Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Resurse/Cărți C și C++

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#19
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008
Pun pariu pe ce vrei tu ca reaper666 nu stie nici C, nici algoritmica, sau daca stie, stie extrem de putin ;)

#20
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,238
  • Înscris: 24.02.2007
E problema lui.

#21
EphYnixX

EphYnixX

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2009
Aș dori sa achiziționez o carte/culegere de probleme pentru clasa a XI-a(pentru C++),aș vrea să fie atât probleme de rezolvat,cât și modele ,explicații etc .Dacă îmi poate recomanda cineva niște titluri aș fi foarte recunoscător .Chiar dacă explicațiile ar fi într-un volum diferit de cel de probleme sau vice versa ,nu e nici o problemă.(Dar dacă ar putea fi cuprinse într-unul singur ,cu atât mai bine. Posted Image

#22
pale_and_pale

pale_and_pale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 11.07.2012
Incearca "Programarea in limbajul C/C++ pentru liceu ". Am auzit ca e o carte buna.
Eu am invatat de pe culegerile de la editura Donaris. Au multe probleme de rezolvat iar la cele dificile ai indicatii de rezolvare langa enunt. Binenteles  au si o parte de teorie .

#23
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Head First C - http://www.amazon.co...s/dp/1449399916
Îmi pare rău că am găsit-o așa tarziu. Explicații clare și concise. Cand faci proiecte de acolo chiar ai impresia că programezi.
Mi se pare mai bună ca "The C Programming Language" pentru că te ține motivat cu proiectele de la final, și are o mulțime de diagrame, desene, dar niște dialoguri care chiar sunt amuzante. Mie îmi face plăcere să o citesc, parcă aș citi un roman.

Eu am cumpărat-o în format electronic pentru E-readerul meu, așa că o am în format pdf. Cine are nevoie de ea, PM și i-o trimit cu cea mai mare plăcere.

#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postpax0xFF, on 02 mai 2013 - 18:27, said:

Cine are nevoie de ea, PM și i-o trimit cu cea mai mare plăcere.
Cine o vrea o gaseste sigur pe internet, pirateria e in floare.

#25
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012

View Postneagu_laurentiu, on 02 mai 2013 - 18:35, said:

Cine o vrea o gaseste sigur pe internet, pirateria e in floare.
Pe internet sunt niște scanări proaste, am căutat și eu înainte să o cumpăr.
E relativ nouă, nu a apărut pe internet o ediție scanată bine (eu nu am găsit).

Edited by pax0xFF, 02 May 2013 - 19:44.


#26
elicopter

elicopter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.04.2010
Am inceput sa citesc Totul despre C si C++ Dr Kris Jamsa & Lars Klander de la Teora
dar am o problema citesc 100 de pagini apoi cam in proportie de 80% uit :D Cum fac sa mi se lege totul mai bine?
1) Rezolv modelele pe calculator?

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postelicopter, on 18 octombrie 2013 - 19:18, said:

1) Rezolv modelele pe calculator?
Da.

#28
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View Postelicopter, on 18 octombrie 2013 - 19:18, said:

Am inceput sa citesc Totul despre C si C++ Dr Kris Jamsa & Lars Klander de la Teora
dar am o problema citesc 100 de pagini apoi cam in proportie de 80% uit Posted Image Cum fac sa mi se lege totul mai bine?
1) Rezolv modelele pe calculator?

Lasi cartea aia deoparte si citesti http://www.cplusplus.com/doc/tutorial/ dupa care treci la Thinking in C++ volumul 1 de Bruce Eckel, dupa care te apuci sa faci un proiect de marime mica/medie pentru tine sau te angajezi ca junior la o firma ce face ceva programare(daca citesti ce ti-am recomandat, facand si exemplele din TIC, la ce foame de programatori e pe piata nu ar trebui sa ai probleme, mai ales daca esti student/ai terminat o facultate de profil calculatoare(info, automatica, electronica etc.)). Dar primul pas e sa lasi cartea aia la o parte, e mult prea stufoasa, contine mult prea multa informatie si nici traducerea nu e una extraordinara(majoritatea celor de-aici s-ar plictisi sa-i citeasca si cuprinsul... are vreo 25 de pagini... ).

Edited by Heto, 23 October 2013 - 22:10.


#29
EnachescuAlin

EnachescuAlin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,008
  • Înscris: 08.07.2013
Buna ziua.
As vrea si eu sa vad ce pareri aveti despre urmatoarele carti de C:
- Limbajele C si C++ pentru incepatori vol 1 (Liviu Negrescu) - volumul 1 este despre C si volumul 2 despre C++
- Totul despre C si C++ (Dr. Kris Jamsa & Lars Klander) - este o carte mare (1300 pagini), prima data m-ar interesa doar primele 800 de pagini in care se invata C-ul. Din cate am citit cartea nu ar fi recomandata pentru ca nu are exercitii propuse. Pe mine nu asta ma intereseaza, ma intereseaza daca ce scrie acolo e scris bine si sa aiba macar un exemplu rezolvat de mai mult nu am nevoie...m-am obisnuit sa-mi "inventez" eu singur problemele nu trebuie sa-mi zica autorul "fă problemele astea !".
- Elemente de baza ale programarii in C (Razvan Oprea, Sorin Arsene, Cornelia Stan)
- Programare in C (Valeriu Iorga)
- Programarea in Limbajele C/C++ si aplicatii (Deaconu, Adrian)

Cam ce pareri aveti voi despre cartile acestea. M-am ferit de cartile in engleza pentru ca nu stapanesc prea bine engleza si nu sunt in stare sa citesc o carte si sa inteleg toate cuvintele din ea si am ales sa citesc carti in limba romana pana cand mai invat engleza...

#30
G1q

G1q

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 31.01.2007
Si tot la categoria asta ... merita sa ma apuc de : Bjarne Stroustrup - The C++ Programming Language 4th Edition 2013 avand in vedere ca are peste 3000 de pagini (1400 de teorie + restul de exemple) ?

Edited by G1q, 30 December 2013 - 15:44.


#31
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011
Aş vrea să învăţ ceva programare în C/C++ şi python, dar toate tutorialele pe care le-am găsit pleacă de la Hello World şi continuă cu matematică. Aşadar, caut ceva mai apropiat de crearea programelor în Linux şi de computer science, cum funcţionează componentele unui PC şi cum le foloseşti cu C, librării, funcţii, cum se leagă un program cu Qt sau GTK+ şi în general chestii care m-ar ajuta să mă implic într-un proiect Linux.
Ce recomandaţi?

Edited by bogdan2011, 02 January 2014 - 20:59.


#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbogdan2011, on 02 ianuarie 2014 - 20:58, said:

cum funcţionează componentele unui PC şi cum le foloseşti cu C, librării, funcţii
Imparte povestea in doua: vrei sa scrii programe "peste un sistem de operare" sau vrei sa te afli in postura "direct cu hardware-ul", in acest ultim caz intra ce ai spus mai sus. Prima data incepi a scrie programe ce au in spate un sistem, asa inveti programare intial apoi treci la a doua categorie (si dupa multi ani petrecuti in prima).

View Postbogdan2011, on 02 ianuarie 2014 - 20:58, said:

Aş vrea să învăţ ceva programare în C/C++ şi python, dar toate tutorialele pe care le-am găsit pleacă de la Hello World şi continuă cu matematică.
Daca matematica nu-i exagerata e ok, pui in aplicare acele cunostinte dobandite. De cele mai multe ori aplicatiile acestea se impletesc cu algoritmica iar aceasta e foarte importanta in atingerea telului tau. Tot la acest nivel de aplicatii, in consola, exersezi toate elementele de limbaj, folosirea bibliotecilor standard etc. Adica faci scoala in domeniu si pui bazele programarii.

View Postbogdan2011, on 02 ianuarie 2014 - 20:58, said:

Aşadar, caut ceva mai apropiat de crearea programelor în Linux şi de computer science, [...] cum se leagă un program cu Qt sau GTK+ şi în general chestii care m-ar ajuta să mă implic într-un proiect Linux.
Dupa ce treci prin acea scoala de mai sus poti face aplicatii GUI si care au impactul pe care-l astepti.
Sunt cateva carti ce trateaza QT ori GTK+, documentatia oficiala e foarte buna insa nu te poti arunca "in mijlocul oceanului" pentru ca vei fi dezamagit. Acest moment va veni natural dupa ce stapanesti limbajul si "ti-au iesit ochii" de la atata invartit vectorii si pointerii in consola, vei constata singur ca intelegi tutorialul si documentatia de pe site-ul productatorului bibliotecii respective.

Edited by neagu_laurentiu, 02 January 2014 - 22:04.


#33
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View PostG1q, on 30 decembrie 2013 - 15:43, said:

Si tot la categoria asta ... merita sa ma apuc de : Bjarne Stroustrup - The C++ Programming Language 4th Edition 2013 avand in vedere ca are peste 3000 de pagini (1400 de teorie + restul de exemple) ?
Daca esti incepator, Principles and Practice using C++ (de acelasi autor) e mai potrivita. Are si multe exercitii, conceputa sa te "caleasca" pentru meseria asta.

#34
bogdan2011

bogdan2011

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,097
  • Înscris: 07.01.2011

Quote

Daca matematica nu-i exagerata e ok, pui in aplicare acele cunostinte dobandite. De cele mai multe ori aplicatiile acestea se impletesc cu algoritmica iar aceasta e foarte importanta in atingerea telului tau. Tot la acest nivel de aplicatii, in consola, exersezi toate elementele de limbaj, folosirea bibliotecilor standard etc. Adica faci scoala in domeniu si pui bazele programarii.
Poate că m-am obişnuit cu CSS/HTML unde am început invers, am avut nevoie să lucrez la un site şi am învăţat ce îmi trebuia practic.
Cel puţin partea de web programming mi s-a părut mai directă, ai nevoie să faci aia sau aia, dar aici încă nu ştiu cum aş putea aplica practic într-un program ceea ce învăţ.

#35
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca e sa o luam inginereste, HTML si CSS nu intra la limbaje de programare.
Web programming - implica pana la urma aceleasi notiuni ca la "desktop programming" iar asta se vede cel mai bine pe partea de server (cand faci prelucrare si nu doar arunci HTML la browser) dar si pe client (Javascript se inscrie aici).

Uite o carte "aplicata" ce trateaza QT dar stiu sigur ca nu te va ajuta daca nu ai in spate destule cunostinte: http://grimaldi.univ...Qt-4-1st-ed.pdf

Edited by neagu_laurentiu, 03 January 2014 - 23:16.


#36
Heto

Heto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 10.12.2012

View PostEnachescuAlin, on 30 decembrie 2013 - 15:08, said:

Buna ziua.
As vrea si eu sa vad ce pareri aveti despre urmatoarele carti de C:
- Limbajele C si C++ pentru incepatori vol 1 (Liviu Negrescu) - volumul 1 este despre C si volumul 2 despre C++

nu stiu nimic despre ea.

- Totul despre C si C++ (Dr. Kris Jamsa & Lars Klander) - este o carte mare (1300 pagini), prima data m-ar interesa doar primele 800 de pagini in care se invata C-ul. Din cate am citit cartea nu ar fi recomandata pentru ca nu are exercitii propuse. Pe mine nu asta ma intereseaza, ma intereseaza daca ce scrie acolo e scris bine si sa aiba macar un exemplu rezolvat de mai mult nu am nevoie...m-am obisnuit sa-mi "inventez" eu singur problemele nu trebuie sa-mi zica autorul "fă problemele astea !".

daca vrei sa nu inveti niciodata programare, e cartea perfecta. Te invata tot, si nimic in acelasi timp. Traducerea nu e foarte reusita(sau nu ma pot acomoda eu la "termenii romanesti") - nu o recomand.

- Elemente de baza ale programarii in C (Razvan Oprea, Sorin Arsene, Cornelia Stan)

nu stiu, nu cunosc

- Programare in C (Valeriu Iorga)

nu stiu, nu cunosc.

- Programarea in Limbajele C/C++ si aplicatii (Deaconu, Adrian)

mi-am facut lucrarea de licenta cu el. Cartea e bazata pe curs, incearca sa rezume cate putin din ce au scris altii. E buna pentru lecturare, o completare a cunostintelor, nu mi se pare buna pentru a invata programare dupa respectiva carte.

Cam ce pareri aveti voi despre cartile acestea. M-am ferit de cartile in engleza pentru ca nu stapanesc prea bine engleza si nu sunt in stare sa citesc o carte si sa inteleg toate cuvintele din ea si am ales sa citesc carti in limba romana pana cand mai invat engleza...

incearca sa le citesti in limba engleza, e limba care ne leaga, fara limba engleza va fi foarte greu sa gasesti materiale de calitate. Pentru o carte buna in limba romana, trebuie indeplinite doua conditii esentiale: cartea in limba engleza sa fie buna si traducatorul sa fie excelent. Orice material citit este bun, intrebarea care se pune: Care este materialul care oferca cat mai mult in cat mai putin timp. De prograsat probabil vei progresa indiferent care carte o citesti, toate au ca scop sa te invete si-ti ofera viziunea autorului despre programare in general si despre limbaj in special, cu cat mai multe viziuni, cu atat mai bine. Gasesti pe forum pareri foarte multe despre care e cea mai buna cale de urmat, vezi care ti se potriveste si fa ca tine.

Edited by Heto, 07 January 2014 - 13:46.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate