Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 

opacity 1 peste opacity 0.5

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007
$('<div class="overall" style="width:' + window_width + 'px;height:' + window_height + 'px;"></div>').appendTo('body');
$('<div style="width:100px;height:100px;background:#EA3E07;opacity:1;margin-top:'+ (window_height/2 -50)+'px;margin-left:'+(window_width/2 -50)+'px;"><input type="submit" value="cancel" id="overallCancel" /></div>').appendTo('div.overall');
div.overall
{
position:absolute;
z-index:500;
background:black;
top:0px;
left:0px;
opacity:.5;
}
am 2 div-uri cel cu clasa overall are opacity 0.5 iar deasupra lui incerc sa adaug alt div dar sa aiba opacity 1, dar la al doilea div nu i se face opacity 1, ramane tot cu .5

ma puteti ajuta putin?



L.E.: browserul este mozila 3

Edited by alin19, 28 May 2009 - 10:51.


#2
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
ai incercat cu un exemplu simplu fara sa folosesti o librarie js? si am impresia ca trebuie sa scrii 1.0 (uita-te in Error Console de ai erori in CSS)

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
@alin19 am activat sa vad avatarele, interesante carti ai tu acolo. poti posta imaginea marita? :)

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alin, în CSS opacitatea se transmite tuturor elementelor. Altfel spus, dacă ai opacity la `overall`, tot conținutul acestui div va avea opacitatea schimbată.
Dacă vrei să faci ceva în genul lightbox, încearcă să faci două div-uri distincte, fără legătură între ele și joacă-te așa la opacity.

Btw, eu aș merge pe următoarea combinație:

$(document.createElement('div')).addClass('overall').width($(document).width()).height($(document).height()).appendTo('body');

E ceva mai rapid și mai logic decât ce ai făcut tu ;)

#5
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

View Posti0nutzb, on 29th May 2009, 12:45, said:

Alin, în CSS opacitatea se transmite tuturor elementelor. Altfel spus, dacă ai opacity la `overall`, tot conținutul acestui div va avea opacitatea schimbată.
Dacă vrei să faci ceva în genul lightbox, încearcă să faci două div-uri distincte, fără legătură între ele și joacă-te așa la opacity.

Btw, eu aș merge pe următoarea combinație:

$(document.createElement('div')).addClass('overall').width($(document).width()).height($(document).height()).appendTo('body');

E ceva mai rapid și mai logic decât ce ai făcut tu ;)
de ce zici ca e mai rapida :
$(document.createElement('div')).addClass('overall').width($(document).width()).height($(document).height()).appendTo('body');
decat ce am scris eu?

addClass ->apeleaza  o metoda
width($(document).width()) apeleaza 2 metode
height($(document).height()) apeleaza iar 2 metode

eu ii trimit un string ( nush sigur cum face el acolo daca interpreteaza fiecare element sau adauga direct la  body.innerHTMl+=)
cat despre chestia cu 2 div-uri distincte, o sa incerc acum, cred ca ar merge asa ;
merci!
@OC am adaugat si imaginea

Attached Files



#6
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
offtopic:
@alin19 cartea aia cu PHP si MySQL are cumva inauntru un exemplu cum sa faci pentru useri o pagina unde sa-si salveze bookmarkurile?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Si eu sunt curios, se poate un scan la cuprinsul detaliat pentru "dezvoltarea aplicatiilor web cu php si mysql"?

Apoi o sa te rog sa scanezi si cateva pagini interesante, in functie de cuprinsul pe care-l arati :P

Daca poti, daca nu ... skip this.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Never mind, am gasit http://www.teora.ro/...u-PHP-MySQL.HTM

Pare buna, cand vezi termeni ca "interpolare" in cuprins ...  :rolleyes: totusi nu pare sa fie ce-mi imaginez eu ca "cartea ultimativa". Totusi buna :cheers:

Edited by OriginalCopy, 01 June 2009 - 01:44.


#9
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007
a mers cu 2 div-uri unul peste altul

@OriginalCopy: daca iti mai trebuie iti pot face poze la 7.2 M.p.

@adormitu: nu are;

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate