Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 Apartament complex rezidential no...

[UNDE] reciclare cd / dvd

Foliere geamuri

Microsoft Defender
 cartela Internet Europa

Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...
 Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 

Insomnia

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
21 replies to this topic

#1
Ralucutzzz

Ralucutzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2007
Buna, sunt noua pe aici. Ideea e ca nu am somn, si eu, de obicei, cand nu am somn incep sa filosofez... De exemplu, ma gandeam cum pana corbului spicul graului ( :D ) se face ca 1+2=3 cand intre 1 si 2 se afla o infinitate de numere?! Mda...e grav, stiu...si mai e si cu numere. Bine ca nu-mi da cu zecimale.  De asemenea ma gandeam cum ar fi sa deschid un subiect despre directia in care se abat gandurile cand n-ai somn....da stiu...lipsa de inspiratie. Dar chiar ma plictisesc si nu am somn!
Voi la ce va ganditi cand nu aveti somn si va uitati pe pereti asteptand sa va ia somnul?

#2
TrancerBoy

TrancerBoy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.04.2010
Pai ma gandesc la ce probleme am si ce pot face sa le rezolv sau in caz de nu am probleme, ma gandesc la bucurii.


Totusi eu acum ma duc la culcare....noapte buna!

#3
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006

View PostRalucutzzz, on 10th July 2010, 01:18, said:

1+2=3 cand intre 1 si 2 se afla o infinitate de numere?!
Si daca aduni 1 milion cu 2 milioane nu da 3 milioane? Tu aduni doar numerele respective, nu si ce se afla intre ele. Alte nelamuriri nocturne mai ai?

#4
Ralucutzzz

Ralucutzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2007

View PostTrancerBoy, on 10th July 2010, 01:25, said:

Pai ma gandesc la ce probleme am si ce pot face sa le rezolv sau in caz de nu am probleme, ma gandesc la bucurii.


Totusi eu acum ma duc la culcare....noapte buna!

:lol: Somn usor!

#5
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
Cu oralul cum stai? Ca nu degeaba ai postat pe Sexy Lounge.

#6
Ralucutzzz

Ralucutzzz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 16.09.2007

View Postcrst_g, on 10th July 2010, 01:28, said:

Si daca aduni 1 milion cu 2 milioane nu da 3 milioane? Tu aduni doar numerele respective, nu si ce se afla intre ele. Alte nelamuriri nocturne mai ai?
Nu ai prins esenta   :D
Ideea era cum poti atinge infinitul? Din cate stiu eu infinitul e infinit, nu poate fi atins. (pam pam). Sa presupunem(prin absurd, evident) ca parcurgem infinitate de numere dintre 1 si 2. Dupa un drum lung si extenuant ajungem abia la 2?! Deci si prin urmare de aici si intrebarea mea de cand infinitul are capat? De cand acesta poate fi 1,2,3 s.a.m.d.? Intrebari retorice, desigur.

#7
flyingspur

flyingspur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 656
  • Înscris: 12.04.2009
E demonstrat stiintific ca persoanele inteligente adorm greu deoarece au mintea ocupata cu diverse probleme/isi tin creierul ocupat  deci ar trebui sa nu te gandesti la prea multe lucruri si e posibil sa adormi mai rapid :w00t:
Si mie imi trebuie cam o ora sa adorm  :confuzzled:  dar ca sa nu ma plictisesc in ora asta , ca oricum nu adorm , ascult muzica la mp3  :console:
EDIT : "Voi la ce va ganditi cand nu aveti somn si va uitati pe pereti asteptand sa va ia somnul?"
Raspuns : tot felul de chestii legate de spiritualitate , enigmele mortii in special ce se intampla dupa , cine suntem/de unde venim/unde ne ducem ? , existenta divinitatii(pana acum nu m-am gasit decat pe mine)  si tot felul de ciudatenii de genul :rolleyes:

Edited by flyingspur, 10 July 2010 - 00:55.


#8
crst_g

crst_g

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,167
  • Înscris: 27.06.2006
1.1 1.2 1.3 etc sunt subunitati. Asa cum poti sa tai o paine in felii, feliile in bucatele mici, bucatelele in firimituri, etc. Sunt doar modele teoretice, ca sa fie mai usor de aplicat in viata de zi cu zi, cred eu.

#9
vevemilion

vevemilion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.07.2008
Eu pana acum am numarat de doua ori pana la un inifinit. Daca vrei sa dormi, nu te mai gandi la infinitatea numerelor si lucruri abstracte. Incerca filmele, invita pe cineva la tine, impartaseste-ti insomniile, fa ceva placut si util :D

#10
rattonix

rattonix

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,585
  • Înscris: 18.05.2010
citeste o carte. pe mine ma ia somnu` numa cand vad coperta... :)

#11
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005

View Postcrst_g, on 10th July 2010, 01:28, said:

Si daca aduni 1 milion cu 2 milioane nu da 3 milioane? Tu aduni doar numerele respective, nu si ce se afla intre ele. Alte nelamuriri nocturne mai ai?
aici e vorba de analiza matematica. tu zici ca aduni niste numere din punct de vedere algebric (doua numere naturale) dar in spatele calculului sta analiza matematica. nu mai stiu sigur daca se lega de principiul contractiei

View PostRalucutzzz, on 10th July 2010, 01:38, said:

Nu ai prins esenta   :D
Ideea era cum poti atinge infinitul? Din cate stiu eu infinitul e infinit, nu poate fi atins. (pam pam). Sa presupunem(prin absurd, evident) ca parcurgem infinitate de numere dintre 1 si 2. Dupa un drum lung si extenuant ajungem abia la 2?! Deci si prin urmare de aici si intrebarea mea de cand infinitul are capat? De cand acesta poate fi 1,2,3 s.a.m.d.? Intrebari retorice, desigur.
in anumite cazuri, infinitul are limita

#12
Chrisforever

Chrisforever

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,252
  • Înscris: 25.12.2006

View Postvevemilion, on 10th July 2010, 01:56, said:

invita pe cineva la tine
Asta da idee. Hotaraste-te repede, mai sunt disponibil 1 ora. :naughty:

Edited by Chrisforever, 10 July 2010 - 01:06.


#13
vali38

vali38

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,845
  • Înscris: 16.10.2005

View Postrattonix, on 10th July 2010, 02:02, said:

citeste o carte. pe mine ma ia somnu` numa cand vad coperta... :)
ohoo... esti rezistent. eu numai cand aud de lectura lesin  :naughty:

#14
vevemilion

vevemilion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 12.07.2008
@Chrisforever
Da,stiu,nu am fost destul de subtil, dar ideea era sa ma invite pe mine. :lol: Am experienta in domeniu, prea multa as zice.

Edited by vevemilion, 10 July 2010 - 01:16.


#15
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Nu confunda infinitul cu infinitatea!

#16
furculita_cu_luneta

furculita_cu_luneta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 979
  • Înscris: 24.07.2009

View Postrattonix, on 10th July 2010, 02:02, said:

citeste o carte. pe mine ma ia somnu` numa cand vad coperta... :)
te inteleg, cititul oboseste ochii. gandul ca ar trebui sa ne apucam de citit o carte ne oboseste prematur. :lol:

eu cand nu dorm ma gandesc la lucruri care evident m-au facut sa nu mai dorm. si mai spun si prostii. :(

#17
victorasavionas

victorasavionas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 13.02.2010
hai sa ne imperechem

#18
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Draga ralucutzzz esenta trebuie sa o prinzi tu, crst_q mai mult decat sa o elibereze nu poate!
In alta ordine de idei ce implicatie sexuala au cifrele de nu poti dormi, iar tu ca o novice in domeniu ai nevoie de sfaturi?

Daca cautai mai bine, pe alta arie era cu ceva vreme in urma un topic al celor care au insomnii, mai bine ai fi postat acolo!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate