Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Mai exista manelisti-rockeri? jos cu discriminarea!

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#1
sadd_2000

sadd_2000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.07.2010
Da, pe bune -eu combin genurile astea si nu mi-a explodat capul niciodata. In masina si la petreceri ascult Guta la blana sa se stie, pe strada in casti trance/dance/etc si acasa rock/alternative/metal/orice prind in mana cu vocals. Trec fara nici o problema de la una la alta. Ce parere aveti?
Mie mi se pare ok, incerc doar sa va impartasesc ideea mea despre muzica si daca se poate sa incercati macar sa faceti si voi un pas mic si sa renuntati la discriminarea asta ce ne tot consuma de ani de zile. E un razboi continuu intre manelisti si rockeri; unii se mai bat si pe strada pe tema asta, sau cel putin unii iau bataie degeaba.
De ce atata discriminare? daca ai ceva cu ciorile, dute si ia-i la omor pe tigani in piata, nu pe romani, chiar daca sunt cocalari cum sunt ei acolo. Poate ala asculta rock acasa ca mine si tu n-ai habar.
Eu am considerat acum vreo cativa ani ca ar fi bine sa incerc sa fiu si fan rock(imi placeau deja piesele alternative ca le auzeam mereu prin comedii) si n-am avut nimic de pierdut. Am fost fan inrait manele din generala cand au aparut prima oara - pana am terminat liceul si-mi pare rau acum ca nu am dat o sansa altor genuri de la inceput asa cum trebuia. E bine sa le incercam pe toate la timpul lor, daca nu, murim prosti degeaba.
just my 2 cents

:dj:  :death:  :deadtongue:  :thumbup:

Edited by sadd_2000, 22 April 2011 - 19:09.


#2
Chedburn

Chedburn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 21.01.2009
Fără număr, fără număr!  :naughty:

#3
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
:frust:  Ce se vrea a fi asta???

#4
sadd_2000

sadd_2000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.07.2010

View Posterrai, on 22nd April 2011, 20:16, said:

:frust:  Ce se vrea a fi asta???

campanie anti-roman frustrat

#5
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Bravo, si eu ascult orice daca suna bine si imi place, de la simfonica la populara. Asta e cea mai mare tampenie cu cocalar, manelar, rocker etc. fiecare asculta ce vrea si gusturile nu se discuta punct.

Edited by gerbil, 22 April 2011 - 19:20.


#6
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Si eu ascult o ciorba de muzici. Inclusiv manele. Cine vede ce-i la mine in mp3 se cruceste.

#7
errai

errai

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,154
  • Înscris: 08.05.2010
Ce inseamna manelist-rocker: pe strada stai cu telefonul in tramvai si asculti melodia de la ultima nunta unde a cantat guta si acasa iti tai venele ascultand  Marilyn Manson???
Nu inteleg cum poti combina aceste doua stiluri muzicale. Primul vorbeste despre -bani, femei, iubirea dusmanilor- iar al doilea despre ura, distrugere si in mare parte despre satanism, doar daca nu asculti rahaturi comerciale de rock.
Cat despre "unii"care se bat pe strada sunt prea prosti sa le dam atentie.

#8
sadd_2000

sadd_2000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.07.2010

View Posterrai, on 22nd April 2011, 20:33, said:

Ce inseamna manelist-rocker: pe strada stai cu telefonul in tramvai si asculti melodia de la ultima nunta unde a cantat guta si acasa iti tai venele ascultand  Marilyn Manson???
Nu inteleg cum poti combina aceste doua stiluri muzicale. Primul vorbeste despre -bani, femei, iubirea dusmanilor- iar al doilea despre ura, distrugere si in mare parte despre satanism, doar daca nu asculti rahaturi comerciale de rock.
Cat despre "unii"care se bat pe strada sunt prea prosti sa le dam atentie.

Exact asta e problema romanului, ca nu intelege! si ce nu intelege, incearca sa sfideze. Daca tie nu-ti place/convine ceva, incerci sa-ti impui punctul de vedere la extrem, aproape sa-i spargi capul omului pentru un nimic.
Tu chiar crezi ca ma influenteaza cu ceva ca ala canta despre bani/femei si ce a mai patit aseara - eu care n-am nici una si nici alta ... sau sa ajung sa ma inchin dracilor si sa-mi tai venele sau sa stau doar pe intuneric in casa ca asa zice Marilyn ca e ok?
Muzica nu e, nu a fost si nu va fi niciodata despre versuri. Ai aceasi problema ca aia care parasesc cluburile abstracte doar pentru motivul ca nu inteleg textul si mesajul versurilor. Totul consta in ritm in muzica.

#9
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postsadd_2000, on 22nd April 2011, 20:43, said:

...Muzica nu e, nu a fost si nu va fi niciodata despre versuri. Ai aceasi problema ca aia care parasesc cluburile abstracte doar pentru motivul ca nu inteleg textul si mesajul versurilor. Totul consta in ritm in muzica.
Ok, ce-ti transmit tie manelele? Prin ritm, ca zici ca nu conteaza versurile.

Apropo de versuri. Intelegi versurile melodiilor in alta limba? Rock-ul ce-ti transmite tie? Prin ritm, normal.

#10
rsn13

rsn13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 24.12.2009
cum adica nu conteaza versurile? daca ascult cea mai frumoasa si melodioasa melodie (din punctul meu de vedere evident) si are versuri care imi repugna, NU as suferi sa asclt, pe de alta parte, aproape oricat de slaba ar fi linia melodica, daca versurile spun ceva concret (evident un mesaj pentru mine) ascult cu placere, daca tu asculti muzica doar pentru ritm, de ce nu asculti instrumentale direct, si ne lasi pe noi in pace...

#11
mexicanunr1

mexicanunr1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.12.2010
cine zice ca nu-i plac manelele minte huuuooooo :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown: :thumbdown:

#12
blueunicorn

blueunicorn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 24.02.2007

View Postmexicanunr1, on 22nd April 2011, 21:14, said:

cine zice ca nu-i plac manelele minte huuuooooo :thumbdown:  :thumbdown:  :thumbdown:  :thumbdown:
Adevarat. Manelele si ciocolata-s universale!
Cine zice ca nu-i place ciocolata, minte! Fara numar! Dusmanii mei! [ http://www.dogproductshop.co.uk/smile/party/party0026.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
c72_c72

c72_c72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,929
  • Înscris: 19.02.2008

View Postrsn13, on 22nd April 2011, 20:57, said:

cum adica nu conteaza versurile? daca ascult cea mai frumoasa si melodioasa melodie (din punctul meu de vedere evident) si are versuri care imi repugna, NU as suferi sa asclt, pe de alta parte, aproape oricat de slaba ar fi linia melodica, daca versurile spun ceva concret (evident un mesaj pentru mine) ascult cu placere, daca tu asculti muzica doar pentru ritm, de ce nu asculti instrumentale direct, si ne lasi pe noi in pace...
Care noi?

Tu asculți pentru ce zice interpretul, el ascultă pentru ce ii transmite sunetul. Fiecare cu a măsii.

Deși dacă o iei dupa dex,

MÚZICĂ, (4) muzici, s. f. 1. Arta de a exprima sentimente și idei cu ajutorul sunetelor combinate într-o manieră specifică. 2. Știință a sunetelor considerate sub raportul melodiei, al ritmului și al armoniei.

POEZÍE, poezii, s. f. 1. Modalitate a literaturii care exprimă mesajul artistic cu ajutorul imaginilor expresive, al unui limbaj concentrat, al afectivității, al rimei, al ritmului etc.;

ți-ar fi la fel de bine dacă ai citi poezie.

#14
adish1k

adish1k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 17.02.2010
Asculti manele la blana? Bravo, imi place. Presupun ca esti imbracat intr-o geaca de piele si bocanci de motociclisti, cu SS pe tricou...

#15
tamtamtam

tamtamtam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,042
  • Înscris: 16.09.2010

Quote

cine zice ca nu-i plac manelele minte huuuooooo thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif thumbdown.gif
Si daca mie nu-mi plac te duci in mamicuta ta  ? Observ ca esti de sex masculin deci nu ar fi o problema (chiar daca nu intri tot ;) )
In alta ordine de idei consider ca oricine ar trebui sa poata asculta ce vrea atata timp cat nu da muzica tare si ii enerveaza pe altii (dand muzica tare)

#16
icamaster

icamaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,152
  • Înscris: 13.02.2008
Parerea mea e ca ai incurcat un pic lucrurile. Una e sa asculti rock si alta e sa fii rocker, e un mod de viata. La fel pentru manele-manelisti si etc. Again, ma repet, parerea mea e ca sunt doua lucruri diferite.

#17
sadd_2000

sadd_2000

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 66
  • Înscris: 28.07.2010

View Postadish1k, on 22nd April 2011, 22:07, said:

Asculti manele la blana? Bravo, imi place. Presupun ca esti imbracat intr-o geaca de piele si bocanci de motociclisti, cu SS pe tricou...

presupui cam multe prostii intr-o singura parafraza


View Posticamaster, on 22nd April 2011, 22:42, said:

Parerea mea e ca ai incurcat un pic lucrurile. Una e sa asculti rock si alta e sa fii rocker, e un mod de viata. La fel pentru manele-manelisti si etc. Again, ma repet, parerea mea e ca sunt doua lucruri diferite.

Aha! deci tu consideri ca muzica ar trebui sa influenteze viata unui om. Asta nu e normal pentru psihic. De aici se trage si porcaria asta ca daca esti rocker, trebuie sa te imbraci ca atare, sa ai plete, etc. gresit. rockerul=asculta tor de rock; manelistul=ascultator de manele. manelistul nu trebuie sa fie neaparat cocalar betiv, taran incult asa cum rockerul nu trebuie sa fie neaparat bolnav psihic, drogat nespalat si antisocial deprimat daca ma intelegi.

Edited by sadd_2000, 22 April 2011 - 22:16.


#18
n00bzZ

n00bzZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 03.09.2010
sadd 2000, sunt perfect de acord cu tine :) . Fiecare asculta ce-i place . Mi se pare o aberatie sa fii catalogat dupa genul de muzica pe care`l asculti .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate