Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Carte de identitate sau pasaport pentru Croatia?

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#19
spaily

spaily

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 19.08.2009
Dar de Muntenegru stie cineva daca se poate intra doar cu CI? nu zvonuri, ci daca stiti pe cineva care a incercat sau vreo sursa mai "oficiala"
[/quote]

       Cea mai "oficiala" informatie privind  intrarea in Muntenegru,primita prin email de la ambasada Romaniei in Muntenegru in luna mai 2010,din care eu inteleg ca nu este nevoie de pasaport pt.intrare/tranzitare Mne.
Stimate solicitant,



Va aduc la cunostinta ca in Muntenegru (care din iunie 2006 este stat independent) exista o prevedere care ofera posibilitatea calatoriei turistice pe baza cartii de identitate (fara pasaport). In Serbia cetatenii romani calatoresc numai pe baza de pasaport.
Deoarece si in Muntenegru am inregistrat cazuri de inconsecventa in aplicarea reglementarilor in aceasta materie, respectiv situatrii in care nu s-a permis intrarea pe baza cartii de identitate, va recomand sa utilizati pasapoartele.


Consul,

F Rebegeanu

#20
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
e cel mai lgoic raspuns!!!nu are rost sa mergeti la noroc...

Edited by Buhani73, 11 June 2010 - 15:08.


#21
cipx2

cipx2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 17.01.2005
De pe situl Ministerului Afacerilor Externe Mne - http://www.mip.gov.m...ns/romania.html
The citizens of Romania may enter, pass through and stay in Montenegro for up to 90 days with a valid passport without a visa. Also, they may enter and stay in Montenegro for up to 30 days with a valid identity card or a document confirming their identity and nationality.
Tipariti pagina din link (eventual varianta pe limba lor - http://www.mip.gov.m...i/rumunija.html ) si mergeti fara grija chiar daca n-aveti pasaport.
Le fel in Serbia, Bosnia si Croatia - am dat link-uri in topicul 'Cu masina spre Croatia'.
Toate tarile sunt deja testate.
Care aveti deja pasaport, luati-l cu voi. Care nu, depinde de cat de usor va despartiti de peste 60 de euro degeaba ...

#22
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Proaspat intors (de sambata 03.07.2010) din Croatia (via Serbia), cu masina. Absolut la toate vamile am aratat buletinele (ma rog, cartile de identitate), evident, valabile si nu am avut nici o problema. Poate putin sarbii, la iesirea spre Croatia (ala l-a chemat pe unul si nu stiu ce vorbeau sau il intreba), dar nu ne-a controlat si nu a zis nimic special sau altceva si am plecat mai departe.

Deasemeni (pentru ca mi s-a cerut la intrarea in Serbia, venind dinspre Romania), ulterior, prezentam si talonul si cartea verde. Cine vroia se uita pe ele; altii nu.

Am fost oprit in Croatia (in Vukovar), de un echipaj de politie pentru control de rutina. Inclusiv acolo am arata buletinul. Si totul a fost ok.

Totusi, pentru orice eventualitate, am avut si pasapoartele la noi, in caz ca am fi putut avea eventuale neplaceri.

Asa ca, mergeti cu incredere! Drum bun si concedii cat mai placute!

#23
alexxxh86

alexxxh86

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.06.2008

View Postcolombo2003, on 7th July 2010, 11:48, said:

Proaspat intors (de sambata 03.07.2010) din Croatia (via Serbia), cu masina. Absolut la toate vamile am aratat buletinele (ma rog, cartile de identitate), evident, valabile si nu am avut nici o problema. Poate putin sarbii, la iesirea spre Croatia (ala l-a chemat pe unul si nu stiu ce vorbeau sau il intreba), dar nu ne-a controlat si nu a zis nimic special sau altceva si am plecat mai departe.

Deasemeni (pentru ca mi s-a cerut la intrarea in Serbia, venind dinspre Romania), ulterior, prezentam si talonul si cartea verde. Cine vroia se uita pe ele; altii nu.

Am fost oprit in Croatia (in Vukovar), de un echipaj de politie pentru control de rutina. Inclusiv acolo am arata buletinul. Si totul a fost ok.

Totusi, pentru orice eventualitate, am avut si pasapoartele la noi, in caz ca am fi putut avea eventuale neplaceri.

Asa ca, mergeti cu incredere! Drum bun si concedii cat mai placute!

confirm si eu. m-am intors luni din croatia si nici in bosnia nu mai trebuie pasaport

#24
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

View Postalexxxh86, on 9th July 2010, 13:29, said:

confirm si eu. m-am intors luni din croatia si nici in bosnia nu mai trebuie pasaport

E sigur, ca nici in Bosnia nu mai trebuie pasaport?? :nonobad:  Unde putem gasi ac. informatie ??(pe site-ul MAE, scrie ca trebuie pasaport..) :confuzzled:

#25
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008

View Postgiulia09, on 16th July 2010, 12:26, said:

E sigur, ca nici in Bosnia nu mai trebuie pasaport?? :nonobad:  Unde putem gasi ac. informatie ??(pe site-ul MAE, scrie ca trebuie pasaport..) :confuzzled:

Ne-am intors sambata din Croatia si am trecut prin Bosnia doar cu buletinul cu toate ca inainte am sunat la ambasada si ni s-a spus ca avem nevoie de pasaport.

#26
giulia09

giulia09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 11.06.2010

View Postdt1986, on 20th July 2010, 20:36, said:

Ne-am intors sambata din Croatia si am trecut prin Bosnia doar cu buletinul cu toate ca inainte am sunat la ambasada si ni s-a spus ca avem nevoie de pasaport.

Multumesc!!

Prin ce puncte de frontiera ai trecut?? ( Croatia-Bosnia, si Bosnia-Serbia)??

#27
dt1986

dt1986

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 05.05.2008

View Postgiulia09, on 20th July 2010, 22:13, said:

Multumesc!!

Prin ce puncte de frontiera ai trecut?? ( Croatia-Bosnia, si Bosnia-Serbia)??

Croatia-Bosnia, Bosnia-Croatia (Neum), am mers prin Ungaria.

#28
The_Magus

The_Magus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.08.2004
Am cautat pe net pe site-uri oficiale si iata ce am gasit referitor la C.I.:

Serbia:

MAE Romania: http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919

Consulat Serbia din Timisoara:
http://www.consulatu...stenje01_ro.pdf


Muntenegru:

MAE Muntenegru:
http://www.mip.gov.m...ns/romania.html

MAE Romania: http://www.mae.ro/in...i...3&cat=29919


Bosnia:

Politia de frontiera bosniaca: http://www.granpol.g...fo/1/?cid=9,1,1

(mai jos in pagina scrie: Entrance to Bosnia and Herzegovina, beside with travel
documents, is also allowed with a valid ID card proving identity and
citizenship, to the citizens of the following countries:

œ EU member countries

œ Schengen Agreement signatories

œ Andorra, Montenegro, Croatia, Lichtenstein, Monaco, San
Marino, Serbia, Vatican and Swiss Confederation.
)


Le puteti printa in engleza si limba lor ca sa le luati cu voi, in caz ca e nevoie.

Edited by The_Magus, 28 July 2010 - 10:17.


#29
ci3

ci3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 25.07.2004
Multumim The_Magus. Asta da documentare. Chiar eram nedumerit daca trebuie sau nu. Interesant este totusi ca multi care au trecut cu buletinul aveau si pasaportul de rezerva. :)

Edited by ci3, 08 August 2010 - 14:52.


#30
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Si eu o sa trec spre Croatia din Ungaria saptamana urmatoare, si n-am decat buletin. Primul lucru pe care l-am facut in momentul in care ne-am hotarat la Croatia a fost sa sun la ambasada lor din Bucuresti, raspunsul fiind clar: n-aveti nevoie nici de buletin, nici de voucher cazare sau de suma minima prezentata la granita.

#31
lumiandrei

lumiandrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 09.08.2008
Va relatez ca in excursia cu autocarul pe care am efectuat-o acum 2 saptamani am avut o mare surpriza la sarbi:ne-au dat jos din autocar si ne-au verificat pasapoartele,rand pe rand la ghiseul lor!
O singura persoana a avut CI si au facut nazuri A intervenit ghidul nostru spunand ca e in varsta si nu-i mai face nimeni pasaport(avea 82 de ani)
Sarbii sunt imprevizibili si esti la mana lor in vama
In excursia spre Dubrovnik,ne-au cerut pasapoarte la Muntenegru

#32
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlumiandrei, on 9th August 2010, 11:20, said:

Va relatez ca in excursia cu autocarul pe care am efectuat-o acum 2 saptamani am avut o mare surpriza la sarbi:ne-au dat jos din autocar si ne-au verificat pasapoartele,rand pe rand la ghiseul lor!
O singura persoana a avut CI si au facut nazuri A intervenit ghidul nostru spunand ca e in varsta si nu-i mai face nimeni pasaport(avea 82 de ani)
Sarbii sunt imprevizibili si esti la mana lor in vama
In excursia spre Dubrovnik,ne-au cerut pasapoarte la Muntenegru


din ciclul ,,vamesii sarbi..."

#33
vadiro

vadiro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.10.2007
Eu am trecut in ultimele doua saptamani prin Serbia, Muntenegru, Bosnia (prin trei vami) si Croatia doar cu CI.

#34
hcarmen

hcarmen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 04.06.2010
Noi ne-am intors pe 12 iulie din Croatia si nu am avut probleme la vama cu CI. Am intrat si iesit prin Ungaria. Nu am avut pasapoarte asa ca am trecut fara probleme cu CI.

#35
tuscuta

tuscuta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 26.03.2009

View Postchris_t, on 8th August 2010, 19:47, said:

Si eu o sa trec spre Croatia din Ungaria saptamana urmatoare, si n-am decat buletin. Primul lucru pe care l-am facut in momentul in care ne-am hotarat la Croatia a fost sa sun la ambasada lor din Bucuresti, raspunsul fiind clar: n-aveti nevoie nici de buletin, nici de voucher cazare sau de suma minima prezentata la granita.

chris_t te rog relateaza-ne in cateva rânduri impresiile tale despre traseu si, mai ales, daca ai intâmpinat probleme in absenta pasaportului.
Multumesc !

Edited by tuscuta, 18 August 2010 - 12:54.


#36
The_Magus

The_Magus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 09.08.2004
Eu m-am intors din Croatia pe 16 septembrie 2010. Am trecut prin Bosnia si Serbia 3 persoane doar cu CI.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate