Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Amstaff

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#109
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011

View Postlebada17, on 28th March 2012, 22:22, said:

Vreau si eu sa imi cumpar unul..dar are 4 luni, ce ziceti e ok daca il iau? prea mare cumva? multumesc
femela sau mascul ? cati ani ai ? stai la bloc sau curte ? ai timp de plimbari,joaca,antrenament ?

Am si eu o femela Amstaff de 4 ani ,ce pot sa spun , e innebunita dupa mingi si pisici . Nu e inregistrata la politie si nici nu planuiesc asa ceva ....  Dupa ce gasesc cablul de date de la aparatul foto pun poze cu ea .  :thumbup:

#110
osmiu

osmiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 28.09.2006
ok ... am citit cateva posturi de pe aici ... o sa-mi spun si eu parerea :
totul a inceput in Anglia , cu un "sport" numit pe atunci bullbaiting . in acest sport excela vechiul bulldog englez , rasa azi disparuta . in 1835 , bullbaitingul a fost interzis . crescatorii de caini s-au reorientat catre luptele intre caini . vechiul bulldog s-a dovedit a fi prea masiv pt aceasta sarcina . atunci el a fost combinat cu terieri , pentru a i se micsora talia si a i se spori spiritul combativ . a aparut bullterrierul . initial toti bullterrierii erau albi , dar cum albul implica uneori surditate si probleme dermatologice , au inceput sa fie produsi si colorati . bullterrierul s-a dovedit a fi un caine mult mai potrivit luptei intre caini decat vechiul bulldog . o anumita varietate de bullterrier a fost selectionat in regiunea staffordshire . mai tarziu s-a separat intr-o rasa distincta , numita staffordshire bullterrier . luptele au continuat si , peste ocean , din stafford s-a selectat pitbull-ul . deci ... atentie . multa lume nu poate sa priceapa in ruptul capului un adevar foarte simplu : pitbull-ul a aparut prin incrucisari intre invingatorii in lupta . singura forma de selectie a pitbull-ului la vremea respectiva a fost lupta . pitbull-ul n-a avut niciodata treaba nici cu paza , nici cu apararea . nu a avut niciodata instinct de paza , ca alte rase specializate pe paza , ca mastiff-ul de exemplu . pitbull-ul care musca om era impuscat pe loc . pentru ca la vremea respectiva cainii luptau intre ei in prezenta a doi handleri si a unui arbitru . si a unui set de reguli . reguli ce impuneau despartirea frecventa a cainilor , lucru care nu se putea realiza daca un caine musca om . rezultatul acestei metode de selectie a fost urmatorul : pitbull-ul NU MUSCA OM . la un moment dat , unii au inceput sa selecteze pitbull-ul dupa cum arata , nu dupa coportamentul in lupta . ramura asta a pitbull-ului a primit denumirea de american staffordshire bullterrier , cel pe care azi il cunoastem sub numele de amstaff . cel care a ramas sa lupte in continuare s-a numit american pitbull terrier . la un moment dat luptele s-au interzis . oamenii care au creat aceasta rasa s-au retras . pitbull-ul a intrat pe mana amatorilor , a habarnistilor , a bandelor de cartier . pitbull-ul a fost apoi corcit cu caini de paza si aparare , pentru a deveni caine de paza . a fost combinat cu caini mari , pentru a i se conferi masivitate . agresivitatea la om , lucru care in trecut era corectat prin impuscare a fost vazuta acum ca o calitate a cainelui , nu ca pe un defect . si tot asa . a rezultat un adevarat talmes balmes si in felul asta , pitbull-ul s-a deteriorat in ceea ce este azi . se poate spune fara a gresi prea mult ca pitbull-ul e un tip de caine ce a disparut .
in concluzie , amstaff-ul nu a fost , nu este si nu va fi niciodata caine de paza si aparare . nu are instinct de paza . deci cine isi ia amstaff pentru paza ... greseste . e posibil ca unii sa faca totusi paza , altii sa lucreze la manson , dar acestia sunt exceptii si oricum nu se apropie nici la ani lumina de cainii cu instinct de paza , selectati pentru asa ceva pe zeci si zeci de generatii . in general , sa itzi iei caine ca sa te apere pe strada e o prostie . niciodata un caine , indiferent cat de destept ar fi nu o sa stie sa ia o decizie justa de fiecare data cand situatia o va cere . si e de ajuns sa greseasca o singura data . ar mai fi ceva . aproape toti amstaffii puri lupta . chiar fara sa faca vreodata manson , carpa sau antrenament de agresivitate in viata lor . chiar fara sa fi muscat vreun caine in viata lor . aproape toti lupta . doar ca unii aleg sa nu o faca .
bullterrier , staffordshire bullterrier , amstaff  (terrierii de tip bull) ... sunt azi doar caini de companie . dintre ei , doar amstaff-ul este mentionat in legea 60 si e supus la anumite restrictii . dar stapanul unui astfel de caine trebuie sa stie ca undeva in spate , pe la coada pedigree-ului , un stra stra stra bunic ceva , a sangerat in ring .

Edited by osmiu, 21 April 2012 - 11:05.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate