Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Transpiratie abundenta

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna

Multumesc pentru mesaj alte simptome noaptea transpir cel mai mult, am scazut in greutate de cand am transpiratiile astea cca 5 kg. Am facut doar un sumar de urina. Factor de stres lucrez noaptea iar a doua zi nu ma odihnesc decat vreo 2 maxim 3 ore
ALIN



Buna !!!

Alte simptome ma enervez din orice

#20
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Păi ești pe o cale total greșită. Dacă stresul (slab sau intens) durează cîteva săptămîni, daunele asupra creierului sunt reversibile, dacă se cronicizează și durează cîteva luni, daunele sunt în mare parte ireversibile. Îți recomand foarte călduros să citești aici. Oricum, dacă ăia care au revenit din sindrom Cushing sunt totuși optimiști, nu văd de ce nu ai fi și dumneata.

Ca să mai temperezi nervii, poți încerca și ce am scris aici, efectul lor conjugat te echilibrează în mai multe planuri.

Bottom line: redu cantitatea de proteine - treci pe vegetarianism o perioadă, asigură fibre din belșug - suplimentează, elimină alimentele junk food și abuzul de dulce avînd în vedere că ai avut și poate încă mai ai cortizolul ridicat .

Dacă te enervezi ușor, tot la fel de ușor mai pierzi "cîțiva" neuroni, iar axa HPA își schimbă regimul de fucnționare.

Poți lua în calcul eventualitatea de a încerca niște DHEA, citește cu atenție topicul din semnătura mea.
-----------------------------
EDIT
Te hidratezi corespunzător ?Cum arată urina? Duhnește, e concentrată face spume ?

Edited by Mirovaia_Scorb, 28 July 2009 - 19:43.


#21
ionutz78

ionutz78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 13.03.2008

View PostAlin36, on 28th July 2009, 16:28, said:

transpiratia abundenta miroase ca si cum as urina pe mine

Cat ai creatinina?

#22
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Salut!!

Creatina este de 551.8

#23
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
cred ca ideea la analize este sa le faci si sa te intorci cu rezultatele la doctorul care te-a trimis sa faci analizele, nu sa intrebi pe forum

#24
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Salut !!!


Creatinina = 0.73


multumesc mult celor care mi-ati scris

Alin

#25
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Creatinina e o chestie, dar ar trebui să testezi ureea serică și urinară, să revizuiești regimul alimentar, mai multe verzituri și mai puține produse animale. Asta te-ar ajuta indiferent de ce suferință ai avea.

#26
negotzel00

negotzel00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.09.2005
erai mort ingropat daca aveai atata creatinina. in plus creatinina are acceasi valoare cu corituzolul pus mai sus. so... mai incearca odata

#27
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
A reactualizat omu, gresise. Iar creatinina era in interval de normalitate. De fapt cred ca e ceva cu nivelul amoniac transformat din uree. Oare se poate testa amoniacu seric sau urinar  :lol:

Edited by Mirovaia_Scorb, 30 July 2009 - 10:56.


#28
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna!!!

Iti multumesc mult pentru mesaj. Urina arata destul de inhisa si cu un miros tipator
Cat despre tarnspiratie este la fel ca urina
  Al

#29
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna seara!!


Astazi am fost cu analizele la medic si mi-a spus ca nu stie ce sa-mi spuna despre transpiratia mea abundenta de culoare inchisa si cu miros de urina!!

Cred ca am sa raman asa toata viata asta este!!

VA MULTUMESC TUTUROR CELOR CARE MIA-TI SCRIS

O SEARA BUNA

ALIN

#30
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Salutare

Inca o nedumeriere a mea personala este aceea ca mi-a fost reconadat Magne B6 si un calmant usor. Vin si intreb daca preblema mea se va remedia cu vitamine si calmante????????????????

Al

#31
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Înclin să cred că nimeni care nu te-a examinat direct, nu poate să îți ofere un răspuns exact în ce privește remediul x sau y.
În schimb ai putea sa fii mai specific dacă vrei să obții un oarecare ajutor.
Probabil că un calmant ar mai nivela cît de cît cererea de cortizol.

La modul general, dacă ai cortizolul ceva mai ridicat, este puțin probabil ca nivelul dhea să fie îndeajuns de mare pentru a menține un raport decent, iar de aici cu siguranță apar o mulțime de dezechilibre, reducerea capacității de detoxifiere fiind doar un aspect.
Apropo, cînd te trezești din somn, există simptomul de limbă încărcată ?Încearcă să razi cu o linguriță.
Dar cel mai important era aportul de proteine, respectiv nivelul de uree, acid uric și amoniac. Dacă doctorul nu a vrut să atace pe latura asta, ai avut ghinon.
Doar Magne B6 nu are cum să te ajute în mod semnificativ, însă respectarea mai multor reguli universal valabile cu siguranță că da.

Probabil că ai niște obiceiuri nesănătoase în stilul tău de viață - cel mai evident lipsa somnului.
Posibil să mănînci ceva care nu e pe plac organismului tău.
În concluzie, ai putea să descrii mai pe larg meniul, de cîte ori mănînci pe zi, fumător sau nu, mănînci gras sau dulce, proporția proteine, lipide, carbohidrați etc, prezența fibrelor etc.

Chestiunea poate fi rezolvată la fel de simplu cum mi-am instalat io acu anumite softuri ca sa scap de troieni și viruși. Altfel puteam să mă resemnez și să dau format c: :rolleyes:

Mergi și dumneata la un medic naturist dacă ăștia nu dau rezultate.

Edited by Mirovaia_Scorb, 04 August 2009 - 16:25.


#32
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna!!

Iti multumesc pentru raspuns, mananc de trei ori pe zi, dar mai am ceva acreala dupa ce mananc , da sunt fumator de 30 de tigari pe zi, gras imi place sa mananc dar nu in abundenta grasime, dulce uneori simt nevoia mai ales in perioada can sunt foarte obosit.

Multumesc inca odata

Alin

#33
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004
Dacă fumezi 30 de țigări pe zi, deja poți să auzi popa cum dă din cădelniță. Adică tragi cîte două țigări/oră și te aștepți ca organismu să reacționeze normal pe perioade lungi de timp?
Este vorba de un fenomen de îmbătrînire accelerată, dhea cu siguranță este scăzut și ai nevoie de o schimbare urgentă a stilului de viață. Transpirația este doar vîrful icebergului.
Presupun că ai 36 de ani ? La ce stil de viață ai să nu fie vreo maladie în formă galopantă de cine știe ce boală, mai ales dacă zici că ai slăbit 5 kg in 2 sapt. Probabil că nu e nimic grav, dar este foarte înțelept să previi.

redu pe moment țigările la 5-10 /zi, treci pe un regim cu verdețuri - clorofila, elimini pe cît posibil produsele animale (proteina!), conservanții, mîncare chimizată, alimentele procesate și rafinate.

Asigură din belșug fibrele să vezi ce se schimbă starea generală. Mă refer că există suplimente din fibră, personal iau uneori din cînepă. Starea de sănătate a intestinului influențează fundamental organismul.

Apoi planul psihic, mergi undeva în stațiune, ia niște sunătoare, ceai verde sau rooibos. Trebuie să întrerupi starea de alertă, alminteri un exces prelungit de cortizol te aduce cu siguranță în pragul colapsului.

evident că sunt mai multe detalii pt un regim complet, dar astea mi-au venit acum în minte.
dacă vorbești engleză mai am niște documentație ce ar merita citită.

Edited by Mirovaia_Scorb, 06 August 2009 - 12:32.


#34
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
transpiratia abunenta poate fi de la variatia de glicemie sau uneori de la atacuri de panica interne fara a se manifesta nervos .

#35
Mirovaia_Scorb

Mirovaia_Scorb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 30.03.2004

View PostZvartoshu, on 6th August 2009, 13:31, said:

transpiratia abunenta poate fi de la variatia de glicemie
-----------------------
Corect, excesu de cortizol poate favoriza hiperglicemia din cel puțin 2 motive, inițiază gluconeogeneză și crește rezistența la insulină. Ar putea fi testată hemoglobina glicozilată și tensiunea arterială.

Edited by Mirovaia_Scorb, 06 August 2009 - 14:32.


#36
Alin36

Alin36

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 03.07.2009
Buna ziua!!

Va multumesc tuturor pentru  mesaje, m-ar interesa testarea hemoglobinei glicolizata si daca ar iesii mari valorile ce ar reprezenta?
Alin

PS. Cam ce regim sa tin?

Alin

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate