Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

sala ma ajuta sa ma ingras?

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ilie_tudor

Ilie_tudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 22.07.2010
salut.sunt tudor,am 21 de ani si din pacate imi este rusine cu trupul meu.am doar 60 de kg la 1,85 inaltime.multi imi spuneau sa ma apuc de sala!este o solutie?ce ar trebui sa iau?am auzit ca ar fi buna o combinatie de creatina cu proteine?nu ma prea pricep scuze.daca puteti ,va rog ajutati-ma cu cateva sfaturi ce ar trebui sa iau,poate mi-ar fi de  folos si un program de exercitii.ms pt intelegere

#2
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
In primul rand ai nevoie de vitamine & minerale si enzime digestive, apoi mancare si odihna.
Da, sala te poate ajuta sa-ti dezvolti un corp armonios.

Subiectul e mult mai complex decat pare la prima vedere.

Edited by bd_vr, 22 July 2010 - 20:01.


#3
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
@Ilie_tudor sunt cam in aceeasi situatie numai ca eu am 1.78 si 57 kg,tot 21 de ani, dar nu-mi fac griji din cauza asta desi ar merge sa ma ingras cu ceva vitamine dar daca ma chinui putin merge si fara (chiar daca muncesc). Eu zic sa stai calm si sa nu incepi cu luatu de pastile sa te ingrasi ca NU are rost :) pana pe la 24 de ani o sa stai cu pastile apoi corpul va creste de la sine si daca deja vei fi maricel o sa devii putin cam PREA gras si apoi ne ceri sfaturi de slabit ;) du-te la sala poate mai faci ceva muschi dar proteine sa iei cam 25% din doza recomandata ca sa nu te obisnuiesti prea mult cu ele

#4
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Asta a fost din putul gandirii...

Imi vine greu sa cred ca ai 21 de ani.

#5
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
bd_vr sa stii si tu ca barbatii sunt "in crestere" pana la 23 de ani abia apoi organismul incepe sa mai bage si ceva grasime (asta in cazurile unora cu metabolismul mai puturos). E drept ca ajuta si unele pastile dar orice pastile iei si cu cat bagi mai multe cu atat devii imun la ele si trebuie marita doza de concentratie (organismul devine semi-dependent). Tu te poti duce la un medic de la endocrine sa vezi ce iti spune el despre glanda in cazul asta si despre alte tampenii deci nu ma contrazice ca eu am fost la medic mai mult pentru cultura mea generala decat pentru a ma ingrasa

#6
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008
Proteinele se gasesc in carne, oua, peste, lapte, fructe, legume etc. Deci sa spui ca te "obisnuiesti" sau devii "imun" la ele mi se pare ca nu dai cele mai bune sfaturi (ca sa nu zic mai mult), avand in vedere ca toate viata ai consumat proteine din diferite surse.
In general concentratele proteice folosesc proteine extrase din zer (asta pentru cultura ta generala).

Te contrazic pentru ca habar n-ai ce vorbesti, iar unii medici sunt pur si simplu idioti. Termenul proteine este folosit de tine in sens general, pentru tine un concentrat proteic este acelasi lucru cu un WG sau un MRP (oops, ce sunt astea?). De obicei corpul devine tolerant la suplimentele pre-wo, nu la vitamine si proteine.
Vitaminele si mineralele sunt esentiale pentru buna functionare a organismului, iar atunci cand ai deficit de anumite vitamine risti sa te imbolnavesti mai usor, uneori intrebandu-te de la ce ti se trage...

Despre alte tampenii poti sa vorbesti cu doctorul tau, dar aici ar fi bine sa vii cu informatii corecte, reale, care sa ajute membrii forumului.

#7
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
cum zici tu .... bagati oameni buni proteine si alte tampenii in voi si vorbim peste 20 de ani
PAAAA

#8
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

 cutremurul, on 23rd July 2010, 00:07, said:

cum zici tu .... bagati oameni buni proteine si alte tampenii in voi si vorbim peste 20 de ani
PAAAA
Ai dat din intamplare o cautare sa vezi ce sunt proteinele? Sau tu consumi numai lipide si glucide si apoi le arzi cu "ciolofanul"?

#9
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
nu am dat si nici n-o sa dau dar un lucru e cert: pastilele provoaca dependenta, desi AJUTA organismul il CHINUIE si o sa vedeti rezultatele mai tarziu. EU  consum MANCARE, APA si bere :) si nu le ard cu ciolofanu ci prin munca si alergare (de placere ca n-am ce slabi)

Nu voi mai posta in topicu asta deci nu va mai chinuiti ... bagati in voi toate tampeniile si cand ajungeti la o anumita varsta si o sa vedeti efectu sa va dati cu capu de pereti

O zi buna si mult noroc

#10
Radu_159

Radu_159

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 03.02.2010
@ cutremurul, ai o viziune gresita, asta credeam si eu despre proteine cand m-am apucat de sala, dar stand pe forum si informandu-ma mi-am dat seama ca nu aveam dreptate. Bine, poate incurci steroizii cu proteinele. Uite, incearca sa citesti ceva despre proteine.

LE: Tu mananci carne, branza, cascaval, oua...?

Edited by Radu_159, 23 July 2010 - 08:53.


#11
bd_vr

bd_vr

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,315
  • Înscris: 20.03.2008

 cutremurul, on 23rd July 2010, 07:42, said:

nu am dat si nici n-o sa dau dar un lucru e cert: pastilele provoaca dependenta, desi AJUTA organismul il CHINUIE si o sa vedeti rezultatele mai tarziu. EU  consum MANCARE, APA si bere :) si nu le ard cu ciolofanu ci prin munca si alergare (de placere ca n-am ce slabi)

Nu voi mai posta in topicu asta deci nu va mai chinuiti ... bagati in voi toate tampeniile si cand ajungeti la o anumita varsta si o sa vedeti efectu sa va dati cu capu de pereti

O zi buna si mult noroc

Bea bere ca e mult mai sanatoasa decat "proteinele" si nici nu contine gluten.

Pai nu mai posta ca numai aberatii scrii. Habar n-ai ce sunt alea proteine si la ce folosesc si iti dai cu parerea despre ele. Du-te in fata blocului cu sticla de bere si cu punga de seminte (regulamentar) si dezbate cu bajetii de la bloc subiectul asta, nu aici pe forum unde esti paralel.

Edited by bd_vr, 23 July 2010 - 14:30.


#12
MRcrispy

MRcrispy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.07.2008
Copilu' asta (cutremurul) e cam incuiat. A fost o data - de doua ori la medic si acum se crede nutritionist. Nu-l bagati in seama  :closedeyes:

Edited by MRcrispy, 22 November 2010 - 19:45.


#13
watami

watami

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 826
  • Înscris: 24.01.2010
Ma nene, tu ai access doar la softpedia ? nu iti merg alte site-uri? e asa greu sa dai un google in loc sa mananci rahat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate