Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum va arata viitorul?

Saptamana de lucru de sase zile i...

Pareri Kadjar sau alternative

Slovacia / Kosice
 Spatiu stocare aproape plin

Recomandare aer conditionat 9000 ...

Cum v-ati apucat de editare foto?

Problema unezeala grinda de lemn ...
 Intrebare hdmi laptop lenovo

Fezabilitate - Adaugare microinve...

Hard disk extern SSD, A92

Parere cartier Uverturii/Virtutii...
 inmatriculare autoturism reprezen...

2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10
 

Propunere reducere dobanda credit

- - - - -
  • Please log in to reply
200 replies to this topic

#55
paul361mv

paul361mv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 19.04.2007

 floraur, on 7th May 2010, 13:44, said:

Eu te inteleg, insa pe termen lung e posibil sa te dribleze si sa iti mareasca dobanda asa cum li se scoala lor. Recunosc ca bajbai, atata vreme cat nu stiu exact ce ai semnat...

E adevarat ca pe termen lung poate sa ma dezavantajeze decizia asta. Pe de alta parte sunt multumit ca in perioada asta de maxima agitatie si crestere minima in veniturile personale sa am una din cele mai mici dobanzi posibile. Totusi am creditul de ceva vreme si in momentul in care lumea din jurul meu se agita pentru ca le crescusera ratele la banci am avut "surpriza placuta" sa nu imi creasca dobanda. Momentan mi se pare ca a fost o alegere corecta.

Si in caz ca te intrebai am clauza celebra cu dobanda se poate modifica in conditiile pietei.

#56
mocutza

mocutza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.02.2009
Salutare,
Stie cineva daca la BancPost s-au facut ceva modificari la dobanda?
Am un credit de nevoi personale in RON si pana acum de cate ori am fost pe la ei mi-au spus ca nu s-au modificat dobanzile la creditele vechi.
Am dobanda variabila care a tot crescut si vad ca in jos numai vrea sa dea.

#57
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
La sfarsitul lunii se vor efectua corijari la dobanda de referinta BCR...

#58
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Corijari, in sus sau in jos ? Atat la Euro, cat si la leu ?

#59
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005

 KLMN, on 18th May 2010, 14:49, said:

Corijari, in sus sau in jos ? Atat la Euro, cat si la leu ?


si, si...

#60
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
A trebuit sa caut in dex ce inseamna corijare :)

Am intrebat si eu la BCR (ieri am fost cu durere in suflet sa platesc ratele pe luna asta ) si mi-au zis ca sunt ceva semnale ca se va intampla ceva la sfarsitul lunii... Sa vedem. Bine ar fi sa tina cont de cei cu credite DEJA existente...

#61
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Pai de astia vorbesc eu mai Alin... Restul de "fraieri" noi, sunt ademeniti cu doabnzi muuuult mai mici.

#62
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
Sa vedem ce va fi. Multumesc floraur pentru sfatul acordat la inceputurile topicului cand imi recomandai sa raman pe dobanda variabila.

#63
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
:) Multumeste-mi dupa ce se va fi finalizat creditul, pana atunci nu stim daca am avut sau nu dreptate.

#64
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
Se apropie sfarsitul lunii ? Mai ai ceva noutati legate de corijare ?

#65
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Iti dai seama ca ceea ce aud eu, sunt doar zvonuri. Pana la urma urmei, foarte putina, lume din centrala bancii, stie ce se va intampla... Insa maine am o intalnire cu unul din directorii BCR si sper sa intru si in acest subiect. Totusi se coace ceva, toata lumea stie insa nu exista certitudini.

#66
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
News: am primit un SMS cum ca pot beneficia de dobanda redusa la creditul in euro garantat cu imobilulul. Pot sa ma decid daca vreau sau nu pana la 31.07.2010.  Am sunat la relatii clienti la BCR si mi s-a confirmat ca dobanda la credit va deveni FIXA pentru urmatorii 5 ANI urmand apoi sa redevina variabila. Nu stiu daca acest lucru este rau sau bun... Pentru a afla exact cu cat a scazut trebuie sa merg la sucursala bancii.
Sunt foarte curios sa vad ce vor zice.

Later edit: am vorbit la banca si mi s-a spus ca modificarea de dobanda ar fi de la 10.4 -> 9.9. In conditiile unei rate de 325 de euro pe inca 23 de ani nu stiu cat mi-ar scade rata...

Edited by alinescoo, 28 May 2010 - 14:09.


#67
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Nu treceti deocamdata pe fixa, prea multa bunavointa din partea lor, nu vi se pare?
Stiu sigur ca se pregateste un pachet complet pentru clienti in sold si o scadere de dobanda interna de finantare.

#68
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
Mi-a venit scrisorica acasa. Foarte siropoasa scrisa intr-un limbaj foarte binevoitor. Sunt foarte grijulii si se gandesc la mine cum sa depasesc criza cat mai usor. Mda... Concluziile:
1. Dobanda devine fixa pe urmatorii 5 ani urmand ca apoi sa fie calculata conform EURIBOR 6M si 7.5% (procentul nu-l stiu exact ca acum sunt la munca)
2. Dobanda fixa ramane la 9.9%
3. Sunt scutit pe TOATA durata creditului de plata asigurarii pentru imobil (acum e undeva la 270 lei pe an)

Voi spune pas in speranta ca viitorul ne va rezerva ceva mai bun. Dupa cum zicea si colegul floraur mult prea multa bunavointa din partea lor. Si cine a mai vazut banca sa ajute clientii, benevol ?

#69
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am primit si eu acest SMS. Mentionez ca am un credit imobiliar cu dobanda variabila. Dobanda variabila fiind dobanda de referinta a bancii care in prezent este de 8,9%/an la Euro. Nu am sunat la banca, dar cred ca este aceeasi propunere ca mai sus. Probabil o reducere pana la 8,4% cu o dobanda fixa pe 5 ani. M-ar incanta o reducere de dobanda, mai ales ca in perioada aceasta caut variante sa pot face fata ratei. Ma gandesc sa spun pas in asteptarea unei scaderii a dobanzii de referinta care m-ar ajuta mai mult decat trecerea pe dobanda fixa. Dar daca aceasta nu mai vine ? Nu am sa regret ca nu am ales dobanda fixa ?

#70
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,383
  • Înscris: 22.07.2005
Ce naiba ma, e praf in ochi propunerea asta. Toate analizele lor, indica o perioada cu cerere precara de capital si euribor scazut, e normal sa caute sa te bage intr-o dobanda fixa. Mie mi se pare o bataie de joc crunta, s-a uzitat de dobanda interna de finantare, pe care o controleaza ei si acum fac ce vor cu contractele. Problema e ca nu pot tine aceasta dobanda sus, pentru ca nu se mai pot lega de ea la niciun fel de finantare noua... Eu cred ca acest indicator va scadea, insa nu ma mai bag la pronosticuri de timp, dupa cate stiu eu ar fi trebuit sa existe ceva modificari la aceasta ora.

Edited by floraur, 01 June 2010 - 09:01.


#71
alinescoo

alinescoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 21.11.2005
Daca in scrisorica ziceau ca o sa se treaca la dobanda in functie de EURIBOR peste 5 ani, adica nu se mai leaga de dobanda interna de finantare... daca nu accept, inseamna ca eu o sa raman in continuare la dobanda interna a lor. Dobanda pe care o pot modifica dupa cum le e capul. Ma vor trece ei pe EURIBOR automat ? Mi-e greu sa cred asta.
  In alta ordine de idei avantajele mele daca as accepta ar fi: 23 ani x 270 asigurarea anuala + 276 luni x 40 lei reducerea provenita de la dobana ~17.000 lei. Bine, asta zis asa la gramada, cine stie ce dobanda ar fi dupa aia 5 ani.

#72
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Am sunat si eu la Info BCR si m-au trimis la sucursala de unde am luat creditul, asigurandu-ma de o dobanda mai avntajoasa pentru mine. Am fost la sucursala si stupoare: daca renunt la dobanda de referinta de 8,9 %, pe care o am in prezent, voi primi ptr urmatoarii 5 ani o dobanda fixa de 9,1 %. Cu alte cuvinte m-au chemat sa ma intrebe daca sunt de acord cu marirea dobanzii, spunandu-mi ca este in beneficiul meu. Este de rasul curcilor. Cine ar accepta trecerea de la o dobaanda mai mica la una mai mare, acum pe recesiunea aceasta. Ei, in loc sa vina in sprijinul clientilor, ii omoara de tot.
Pentru cazul meu este o adevarata prostie din partea lor sa ma cheme sa accept marirea ratei lunare. Pentru alte informati va stau la dispozitie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate