Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...
 Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 

Vignieta Ungaria-Austria-Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
145 replies to this topic

#1
cameliavig

cameliavig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 02.01.2011
Buna seara! Vreau sa merg pana in belgia pe ruta Ungaria-Austria-Germania si as dorii sa stiu de unde este mai avantajos sa cumpar viniete pentru aceste 3 tari.Cineva mi-a spus ca pot sa cumpar dinainte de vama cu ungurii sunt niste chioscuri pe acolo.Nu o sa ma pacaleasca vanzatorii? cat costa o vignieta si care este cea mai scurta perioada? Va multumesc anticipat!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
http://forum.softped...118892-550.html

La intrare în Austria dinspre Ungaria pe E60 vigneta o puteți cumpăra din Nickelsdorf, de la benzinăria Shell.

Pt Ungaria, o poti cumpara online sau de la unele benzinarii Mol din Romania.

#3
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
In Ungaria, nu recomand sa o cumperi de la gheretele de dupa/inainte de vama. Platesti aproape dublu.

Eu ies din tara pe la Bors/Oradea si cumpar vigneta din Berettyóújfalu, de la benzinaria Mol.

In Austria, cumpar de la prima benzinarie Shell (daca imi aduc bine aminte) dupa granita.

In Germania si Belgia nu se platesc vignete.

#4
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Poti sa mai iei vigneta pentru Ungaria direct din Romania de la un automat ZebraPay: http://www.zebrapay....ervicii/viniete

#5
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Acum la Nădlac mai ai de unde cumpăra dacă nu iei din țară sau din vamă? Parcă drumul ocolește localitățile și urci direct pe autostradă.

#6
amandigi

amandigi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,114
  • Înscris: 13.12.2006
Cumparati pe net sau la MOL, e mult mai usor decat sa cauti benzinarii in Ungaria. Daca totusi cumperi in Ungaria, foloseste forinti sau card bancar.

#7
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 VladCatalin, on 30 august 2012 - 16:21, said:

In Ungaria, nu recomand sa o cumperi de la gheretele de dupa/inainte de vama. Platesti aproape dublu.

Eu ies din tara pe la Bors/Oradea si cumpar vigneta din Berettyóújfalu, de la benzinaria Mol.

In Austria, cumpar de la prima benzinarie Shell (daca imi aduc bine aminte) dupa granita.

In Germania si Belgia nu se platesc vignete.

Acum 4 luni am platit circa 60 de lei la un chiosc inainte de a trece granita in ungaria.Ieri am cumparat vigneta cu durata minima cu 15 euro de la un chiosc imediat dupa granita, de la acea baba de nationalitate maghiara!

#8
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
@cameliavig Cumpara vigneta pentru unguri de la noi chiar inainte de vama sint destule statii de alimentare,(peco ) acolo in apropiere de vama ii cel mai convenabil platesi in lei iti da chitanta eu asa cumpar intotdeauna si ii OK de cite ori am cumparat de la unguri tot de atitea ori am platit diferit, de la ei nu cumpara  ca platesti totdeauna mai mult

#9
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008

 kmyson, on 02 septembrie 2012 - 22:56, said:

@cde cite ori am cumparat de la unguri tot de atitea ori am platit diferit, de la ei nu cumpara  ca platesti totdeauna mai mult

Ce chestie... Eu de cate am cumparat din statiile MOL din Ungaria am platit exact cat scrie si pe site-ul "autostrazilor" din Ungaria.
E drept ca eu platesc ori in forinti, ori cu cardul.

#10
kmyson

kmyson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 21.08.2011
Eu platesc in € de exemplu de paste am platit un pret si dupa 3 luni  cind am iesit iar  am platit alt pret si sigur mai mult, tot €

#11
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
Tinand cont ca moneda lor nationala e "forintul" si nu esti la casa de schimb valutar, la ce te astepti? Sa iti schimbe la cursul oficial?

Si ca coscobetele aflate atat inainte cat si dupa granita platesti mai mult. De asta ziceam ca plata sa se faca ori in forinti, ori cu un card.

L.E.:
Daca nu ai card, in localitatiile de la granita, poti cumpara forinti la un pret suficient de bun.

Edited by VladCatalin, 03 September 2012 - 23:12.


#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 VladCatalin, on 03 septembrie 2012 - 16:39, said:

Ce chestie... Eu de cate am cumparat din statiile MOL din Ungaria am platit exact cat scrie si pe site-ul "autostrazilor" din Ungaria.
E drept ca eu platesc ori in forinti, ori cu cardul.
Ce chestie... si eu am patit la fel ... atit la statiile MOL din Ungaria cit si la cele OMV (evident ... tot din Ungaria) ... cred ca astia sint vorbiti intre ei Posted Image
E drept ca eu platesc doar cu cardul.
La intoarcere cumpar de la benzinariile din Austria (evident si aici am platit exact cat scrie si pe site-ul "autostrazilor" din Ungaria) ... O singura data am uitat sa cumpar de la benzinarie in Austria si am cumparat de la chiosc si am platit mixt - euro si ceva forinti (evident ceva mai scump de cat scrie si pe site-ul "autostrazilor" din Ungaria).

#13
marius_phak

marius_phak

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 27.12.2006
Pentru un traseu Cluj(RO)-Debrecen-Budapesta(HU)-Viena-Linz(AU)-Nurnberg(DE), cam care ar fi taxele, per total? sau ce alt traseu ar fi de urmat pt Cluj-Nurberg?
edit: Şi întors.

Edited by marius_phak, 20 October 2012 - 18:49.


#14
VladCatalin

VladCatalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 28.01.2008
@marius_phak: eu recomand varianta Cluj-Szolnok-Budapesta-Viena-Linz(AU)-Nurnberg(DE).

Mersul prin Debrecen inseamna aproximativ 50 km in plus, castigul fiind de 15-20 de minute. Dar tinand cont ca Debrecen-Budapesta e autostrada, consumul teoretic e mai mare.

Taxele: 2975 forinti vigneta Ungaria si 8 euro (sau 7.7 euro, nu imi aduc aminte exact).

L.E.: iti recomand sa iti calculezi bine si in functie de cat stai sa cumperi eventual vignete pe o perioada mai mare.
De exemplu daca stai 2 saptamani, e mai ieftin sa cumperi in HU o vigneta pe o luna (4780 huf) decat doua de 10 zile (2*2975=5950 huf).

Edited by VladCatalin, 20 October 2012 - 22:26.


#15
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
eu am platit vignetta ungaria si austria pentru 10 zile, 110 lei la o ghereta la iesirea din tara.

iei gaz la iesirea din tara si ar trebui sa-ti ajunga pana la iesirea din austria spre passau:
e o statie automata care merge cu cardul
N48.318311,E13.424413

drumul:
http://maps.google.c...a=1,2,3&t=m&z=8

Edited by tsunnami, 24 October 2012 - 18:33.


#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 tsunnami, on 24 octombrie 2012 - 18:31, said:

eu am platit vignetta ungaria si austria pentru 10 zile, 110 lei la o ghereta la iesirea din tara.
- Ungaria - weekly vignettes (valid for 10 days) costa 2,975 HUF adica 47,25 Ron
- Austria - ten-day toll costa 8 euro adica 36.6 Ron

... total 83,85 Ron ... adica mai putin cu 26,15 Ron decit ai platit tu ... sau altfel spus tu ai platit in plus cu 31,18 % ... Nu e o avere ... inteleg ca trebuie sa traiasca si aia cu ghereta ... da' personal nu vad de ce as scoate banii astia din buzunar !

#17
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

 adrian_r5, on 25 octombrie 2012 - 08:37, said:

- Ungaria - weekly vignettes (valid for 10 days) costa 2,975 HUF adica 47,25 Ron
- Austria - ten-day toll costa 8 euro adica 36.6 Ron

... total 83,85 Ron ... adica mai putin cu 26,15 Ron decit ai platit tu ... sau altfel spus tu ai platit in plus cu 31,18 % ... Nu e o avere ... inteleg ca trebuie sa traiasca si aia cu ghereta ... da' personal nu vad de ce as scoate banii astia din buzunar !

uite un baiat destept, multumesc.
de unde iei tu vignetta? chiar daca imi scot banii pe cheltuieli, de ce sa dau 25 de lei in plus?
ca plec iar pana in germania-luxembourg-belgia-franta la sf lui noiembrie

apropo, unde se lipeste vignetta la motociclete?
pe vizorul castii in dreptul ochiului stang? Posted Image

#18
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,690
  • Înscris: 23.04.2007

 tsunnami, on 25 octombrie 2012 - 08:54, said:

de unde iei tu vignetta?
Spre Ungaria ies pe la Cenad ... viniieta ungureasca o iau de la un OMV in Mako iar cea austriaca de la o benzinarie Mol de pe M1 inainte de granita cu Austria.(in ambele cazuri platesc cu card Visa in lei ... pretu' platit fiind cel din link-urile de mai sus)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate