Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu am sunet pe hdmi

Întrebare alunita

Schimbare tabla acoperis

Trotineta Bolt cu reducere de 3 lei
 Aragaz cu plita pe gaz si cuptor ...

Cablu FFC

Poco F6/F6 Pro

Scurgere catre hazna
 De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat
 sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€

ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad
 

Propunere reducere dobanda credit

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
200 răspunsuri în acest subiect

#1
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.780
  • Înscris: 21.11.2005
Salutare,
   AM un credit la BCR mai vechi, in valoare de 31.000 ron credit pentru nevoi personala cu dobanda variabila, actual dobanda fiind de 17.5 %. Zilele astea am primit o scrisoare de la BCR prin care mi se comunica, in cazul in care doresc, pot trece la credit cu dobanda fixa, urmand a-mi scade dobanda la 15.25%.
Cand banca face astfle de lucruri mi se pare ceva suspect. Ce parere aveti ?

#2
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postalinescoo, on 5th March 2010, 19:37, said:

Salutare,
   AM un credit la BCR mai vechi, in valoare de 31.000 ron credit pentru nevoi personala cu dobanda variabila, actual dobanda fiind de 17.5 %. Zilele astea am primit o scrisoare de la BCR prin care mi se comunica, in cazul in care doresc, pot trece la credit cu dobanda fixa, urmand a-mi scade dobanda la 15.25%.
Cand banca face astfle de lucruri mi se pare ceva suspect. Ce parere aveti ?
Avand in vedere trendul descendent al dobanzilor, le convine sa te fixeze la 15,25%, pentru ani buni de azi, inainte.
Decizia iti apartine in totalitate.

#3
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.629
  • Înscris: 20.10.2006
Insa ca sugestie, daca mai ai putin pana la ultima rata renteaza sa treci la dobanda fixa, daca mai ai mult orice decizie e cu 2 taisuri, insa la dobanda fixa macar stii ca nu mai poate creste, la cea variabila poate si scadea la 5 la suta, dar si creste la 50 la suta.

#4
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005
Eu zic sa ramai pe variabila...

#5
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 389
  • Înscris: 13.01.2009

View Postfloraur, on 6th March 2010, 01:37, said:

Eu zic sa ramai pe variabila...

eu am avut si am numai credite cu dobanda variabila. da' nu stiu cum naiba a fost variabila numai in sus. cind era de crescut, crestea, cand era de scazut mi se spunea ca sunt oferte "speciale" care nu se aplica si la creditul meu.
asa ca nu ma pronunt cum e mai bine. cred ca depinde de bafta fiecaruia.

#6
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005
Nu are treaba cu bafta, ci cu tipul de dobanda variabila, care este trecut in contract. Majoritatea bancilor spun ca dobanda este variabila in functie de conditiile de piata si atunci ti-au tras-o sigur, adica fac ce vor ei fara sa fie nevoie sa dea socoteala cuiva.

Solutia intermediara este dobanda interna de finantare a bancii, aici exista o ecuatie care stabileste valoarea zilnica a acesteai dobanzi, insa poate fi ajustata de catre banca datorita unei variabil,e care este modificata tot dupa cum vor ei. Avantajul este ca pe aceasta dobanda sunt bazate mai toate contractele acelei banci, inclusiv a creditelor persoane juridice si este destul de greu sa te joci cu asta. Alin are asa ceva in contract...

Cea mai buna varianta, dupa care ar fi trebuit sa alergam cu totii in anii din urma (acum nu prea, fiindca marja bancii a crescut foarte mult), este Euribor + marja bancii. Aici poti pierde sau poti avea un avantaj, insa banca nu te poate faulta deloc. Acum doi trei ani era un credit imobiliar la Banca Romaneasca bazat pe Euribor sau Libor (CHF) + marja de 4%. Cine a luat acest credit este superfericit acum, oamenii se bucura de reduceri de rata si in niciun caz majorari, chiar daca euro si francul elvetian s-au apreciat semnificativ.

#7
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.780
  • Înscris: 21.11.2005
Mai am inca 7 ani de plata iar acum rata este undeva la 650 lei... M-ati pus pe ganduri, o sa ma uit sa vad in contract ce scrie...

#8
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View Postalinescoo, on 6th March 2010, 14:02, said:

Mai am inca 7 ani de plata iar acum rata este undeva la 650 lei... M-ati pus pe ganduri, o sa ma uit sa vad in contract ce scrie...
Nici tu nu l-ai citit la semnare ? :console:

View Postfloraur, on 6th March 2010, 13:02, said:

Cea mai buna varianta, dupa care ar fi trebuit sa alergam cu totii in anii din urma (acum nu prea, fiindca marja bancii a crescut foarte mult), este Euribor + marja bancii.
Foarte corect.
Da`, chiar zilele astea am renegociat cu volksbank si am acum cam 5% marja bancii + Euribor la 3 luni.
Nu-i rau de loc.
P.S. Creditul este in Euro, ori alinescoo are creditul in lei.

#9
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.780
  • Înscris: 21.11.2005
Si ca tot veni vorba de credite in euro, am tot la BRC un credit pe 25 de ani (mai am 23 de platit) in valoare de 32.000 de euro garantat cu un imobil. Acolo am o dobana de 10.5% variabila. Cum as putea face sa mai reduc si de aici dobanda ca ma termina financiar rata ?

#10
Raduceanu

Raduceanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.559
  • Înscris: 02.11.2007

View Postcreivean, on 6th March 2010, 18:42, said:

Da`, chiar zilele astea am renegociat cu volksbank si am acum cam 5% marja bancii + Euribor la 3 luni.
Nu-i rau de loc.
ai intrebat banca la ce rata o sa ajungi cand Euribor va fi 4 sau 5%?
cumva ai plecat de la dobanda fixo-variabila a Volksbank si ai facut acest deal?

#11
creivean

creivean

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 769
  • Înscris: 24.03.2008

View PostRaduceanu, on 6th March 2010, 23:12, said:

ai intrebat banca la ce rata o sa ajungi cand Euribor va fi 4 sau 5%?
cumva ai plecat de la dobanda fixo-variabila a Volksbank si ai facut acest deal?
In actul aditional s-a specificat clar, ca in niciun caz, dobanda nu va depasi 7,4%, adica 5 marja plus maxim 2,4 % Euribor, astfel incat, chiar daca trece Euriborul peste, dobanda ramane la maxim 7,4%.
Eu cred ca nu-i rau si numai pentru ca am depasit faza in care eram la latitudinea bancii cu cresterea dobanzii.
Acum, doar Euriborul ma mai poate afecta pana la 2,4 %.
Da, am avut dobanda variabila inainte, la contractare era 5,95 si in 6 luni mi-au dus-o la 7,4 fara sa ma intrebe ceva si fara sa-mi explice de ce.
In acest moment banca nu mai poate face ce vrea.
Si asta-i cel mai mare castig.

#12
XZY

XZY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.527
  • Înscris: 02.09.2007
EU am primit vineri scrisorica de la BCR, cum ca dobanda la creditul meu a scazut de la 15,45% la 12,97%.

#13
crys64

crys64

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 30
  • Înscris: 25.12.2007

View Postcreivean, on 7th March 2010, 07:48, said:

In actul aditional s-a specificat clar, ca in niciun caz, dobanda nu va depasi 7,4%, adica 5 marja plus maxim 2,4 % Euribor, astfel incat, chiar daca trece Euriborul peste, dobanda ramane la maxim 7,4%.
Eu cred ca nu-i rau si numai pentru ca am depasit faza in care eram la latitudinea bancii cu cresterea dobanzii.
Acum, doar Euriborul ma mai poate afecta pana la 2,4 %.
Da, am avut dobanda variabila inainte, la contractare era 5,95 si in 6 luni mi-au dus-o la 7,4 fara sa ma intrebe ceva si fara sa-mi explice de ce.
In acest moment banca nu mai poate face ce vrea.
Si asta-i cel mai mare castig.

Prin reclamatie la ANPC puteai ramane cu dobanda de 5.95% pana la sfarsitul creditului. In contractele respective sunt clauze abuzive care se anuleaza in instanta!
Dati o cautare dupa "Volksbank creste dobanda" sau "Volksbank abuz" sau "act aditional Volksbank" si puteti afla mai multe !

#14
lum0880

lum0880

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 08.05.2008
Imi poate cineva explica urmatoarea  fraza din contractul de credit ipotecar la BCR?

" dobanda curenta este formata din dobanda de referinta variabila, care se afiseaza la sediile BCR, la care se adauga 0,00 puncte procentuale".

Este vorba de un credit in EURO la BCR, in primul an cu dobanda fixa de 8%, iar de luna viitoare se aplica fraza de mai sus. Cum pot afla aceasta dobanda variabila, unde este afisata? Imi poate spune cineva cat va fi aceasta dobanda?

Va multumesc!

#15
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.916
  • Înscris: 21.09.2003
In momentul de fata dobanda de referinta variabila la BCR pentru Euro este de 8.9 %/an. Aceasta nu depinde de Euribor. Chiar daca Euribor scade, ei au libertatea sa ramana cu acelasi procent. In cazul in care Euribor creste, BCR-ul isi rezerva dreptul de a creste dobanda de referinta. Se pare ca aceasta este cea mai mare dobanda la Euro de piata, in momentul de fata. Cu alte cuvinte, cum Euribor este sub 1 %, ar insemna ca actuala dobanda practicata de BCR este Euribor + 8%. Adica o marja destul de mare.

#16
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 742
  • Înscris: 12.08.2007

View Postalinescoo, on 5th March 2010, 19:37, said:

AM un credit la BCR mai vechi, in valoare de 31.000 ron credit pentru nevoi personala cu dobanda variabila, actual dobanda fiind de 17.5 %. Zilele astea am primit o scrisoare de la BCR prin care mi se comunica, in cazul in care doresc, pot trece la credit cu dobanda fixa, urmand a-mi scade dobanda la 15.25%.
Cand banca face astfle de lucruri mi se pare ceva suspect. Ce parere aveti ?
si eu am primit acelasi lucru (dobanda actuala imi este 17.4% si poate scadea la 15.25%)

mi se pare prosteala pe fata
daca iti faci credit pt nevoi personale la BCR in momentul de fata la 10 ani primesti dobanda 11.75%, iar ei imi ofera ca promotie 15.25%?

am dobanda revizuibila semestrial + ~1%
iar dobanda se revizuieste la data de 1 aprilie (chiar cand se termina aceasta "promotie")
Dobanzile de referinta BCR

cred ca o sa astept
iar daca nu o sa scada dobanda de referinta, fac refinantare la alta banca

Editat de loadrunner, 15 martie 2010 - 19:12.


#17
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.318
  • Înscris: 22.07.2005
Faci refinantare la o alta banca unde vei gasi acelasi rahat...

#18
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 742
  • Înscris: 12.08.2007

View Postfloraur, on 16th March 2010, 15:46, said:

Faci refinantare la o alta banca unde vei gasi acelasi rahat...
gasesti si chestii okay
trebuie doar sa stii ce vrei

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate