Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Propunere reducere dobanda credit

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#37
nuskunk

nuskunk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 07.07.2008
In mod uimitor, dobanda la cardul de credit BCR mi-a scazut cu 5%, de la 22.15% la 17.18% incepand cu 1 aprilie. De fapt, au respectat pur si simplu formula de calcul ROBOR + Marja pe care o aplica la cardurile de credit din 2009.

#38
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Da, numai ca in contractul tau exact asa se formeaza dobanda. Faza e ca multa lume are creditul bazat pe dobanda interna de finantare BCR sau mai rau, variabila si atat...

Edited by floraur, 24 April 2010 - 21:02.


#39
raspy90

raspy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2010
Buna ziua
Am un credit la BCR de 3 ani in valoare de 88.000 euro.
Acum dobanda este 10.7% (dobanda de referinta)si platesc o rata de 840 euro.
Nu stiu ce sa fac sa scada dobanda asta ca m-a rupt in doua. :confuzzled:
ma poate ajuta cineva?

Multumesc

#40
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postraspy90, on 4th May 2010, 09:21, said:

10.7%

Astea sunt bancile din Romania, vin aici sa ne rupa in doua, nu sa ne faca favoruri. Aceasta prostie care se cheama dobanda de interventie, poate fi legala. Ce dracu sa faci, ca esti la mana lor... oricat spu ei ca este dobanda de interventie, exact atata e. Pot face ce vor ei cu clientul, ii doare direct in pix de toata lumea. O solutie de luat in considerare serios este refinantarea, chiar daca vei fi flatit comisioane de plata in avans si analiza pentru noul credit, cred ca in final este rentabila aceasta operatiune. Important e sa mai ai veniturile de altadata si sa ti-o poti permite, ceea ce nu e usor lucru in ziua de astazi.

La o refinantare interna, in care se schimba tipul de dobanda si se trece pe euribor+marja, luand in calcul exact suma de care vorbesti, la un credit desfasurat pe 30 de ani, rata ta ar fi de 613...

#41
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
@floraur Vad ca te pricepi foarte bine la lucrurile astea. Poate ma sfatuiesti si pe mine:
Am 2 credite
- unul in lei pentru nevoi personale, mai am 28.000 de plata si inca 7 ani, dobanda 17,4 variabila. Rata este undeva la 750 lei pe luna
- unul in euro pentru nevoi personale, garantat cu un apartament (super supraevaluat cand am luat creditul), mai am de plata 31.000 de euro pentru inca 22 de ani. Rata este de 325 euro pe luna.  Aici mai am girant pe maica-mea

Intre timp veniturile mi-au mai crescut cu ceva, nu foarte mult. Sotia este in CIC, veniturile noastre lunar sunt undeva la 3000 lei. Apartamentul in orasul meu nu valoareaza mai mult de 20.000 de euro acum.

As avea ceva sanse sa imi reduc ratele lunare ? Ceva refinantare ? Tot tu ai zis mai sus ca "Mare atentie la refinantarile astea, caci va costa de va ia dracu..."

#42
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postalinescoo, on 4th May 2010, 12:46, said:

Am 2 credite
- unul in lei pentru nevoi personale, mai am 28.000 de plata si inca 7 ani, dobanda 17,4 variabila. Rata este undeva la 750 lei pe luna
- unul in euro pentru nevoi personale, garantat cu un apartament (super supraevaluat cand am luat creditul), mai am de plata 31.000 de euro pentru inca 22 de ani. Rata este de 325 euro pe luna. Aici mai am girant pe maica-mea

O refinantare are anumite costuri pe care trebuie sa le iei in consideratie:
-Comision de plata in avans... 3-5%
-Comision de analiza/acordare credit nou 2-5%
-Comision de evaluare imobil (ai nevoie de un raport de evaluare nou la fiecare credit garantat... daca acesta este cazul)
-Taxe notariale, care nu sunt deloc de neglijat)

uite cam asa ne-ar lua dracu... daca stai si calulezi corect cati bani platesti pentru a renunta la un credit, te cam razgandesti cu pixul in mana, nu mai e nevoie sa mergi la banca. Sunt unele produse bancare, care te scot din minti si la care ecartul dintre valoarea dobanzii calculata arbitrar de banca si dobanzile reale din piata la zi, este prea mare si la care se justifica chiar si aceasta operatiune.

:)
la tine nu se justifica nimic, sezi bland!
Acum fara gluma... nu ai ce face, ramai in aceste contracte cel putin deocamdata.



Nu as putea spune ca toate datele de acolo mai sunt de actualitate, insa sunt multe lucruri care inca te pot ajuta...
Refinantari credite

Edited by floraur, 05 May 2010 - 10:09.


#43
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postfloraur, on 5th May 2010, 11:09, said:

O refinantare are anumite costuri pe care trebuie sa le iei in consideratie:
-Comision de plata in avans... 3-5%
-Comision de analiza/acordare credit nou 2-5%
-Comision de evaluare imobil (ai nevoie de un raport de evaluare nou la fiecare credit garantat... daca acesta este cazul)
-Taxe notariale, care nu sunt deloc de neglijat)

uite cam asa ne-ar lua dracu... daca stai si calulezi corect cati bani platesti pentru a renunta la un credit, te cam razgandesti cu pixul in mana, nu mai e nevoie sa mergi la banca. Sunt unele produse bancare, care te scot din minti si la care ecartul dintre valoarea dobanzii calculata arbitrar de banca si dobanzile reale din piata la zi, este prea mare si la care se justifica chiar si aceasta operatiune.

:)
la tine nu se justifica nimic, sezi bland!
Acum fara gluma... nu ai ce face, ramai in aceste contracte cel putin deocamdata.



Nu as putea spune ca toate datele de acolo mai sunt de actualitate, insa sunt multe lucruri care inca te pot ajuta...
Refinantari credite


Boierule, fa-mi mare cinste cu un sfat: am un credit pe 20 de ani (din care am platit deja 3, ce-a fost mai greu a trecut!!!), platesc 640 e pe luna. Conditii de 2007, adica "marja bancii si conditiile de pe piata financiara" etc. Merita o refinantare?
Iti multumesc.

#44
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postdenky, on 5th May 2010, 16:13, said:

Boierule, fa-mi mare cinste cu un sfat: am un credit pe 20 de ani (din care am platit deja 3, ce-a fost mai greu a trecut!!!), platesc 640 e pe luna. Conditii de 2007, adica "marja bancii si conditiile de pe piata financiara" etc. Merita o refinantare?
Iti multumesc.

:)))
Da, greul a trecut, hai sa iti fac viata grea cu un sfat care sa te descurajeze :)

Daca ai creditul de la BCR, ai acum o dobanda de 9,5% sau pe acolo. Asta nu e DAE, e doar dobanda... iar astazi te-ai putea imprumuta la un DAE de 7%, in principiu se recomanda migrarea, dar cine poate mie sa-mi garanteze ca in urmatorii cinci ani (macar) euribor-ul ramane la aceeasi valoare ca in prezent. Daca acest indicator ajunge la 2.5, fata de zero si ceva cat este in prezent, avantajul dispare si raman doar banii cheltuiti pe formalitati si proceduri inutile.

Ramai asa macar vreun an, poate marjele bancilor vor continua sa scada. Merita sa faci o refinantare la un euribor + 4%, daca gasesti asa ceva in piata...

#45
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postfloraur, on 5th May 2010, 18:19, said:

:)))
Da, greul a trecut, hai sa iti fac viata grea cu un sfat care sa te descurajeze :)

Daca ai creditul de la BCR, ai acum o dobanda de 9,5% sau pe acolo. Asta nu e DAE, e doar dobanda... iar astazi te-ai putea imprumuta la un DAE de 7%, in principiu se recomanda migrarea, dar cine poate mie sa-mi garanteze ca in urmatorii cinci ani (macar) euribor-ul ramane la aceeasi valoare ca in prezent. Daca acest indicator ajunge la 2.5, fata de zero si ceva cat este in prezent, avantajul dispare si raman doar banii cheltuiti pe formalitati si proceduri inutile.

Ramai asa macar vreun an, poate marjele bancilor vor continua sa scada. Merita sa faci o refinantare la un euribor + 4%, daca gasesti asa ceva in piata...

Multumiri din nou, creditul e ABN si cred ca am dae 8,95%.

#46
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
floraur multumesc din suflet pentru sfaturi. Deocamdata mai stau si astept sa vad. Eventual indraznesc sa mai sper ca dobanda variabila va mai scade... desi la cum calculeaza BCR la creditele mele, slabe sanse...

#47
paul361mv

paul361mv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2007

View Postdenky, on 6th May 2010, 07:00, said:

Multumiri din nou, creditul e ABN si cred ca am dae 8,95%.

Eu am primit de la RBS pe la inceputul anului o oferta de EURIBOR12M+4%. Poate ca ar fi interesant sa negociezi o reducere de dobanda la ei. Nu stiu daca implica si alte costuri pentru ca nu am acceptat oferta.

#48
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postpaul361mv, on 6th May 2010, 16:05, said:

Eu am primit de la RBS pe la inceputul anului o oferta de EURIBOR12M+4%. Poate ca ar fi interesant sa negociezi o reducere de dobanda la ei. Nu stiu daca implica si alte costuri pentru ca nu am acceptat oferta.

Nu e rea, eu m-as fi bagat...
dar trebuie vazut ce se mai spune in contract despre dobanda... sa nu cumva sa poata fi revizuibila marja.

Edited by floraur, 06 May 2010 - 17:40.


#49
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postpaul361mv, on 6th May 2010, 16:05, said:

Eu am primit de la RBS pe la inceputul anului o oferta de EURIBOR12M+4%. Poate ca ar fi interesant sa negociezi o reducere de dobanda la ei. Nu stiu daca implica si alte costuri pentru ca nu am acceptat oferta.

Salut, ai un credit de la ei sau era vorba de o oferta sa-ti faci unul? Multumesc

#50
raspy90

raspy90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 04.05.2010

View Postfloraur, on 4th May 2010, 12:24, said:

Astea sunt bancile din Romania, vin aici sa ne rupa in doua, nu sa ne faca favoruri. Aceasta prostie care se cheama dobanda de interventie, poate fi legala. Ce dracu sa faci, ca esti la mana lor... oricat spu ei ca este dobanda de interventie, exact atata e. Pot face ce vor ei cu clientul, ii doare direct in pix de toata lumea. O solutie de luat in considerare serios este refinantarea, chiar daca vei fi flatit comisioane de plata in avans si analiza pentru noul credit, cred ca in final este rentabila aceasta operatiune. Important e sa mai ai veniturile de altadata si sa ti-o poti permite, ceea ce nu e usor lucru in ziua de astazi.

La o refinantare interna, in care se schimba tipul de dobanda si se trece pe euribor+marja, luand in calcul exact suma de care vorbesti, la un credit desfasurat pe 30 de ani, rata ta ar fi de 613...

Dar trecerea de la o valuta la alta ce implica.
Rezolv ceva (iki va scadea rata)?
Cum se calculeaza?

#51
paul361mv

paul361mv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2007

View Postdenky, on 7th May 2010, 08:03, said:

Salut, ai un credit de la ei sau era vorba de o oferta sa-ti faci unul? Multumesc

Oferta am primit-o la un credit deja existent.

#52
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postraspy90, on 7th May 2010, 08:43, said:

Dar trecerea de la o valuta la alta ce implica.
Rezolv ceva (iki va scadea rata)?
Cum se calculeaza?

Pai nu e neaparat sa scada rata... depinde ce operatiune vrei sa faci. Daca treci de pe CHF pe euro, ai toate sansele sa platesti mai mult.
Fii mai clar si dezvolta putin te rog...

#53
paul361mv

paul361mv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2007

View Postfloraur, on 6th May 2010, 18:31, said:

Nu e rea, eu m-as fi bagat...
dar trebuie vazut ce se mai spune in contract despre dobanda... sa nu cumva sa poata fi revizuibila marja.
Daca m-as fi bagat la oferta ar fi insemnat sa imi creasca dobanda care o am acum. Deci am zis pas

#54
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

View Postpaul361mv, on 7th May 2010, 12:55, said:

Daca m-as fi bagat la oferta ar fi insemnat sa imi creasca dobanda care o am acum. Deci am zis pas

Eu te inteleg, insa pe termen lung e posibil sa te dribleze si sa iti mareasca dobanda asa cum li se scoala lor. Recunosc ca bajbai, atata vreme cat nu stiu exact ce ai semnat...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate