Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 

Resurse/Cărți C și C++

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#91
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
De ce vrei sa inveti C++ Builder si VCL?

#92
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Sa faci aplicatii GUI. Mai nou si cross-platform.

#93
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Intrebarea este legitima si merita un raspuns mai exact.
VCL ca si alte chestii ex-Borland de la Embarcadero este un framework proprietar, care nu este atat de cross platform si nu stiu cati il utilizeaza. Nu spun ca nu exista motive sa alegi VCL/C Builder... poate daca vrei sa dezvolti aplicatii care sa ruleze pe Windows si Apple/MacOS?
Ideea este ca n-as alege aceste tool-uri fara un motiv intemeiat.

Iar pentru invatat programare, e bine sa ramai cat mai aproape de standard (pentru GUI merg ceva technologii Microsoftiste sau ceva Open Source).

Edited by TS030, 28 May 2015 - 16:40.


#94
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,600
  • Înscris: 30.07.2003
Pe langa Windows si OS X ruleaza si pe iOS ori Android. Anul asta va suporta si Linux partea non-vizuala (destule utile in zona middleware & database).
Daca ne referim strict la Windows, VCL + suita DevExpress (desi nu e singura) ofera o productivitate ce greu poate fi intrecuta in materie de GUI & unmanaged (MFC + componentele de la BCGSoft/Codejock/Prof-UIS sunt ceva mai slabute in facilitati).
Sigur ca o astfel de alegere se ia in urma unei analize pur economice si nu ca asa zice unul pe forum. Eu nu stiu motivele initiatorului, nu stiu ca el vrea sa faca scoala aiurea pe o tehnologie ce are costuri banesti (dar nu degeaba) s.a.m.d.

Edited by neagu_laurentiu, 28 May 2015 - 17:01.


#95
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
Addison Wesley - C++ by Dissection . ce parere aveti despre aceasta carte?

#96
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Buna am citit marea majoritate a comentariilor in privinta unei carti sau tutoriale care pot fii folosite pentru a invata C/C++ .Insa a cam trecut timpul de la acele prezentari ale unor carti si vreau sa va intreb daca imi poate da cineva un link sau ceva catre o carte din care sa invat C/C++ ceva pentru incepatori,de exemplu eu sunt cam zero la programare....am facut ceva in primul an de facultate insa profesorul ne-a luat ca si cum am stii deja toti si mare lucru nu am prea reusit sa prind......asa ca daca ma poate ajuta cineva cu o carte pentru incepatori, o carte care sa  te ia pas cu pas sa iti explice sa zicem babeste cu exercitii si tot tacamul,,,,,o carte pe care dupa ce as parcurge-o sa stiu ca atunci cand cineva vorbeste despre anumite programe sa am habar ce ii acolo sa inteleg tot procesu asta.

Multumesc anticipat !

#97
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Vrei sa inveti C sau C++? Sunt limbaje diferite.
Daca nu esti constrans de vreo programa si condamnat la ceva de nivelul "C with classes" recomand C++-ul modern:

View Postdani.user, on 04 septembrie 2014 - 22:54, said:

http://www.stroustru...rogramming.html - mai pentru incepatori, pare actualizata si pentru C++14


#98
gabytodoran

gabytodoran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 08.06.2015
Multumesc......insa as dori ceva care sa poata fii downloadat free de pe internet .

#99
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postgabytodoran, on 20 iunie 2015 - 21:42, said:

Multumesc......insa as dori ceva care sa poata fii downloadat free de pe internet .
Daca calitatea materialului de studiu nu e o prioritate, poti citi orice. Foloseste google, chiar nu e nevoie ca noi sa recomandam aici rahaturi mai bune din randul rahaturilor.

View Postgabytodoran, on 20 iunie 2015 - 20:50, said:

Insa a cam trecut timpul de la acele prezentari ale unor carti
Buna observatie. Subiect inchis. Continuarea pe: http://forum.softped...ru-studiul-c-c/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate