Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

The Silence Of The Lambs (1991)

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
doroo10

doroo10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.06.2009
Cel mai reusit film din pentalogia "Hannibal Lecter", cei ce au vazut filmul cred ca imi vor da dreptate...

#2
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006
De acord, marele Anthony Hopkins isi joaca foarte bine rolul, insa cred ca dpdv. al cruzimii, "Hannibal" a fost mult mai violent decat "Tacerea mieilor". Practic in Tacerea vedem violenta in-extremis doar in timpul evadarii lui Lecter cand le mananca ficatii gardienilor, dar in "Hannibal" sunt mult mai multe, de la scena spanzurarii italianului pana la mancatul creierilor lui Krendler (Ray Liotta), desfigurarea lui Verger, aruncarea lui la porcii mistreti etc.
"Tacerea mieilor" a fost mai mult psihologic, Demme a pus mai mult accentul pe dialogurile lui Starling si Hannibal, pe jocurile psihologice pe care le facea el de dupa geamul de sticla, pe indiciile care i le oferea lui Starling despre criminal in analogie cu amanunte din copilaria sa.

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View Postdoroo10, on 25th April 2010, 00:39, said:

Cel mai reusit film din pentalogia "Hannibal Lecter", ........
Eu stiam ca dupa "Tacere" a fost doar "Hanibal".
Pe care marturisesc ca nu l-am putut urmarii mai mult de 10 minute..
L-am reinceput de..nu mai stiu cate ori, dar nu am putut mai mult de negocirea de la inceput..

Poata daca ma imbat, ceea ce in mod normal nu fac, pt ca eu beau bautura si nu ea pe mine..
Sau mai traiesc niste faze nasoale de viata, ca sa ma gandesc ca altii sufera si mai mult...
Oricum ambele ipoteze imi displac..

Deci care e pentalogia?
PS. Nici cartea nu e rea absolut deloc. E foarte  bine scrisa, adica nu o incepeti mai tarziu de 8 dimineata..

#4
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
Si dupa Hannibal a fost Red Dragon, si dupa Red Dragon a fost Hannibal Rising. Problema e ca, oricat le-as numara, nu-mi ies cinci, ci patru. Deci tetra, nu penta... Poate-mi scapa mie vreunul -_-

#5
alextreme

alextreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.05.2009

View Postdiorama, on 7th August 2010, 22:12, said:

Si dupa Hannibal a fost Red Dragon, si dupa Red Dragon a fost Hannibal Rising. Problema e ca, oricat le-as numara, nu-mi ies cinci, ci patru. Deci tetra, nu penta... Poate-mi scapa mie vreunul -_-

Da.
Michael Mann a regizat in '86 Manhunter.

#6
diorama

diorama

    We are stardust

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,360
  • Înscris: 15.10.2006
De asta nu am stiut. Mersi mult!

#7
alextreme

alextreme

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 21.05.2009

View Postdiorama, on 8th August 2010, 15:06, said:

De asta nu am stiut. Mersi mult!

Cu placere.

#8
MoTzZy

MoTzZy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.02.2010
Da,sunt de acord in totalitate.
Acest film nu numai ca este un joc al mintii foarte greu de patrus,ci este prezentat de 2 actori exceptionali,care reuses sa infaptuiasca un rol extraordinar.:OK:,:yes:

#9
dantella

dantella

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,920
  • Înscris: 09.07.2009
chiar o capodopera nu mi se pare ca e , dar unul dintre cele mia bune thrillere, cu siguranta

#10
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 04.01.2013
asta e tot ce e important din film

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/s3nIw30hn4U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


sper sa nu mai vina iar un moderator sensibil sa stearga secventa asta ca nu suntem la kindergarten

#11
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Nu amice, asta e ce ai inteles tu din film.

#12
KotOR3

KotOR3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 22.05.2009
E un film bunicel...nu m-a impresionat prea mult dar cred ca e destul de bun pentru vremea aceea.

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Sau esti, sau te faci dar cu atata talent...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate