Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

sfat fidelitate/performanta/calitate sistem 2.1

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
mihai_stanescu2002

mihai_stanescu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 08.05.2006
nu ma pot decide intre aceste trei  modele :
1.Altec Lansing 2.1 FX4021, 46W RMS  
2.PHILIPS SPA9300 50W RMS
3. PHILIPS SPA 7350 50W RMS ...care l-am gasit eu intr-un magazin.
In principiu il iau pt muzica, jocuri si filme mai putin.ma intereaza sa aiba o claritate cat mai buna si eventul cat mai puternic.
Sincer doresc ceva foarte bun care sa se incadreze in bugetul de 300lei .
Am deschis topicul pentru ca am vazut ca aceste sisteme sunt foarte laudate in general . Voi pe ce varianta ati merge ?
cat mai puternic pentru ca vor inlocui logitech x540.

#2
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Astea 2.1 mai mult is pentru filme si jocuri. Daca vrei muzica, pt claritate, mai bine ai lua mult laudatul microlab solo 6 , are si destula putere la 2x50W rms .

Oricum iti trebuie o placa audio buna, si o sursa buna audio...daca o sa asculti niste mp3-uri de 128 kbs inregistrate in buda, poti sa iei boxe de 100000 de ron ca tot degeaba.

Edited by Stapanul_clonelelor, 29 November 2008 - 11:39.


#3
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
N-am inteles...de fapt tu ai un x-540 si nu-ti ajunge puterea lui?

Nu am auzit de philips-urile alea sa fie atat de bune,numa altec-ul ala e ceva mai bun.
Claritate buna nu ai sa obtii daca ai o placa de sunet onboard si asculti la mp3-uri de calitate slaba.,,,poti sa ai boxe de "n" milioane...

Daca ai logitech x-540..iti recomand sa-ti iei o placa de sunet buna..Totusi ma mir cum de nu-ti ajunge puterea lui(a avut un tovaras modelu acesta+ audigy SE...nu puteam sa stau in camera de la bass).

In principiu daca nu-ti ajunge puterea sistemului,si vrei putere mai mare,lasi balta toate acele boxe si mai pui niste banuti si-ti iei tatal sistemelor 2.1 si anume logitech z-2300 :naughty: ..caci ala are destula putere.

Ps: vezi ca am si un review la sistem sa-ti faci o parere.   http://forum.softped...howtopic=464749

Edited by kosmin90, 29 November 2008 - 12:21.


#4
mihai_stanescu2002

mihai_stanescu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 08.05.2006
motivele pentru care m-am decis sa renunt la x540 sunt :
am cumparat un laptop care nu are o placa de sunet prea grozava ...IDT HD SOUND (dell studio 1535), inainte aveam desktop cuplaca de sunet CREATIVE AUDIGY SE. Drept urmare :
1.satelitii din spate se aud mai incet.
2.a scazut si puterea
3.nu mai este necesar pentru mine un sistem5.1

#5
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Mai degraba iti cumperi o placa de sunet ptr notebook(cei drept sunt mai scumpe dar zic eu ca merita),caci daca cumperi un sistem audio tot prost o sa se auda...

http://www.dc-shop.r...TELECOMANDA.htm


http://www.dc-shop.r.....54 RETAIL.htm

Edited by kosmin90, 29 November 2008 - 13:34.


#6
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Pai tu zici ca ai schimbat placa audio si nu se mai aude asa calumea si nici nu mai ai putere. Gandeste-te logic, trebuie alta placa audio neaparat.

Daca totusi o sa vrei [b]si[b] sa schimbi boxele, mergi pe microlab solo 6 pentru muzica.

#7
N.i.c.e_B.o.y.

N.i.c.e_B.o.y.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 819
  • Înscris: 13.08.2007

View Postmihai_stanescu2002, on Nov 29 2008, 10:55, said:

nu ma pot decide intre aceste trei  modele :
1.Altec Lansing 2.1 FX4021, 46W RMS  
2.PHILIPS SPA9300 50W RMS
3. PHILIPS SPA 7350 50W RMS ...care l-am gasit eu intr-un magazin.
In principiu il iau pt muzica, jocuri si filme mai putin.ma intereaza sa aiba o claritate cat mai buna si eventul cat mai puternic.
Sincer doresc ceva foarte bun care sa se incadreze in bugetul de 300lei .
Am deschis topicul pentru ca am vazut ca aceste sisteme sunt foarte laudate in general . Voi pe ce varianta ati merge ?
cat mai puternic pentru ca vor inlocui logitech x540.

Din ce ai enumerat tu acolo nimic nu va suna mai bine decat x-540. Eventual Altec Lansing-ul sa sune bine. Am asculat Philips Spa 9300 si is cam praf. Mai strange pana la Altec Lansing Mx-5021 sau Logitech Z-2300. Cu astea doua o simti diferente fata de X-540.
Ps: Incerca Microlab Solo 6 sau Edifier daca nu mai poti mai mult de 300 ron

Edited by N.i.c.e_B.o.y., 29 November 2008 - 14:23.


#8
CBV

CBV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 28.09.2007
Serios, vă sfătuiesc să vă cumpărați Microlab Solo 6!

#9
kosmin90

kosmin90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,644
  • Înscris: 21.06.2007
Solo 6 is bune in categoria lor de pret...in rest nu comentez. ;)

#10
mihai_stanescu2002

mihai_stanescu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 08.05.2006
m-am convins , o sa merg pe Microlab solo-6 care din pacate am aflat ca nu se mai fabrica. Nu le mai gasesc prin stocuri , iar azi un reprezentant de la un magazin online mi-a zis ca nu se mai fabrica chiar de 3-4 luni. Aveti idee unde le mai pot gasi ?

Ceva asemanator tot de la microlab , ar fi la fel de bune ? ca de exemplu solo-7?

#11
Stapanul_clonelelor

Stapanul_clonelelor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 08.07.2008
Sunt ok .

#12
mihai_stanescu2002

mihai_stanescu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 08.05.2006
pana la urma o sa merg pe solo 6. abia acum mi-am dat seama ca sistemul nu se auzea ca inainte, deoarece placa nu era setata pe 24bit.
am gasit intr-un sfarsit boxele la un magazin. pacat ca nu se mai fabrica, si in acest fel sper sa nu suferim la garantie.
in viitor o sa iau si o placa de sunet pe slot express card. asta ca sa beneficiez de toata fidelitatea microlabului solo-6.
numai bine , si daca stiti sa imi dati niste pareri despre placi sunet slot express card.
:D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate