Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

F-Secure Client Security si Sality.AA

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
OClaudiu

OClaudiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,870
  • Înscris: 17.09.2003
Buna ziua. Cat de eficienta este aceasta suita de securitate in general, mai ales la dezinfectia fisierelor virusate cu Sality.AA si variantele lui ? L-a mai folosit cineva ? Am inteles ca foloseste 2 motoare de scanare : unul de la Kaspersky si celalalt Orion de la F-Prot. Face fata si la virusii care se transmit pe stick de exemplu ?

#2
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
Daca il setezi cum trebuie face fata.Setarile cu partea de antivirus le poti vedea aici.

#3
lg

lg

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,749
  • Înscris: 20.08.2004
am folosit cam 1 an FSCS versiunea 6 si am fost multumit. da, facea fata la virusii de pe stick (am avut surprize cu stickuri virusati de la prieteni care habar n-aveau). partea proasta la f-secure este partea de curatare a virusilor, faza in care putea intra intr-o bucla infinita. adica gasea virusul, te intreba ce sa faca, il stergea, apoi iar il gasea si o luai de la capat. foarte neplacut. am patit o singura data asta. din review-uri am inteles ca in directia asta nu s-a imbunatatit nimic. totusi, e un antivirus solid.

#4
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
@ OClaudiu

Daca dezactivezi autoplay/autorun pentru unitatile externe(cd/dvd, hdd exten, stick, card) chiar daca este infectat, nu v-a rula :)

Edited by crysty2k5, 09 November 2008 - 00:13.


#5
ady_chesnoiu

ady_chesnoiu

    Supercharged

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,605
  • Înscris: 27.05.2007
Sality este un virus tare nenorocit . Am scapat de el cu usurinta , folosind Avira :D

#6
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Cel mai sigur te protejezi impotriva lui asa:

Descarci Flash Disinfector, il rulezi, astepti sa termine de scanat si restartezi PC-ul.


Si nu mai conteaza daca il vede s-au nu antivirusul F-Secure. El nu va intra in PC :)

#7
mafalda

mafalda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 129
  • Înscris: 05.12.2003

View Postcrysty2k5, on Nov 9 2008, 00:13, said:

@ OClaudiu

Daca dezactivezi autoplay/autorun pentru unitatile externe(cd/dvd, hdd exten, stick, card) chiar daca este infectat, nu v-a rula :)
.................................................
Un ajutor pt dezactivarea AutoPlay/AutoRun
http://kritikos.weblog.ro/
sau http://kritikos.webl...-mai-sigur.html  
Este foarte binevenita in ziua de azi, cand au luat asa mare amploare unitatile externe.
Si nu uitati sa stergeti si eventualele back din System Restore, Faceti " turn off system restore"  in timpul devirusarii, stergeti orice back facut, restart, deabea apoi activati-l si faceti un punct de restaurare nou, curat.
Sau revedeti comentariile de aici:
http://forum.softped...howtopic=465713

Edited by mafalda, 11 February 2009 - 00:14.


#8
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Deja o dam in diverse. Aici vorbim in princpial de  F-Secure Client Security si nu de metode de scos Sality.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate