Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 

Carte de identitate sau pasaport pentru Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
rava

rava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2007
Salut. M-am lovit azi de problema asta. Ambasada este inchisa sa adresez o intrebare, iar noi doream sa plecam in noapte intr-un traseu Bucuresti-Plitvice-Dubrovnik-Bucuresti, cu opririle aferente. Care este problema ? Sotiei i-a expirat pasaportul iar noi in delasarea noastra acum ne-am dat seama ca am putea ramane pe la granita ( cel putin unul dintre noi :).  

  Deci. Avem nevoie de pasaport ca sa tranzitam Serbia, Muntenegru si Bosnia?

   AM deschis un nou topic pentru a veni in intampinarea celor ca mine care bantuie internetul dupa aceasta informatie.

  Multumesc!

#2
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Deci. Avem nevoie de pasaport ca sa tranzitam Serbia, Muntenegru si Bosnia?
Da. Cu buletinul intri doar in tarile membre ale UE. ;)

Edited by reovel, 04 June 2010 - 18:37.


#3
rava

rava

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.04.2007
Am citit ca se semnase un acord pentru a putea  trece si prin Serbia ?


   Multumesc.

#4
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Am fost primit si cu buletinul in croatia,dar nu-ti recomand,aveam si pasaportul la mine.
Daca vrei sa nu ai probleme ia-ti pasaport,se face in 2 ore ala temporar.
  Poti sa nimeresti si politisti de frontiera mai ciudati,eu am gasit asa ceva.

#5
reovel

reovel

    Doesn't she look darling?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,757
  • Înscris: 17.01.2009

Quote

Am fost primit si cu buletinul in croatia,dar nu-ti recomand,aveam si pasaportul la mine.
Eu nu. Au facut scandal, noroc, ca am avut pasaport la mine.

Quote

Daca vrei sa nu ai probleme ia-ti pasaport,se face in 2 ore ala temporar.
Dar costa foarte mult si e valabil doar 1 an.

#6
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007

View Postreovel, on 4th June 2010, 19:47, said:

Eu nu. Au facut scandal, noroc, ca am avut pasaport la mine.

Dar costa foarte mult si e valabil doar 1 an.
SERBIA,BOSNIA ,muntenegru  SIGUR PASAPORT

Edited by haplea82, 04 June 2010 - 19:43.


#7
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
In Croatia poti merge si prin Ungaria,dar e mai lung drumul.
Mai scurt e Romania-Serbia -Croatia.

#8
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008
Am sunat eu la ambasada saptamana trecuta si mi s-a spus clar ca se intra doar cu pasaportul. Ceea ce e si logic, pentru ca nu sunt in UE. Acord exista doar intre Croatia si Bosnia, ei pot trece doar cu buletinul, din cate am inteles.

#9
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Pentru Croatia 18.03.2010 <o_dor>: http://forum.softped...t...t&p=7959201
Pentru Serbia 29.05.2010 <mihairosioru>: http://forum.softped...t...t&p=8265961

Totusi, pentru a evita orice intamplare, si anul trecut si anul acesta copilul nostru a mers/va merge cu pasaport.

#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postalexa32, on 4th June 2010, 22:27, said:

In Croatia poti merge si prin Ungaria,dar e mai lung drumul.
Mai scurt e Romania-Serbia -Croatia.

Pt cei din vestul tarii e mai bine prin Ungaria (mai rapid si mai sigur). Depinde si unde vrei in Croatia.

#11
branco_no

branco_no

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.06.2008
Peentru Croatia nu este nevoie de pasaport, doar daca sunteti insotiti de copii.
Dca trecieti prin Bosnia si Serbia, da aveti nevoie de pasapoarte valabile inca minim 6 luni.

#12
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010
Si noi mergem in Croatia pe 26 iunie, am sunat vineri la Ambasada Croatiei in Bucuresti si mi-a spus ca NU trebuie pasaport. Noi mergem prin Ungaria, vrem sa vedem si Budapesta.

#13
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postdt1986, on 5th June 2010, 10:24, said:

Am sunat eu la ambasada saptamana trecuta si mi s-a spus clar ca se intra doar cu pasaportul. Ceea ce e si logic, pentru ca nu sunt in UE. Acord exista doar intre Croatia si Bosnia, ei pot trece doar cu buletinul, din cate am inteles.


Poti merge linistit si cu C.I. (chestie testata de mine in 2008 la vama ungaro-croata de la Gorican). E bine sa ai la tine si pasaportul in cazul in care vrei sa ajungi la Dubrovnik deoarece vei trece o fasie prin Bosnia!

http://zagreb.mae.ro...ang=ro&id=24962

#14
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008

View Postbogdan10, on 7th June 2010, 11:19, said:

Poti merge linistit si cu C.I. (chestie testata de mine in 2008 la vama ungaro-croata de la Gorican). E bine sa ai la tine si pasaportul in cazul in care vrei sa ajungi la Dubrovnik deoarece vei trece o fasie prin Bosnia!

http://zagreb.mae.ro...ang=ro&id=24962


In Croatia da, dar eu la Bosnia ma refeream.

#15
bogdan10

bogdan10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 03.10.2006

View Postdt1986, on 7th June 2010, 12:19, said:

In Croatia da, dar eu la Bosnia ma refeream.


Am specificat ca trecerea catre Dubrovnik se face prin Bosnia si trebuie pasaport! Normal ca pe la orice alta intrare in Bosnia se aplica aceeasi regula!

#16
jeepers

jeepers

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 30.07.2006

View Postbogdan10, on 7th June 2010, 13:21, said:

Am specificat ca trecerea catre Dubrovnik se face prin Bosnia si trebuie pasaport! Normal ca pe la orice alta intrare in Bosnia se aplica aceeasi regula!
Se para ca in urma unor intelegri intre ambasade in periaoada vacantelor turistilor nu li s emai cere pasaportul la trecerea Serbiei si a Bosniei. Este suficient pasaportul. Sursa se gaseste pe forum.

#17
jack14

jack14

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.04.2010

View Postjeepers, on 7th June 2010, 14:03, said:

Se para ca in urma unor intelegri intre ambasade in periaoada vacantelor turistilor nu li s emai cere pasaportul la trecerea Serbiei si a Bosniei. Este suficient pasaportul. Sursa se gaseste pe forum.

Nu este necesar pasaport in Croatia si nici in Bosnia. (Testat anul acesta in luna mai).In Serbia eu am folosit pasaportul, dar am inteles ca s-a votat in parlamentul lor o lege la sfarsitul lunii mai ( nu stiam despre ea la trecerea prin Serbia pentru ca o testam) care permite identificarea cu CI pentru cetatenii UE.

#18
chitinuta

chitinuta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.08.2008

View Postjack14, on 8th June 2010, 13:16, said:

Nu este necesar pasaport in Croatia si nici in Bosnia. (Testat anul acesta in luna mai).In Serbia eu am folosit pasaportul, dar am inteles ca s-a votat in parlamentul lor o lege la sfarsitul lunii mai ( nu stiam despre ea la trecerea prin Serbia pentru ca o testam) care permite identificarea cu CI pentru cetatenii UE.

In Serbia doar din 12 iunie 2010 se va putea intra cu CI (confirmat de ambasada Serbiei in Romania).

View Postjack14, on 8th June 2010, 13:16, said:

Nu este necesar pasaport in Croatia si nici in Bosnia. (Testat anul acesta in luna mai).In Serbia eu am folosit pasaportul, dar am inteles ca s-a votat in parlamentul lor o lege la sfarsitul lunii mai ( nu stiam despre ea la trecerea prin Serbia pentru ca o testam) care permite identificarea cu CI pentru cetatenii UE.

Dar de Muntenegru stie cineva daca se poate intra doar cu CI? nu zvonuri, ci daca stiti pe cineva care a incercat sau vreo sursa mai "oficiala"

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate