Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Amstaff

- - - - -
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#1
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008
Vreau sa cumpar un Amstaff . Cat ar trebui sa dau pe el ?
Intreb pentru ca nu am nici cea mai vaga idee si nu vreau sa ma pacaleasca cineva si sa dau mai mult decat ar trebui pe el .

#2
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 deedee17, on 6th August 2009, 14:08, said:

Vreau sa cumpar un Amstaff . Cat ar trebui sa dau pe el ?
Intreb pentru ca nu am nici cea mai vaga idee si nu vreau sa ma pacaleasca cineva si sa dau mai mult decat ar trebui pe el .


De ce vrei un Staff.

#3
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008
Imi place.

#4
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008
As mai vrea sa aflu de la cineva care are un Amstaff ce comportament are si cat de agresiv /periculor este.

#5
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 deedee17, on 6th August 2009, 18:02, said:

As mai vrea sa aflu de la cineva care are un Amstaff ce comportament are si cat de agresiv /periculor este.

Staful, Pittbull-ul , Bullterrierul sant caini cu o energie extraordinara .Au nevoie de multa miscare.Caracter au dar depinde de cum il obisnuiesti.Sa-ti iei asa ceva .,un staff trebuie sa fie mai mult decat imi place.
Agresiv depinde de asemenea de stapan.Si cele mai multe muscaturi nu sant produse de acestia ci de rasele mici.
Dar astia cand musca ,musca nu clantane.Periculos orice caine dar depinde de stapan si de conjunctura in care se desfasoara agresivitatea.
In orice caz mediteaza asupa rasei si in functie de caracterul tau, timpul liber.

#6
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008

 zippo68, on 6th August 2009, 23:35, said:

Staful, Pittbull-ul , Bullterrierul sant caini cu o energie extraordinara .Au nevoie de multa miscare.Caracter au dar depinde de cum il obisnuiesti.Sa-ti iei asa ceva .,un staff trebuie sa fie mai mult decat imi place.
Agresiv depinde de asemenea de stapan.Si cele mai multe muscaturi nu sant produse de acestia ci de rasele mici.
Dar astia cand musca ,musca nu clantane.Periculos orice caine dar depinde de stapan si de conjunctura in care se desfasoara agresivitatea.
In orice caz mediteaza asupa rasei si in functie de caracterul tau, timpul liber.

In niciun caz nu l-as instiga sa fie agresiv, de altfel eu sunt o persoana foarte calma ...Nu am timp sa il scot la plimbare dar am o curte mare...

#7
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
bai "cunoscatorilor", in primul rand ea a spus amstaff , nu staff. stafful este english staff care e diferit de amstaff !!!!!
toti bagatorii de seama se dau mari cunoscatori.

ONTOPIC: daca acesta va fi primul tau caine si nu esti un om autoritar, energic, cu mult timp la dispozitie si daca nu esti o persoana rabdatoare nu iti recomand amstaff, english staff, bullterrier.

daca totusi crezi ca poti face acestei provocari, pentru ca primele 6 luni sunt destul de enervante si stresante, pretul la canisa este de peste 300 de euro pentru un exemplar bun, nu neaparat de concurs. si inca ceva, sunt unele canise care nu dau cainii decat persoanelor care ii vor duce la concurs
daca nu vrei de la canisa, e destul de riscant, pentru ca poti descoperi mai tarziu ca are diverse probleme mostenite de la parinti, etc

LE: acum am vazut ca ai scris ca nu ai timp de plimbat. uita de rasa asta ! asta nu e caine de curte in primul rand! nu suporta temperaturile extreme ! are nevoie permanenta de contact uman, de joaca, de atentie si ca paza  el este recunoscut ca un caine bun pt paza individului, nu a terenului.

Edited by Slickutz, 07 August 2009 - 13:23.


#8
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008
[quote name='Slickutz' date='7th August 2009, 13:20' post='6882451']
bai "cunoscatorilor", in primul rand ea a spus amstaff , nu staff. stafful este english staff care e diferit de amstaff !!!!!
toti bagatorii de seama se dau mari cunoscatori.

Amstafful este prescurtarea de la adevarata denumire a rasei, American stafforterrier la care se utilizeaza des denumirea de staff.Zic eu.

#9
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
nu e adevarat !! staff se prescurteaza de la english staff . ATAT!! de aia e si porecla Staffy pt english staff.

#10
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Slickutz, on 7th August 2009, 17:05, said:

nu e adevarat !! staff se prescurteaza de la english staff . ATAT!! de aia e si porecla Staffy pt english staff.

American Staffordshire Terrier isi are originea in incrucisarea a doua rase Old English Buldog si Old English Terrier.
Ajunge in secolul  xix in state unde in 1932 se recunoaste ca rasa independenta cu numele de ,,STAFF,,ordshire terrier in onoarea regiunii de provenienta. Au loc transformari a acestei rase .In 1972 i-se adauda si American ,astfel devenind American staffordshire terrier care este rasa inregistrata in USA.Produsul lor, care e diferit de ceeace a intrat la inceput in state.Sau Amstaff sau Am-staff prescurtarea pt a nu face nod la limba pronuntand tot numele rasei.

Nu stiu tu la ce te referi cand spui staff se prescurteaza de la english staff. Staff este cuvantul intreg fara prescurtare si inseamna ceeace inseamna.Un grup de persoane in jurul unui directiv. bla .bal. bla.Fii mai concis ca nu am inteles ce ai vrut sa spui.

#11
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007
tu ai auzit de rasa english staff? daca nu lasa...
daca da si inca sustii ca nickul amstaffului este staff m'am lamurit.

#12
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008
Nu vreau sa cumpar unul de la canisa pentru ca nu imi pot permite.
As vrea sa stiu concret ce pot pati rau din cauza lui , si cat ar trebui sa dau pe el daca il cumpar de la un om oarecare.

#13
Slickutz

Slickutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 01.12.2007

 deedee17, on 7th August 2009, 21:29, said:

Nu vreau sa cumpar unul de la canisa pentru ca nu imi pot permite.
As vrea sa stiu concret ce pot pati rau din cauza lui , si cat ar trebui sa dau pe el daca il cumpar de la un om oarecare.
cum adica ce poti pati rau ?

#14
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 Slickutz, on 7th August 2009, 20:09, said:

tu ai auzit de rasa english staff? daca nu lasa...
daca da si inca sustii ca nickul amstaffului este staff m'am lamurit.


Am auzit de 1.YORKSHIRE TERRIER
                  2. FOX TERRIER
                  3. WEST HIGLAND TERRIER.
                  4. BULL TERRIER
                  5.SETTER ENGLEZ
                  6.BOBTAIL
                  7.COCKER ENGLEZ
                  8.GOLDEN RETRAIVER
                  9.SETTER ENGLEZ
                  1O. BULLDOG ENGLEZ

Dar de rasa rasa english staff sau stafyy nu .Poti sa atasezi o poza cu rasa asta.

#15
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008

 Slickutz, on 7th August 2009, 21:53, said:

cum adica ce poti pati rau ?

Mi-ati recomandat sa nu-mi iau un Amstaff...Imi imaginez ca motivele sunt de genul : devine agresiv la o anumita varsta...etc. Asta intrebam..
Ca o paranteza, mi-ar placea sa fiti ontopic.

Edited by deedee17, 07 August 2009 - 21:13.


#16
zippo68

zippo68

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,745
  • Înscris: 10.11.2008

 deedee17, on 7th August 2009, 20:29, said:

Nu vreau sa cumpar unul de la canisa pentru ca nu imi pot permite.
As vrea sa stiu concret ce pot pati rau din cauza lui , si cat ar trebui sa dau pe el daca il cumpar de la un om oarecare.

Daca vrei sa cumperi o rasa de caine trebuie sa simti ceva pt acea rasa .,doar imi place nu ajunge.
Si orice caine necesita timp ,mai mult sau mai putin plus ingrijire cat si educatie.
Si cum ti-a explicat inainte colegul rasa asta are parul scurt ceeace il face vulnerabil la frig.
Este vioi ,energie la greu,jucaus,inteligent si atent la tot ce este in jurul sau,iubitor ,dar daca tu nu ai timp si crezi ca oferindu-i doar o curte si atat ,s-ar putea sa te trezesti cu un amstaff cu un comportament ,,ANORMAL,,Are nevoie de educatie in primul an sau primele 6 luni in care sa-i formezi comportamentul caci caracterul il are in gene.Sa-l obisnuiesti cu persoanele , cu alti caini , .sa-l scoti in societate etc etc.Sa-l strunesti.

#17
deedee17

deedee17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 20.06.2008
Sa zicem ca imi place foarte, foarte mult . Nu il pot tine in casa, asta nu inseamna ca l-as lasa chiar afara, in zapada. Nu il pot scoate la plimbare afara dar ii pot acorda timp zilnic , in curte. :rolleyes:

#18
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Ai grijă să nu pățești la fel ca la pisică, să-l iei de la un om oarecare ca amstaff și să crească să fie... un metiș fără mari asemănări cu ce vroiai tu.

La întrebarea ta despre comportament:
La câinii din categoria asta, de pază și ”fioroși”, contează foarte mult cum e stăpânul. Trebuie să reușești să-l dresezi, să fii autoritară, dacă se întâmplă ceva rău cu el (sau din cauza lui), de cele mai multe ori e vina stăpânului că nu a știut cum să îl crească.

Eu am avut o femelă Mastino Napoletano, cu mine era o bomboană și își mai permitea să nu asculte unele comenzi că deh, o țineam în puf, alintări și în joacă. Cu tata sau cumnatul meu asculta imediat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate