Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Copiii si automobilul

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Nepotul meu se indreapta rapid spre 2 ani si, in ultima vreme, i se face rau la drum lung ( ~120km). M-ar interesa niste sfaturi despre cum sa prevenim acest rau de masina.

#2
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
shiva, nu-s medic, știi doar, dar am auzit că glicemia scăzută accentuează răul de mașină. Copilul ar trebui să mănânce binișor înainte de a pleca la drum și pentru orice eventualitate, să aibă și un ceva dulce la el. Lichide nu foarte multe...și, dacă tot i se face rău, există la farmaciile homeopate niște capsule Emetin, pentru copii. Sunt bune. Reduc stările de greață și de vomă.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://forum.softped...t...&hl=ghimbir

#4
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Stiu ca nu pare ca are legatura, dar va rog TINETI COPII IN SCAUNELE SPECIALE IN MASINA!

Si nu pe locul din dreapta !

#5
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Da sta careva in ala?? Glumesti.
Daca are rau de masina o sa aiba mereu rau indiferent ce i-ai face. Asta cu pastilele sunt pentru linistea parintilor ca lui bine nu o sa ii faca. Asta e nu ii place cu masina mergeti cu trenul...Poate e de la stilul de condus (mai zbuciumat) poate e masina mica (nu are destul spatiu in masina) poate e prea cald in masina sau e copilul prea imbracat, nu cred ca dulcele o sa ii faca bine (ii dai ciocolata mai rau il agiti). Copilul trebuie hidratat cu ceai (de musetel...) sa manance inainte cu 1 ora macar nu chiar inainte de a pleca la drum si sa fie aer in masina, un geam usor deschis. Daca tot are greata mai bine renuntati la masina dar nu ii dati pastile, e stupid.

#6
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Nu e chiar așa.
Ghimbirul funcționează. Sunt capsule. Eu i le dau cu 1/2 oră înainte de plecare. O fi placebo, habar n-am, dar funcționează. E drept că și conduc mai cu grijă, mai încet, nu că altfel aș fi Gigi Duru în trafic.
Am mai citit și despre pătrunjelul verde. L-am încercat când a mers în excursie cu autocarul. Și l-au trecut chiar din mână în mână. La următoarea excursie fiecare avea un buchețel de pătrunjel.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 alexcs, on Apr 8 2009, 09:04, said:

[...]Poate e de la stilul de condus (mai zbuciumat) poate e masina mica (nu are destul spatiu in masina) poate e prea cald in masina sau e copilul prea imbracat, nu cred ca dulcele o sa ii faca bine (ii dai ciocolata mai rau il agiti). Copilul trebuie hidratat cu ceai (de musetel...) sa manance inainte cu 1 ora macar nu chiar inainte de a pleca la drum si sa fie aer in masina, un geam usor deschis. [...]

Am incercat toate astea.  Treaba cu Emetiralul si ghimbirul suna promitator.

#8
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Emetin, nu emetiral.  :P

Emetin Indicatii: Prevenirea raului de miscare (de altitudine, mare, masina), greata, varsaturi, digestie dificila. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi, p-na la disparitia simptomatologiei. Prezentare: Flacon cu 25 capsule tari gelatinoase.

#9
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 CICI&Co, on Apr 8 2009, 14:42, said:

Emetin, nu emetiral.  :P

Emetin Indicatii: Prevenirea raului de miscare (de altitudine, mare, masina), greata, varsaturi, digestie dificila. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi, p-na la disparitia simptomatologiei. Prezentare: Flacon cu 25 capsule tari gelatinoase.


dar exista si emetiral,dar nu este ptr Kinderi! :)

#10
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 claudiaradu, on Apr 8 2009, 16:30, said:

dar exista si emetiral,dar nu este ptr Kinderi! :)
N-am zis că nu există, ci doar i-am atras atenția că făcuse o confuzie.

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
io nu cred ca mai exista emetiral :P

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003

 CICI&Co, on Apr 8 2009, 14:42, said:

Emetin, nu emetiral.  :P

Emetin Indicatii: Prevenirea raului de miscare (de altitudine, mare, masina), greata, varsaturi, digestie dificila. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi, p-na la disparitia simptomatologiei. Prezentare: Flacon cu 25 capsule tari gelatinoase.

Mersi de corectura. Fixuri de pe vremea cand stateam mai mult in farmacie decat acasa  :D

#13
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 shiva, on 7th April 2009, 19:14, said:

Nepotul meu se indreapta rapid spre 2 ani si, in ultima vreme, i se face rau la drum lung ( ~120km).

Eu zic sa nu-l indopati cu medicamente. Mai ales daca problemele apar numai la drumuri mai lungi. Faceti pauze mai dese. Ajuta si soferului.

#14
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
eu am auzit de ceva bratarele pt copii folosite tocmai in scopul de-a atenua raul de miscare (masina), noi n-am folosit ca n-am avut nevoie (bine, fii-mea, de-ar putea sta in masina si sa fim mereu pe duca, ar fi-n al 9-lea cer), dar o vecina imi spunea ca foloseste bratari pt fiica ei, posibil sa fie vorba despre astea http://www.sea-band.ro/

Edited by red-rose, 09 February 2012 - 21:34.


#15
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
pai mai tineti cont si de copil, copiii care de mici le e rau, tot rau le va fi si cind cresc.
n-ai ce le face, decit sa-ti adaptezi programul ca sa nu petreaca atita timp in masina si mai multe opriri.

sa aiba niste preocupari pe drum, sa se ia cu joaca sau sa mai doarma .
nu i-as infunda cu medicamente.

aia mica a mea nu rezista in masina mai mult de jumate de ora, cel mic niciodata n-a avut treaba, l-am putut duce oriunde.
cu fata calatoream mai mult noaptea sau in zori ca sa doarma .
la drum mai lung ne opream la prinz citeva ore, sau lasam si pe a doua zi.

Edited by yasmi, 10 February 2012 - 07:56.


#16
DianaM88

DianaM88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2022
Exista acum si ceva acadele naturale cu gust de lamaie care taie senzatia pe termen scurt si tin si copilul ocupat pentru o perioada scurta de timp. Le-am incercat la drum lung si parca a fost putin mai bine. Pe fetita mea o ajuta si daca mananca inainte de drum. Daca plecam fara sa manance are  mereu senzatia de greata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate