Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

unitatea dvd citeste doar unele dvd-uri

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postroni01, on 30 decembrie 2012 - 08:53, said:

Salut, am incercat si varianta asta, tot nu vrea sa vada decat anumite discuri.
omule... poti sa stai putin si sa scrii si tu mai mult de 2 randuri?

ti-am spus sa bagi 1 cd (unul anume) nu "discuri" - si anume cel cu xp sp2 original (ala albastru).
ti-am spus sa restartezi laptopul si sa incerci sa bootezi dupa acel cd.
a bootat de pe acel cd? ai fi putut sa instalezi sp2 de pe el daca vroiai?

#20
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,278
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa parerea mea n-are nici o treaba cu softul.
Pur si simplu unitatile dvd de laptop sunt de o calitate proasta.

#21
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Mii de scuze, a trebuit sa fac ultimele cumpăraturi (sper) pt. revelion.
shmu, am încercat ceea ce m-ai sfatuit iar rezultatul a fost ca cd-ul cu sp2 nu l-a recunoscut în unitate dar a încercat sa booteze după cel cu sist. de op. windows xp.

#22
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
deci.. sa recapitulam: ai putut sa bootezi de pe cd-ul care in windows nu ti-l citeste?
daca da, atunci reinstaleaza windows.

#23
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
am facut si acest lucru si se intampla la fel.

#24
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut şi La mulţi Ani tuturor.

Scrii în postul # 1 că ai încercat şi cu altă unitate Dvd/Cd şi tot nu funcţionează.
Unitatea Dvd/Cd cu care ai făcut probă era nouă ( funcţională ) sau era una împrumutată despre care nu ştiai sigur că citeşte orice ?

Unii scriu discurile la viteză maximă şi asta asociat cu un suport de calitate proastă ( depreciabil în timp ) conduc la manifestări precum cele descrise de tine.

Ca probă sugerez descărcarea unui Linux Live, scrierea lui ( cu verificare ) pe un suport blank la viteză mică şi apoi încercarea de a boot-a de pe el pe laptop.

Acelaşi suport îl poţi verifica pe o unitate dintr-un desktop şi apoi compară rezultatele.

Părerea mea este că te confrunţi cu o unitate obosită ( cum probabil a fost şi cea cu care ai făcut probă ) şi că trebuie să o schimbi cu alta nouă.

#25
roni01

roni01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 170
  • Înscris: 23.09.2005
Sal, Mos Ilie, La multi ani. Initial am crezut ca unitatea este de vina, drept pentru care am cumpărat una nouă, probată, cu care a făcut aceeasi chestie. Acum le am pe ambele si intentionez sa ajung cu ele intr-un service unde le poate verifica.

#26
gabijunior

gabijunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.03.2005
Salut,

Am si eu aceeasi problema, Am un laptop Asus a carei unitate DVD citeste doar discurile "originale". Daca bag alte discuri, chiar si cele cu poze scrise de mine, nu vede nimic. M-ar ajuta un CD Cleaner in cazul asta?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate