Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Setari router Iptime 04104

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
Va salut pe toti.Va rog ajutati-ma si pe mine cu o problema.Am net de la rds fiberlink 2 cu conectare PPPoe cu ip public dinamic.Zilele acestea mi-am instalat un router iptime 04104.Ceea ce nu inteleg de ce prin router nu mai am ip public?Daca hostez un joc nu mai imi vede nimeni serveru.Ce trebuie sa fac.Please help

#2
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
In momentul in care ti-ai luat acel router el are ipul public iar tu ai un ip dintr-o retea facuta de acel router.
Pentru jocuri ai nevoie de port forward (vezi explicatiile mele de-aici: http://forum.softped...howtopic=749207 ) sau daca routerul stie poti pune calculatorul tau in DMZ (e un fel de port forward pentru TOATE porturile).

Bafta!

Edited by Ravy, 14 February 2011 - 17:42.


#3
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Trebuie sa faci port forward din router pentru portul respectiv catre ip-ul tau local, cel cu 192.... Cei care o sa se conecteze la server o sa foloseasca ipul extern, cel de la rds, nu cel cu 192.168.xxx.xxx - asta e local.

Edited by mateiuli, 14 February 2011 - 17:44.


#4
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
am gasit in meniul routerului si dmz host si port forwarding...mi sa parut greu,dar am gasit o cale sal fac sa iasa cu ip public peste tot fara port forward.Am accesat pagina de web whatismyip.com si ip gasit acolo l-am scris manual in proprietatile placii de retea la ipv4+ dnsurile si default gateway si gata iese pe ip public in toate aplicatiile :D
Va multumesc oricum la toti

#5
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
dar mai am o intrebare cum fac sa am ip public pe un laptop din acelasi router?...ca pe calc desktop am rezolvat cu ip public acolo am.Pe calc mare am ip 79.117.224.235 iar pe laptop imi aloca ip 89.46.17.192 care din cate vad nu prea e ip public.Se poate sa am in acelasi timp ip public si pe desktop si pe laptop?
mateiiuli eu vreau sa am in acelasi timp ip public si pe calc unde am setat routerul si pe laptop.Se poate?

Edited by MarshaL-, 14 February 2011 - 21:35.


#6
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ce vrei tu e imposibil. ma si mir ca iti merge. rds ofera un singur ip public per abonament.
de aceea se foloseste un router ptr a putea mai multe calculatoare cu un singur abonament.
ip public va fi alocat routerului iptime   iar el va aloca ipuri private de forma 192.168.x.x la calculatoarele legate la el.
ptr a putea accesa servici hostate pe calculatoarele din lan ai nevoie de port forward.

un mic exemplu:  router pe partea de wan/internet are de la rds un ip public de forma 188.24.4.4  iar pe partea de lan 192.168.1.1
se mai dau pc1 cu ip privat 192.168.1.10  si  pc2 cu 192.168.1.20.
acuma pe pc1 rulez un server ftp care are nevoie de portu 21.   ma duc frumos in sectiunea portforward din meniul de configurare si setez  open port 21 to lan ip 192.168.1.10
pe pc2 rulez uTorrent cu portu 52345.  ma duc frumos in sectiunea portforward din meniul de configurare si setez  open port  52345 to lan ip 192.168.1.20.

NB!! atentie nu poti folosi acelas port pe mai multe calculatoare odata.

Edited by carmenclara1, 14 February 2011 - 21:54.


#7
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
vreau sa fac port forward la warcraft 3 de exemplu sa pot hosta de pe laptop.Portul il stiu este 6112 dar nu stiu unde sa-l bag :D

Attached Files


Edited by MarshaL-, 14 February 2011 - 23:50.


#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

 MarshaL-, on 14th February 2011, 23:42, said:



dmz/twin ip >  off.

nat/routing > port forwarding.

daca nu reusesti pune un print  si cu meniul corespunzator.

#9
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
am dat la sectiunea port forwarding.unde pun 6112,si ce trebuie sa scriu la campul acela Rule name?

Attached Files


Edited by MarshaL-, 15 February 2011 - 02:11.


#10
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
rule type user defined.  rule name treci ce vrei tu ptr o identificare mai usoara de exemplu war3.  
setezi lan ip > tcp&udp  > external port 6111-6113  > internal port 6111-6113.  (poti incerca si cu 6112-6112 depinde de cum a implementat iptime acest modul).

#11
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
am configurat cum ai zis tu si degeaba ca nu intra nimeni cand hostez un joc :|

Attached Files


Edited by MarshaL-, 15 February 2011 - 05:11.


#12
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,224
  • Înscris: 05.01.2006
Dupa setarile ce le ai pari a fi in dmz si nu mai ai nevoie de port forward etc.
Cum incearca lumea sa se conecteze la tine? Dupa ip sau dupa vreun nume/ceva?

Bafta!

#13
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
acuma ma confrunt cu alta chestie,daca va spun o sa ziceti ca nu are cum.Internetul imi mai merge doar prin 2 PC-uri,calc desktop si un laptop.Iar ieri imi mergea netu pe 3 PC in acelasi timp, si nu inteleg de nu vrea sa mai mearga netu si pe pc 3 ca am dat si reset la router,iar pe laptopul unde nu vrea sa mai mearga netu se intampla o chestie ciudata.Se connecteaza la router implicit internet si nu deschide nici o pagina de browser.Cum asa?Am win 7 x64 ultimate.De fiecare data cand ma conectez alege el automat dns-ul care incepe cu 89.... iar windowsu imi zice ca problema e din dns-uri.Acum partea ciudata e urmatoarea,am dezinstalat win 7 si am pus win xp crezand ca e mai bun ala si ce credeti.Dupa ce instalez wifiu laptopului si dau conect la router imi baga aceleasi dns-uri.Cum dracu de le tine minte?OMG.Si totusi la fel zice ca sa conectat la tplink cu succes 54mbps bla bla, ca se vad si inconitele in bara ca sunt conectate si totusi nu deschide nici o pagina de internet nimic.S-a mai lovit cineva de problema aceasta?Se poate reset wifiu laptopului cumva?Pentru ca routerul la resetat si l-am reconfigurat si nu pricep de ce imi tine minte aceleasi dns-uri.Dumnezeule ma inebuneste chestia asta.E posibil ca pur si simplu sa mi se fi stricat wifiu laptopului?

P.S. De ce nu ia dnsurile alea cu 213. si mi le pune pe laptop pe cele cu 89....?

Attached Files


Edited by Ravy, 17 February 2011 - 09:46.


#14
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
doamne dumnezeule slava domnului am reusit sa reconfigurez routerul,dar tot nu intelg ce  fost cu dns-ul ala,m-am chinuit 3-4 ore la rand reinstalnd windowsuri crezand ca mi s-a stricat wirelesu laptopului.Urasc routerele astea.Noroc ca routeru a fost prevazut din fabrica cu optiune in meniu:factory reset default,ca nu stiu cum o scoteam la capat ca nu voia sub nici un fel.Am bifat si optiunea dmz si vad ca am acelasi ip 79... pe toate cele 3 calculatoare,si cred ca este ip public,numai ca acum cred ca banda ip-ului 79... se imparte la 3 PC-uri nu?
Trebuie sa mai ma documntez ce este cu udp si ftp port si port forwarding,dar asta e primu meu router si mi-e foarte greu sa ma invat cu el,mai cu seama ca routerul are o gramada de optiuni in meniu.E ca si cum incerci sa inveti limba engleza fara profesor :| .Mi-am cam prins "urechile" in el :)
Va multumesc pentru ca ati incercat sa ma ajutati,daca mai am nelamuriri revin

Edited by MarshaL-, 15 February 2011 - 19:54.


#15
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010

 Ravy, on 15th February 2011, 09:27, said:

Dupa setarile ce le ai pari a fi in dmz si nu mai ai nevoie de port forward etc.
Cum incearca lumea sa se conecteze la tine? Dupa ip sau dupa vreun nume/ceva?

Bafta!


Ravy lumea se conecteaza la mine foarte simplu cred, pentru ca nu stiu s-o securizez(sa-i pun user si pass).Scrie ca reteaua este unsecured

#16
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
ai inteles gresit. ravy se referea la cum se conecteaza lumea la serveru tau de warcraft si nu la reteaua ta wireless(wifi)


oricum la tine pare a fi un amalgan de setari diferite.

ideaa este simpla.  asa cum am mai scris mai sus router face conectiunea pppoe deci el va fi singuru cu ip public  de genu 79.xx.xx.xx. cablu de la rds vine in portu wan.
restu pcurilor le legi la porturile lan  (1-4).  router va avea ip pe partea de lan 192.168.0.1   toate pcurile legate la router trebuie sa aibe ipuri de genu 192.168.0.x  unde x = 2 -> 253
la subnetmask toate pcurile vor avea 255.255.255.0  ca si gateway toate vor avea 192.168.0.1.   Dns le poti seta in doua feluri  ori setezi router ca primary dns server deci 192.168.0.1 si ca secondary de exemplu dns de la rds 213.154.124.1 sau setezi pe pc/laptop  ca dns cele de la google/opendns/norton  8.8.8.8/208.67.222.222/198.153.192.1.
fii atent si la faptu ca ai doua reguli de port forward in care se suprapun porturile. excat ce nu trebuia sa faci ai facut.
prietenii tai se vor conecta la ipul tau public:portul aplicatiei de pe router si prin regula setata corect vor ajunge la pc destinatie din reteaua ta pe care ruleaza aplicatia server/jocu.

legat de partea de wireless tu pari a fi conectat la un router tplink si nu la un iptime.

Edited by carmenclara1, 17 February 2011 - 01:28.


#17
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
la naiba intr-adevar mai era o retea wireless nesecurizata tplink dar care nu era a mea,de aici si confuzia.Uitasem sa setez SSID-ul routerului meu iptime.Am inteles. ideea este ca nu am cum sa scot din router 3 ip-uri publice dint-unul asa cum visam io :|.Dar ar trebui macar sa mearga port forwardul.Atata lucru stiu si eu.Am setat din windows firewall la rule,new inbound la porturile TCp/UDP 6112,6113....6119.SI tot nu merge.Si din cate stiu port forward asta inseamna sa setezi UDP si TCP din windows firewall
Orice ajutor e binevenit.Omit ceva de nu-mi iese port forwardul?Multumesc

Attached Files


Edited by MarshaL-, 21 February 2011 - 13:07.


#18
MarshaL-

MarshaL-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 497
  • Înscris: 26.06.2010
de ce imi creste pingul cand conectez internetul prin router?Stie cineva sa-mi zica?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate