Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#73
anuszka

anuszka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 07.06.2009

View Postmitu334993, on 28th February 2010, 08:46, said:

Spune-mi daca ai adresa de web a hotelului ?
Sau un nr de telefon


Multumesc !







De hotelul asta-i vorba ?

Da, de acest hotel este vorba !

#74
puscasui

puscasui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2010

View PostJerome4, on 22nd February 2010, 17:28, said:

Stie cineva cat costa inchirierea unei barci cu motor si desigur daca este posibil asa ceva in Thassos ?

Daca stiti,preturi, conditii, loc de inchiriat, alte amanunte....multumesc anticipat.

in sept 2007 am inchiriat o barca de 4 persoane comfortabil, cred ca mergeau si 5, cu motor Yamaha de 15 HP , de pe plaja din Pefkari intre Potos si Limenaria.
parca a fost "doar cu buletinul"  :D  fara alte garantii.
pretul a fost de 60 E pe zi adica 8 ore (de la 10 pana la 18) din care 5-6 cred ca a mers efectiv motorul
benzina costa extra si a fost vreo 17 E, asta depinde cat de mult mergi cu ea. de exemplu noi am mai acostat in cate un golfulet si am mai aruncat o undita in apa.
in astea 8 ore e mai mult decat suficient. noi am schimbat echipajul de cateva ori pt ca in special fetele se plictiseau si oricum grupul a fost mare de vreo 10 pers.
tot pe aceasta plaja mai puteti incerca si alte sporturi acvatice gen banana, colaci de dimensiuni mari trasi de barca...
vezi si ceva poze...

Attached Files



#75
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View PostAlinE, on 28th February 2010, 11:39, said:

seb...daca te uiti la pozele de pe google earth...o sa vezi ca multe sunt puse aiurea. un exemplu...o sa vezi poza cu manastirea prin aliki.
intradevar sunt 2 golfulete alaturate si eu faceam referire la asta. daca primul golfulet este kekes, eu unul nu inteleg de ce i sa adaugat beach ... neavand un petic de plaja.
Stiu ca pe Google Earth unele poze sunt pozitionate gresit. Tocmai de aceea am formulat afirmatia asa: "Poate e golful alaturat (spre est), unde pe Google Earth/Panoramio este plasata poza asta". Poza corespunde exact descrierii tale, dar nu eram sigur de amplasare. In cele doua golfuri, pe Google Earth sunt plasate mai multe poze si cel putin unele dintre acestea sigur sunt din alta parte (cele din Agios Ioannis care in realitate este amplasat mai spre Nord-Est).

Singura pozitie de care sunt sigur este cea de pe sosea, langa indicator (am salvat POI-ul in GPS cand am fost acolo). De acolo am mers pe jos pana pe malul apei (unde am vazut cele doua scari metalice pentru intrat/iesit in/din apa). La Kekes am fost o singura data si am stat doar vreo 10-15 minute.

M-am uitat din nou pe Google Earth (in special la drumul/poteca ce pleaca din sosea exact din pozitia POI-ul dat aici de mine) si la pozele facute de mine in zona si am ajuns la concluzia ca eu probabil am coborat la golful dinspre Est. Poate cel dinspre Vest sa fie cel de care zici tu. Vorbesc de cele doua mici golfuri din zona, care impreuna au forma literei M (cand harta insulei este tinuta cu Nordul in sus; W daca o tii invers).

"Plaja Kekes" din screenshot este POI-ul de care vorbeam.

Edited by Seb, 28 February 2010 - 13:09.


#76
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009

View Postpuscasui, on 28th February 2010, 12:38, said:

in sept 2007 am inchiriat o barca de 4 persoane comfortabil, cred ca mergeau si 5, cu motor Yamaha de 15 HP , de pe plaja din Pefkari intre Potos si Limenaria.
parca a fost "doar cu buletinul"  :D  fara alte garantii.
pretul a fost de 60 E pe zi adica 8 ore (de la 10 pana la 18) din care 5-6 cred ca a mers efectiv motorul
benzina costa extra si a fost vreo 17 E, asta depinde cat de mult mergi cu ea. de exemplu noi am mai acostat in cate un golfulet si am mai aruncat o undita in apa.
in astea 8 ore e mai mult decat suficient. noi am schimbat echipajul de cateva ori pt ca in special fetele se plictiseau si oricum grupul a fost mare de vreo 10 pers.
tot pe aceasta plaja mai puteti incerca si alte sporturi acvatice gen banana, colaci de dimensiuni mari trasi de barca...
vezi si ceva poze...


Super  :coolspeak:

PS. 1 Din pacate mai sunt aproape 5 luni pana ajungem in Thassos  :angry:
PS. 2 De ce naiba ai pus si pozele ? M-am uitat la ele impreuna cu sotia si deja numaram zilele pana plecam.

Edited by Jerome4, 28 February 2010 - 13:29.


#77
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
buna,


mi-a raspuns in final si pensiunea Katerina din Skala Potamia- de fapt la 1.5 km de Potamia. Am gasit pe forum ca in 2008 intreba cineva despre ea, mai intreb si eu o data- poate vine cineva cu impresii. Mi-au dat un pret foarte bun, 45 euro/tripla in sezon. Sunt departe de plaja, asta coboara si tariful insa noi mergem la Makriammos sau Paradise, oricum apelam la masina.

Are cineva experienta cu pensiunea asta?

Multumesc

#78
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Seb nu te mai agita ca oricum nu merita nici unul din cele 2 golfuri. poate doar in cazul in care avem nudisti pe aici, dar nici asa ambele golfuri sunt pline de stanci in apa. deci ramane doar snokeringul...pe care il poti face in multe zone.....mai populate.

#79
ralucis

ralucis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 23.06.2007
E tare ciudat ce se intampla cu grecii astia, cand dau reply la vreo oferta care imi surade nu mai raspund cu zilele, pe urma raspund ca s-a ocupat. Sau daca vad ca sunt interesata, maresc pretul. Si preturi foarte mari am primit in ultimul timp. De exp, de la 90 la 120 de euro apartamentul. Foarte mult mi se pare!

#80
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postralucis, on 28th February 2010, 18:57, said:

E tare ciudat ce se intampla cu grecii astia, cand dau reply la vreo oferta care imi surade nu mai raspund cu zilele, pe urma raspund ca s-a ocupat. Sau daca vad ca sunt interesata, maresc pretul. Si preturi foarte mari am primit in ultimul timp. De exp, de la 90 la 120 de euro apartamentul. Foarte mult mi se pare!


mult? enorm!

#81
vip72

vip72

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 409
  • Înscris: 08.06.2007

View Postmitu334993, on 28th February 2010, 08:46, said:

Spune-mi daca ai adresa de web a hotelului ?
Sau un nr de telefon


Multumesc !







De hotelul asta-i vorba ?


hotelul asta e in skala potamia, iar in post scrie de panagia
http://www.hotel-anna-thassos.gr/
nu stiu daca la asta s-a referit, pretul ar fi destul de bun si pe site spune ca e vis-a-vis de golden beach

Edited by vip72, 28 February 2010 - 20:18.


#82
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postralucis, on 28th February 2010, 18:57, said:

E tare ciudat ce se intampla cu grecii astia, cand dau reply la vreo oferta care imi surade nu mai raspund cu zilele, pe urma raspund ca s-a ocupat. Sau daca vad ca sunt interesata, maresc pretul. Si preturi foarte mari am primit in ultimul timp. De exp, de la 90 la 120 de euro apartamentul. Foarte mult mi se pare!

nu este nimic ciudat....in curand vor ramane cateva locatii in thassos unde vor avea acces romanii sau vom avea acces unde am mai fost si am lasat impresie buna. cu ceva timp in urma iscasem o discutie ca tot repetam "no romanian" si cativa de pe aici nu intelegeau de ce tot repet pt ca multi romani care ajung pe thassos se poatra ca oamenii din caverne ...sa folosesc un termen elevat. din pacate din cauza acestor personaje vom suferi toti si se vede in preturile din 2010 care cresc cand vad ca suntem romani sau pur si simplu spun ca au totul full. am incercat la studios zafira din skala rachioni la mijlocul lui ianuare si mi-a aruncat un sec totul este ocupat, am inteles ideea ca nu avem intrare acolo. oricum nu-mi pare rau pt ca am gasit cazare mult mai buna la un pret super decent.

un sfat, in cazul in care primesti o oferta de pret, si iti convine imediat trebuie sa trimiti mailul ca accepti si vrei sa platesti avansul. oricum un apartament mi se pare enorm la 90 euro poate doar in cazul in care sunt 6 locuri. media pt un studio de 3 persoane este 30-40 euro, cele mai multe 35 euro. un calcul simplu 2 studiouri de 3 pers mult mai ieftin decat un apartament. tot ceea ce trebuie sa faci este sa analizezi repede avantajele si dezavantajele si sa te decizi, teapa oricum nu-ti iei, ideea este sa te hotarasti tu.

#83
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View PostAlinE, on 28th February 2010, 20:19, said:

nu este nimic ciudat....in curand vor ramane cateva locatii in thassos unde vor avea acces romanii sau vom avea acces unde am mai fost si am lasat impresie buna. cu ceva timp in urma iscasem o discutie ca tot repetam "no romanian" si cativa de pe aici nu intelegeau de ce tot repet pt ca multi romani care ajung pe thassos se poatra ca oamenii din caverne ...sa folosesc un termen elevat. din pacate din cauza acestor personaje vom suferi toti si se vede in preturile din 2010 care cresc cand vad ca suntem romani sau pur si simplu spun ca au totul full. am incercat la studios zafira din skala rachioni la mijlocul lui ianuare si mi-a aruncat un sec totul este ocupat, am inteles ideea ca nu avem intrare acolo. oricum nu-mi pare rau pt ca am gasit cazare mult mai buna la un pret super decent.

mda...imi aduc aminte de discutiile aprinse de anul trecut...din pacate eram  ,,desfiintati" de cativa forumisti care nu puteau sa inteleaga ca thassos-ul nu este Rahova ! (inainte sa sariti cu barda in mana pe mine, aflati ca rahova este cartierul unde imi duc zilele...)...mai tii minte discutiile despre fotografiatul in curtea manastirii Arhanghelu? de altfel, de atunci am cele doua ,, garsoniere " de warn...
din fericire pentru mine, eu am loc'sorul meu unde nu o sa imi inchida nimeni usa in nas!

Edited by recul, 28 February 2010 - 20:31.


#84
cupcake

cupcake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2009

View Postrecul, on 28th February 2010, 20:29, said:

mda...imi aduc aminte de discutiile aprinse de anul trecut...din pacate eram  ,,desfiintati" de cativa forumisti care nu puteau sa inteleaga ca thassos-ul nu este Rahova ! (inainte sa sariti cu barda in mana pe mine, aflati ca rahova este cartierul unde imi duc zilele...)...mai tii minte discutiile despre fotografiatul in curtea manastirii Arhanghelu? de altfel, de atunci am cele doua ,, garsoniere " de warn...
din fericire pentru mine, eu am loc'sorul meu unde nu o sa imi inchida nimeni usa in nas!


pai....daca ai fost prea categoric :D  de aia ai 'garsoniere'
oricum atunci a luat-o cine nu trebuia.

#85
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007
Pt cei interesati de cazare in Potos, la 4 stele, hotel nou, demipensiune, la niste preturi de criza da-ti PM, nu pot scrie aici ca fac reclama apoi. E doar o oferta pe care am primit-o si eu pe mail.

#86
m&m

m&m

    Produs de reacție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 19.06.2006

View Postrecul, on 28th February 2010, 20:29, said:

, de atunci am cele doua ,, garsoniere " de warn...
De-atunci ai una, nu doua, Pinochio! :P Poftim, ti-o scad, de martisor. :)


P.S. De asemenea, si celorlalti Thassos-isti "blagosloviti", in speranta ca sezonu' asta o sa va aveti ca fratii. :D

Edited by me_and_myself, 01 March 2010 - 06:30.


#87
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
pentru cei curiosi hotelul se numeste Astir Notos si inainte de a rezerva cititi aici. si ca o completare acest magnific hotel sunt tot al celor care au si elsa hause si ca preturi de criza variaza de la 60 euro in aprilie, mai, octombrie pana la 135 euro in august camera dubla.

View Postme_and_myself, on 28th February 2010, 21:46, said:

P.S. De asemenea, si celorlalti Thassos-isti "blagosloviti", in speranta ca sezonu' asta o sa va aveti ca fratii. :D

boieru` tot boier ramane.

#88
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postme_and_myself, on 28th February 2010, 21:46, said:

De-atunci ai una, nu doua, Pinochio! :P Poftim, ti-o scad, de martisor. :)


P.S. De asemenea, si celorlalti Thassos-isti "blagosloviti", in speranta ca sezonu' asta o sa va aveti ca fratii. :D

corect...saru'mana! oricum, nu am zis ca nu am meritat-o!!!

#89
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View PostAlinE, on 1st March 2010, 08:48, said:

pentru cei curiosi hotelul se numeste Astir Notos si inainte de a rezerva cititi aici. si ca o completare acest magnific hotel sunt tot al celor care au si elsa hause si ca preturi de criza variaza de la 60 euro in aprilie, mai, octombrie pana la 135 euro in august camera dubla.



boieru` tot boier ramane.


Dle AlinE vad ca iar iti bagi nasul si vorbesti din auzite de la altii. Postul respectiv e o mizerie a unui nesimtit de roman care nu e in stare sa isi strnga pijamalele de pe jos singur, trebuie sa o faca altii pt el. Eu amm fost in acel hotel si stiu ce vorbesc spre deosebire de altii care nu au calcat intr-un hotel de 4 stele din Thassos. Preturile sunt f bune dar tu nu ai de unde sa stii....esti prea ocupat sa te iei de persoana mea ca sa fi obiectiv in ceea ce afirmi. Cand vei merge personal la Astir si la Haus elsa atunci te rog sa iti exprimi o parare obiectiva si de bun simt, pana atunci vorbeste despre locurile unde ai stat tu. Inteleg ca ai ceva cu mine dar lasa oamenii sa aleaga ce vor nu spune prostii doar de dragul de ma apostrofa pe mine.
BTW (apropo pt tine) nu fac nici reclama nici nu am un pistol cu care stau la capu' oamenilor sa se duca acolo. De aceea am spus sa imi dea pm cine vrea oferta. Tu nu esti printre ei.

#90
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
acum poate veti intelege de ce putini romani vor mai ajunge pe insula.

eu voi sta la un hotel de 3 stele pt care platesc doar 45 euro camera (real 62 euro/camera dubla)  perioada 24 august - 6 sept cu mic dejun, si pt asta nu a fost nevoie sa trimit zeci de persoane acolo, ci pur si simplu ca acolo am fost si in 2008 si am stiut sa ma port, cu toate ca m-a calcat putin pe coada, nu am comentat si m-am bucurat de concediu. deci eu consider ca asta este un pret de criza.
diferenta intre un hotel de 3 stele si unul de 4 stele este strict tehnic, cei care au ceva habar de turism stiu despre ce vorbesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate