie doar credinciosul si Dumnezeu.

Darul asta nu e printre exemplele din 1 Corinteni 12 si nu e neaparat vizibil inaintea celorlalti, deci dupa logica ta, omul acela nu are Duhul Sfant?

Edited by kruger, 14 March 2013 - 11:50.


#18
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postzexelica, on 14 martie 2013 - 11:29, said:

Si de ce nu s-ar manifesta si cu mersul pe apa? Sau cu leprosii vindecati?
Findca acestea nu pot fi manifestari ale lor ci puterea si lucrarea lui Dumnezeu in viata noastra . Duhul Sfant este duhul lui D-zeu pe care-l accepti sa-l urmezi pentru ca acele cai sunt bune si frumoase in viata ta , Duhul Sfant nu e un obiect si nici o capacitate ce o putem manipula in interesul nostru ci noi ne vom calauzi dupa voia lui D-zeu prin Hristos Isus care l-a slavit prin prezenta sa pe pamant si ne-a dat cuvantul sau pentru a cunoaste pe deplin caracterul si planul sau pentru noi .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate