Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Copiii si automobilul

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003
Nepotul meu se indreapta rapid spre 2 ani si, in ultima vreme, i se face rau la drum lung ( ~120km). M-ar interesa niste sfaturi despre cum sa prevenim acest rau de masina.

#2
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
shiva, nu-s medic, știi doar, dar am auzit că glicemia scăzută accentuează răul de mașină. Copilul ar trebui să mănânce binișor înainte de a pleca la drum și pentru orice eventualitate, să aibă și un ceva dulce la el. Lichide nu foarte multe...și, dacă tot i se face rău, există la farmaciile homeopate niște capsule Emetin, pentru copii. Sunt bune. Reduc stările de greață și de vomă.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
http://forum.softped...t...&hl=ghimbir

#4
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006
Stiu ca nu pare ca are legatura, dar va rog TINETI COPII IN SCAUNELE SPECIALE IN MASINA!

Si nu pe locul din dreapta !

#5
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
Da sta careva in ala?? Glumesti.
Daca are rau de masina o sa aiba mereu rau indiferent ce i-ai face. Asta cu pastilele sunt pentru linistea parintilor ca lui bine nu o sa ii faca. Asta e nu ii place cu masina mergeti cu trenul...Poate e de la stilul de condus (mai zbuciumat) poate e masina mica (nu are destul spatiu in masina) poate e prea cald in masina sau e copilul prea imbracat, nu cred ca dulcele o sa ii faca bine (ii dai ciocolata mai rau il agiti). Copilul trebuie hidratat cu ceai (de musetel...) sa manance inainte cu 1 ora macar nu chiar inainte de a pleca la drum si sa fie aer in masina, un geam usor deschis. Daca tot are greata mai bine renuntati la masina dar nu ii dati pastile, e stupid.

#6
amonra_71

amonra_71

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,792
  • Înscris: 31.03.2008
Nu e chiar așa.
Ghimbirul funcționează. Sunt capsule. Eu i le dau cu 1/2 oră înainte de plecare. O fi placebo, habar n-am, dar funcționează. E drept că și conduc mai cu grijă, mai încet, nu că altfel aș fi Gigi Duru în trafic.
Am mai citit și despre pătrunjelul verde. L-am încercat când a mers în excursie cu autocarul. Și l-au trecut chiar din mână în mână. La următoarea excursie fiecare avea un buchețel de pătrunjel.

#7
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 alexcs, on Apr 8 2009, 09:04, said:

[...]Poate e de la stilul de condus (mai zbuciumat) poate e masina mica (nu are destul spatiu in masina) poate e prea cald in masina sau e copilul prea imbracat, nu cred ca dulcele o sa ii faca bine (ii dai ciocolata mai rau il agiti). Copilul trebuie hidratat cu ceai (de musetel...) sa manance inainte cu 1 ora macar nu chiar inainte de a pleca la drum si sa fie aer in masina, un geam usor deschis. [...]

Am incercat toate astea.  Treaba cu Emetiralul si ghimbirul suna promitator.

#8
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007
Emetin, nu emetiral.  :P

Emetin Indicatii: Prevenirea raului de miscare (de altitudine, mare, masina), greata, varsaturi, digestie dificila. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi, p-na la disparitia simptomatologiei. Prezentare: Flacon cu 25 capsule tari gelatinoase.

#9
claudiaradu

claudiaradu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 08.08.2008

 CICI&Co, on Apr 8 2009, 14:42, said:

Emetin, nu emetiral.  :P

Emetin Indicatii: Prevenirea raului de miscare (de altitudine, mare, masina), greata, varsaturi, digestie dificila. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi, p-na la disparitia simptomatologiei. Prezentare: Flacon cu 25 capsule tari gelatinoase.


dar exista si emetiral,dar nu este ptr Kinderi! :)

#10
CICI&Co

CICI&Co

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,944
  • Înscris: 22.08.2007

 claudiaradu, on Apr 8 2009, 16:30, said:

dar exista si emetiral,dar nu este ptr Kinderi! :)
N-am zis că nu există, ci doar i-am atras atenția că făcuse o confuzie.

#11
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
io nu cred ca mai exista emetiral :P

#12
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,819
  • Înscris: 06.10.2003

 CICI&Co, on Apr 8 2009, 14:42, said:

Emetin, nu emetiral.  :P

Emetin Indicatii: Prevenirea raului de miscare (de altitudine, mare, masina), greata, varsaturi, digestie dificila. Administrare: 1 capsula de 3 ori/zi, p-na la disparitia simptomatologiei. Prezentare: Flacon cu 25 capsule tari gelatinoase.

Mersi de corectura. Fixuri de pe vremea cand stateam mai mult in farmacie decat acasa  :D

#13
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 shiva, on 7th April 2009, 19:14, said:

Nepotul meu se indreapta rapid spre 2 ani si, in ultima vreme, i se face rau la drum lung ( ~120km).

Eu zic sa nu-l indopati cu medicamente. Mai ales daca problemele apar numai la drumuri mai lungi. Faceti pauze mai dese. Ajuta si soferului.

#14
red-rose

red-rose

    calzado, oro y chocolate

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,567
  • Înscris: 05.02.2010
eu am auzit de ceva bratarele pt copii folosite tocmai in scopul de-a atenua raul de miscare (masina), noi n-am folosit ca n-am avut nevoie (bine, fii-mea, de-ar putea sta in masina si sa fim mereu pe duca, ar fi-n al 9-lea cer), dar o vecina imi spunea ca foloseste bratari pt fiica ei, posibil sa fie vorba despre astea http://www.sea-band.ro/

Edited by red-rose, 09 February 2012 - 21:34.


#15
yasmi

yasmi

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,504
  • Înscris: 20.02.2009
pai mai tineti cont si de copil, copiii care de mici le e rau, tot rau le va fi si cind cresc.
n-ai ce le face, decit sa-ti adaptezi programul ca sa nu petreaca atita timp in masina si mai multe opriri.

sa aiba niste preocupari pe drum, sa se ia cu joaca sau sa mai doarma .
nu i-as infunda cu medicamente.

aia mica a mea nu rezista in masina mai mult de jumate de ora, cel mic niciodata n-a avut treaba, l-am putut duce oriunde.
cu fata calatoream mai mult noaptea sau in zori ca sa doarma .
la drum mai lung ne opream la prinz citeva ore, sau lasam si pe a doua zi.

Edited by yasmi, 10 February 2012 - 07:56.


#16
DianaM88

DianaM88

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 05.05.2022
Exista acum si ceva acadele naturale cu gust de lamaie care taie senzatia pe termen scurt si tin si copilul ocupat pentru o perioada scurta de timp. Le-am incercat la drum lung si parca a fost putin mai bine. Pe fetita mea o ajuta si daca mananca inainte de drum. Daca plecam fara sa manance are  mereu senzatia de greata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate