Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10159 replies to this topic

Poll: Rugaminte: Respectati regulile de mai jos,in caz contrar se aplica sanctiuni. (114 member(s) have cast votes)

Nu votati in chestionar, nu are rost. Scopul lui este doar pentru a vedea regulile de postare!

  1. NU discutati despre: Starea drumurilor,trasee si tot ce tine de masina.Exista topic special pt. asta! (45 votes [39.47%])

    Percentage of vote: 39.47%

  2. NU postati/intrebati despre Agentiile de Turism.Este interzisa postarea de nume/website-uri agentii turism din Romania. (19 votes [16.67%])

    Percentage of vote: 16.67%

  3. Pentru Jigniri/offtopic contul dvs. este suspendat.Va rog NU jigniti. (38 votes [33.33%])

    Percentage of vote: 33.33%

  4. FOLOSITI FUNCTIA RAPORT. Asa putem scapa topicul de cei mai putin seriosi. (12 votes [10.53%])

    Percentage of vote: 10.53%

Vote

#91
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Probabil ptr unii 4 stele inseamna foarte mult. Un 4 stele in Grecia nu este acelasi lucru cu un 4 stele in Franta sau Italia, sau chiar Turcia. Clasificarile nu sunt totusi internationale, ci locale. Totusi un 4 stele in Thassos e destul de mult. Grecii ( ca si spaniolii sau portughezii ) pun accent pe dotari si mai putin pe confort cand fac astfel de clasificari...

#92
Delphinash

Delphinash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 848
  • Înscris: 06.07.2007

View Posteiffel, on 1st March 2010, 11:51, said:

Probabil ptr unii 4 stele inseamna foarte mult. Un 4 stele in Grecia nu este acelasi lucru cu un 4 stele in Franta sau Italia, sau chiar Turcia. Clasificarile nu sunt totusi internationale, ci locale. Totusi un 4 stele in Thassos e destul de mult. Grecii ( ca si spaniolii sau portughezii ) pun accent pe dotari si mai putin pe confort cand fac astfel de clasificari...


da Eiffel este un hotel de 4 stele grecesti atat cat poate fi pe o insula ca thassos care nu e de fitze. Nici nu se poate compara cu un hotel de 4-5 stele din turcia, nici nu am spus asta dar de aici pana la afirmatiile aluia ca era mucegai pe pereti, ca nu i-a adunat pijamalele de pe jos, ca piscina nu e prea mare, ca parcheaza in praf....hai sa fim seriosi, suntem pe o insula rustica. cine vrea lux exagerat sa mearga in turcia, mai avem habar unii dintre noi ce inseamna turism.
Si crede-ma exista confort destul si dotari chiar si pt persoane cu handicap, fiecare camera are o alta culoare, baile arata super bine, are pana si lift pt 2 etaje sau cate are....Restaurantul arata f bine, lobby-ul la fel. Piscina e de ajuns de mare ca doar nu ai venit in insula sa stai la piscina cand in jur sunt cateva zeci de plaje minunate....So, hai sa nu mai denigram pe unii si sa ii ridicam in slavi pe altii.
Alin eu nu m-am luat de hotelul la care mergi tu, as putea sa o fac ca si tine in necunostinta de cauza si sa incep sa imprasti prostii dar nu o fac pt ca am neuronii inca functionali chiar si dupa weekend full de munca. si am incheiat discutia.

Edited by Delphinash, 01 March 2010 - 12:59.


#93
ovidius68

ovidius68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2009
Buna !
La Pension Katerina am stat eu in luna septembrie anul trecut. Conditiile sunt normale pentru cazare in Grecia la acesti bani. Camerele nu au chicineta dar exista o bucatarie comuna si o sala de mese destul de mare.Pana la plaja e de mers cam un kilometru, distanta pe care am parcurs-o lejer si pe jos. Avand masina, am vizitat usor aproape toata insula in cele noua zile cat am stat. Cu Katerina Liapi care detine pensiunea dar si Taverna Steki (aflata la doi pasi in aceeasi curte), am ramas in legatura, ne scriem permanent. Daca nu plec anul acesta din nou in Zakynthos probabil ca merg tot la ea. Katerina mi-a spus ca pentru ea, sirbi, rusi, bulgari, romani, toti sunt clienti. Si-a pastrat in continuare o parte din turistii vestici care se amesteca (sau nu) cu "noul val".
Alte detalii cu placere.

Attached Files



#94
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
Multumesc Ovidius! dupa atatea preturi mari am devenit suspicioasa fata de tarifele mai bune. Zgomot/miros de la taverna v-au deranjat? Dar de la sosea?
Curatenie fac? cosul zilnic, prosoapele le schimba? si la 2 zile ar fi ok insa sa stiu ca le schimba.

Inca astept raspuns de la alte 2 locatii: Amalia si Dimitra. Greu, greu...

Edited by Biankita, 01 March 2010 - 21:26.


#95
ovidius68

ovidius68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2009

View PostBiankita, on 1st March 2010, 21:13, said:

Multumesc Ovidius! dupa atatea preturi mari mi s-a parut ca cere prea putin. Zgomot/miros de la taverna v-au deranjat? Curatenie fac? cosul zilnic, prosoapele le schimba? si la 2 zile ar fi ok insa sa stiu ca le schimba.
buna, din nou.
taverna e la 30-40 de metri de camere iar katerina tine la orele de odihna.in plus clientii tavernei sunt in cea mai mare parte dintre cei cazati in pensiune.la ora 16.00 se inchide pravalia si se deschide mai incolo. de multe ori, seara, intarziam la o bere sau o carafa cu vin stiind ca pot sa ma tar pana in camera si tot ajung...
curatenie la 2-3 zile. cosul il duci si singur la tomberon ca e aproape.la tv are multe posturi grecesti si parca un canal de filme in limba engleza.
in thassos e important sa ai unde sa pui noaptea capul sa te culci, insula nu te lasa sa stai intr-un loc. viziteaza cat mai mult si nu rata sa mananci in theologos.

Edited by ovidius68, 01 March 2010 - 22:06.


#96
Biankita

Biankita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 23.06.2008
ok, cu TVul chiar ca nu am treaba. cosul ne descurcam, mai ales sotul:)) insa prosoapele le schimba la 3 zile abia?

vizitam, vizitam- am mai lasat ceva si pt anul asta, desi e al treilea. masa in theologos nu am avut timp, am tot citit pe forum, tot la stelios recomanzi?:)

nu reusesc sa-ti trimit mesaj privat.

Edited by Biankita, 01 March 2010 - 22:23.


#97
ovidius68

ovidius68

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 26.09.2009

View PostBiankita, on 1st March 2010, 22:10, said:

ok, cu TVul chiar ca nu am treaba. cosul ne descurcam, mai ales sotul:)) insa prosoapele le schimba la 3 zile abia?

vizitam, vizitam- am mai lasat ceva si pt anul asta, desi e al treilea. masa in theologos nu am avut timp, am tot citit pe forum, tot la stelios recomanzi?:)
adevarul e ca s-ar putea sa informez gresit cu privire la prosoape, eu nu le folosesc pe cele din hoteluri indiferent de stele.
tin minte ca in zakynthos am vazut patronii doar la cazare. ne-au spus sa nu aruncam hartie in toaleta si ne-au aratat peste drum tomberonul unde trebuia sa ducem gunoiul. si pa.
da, recomand tot stelios taverna pentru ca doar acolo am fost de cate ori am mancat in theologos. cafeaua am baut-o insa la una din cafenelele din sat.
al treilea an in thassos  :nonobad: ? al patrulea e deja prea mult...

Edited by ovidius68, 01 March 2010 - 22:38.


#98
aalinutza1981

aalinutza1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.12.2007
Anul asta vrem sa ajungem si noi in Thassos (eu + sot + fetita de 2 ani). Ce parere aveti despre hotelul Thassos din Pefkari? Puscasui, voi unde ati stat ?
Cum e plaja? A stat cineva la hotelul asta?
Si care credeti ca e cel mai bun tarseu? Noi venim din Focsani ... prin Calarasi sau Giurgiu? Am mai fost cu masina dar in Halkidiki, prin Sofia.
Multumesc  :)

#99
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postaalinutza1981, on 2nd March 2010, 00:38, said:

Si care credeti ca e cel mai bun tarseu? Noi venim din Focsani ... prin Calarasi sau Giurgiu? Am mai fost cu masina dar in Halkidiki, prin Sofia.
Pentru drumul pana in Grecia exista un topic separat.

#100
puscasui

puscasui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2010

View Postaalinutza1981, on 2nd March 2010, 00:38, said:

Anul asta vrem sa ajungem si noi in Thassos (eu + sot + fetita de 2 ani). Ce parere aveti despre hotelul Thassos din Pefkari? Puscasui, voi unde ati stat ?
Cum e plaja? A stat cineva la hotelul asta?
Si care credeti ca e cel mai bun tarseu? Noi venim din Focsani ... prin Calarasi sau Giurgiu? Am mai fost cu masina dar in Halkidiki, prin Sofia.
Multumesc  :)
alinutza
hotelul Thassos din Pefkeri daca nu ma insel e cel situat chiar langa plaja. pozitia e excelenta mai ales pt apus insa nu l-as fi ales din mai multe motive: in primul rand mie imi place sa stau intr-o curte mare cu verdeata eventual intr-un hamac, apoi tb sa fie parcare facila pt ca mergi cu masina in multe alte locuri. Plaja nu este deosebita in zona aia.
nu zic ca e o alegere rea, are si piscina, in apropiere sunt disponibile distractii acvatice....

noi am stat in primul an la Elsa house a lui Apostolos care detine si hotelul dezbatut mai sus Astir Notis. cazarea a fost ok camerele destul de mari cu balcoane mari. Prezenta lui a fost discreta si nu ne-am intalnit decat de vreo 2 ori si la plecare pe feribot. Probabil ca pe vremea aia se ocupa de deschiderea hotelului. Dezavantaje ar fi accesul mai dificil in curte pt masini si locul limitat pt parcare. Plaja este peste drumul principal la cateva sute de metri dar de asemenea nu e spectaculoasa in zona respectiva.
Apoi in 2008 de Pasti am stat la pensiunea Edem in Scala Potamia pe care am descris-o cu cateva pagini in urma inclusiv poze.
In 2009 inceputul lui Septembrie am stat tot in Scala Potamia am gasit un loc mai deosbit, ni s-a parut noua, care era deschis de curand si unde romanii erau deja prezenti. nu are decat 5 apartamente si sunt in mare parte ocupate pt tot sezonul.
in ciuda injuraturilor pe care o sa mi le iau nu am sa precizez numele locatiei pt simplul motiv ca proprietara este insarcinata si urmeaza sa nasca in Martie asa ca nu prea va raspunde la mailuri ea fiind singura care vb engleza si in al doilea rand pt ca nu este foarte ieftina 45 E in Septembrie 2009 si Iunie 2010 si 60E in Iulie August. insa as recomanda-o cu caldura celor care au copii mici pentru spatiul de joaca si pt faptul ca nu exista etaj si scari de urcat. plaja este la distanta de cca 2-300 m.
daca crezi ca ar fi interesant da-mi PM si iti voi trimite adresa
legat de drum iti recomand clar sa mergi pe Giurgiu. mai departe as recomanda var Sofia. Eu unu anul trecut am ales sa merg si pe varianta ruse-yambol-elhovo- svilengrad insa doar pt confortul meu psihic vis-a-vis de politia bulgara. pt confortul celorlalti pasageri ar fi de preferat var Sofia. parca nici politia bulgara nu mai e asa agresiva ca acum 2-3 ani. tocmai m-am intors din Bansko acum cateva zile si am mers destul de tare fara a lua nici un radar, e adevarat cu un mic ajutor (o statie emisie-receptie)

#101
aalinutza1981

aalinutza1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.12.2007
am inteles, multumesc :thumbup:

#102
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
off puscasiu...vezi ca a mai aparut o ruta.

on cine a avut curiozitatea sa mearga mai departe de plaja de marmura? pe google earth mai este un golf chiar la cariera de marmura.

#103
puscasui

puscasui

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 05.02.2010

View PostAlinE, on 2nd March 2010, 20:21, said:

off puscasiu...vezi ca a mai aparut o ruta.

on cine a avut curiozitatea sa mearga mai departe de plaja de marmura? pe google earth mai este un golf chiar la cariera de marmura.
off: puscasui....cu copy/paste e mai "safe"  :naughty:
daca te referi la noul punct de trecere afla ca nu e nici macar recomandabil....pe o portiune de peste 20 km are o singura banda  :nonobad: , in ambele sensuri  :thumbdown:

on: dincolo de plaja de marmura e un golfulet pe post de port unde era ancorat un vas de dimensiuni mari (dupa cum se vede si pe google earth) pe care se incarca marmura.
erau cateva camioane de mare tonaj, da mari.... care faceau ture intre cariera de marmura care se afla in dreptul plajei si acest vas. De fapt asta a fost si singurul lucru care deranja: praful pe care-l ridicau aceste camioane care treceau la 15-30 min exact spre plaja, nici zgomotul nu era de neglijat....daca te uiti cu atentie la poze o sa intelegi ce vreau sa spun in special DSC04865
practic intre drumul principal, la iesire din Limenas catre Panagia, si plaja de marmura nu e decat un munte in care e si cariera de marmura, si pt asta tb ocolit pe langa Makriamos

Attached Files



#104
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
off scuze puscasui. la cat de circulata este bulgaria, eu zic ca merita si in aceste conditii.
on merci frumos pentru informatii, clar nu merita. se pare ca anul asta voi lenevi pe plaja, nu prea mai am ce vedea.

#105
andc

andc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 21.08.2006

View Postpuscasui, on 3rd March 2010, 00:05, said:

off: puscasui....cu copy/paste e mai "safe"  :naughty:
daca te referi la noul punct de trecere afla ca nu e nici macar recomandabil....pe o portiune de peste 20 km are o singura banda  :nonobad: , in ambele sensuri  :thumbdown:

on: dincolo de plaja de marmura e un golfulet pe post de port unde era ancorat un vas de dimensiuni mari (dupa cum se vede si pe google earth) pe care se incarca marmura.
erau cateva camioane de mare tonaj, da mari.... care faceau ture intre cariera de marmura care se afla in dreptul plajei si acest vas. De fapt asta a fost si singurul lucru care deranja: praful pe care-l ridicau aceste camioane care treceau la 15-30 min exact spre plaja, nici zgomotul nu era de neglijat....daca te uiti cu atentie la poze o sa intelegi ce vreau sa spun in special DSC04865
practic intre drumul principal, la iesire din Limenas catre Panagia, si plaja de marmura nu e decat un munte in care e si cariera de marmura, si pt asta tb ocolit pe langa Makriamos

Cum se poate ajunge la plaja de marmura? Este marcat traseul? Se poate ajunge cu masina pana in aropierea plajei? Multumesc.

#106
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postpuscasui, on 2nd March 2010, 11:47, said:

anul trecut am ales sa merg si pe varianta ruse-yambol-elhovo- svilengrad insa doar pt confortul meu psihic vis-a-vis de politia bulgara. pt confortul celorlalti pasageri ar fi de preferat var Sofia.

Am sa te rog sa detaliezi un pic cu privire la "confortul" celorlalti. Nu aici, sa nu fim off topic. Eventual pe topicul dedicat sau pe PM, dar da-mi de veste inainte sa stiu unde sa caut.
Mersi mult

#107
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postandc, on 3rd March 2010, 11:20, said:

Cum se poate ajunge la plaja de marmura? Este marcat traseul? Se poate ajunge cu masina pana in aropierea plajei? Multumesc.

traseul nu este marcat, dar din principala ai indicatorul makyammos 1 km (chiar langa benzinaria shell) mergi pe acel drum si o sa ajungi la intrarea la makriammos unde este o bariera, chiar inainte de bariera drumul se bifurca stanga fata coboara la makriammos, dreapta fata urca (trebuie sa mergi dreapta fata cale de vreo 3-5 km si vei da de plaja de marmura. sper sa te descurci. se ajunge cu masina, drumul este pietruit.

Edited by AlinE, 03 March 2010 - 14:18.


#108
Crassus

Crassus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 27.01.2009
Prieteni credeti ca ce se intampla in Grecia acum o sa ne afrcteze vacantele,ca zau daca stiu ce decezie sa i-au.Multumesc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate