Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

opacity 1 peste opacity 0.5

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007
$('<div class="overall" style="width:' + window_width + 'px;height:' + window_height + 'px;"></div>').appendTo('body');
$('<div style="width:100px;height:100px;background:#EA3E07;opacity:1;margin-top:'+ (window_height/2 -50)+'px;margin-left:'+(window_width/2 -50)+'px;"><input type="submit" value="cancel" id="overallCancel" /></div>').appendTo('div.overall');
div.overall
{
position:absolute;
z-index:500;
background:black;
top:0px;
left:0px;
opacity:.5;
}
am 2 div-uri cel cu clasa overall are opacity 0.5 iar deasupra lui incerc sa adaug alt div dar sa aiba opacity 1, dar la al doilea div nu i se face opacity 1, ramane tot cu .5

ma puteti ajuta putin?



L.E.: browserul este mozila 3

Edited by alin19, 28 May 2009 - 10:51.


#2
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
ai incercat cu un exemplu simplu fara sa folosesti o librarie js? si am impresia ca trebuie sa scrii 1.0 (uita-te in Error Console de ai erori in CSS)

#3
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
@alin19 am activat sa vad avatarele, interesante carti ai tu acolo. poti posta imaginea marita? :)

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Alin, în CSS opacitatea se transmite tuturor elementelor. Altfel spus, dacă ai opacity la `overall`, tot conținutul acestui div va avea opacitatea schimbată.
Dacă vrei să faci ceva în genul lightbox, încearcă să faci două div-uri distincte, fără legătură între ele și joacă-te așa la opacity.

Btw, eu aș merge pe următoarea combinație:

$(document.createElement('div')).addClass('overall').width($(document).width()).height($(document).height()).appendTo('body');

E ceva mai rapid și mai logic decât ce ai făcut tu ;)

#5
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007

View Posti0nutzb, on 29th May 2009, 12:45, said:

Alin, în CSS opacitatea se transmite tuturor elementelor. Altfel spus, dacă ai opacity la `overall`, tot conținutul acestui div va avea opacitatea schimbată.
Dacă vrei să faci ceva în genul lightbox, încearcă să faci două div-uri distincte, fără legătură între ele și joacă-te așa la opacity.

Btw, eu aș merge pe următoarea combinație:

$(document.createElement('div')).addClass('overall').width($(document).width()).height($(document).height()).appendTo('body');

E ceva mai rapid și mai logic decât ce ai făcut tu ;)
de ce zici ca e mai rapida :
$(document.createElement('div')).addClass('overall').width($(document).width()).height($(document).height()).appendTo('body');
decat ce am scris eu?

addClass ->apeleaza  o metoda
width($(document).width()) apeleaza 2 metode
height($(document).height()) apeleaza iar 2 metode

eu ii trimit un string ( nush sigur cum face el acolo daca interpreteaza fiecare element sau adauga direct la  body.innerHTMl+=)
cat despre chestia cu 2 div-uri distincte, o sa incerc acum, cred ca ar merge asa ;
merci!
@OC am adaugat si imaginea

Attached Files



#6
adormitu

adormitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 28.08.2008
offtopic:
@alin19 cartea aia cu PHP si MySQL are cumva inauntru un exemplu cum sa faci pentru useri o pagina unde sa-si salveze bookmarkurile?

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Si eu sunt curios, se poate un scan la cuprinsul detaliat pentru "dezvoltarea aplicatiilor web cu php si mysql"?

Apoi o sa te rog sa scanezi si cateva pagini interesante, in functie de cuprinsul pe care-l arati :P

Daca poti, daca nu ... skip this.

#8
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Never mind, am gasit http://www.teora.ro/...u-PHP-MySQL.HTM

Pare buna, cand vezi termeni ca "interpolare" in cuprins ...  :rolleyes: totusi nu pare sa fie ce-mi imaginez eu ca "cartea ultimativa". Totusi buna :cheers:

Edited by OriginalCopy, 01 June 2009 - 01:44.


#9
alin19

alin19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 03.01.2007
a mers cu 2 div-uri unul peste altul

@OriginalCopy: daca iti mai trebuie iti pot face poze la 7.2 M.p.

@adormitu: nu are;

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate