Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Vignieta Ungaria-Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#19
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 adrian_r5, on 25 octombrie 2012 - 10:06, said:

Spre Ungaria ies pe la Cenad ... viniieta ungureasca o iau de la un OMV in Mako iar cea austriaca de la o benzinarie Mol de pe M1 inainte de granita cu Austria.(in ambele cazuri platesc cu card Visa in lei ... pretu' platit fiind cel din link-urile de mai sus)

branza, iti mai ia si banca la transfer, ma rog ti-o mai lua un 3-4% nu cat dau eu, acum o sa pun in balanta daca merita sa opresc de 2 ori sau s-o fac confortabil pentru carutza aia de bani...

mersi

#20
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 tsunnami, on 25 octombrie 2012 - 13:20, said:

branza, iti mai ia si banca la transfer, ma rog ti-o mai lua un 3-4% nu cat dau eu
In scurta mea existenta am invatat, printre altele, ca nimic nu e gratis Posted Image
N-am disponibila nici o exemplificare de plata cu cardu' in Ungaria ... da' uite una din august 2012 in Polonia:

[ http://s7.postimage.org/gbjghhc9j/plata_in_pln.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Habar n-am la ce curs se face schimbu' valutar - adica la cel din "data operatiunii" sau la cel din "data inregistrarii". Conform BNR pentru cazu' de fata cele 2 cursuri sint 1.0765 RON/PLN respectiv 1.0657 RON/PLN ... asa ca se poate calcula cit "mai ia si banca la transfer". Daca merita sau nu plata cu cardu' ... asta depinde de cum considera fiecare ... mie personal imi convine - nu-mi bat capu' cu facut schimbu' valutar, nu umblu cu prea mult cash la mine, nu-mi bat capu' cu numarat banii.

Edited by adrian_r5, 28 October 2012 - 13:13.


#21
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
si eu sunt la fel, mersi. cardul pe toate fronturile
de regula mi se ia 2.5% la tranzactie (piata valutara NYSE sau TSE)
mie-mi mplace sa o cumpar din romania ca o iau cu cash (si mai scap de cash) si nu mai sunt nevoit sa opresc in ungaria si austria deloc.

stau si ma gandesc ca am fost de 2 ori pana la nantes si inapoi fara vignetta deloc... nici in romania macar (primavara 2009). apoi, am aflat si eu ca trebuie ...

#22
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 adrian_r5, on 25 octombrie 2012 - 10:06, said:

Spre Ungaria ies pe la Cenad ... viniieta ungureasca o iau de la un OMV in Mako iar cea austriaca de la o benzinarie Mol de pe M1 inainte de granita cu Austria.(in ambele cazuri platesc cu card Visa in lei ... pretu' platit fiind cel din link-urile de mai sus)

astea-s vignette-le mele:

[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/vignettaAustria.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://i241.photobucket.com/albums/ff108/tsunnami/vignettaHungary.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007
Vazind filmuletu' de aici mi-am adus aminte de niste intimplari patite pe la o benzinarie prin Ungaria ... N-o sa ma apuc sa scriu alt text ci o sa fac copy / paste cu ce am postat pe un alt forum pe tema asta:

S-a intimplat in 30.12.2008 cind mergeam spre Viena ... in Ungaria am oprit la un Mol aproape de granita cu Austria. Am bagat vreo 35 l benzina si am luat si vigneta pt. At platind cu cardu'.
Era coada mare la cassa, ala din fata mea a cumparat o gramada, inclusiv ceva polite de asigurare ... a durat destul de mult ca aproape uitasem ce treaba am pe acolo ... Imi vine rindu', ii explic in engleza lu' nenea casieru' ca e vorba de pompa 12, pun mina pe afisu' cu vignetele austriece sa-i arat de care vreau, omu' ma taxeaza ... semnez ca primaru' si plec ... ies din benzinarie si vad un SX4 cu numere de Hu al carui sofer tocmai alimenta ... ma duc la esicsu meu.
Prezint bonurile sefei de echipaj si incepem sa facem calculele ... care calcule arata ca am fost taxat pt. 52 l benzina (in rezervor incap doar 50 si sigur nu eram "pe rosu") ... ma duc inapoi la casier ... omu' nu stia decit ungureste si nemteste iar eu romaneste si englezeste asa ca ne-am inteles brici ... fac stinga imprejur si vad ca linga automatu' de cafea este soferul esicsului cu numere de Hu ... ma duc la el si ii explic in engleza ca sint si eu posesor de esics, ca sint din Ro si ca am o mica problema la care el zice "no bine, daca esti din Ro, atunci hai sa vorbim romaneste" - omu' era din Oradea da' statea la Budapesta. Ii explic care e buba, mergem impreuna la casier, vorbesc ce vorbesc in limba lor ... nenea casieru' cere bonu', se uita la el, deschide sertaru' si imi da un teanc de forinti explicind ca m-a taxat la alta pompa ...
La momentu' respectiv am pus intimplarea pe seama aglomeratiei si am zis ca numai cine nu munceste nu greseste.


Dar ... nu intotdeauna lucrurile sint ceea ce par a fi ...
Deci ... pe 22.07.2011 mergind spre Viena am  oprit din nou la benzinaria cu pricina, motivele opririi fiind alimentarea cu benzina si cumpararea vinietei  austriece. Hotarit sa nu mai alimentez de la pompa 12 (desi in septembrie 2010 am mai alimentat de acolo si n-a fost cu ghinion) ma postez la coada la pompa 2 ... coada care de fapt era o singura masina cu remorca care tinea ocupate pompele 1 si 2. Pompa 12 era libera ... un nenea "pompagiu" imi face semn sa ma duc acolo da' ii declin oferta ...
Imi  vine rindu' ... alimentez vreo 35 l ... fac o poza cu afisaju' pompei si impreuna cu Monica mergem sa platim. Ma uit sa vad tabelu' cu pretu' vinietei austriece ... da' acesta era maret, era sublim, da' lipsea cu desavirsire. Ii  explic casierului ca e vorba de "pump number two" si ca sa fiu sigur ca a priceput ii arat si cu degetele ca e vorba de nr. 2 apoi ii spun si de treaba cu vinieta. Semn ca a inteles despre ce e vorba nenea casieru' (vorbea o boaba de engleza) repeta "number two" apoi se apuca sa mestereasca la casa de marcat ... ii dau cardu' ... marcheaza ... imi da hirtia ... semnez ca primaru' ... iau ce era de luat si plecam spre pompa sa degajez locu'.
Am semnat ca primaru' pt. ca am plecat de acasa cu lectia neinvatata ... adica nu stiam decit cu aproximatie mare (chiar exagerat de mare) cit costa vinieta austriaca - mai precis stiam ca face 8 euro da' nu stiam cit inseamna asta in forinti (ca prostu' m-am bazat ca vad pretu' in forinti afisat si calculez la fata locului).
Degajez locu' de la pompa si parchez 30 m mai incolo in parcare si ne apucam sa facem calculele ... care calcule aratau ca am platit vreo 6000 Huf pe vinieta cind ea de fapt costa cca 2400 Huf. Ma duc la nea casieru' ... il intreb cit costa vinieta ... zice ceva de 6000 Huf ... il intreb cit inseamna asta in euro ... zice ca 20 euro ... moment in care realizez ca m-a tepuit ... eu ii spun ca trebuie sa coste mai putin ... el o tine pe a lui ... Ies, oarecum confuz ... ma duc la masina ... linga esics un nenea tocmai lipea pe parbrizu' masini sale (cu nr. de HU) vinieta ... il intreb cit costa ... zice ca nu stie ca a platit impreuna cu benzina ... ii multumesc cu voce tare iar in gind zic "se pare ca asta e mai prost decit mine".  Imi iau inca o data avint ... o iau si pe Monica cu mine si mergem la nenea casieru'. Scot telefonu' ... ii arat poza facuta cu afisaju' pompei ... spun raspicat ca pe linga benzina am mai cumparat si vinieta pe care i-o si arat in mina stinga ... il intreb cit costa astea 2 impreuna ... nenea scoate un calculatoras ... mestereste ceva si imi arata pe ecran o suma mult mai aproape de realitate ... ii spun ca vreau sa-mi dea diferenta fata de suma incasata de pe card ... fara sa cricneasca scoate vreo 4000 si ceva de Huf pe care mi-i da, balmojind ceva cum ca ar fi crezut ca e vorba de pompa 12 ... Iau banii si plecam spre masina ... ne imbarcam si ne vedem de drum pt. ca la Viena ne astepta Bon Jovi !
Mai jos ... poza cu pompa si bonu' de casa:

[ http://s18.postimage.org/j7zl3j2dh/Image047.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s18.postimage.org/i4fgrkhqd/mol_hu_22_07_2011.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


PS - daca nu se schimba nimic ... miercurea viitoare o sa fac iar cumparaturi la benzinaria cu pricina ...

Edited by adrian_r5, 19 November 2012 - 15:17.


#24
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007
Nu stiu cat consuma masina ta, dar eu cred ca un plin in Timisoara (in cel mai rau caz Sannicolau Mare) ar trebui sa te tina lejer pana in Austria unde e mai ieftin decat Ungaria. Iar vigneta de Austia o poti lua chiar de dupa vama Hu-At (din Shell sau de la taraba). Simplu si usor, fara bani aruncati aiurea, poze cu telefonul, etc.

#25
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Eu evit sa alimentez din Ungaria (am traversat Ungaria de cel putin 20x si n-am alimentat niciodata de la ei).Chiar si cu cea mai consumatoare masina a mea (7-8% extraurban la 110-120km/h) si pe drumul cel mai lung (Bors-Debrecen-M3) cu respectarea limitei de viteza ,am traversat Ungaria fara probleme.

Alimentez doar in Oradea/Bors/Nadlac si Parndorf.

In plus nu prea tin bani pe card si nu prea il folosesc (il am la mine doar pentru urgente). Unui prieten i s-a intamplat seara la o benzinarie automata din Franta (Nancy sau Metz) sa-i goleasca tot cardul (noroc ca facuse plinul si ca locuia in Germania) .A doua zi s-a dus la banca, a reclamat cele intamplate si s-a dovedit o eroare a benzinariei din Franta.I-au returnat banii dupa aprox 5 zile.

Edited by polizei, 19 November 2012 - 18:42.


#26
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 biscatrix, on 19 noiembrie 2012 - 17:39, said:

Nu stiu cat consuma masina ta
La plimbarea din 22.07.2012 bilantu' arata asa:

[ http://s7.postimage.org/3orpxg693/Image051.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] [ http://s7.postimage.org/7z6dt1bc7/Image050.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu mai tin minte unde am bagat benzina la plecare (adica la Tm sau la Sannicolau Mare ori Cenad) ... de obicei cind alimentez la Mol-ul cu pricina mai am vreo 15 l in rezervor.

 biscatrix, on 19 noiembrie 2012 - 17:39, said:

Simplu si usor, fara bani aruncati aiurea, poze cu telefonul, etc.
Nu e nici un ban aruncat aiurea ... am recuperat de fiecare data ... Iar pozele cu telefonu' sint gratis ... fac destul de des poze pe care le consider utile - de ex. cind parchez fac o poza cu numaru' locului de parcare.

 polizei, on 19 noiembrie 2012 - 18:12, said:

In plus nu prea tin bani pe card si nu prea il folosesc (il am la mine doar pentru urgente).
Asa cum am mai spus e aici ... personal prefer cardu' ... Evident asta nu eu un motiv ca altii sa aiba aceasi preferinta. In general ca masura de precautie evit sa tin toate ouale in acelasi cuibar. Adica am la mine mai mult de 1 card si ceva cash da' folosirea cash-ului mi se pare invechita si greoaie mai ales in strainatate cind tara in care sint nu foloseste euro ca moneda oficiala.

#27
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
se pot cumpara viniete austriece si unguresti online. piece of cake.

#28
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 Arkouda, on 19 noiembrie 2012 - 20:07, said:

se pot cumpara viniete austriece online.
Si cum ajungi in posesia abtibildului ???

#29
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Probabil ca numarul masinii se regaseste intr-o baza de date pe care o verifica camerele.

Iar daca te opreste politistul ii arati chitanta. Pare foarte complicat sa te descurci fara plasticul ala in parbriz dar in realitate nu este.

Apropo, in multe state europene este interzis sa lipesti orice fel de sticker pe parbriz pentru ca reduce vizibilitatea.

#30
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 Arkouda, on 19 noiembrie 2012 - 21:46, said:

Probabil ca numarul masinii se regaseste intr-o baza de date pe care o verifica camerele.
Nu te contrazic ... da' niciodata cind am cumparat vinieta austriaca nu mi-au cerut talonu' masinii. Pune, te rog, un link sa vad si eu de unde o pot cumpara "online".

Uite ce zic astia de la ASFINAG: All motor vehicles with a maximum permissible gross weight of up to 3.5t – cars, motor bikes and campervans – are obliged to display the mandatory toll sticker.

Edited by adrian_r5, 19 November 2012 - 22:14.


#31
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
google

#32
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Ia de aici sarmanule: http://www.tollticke...aspx?lang=en-GB (primul rezultat pe google daca cauti "Austria vignette")

Ai report pentru atac la persoana.

Edited by Arkouda, 19 November 2012 - 22:42.


#33
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011

 adrian_r5, on 19 noiembrie 2012 - 22:12, said:

... da' niciodata cind am cumparat vinieta austriaca nu mi-au cerut talonu' masinii.



Nu cere talonul masini pentru ca esti obligat sa lipesti vinieta pe parbriz si asta dovedeste ca masina este in regula in ce priveste taxa de autostrada.Si odata lipita nu se mai poate deslipi si sa ramana intacta.Asa nu poate fi transmisibila.

#34
biscatrix

biscatrix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 886
  • Înscris: 24.04.2007

 Arkouda, on 19 noiembrie 2012 - 22:41, said:

Ia de aici sarmanule: http://www.tollticke...aspx?lang=en-GB (primul rezultat pe google daca cauti "Austria vignette")

Ai report pentru atac la persoana.

Ai citit tot ce scrie pe pagina aia?

#35
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 biscatrix, on 19 noiembrie 2012 - 22:51, said:

Ai citit tot ce scrie pe pagina aia?
El inca isi citeste semnaturile Posted Image

PS - @Arkouda ... de cite ori ai fost cu masina in Austria ???

 kmyson, on 19 noiembrie 2012 - 22:46, said:

Si odata lipita nu se mai poate deslipi si sa ramana intacta.Asa nu poate fi transmisibila.
Stiu ... si s-au cam strins ... si ar trebui sa le dau jos:

[ http://s16.postimage.org/gw7kv6969/viniete_at.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by adrian_r5, 19 November 2012 - 23:25.


#36
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
Total vinieta 8E + 1.95 (pret colet/impachetare) = 9.95E + ochii pe posta

Eu as zice pas la vinieta austriaca online.(costuri suplimentare , timp indelungat , posibilitate ratacire)

     Desired date of shipment (outgoing) from tolltickets: *
Please allow up to 5 working days (1-2 Germany; 4-5 Europe) in the post. Depending on the destination (Germany, other country, postal delivery to islands), this can take a few more days. Due to delivery times we cannot always guarantee the desired dispatch day. In case the article is shipped before the desired date you specified, the contract will be based on the specified desired date.

Edited by polizei, 19 November 2012 - 23:32.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate