Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

am inceput noua folie de anticonceptionale in a 7-a zi in loc de a 8-a

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
am inceput o noua folie de logest in a 7-a in loc de a 8-a zi. nu stiu ce a fost in capul meu, am tot trait cu senzatia ca e sambata aseara si am inceput noua folie, in conditiile in care ultima pastila din folia trecuta am luat-o intr-o zi de vineri.
iau de multi ani logest, dar niciodata nu am incurcat ziua de start a unei noi folii si acum nu stiu ce sa fac...cat de grav e? sa merg cu ele mai departe, normal? cu protectia va fi vreo problema?

thx

#2
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005
da, mergi cu ele in continuare.

daca e sa ai ghinion, te inscrii in cele 2 procente la care nu-s eficiente nici daca-s luate 100% corect :P asa ca nu-ti poate garanta nimeni ca intr-adevar nu va fi vreo problema. daca te apasa rau ideea, poti folosi o metoda suplimentara de protectie, dar parerea mea e ca va fi ok si fara.

#3
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
mersi mult de raspuns :kisstogether:
le iau de ceva timp si mereu le-am luat corect (inclusiv la ore fixe), sper sa ajute asta la faza cu protectia :P oricum, cred ca o sa ma protejez suplimentar primele 2 sapt (ca la o folie nou-nouta) just to be safe

sper doar sa nu se produca vreo dereglare ceva, sa am sangerari aiurea :confuzzled: sau sa nu-mi vina la timp cand oi termina folia. crezi ca e posibil?   ooooof, i'm stupid, am avut mereu grija si acum!!!!

Edited by adrianatoma, 28 June 2008 - 09:37.


#4
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Eu nu le-am luat niciodata la ore fixe si n-a fost nici o problema :P
In afara de asta, parca scrie p-acolo pe undeva ca poti sa le iei in termen de 12 ore in caz ca uiti sau ceva, si efectul e acelasi ( la mine cel putin scrie). Cit despre inceput folia noua cu o zi mai devreme.... stii, chestia asta modifica doar ziua in care iti va veni de acum incolo menstruatia ( adica o sa-ti vina cu o zi mai devreme). Ai putea avea singerari doar daca ai scurta prea mult perioada "libera" ( ceea ce nu e cazul) si organismul s-ar "pacali" ca nu mai faci pauza. Nu e nimic rau ca ai inceput folia cu o zi mai devreme, ar fi fost mai problematic ( dpdv al protectiei) daca o incepeai mai tirziu  ( cel putin eu asa inteleg din prospect)

#5
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postrox, on Jun 28 2008, 10:43, said:

Eu nu le-am luat niciodata la ore fixe si n-a fost nici o problema :P
In afara de asta, parca scrie p-acolo pe undeva ca poti sa le iei in termen de 12 ore in caz ca uiti sau ceva, si efectul e acelasi ( la mine cel putin scrie). Cit despre inceput folia noua cu o zi mai devreme.... stii, chestia asta modifica doar ziua in care iti va veni de acum incolo menstruatia ( adica o sa-ti vina cu o zi mai devreme). Ai putea avea singerari doar daca ai scurta prea mult perioada "libera" ( ceea ce nu e cazul) si organismul s-ar "pacali" ca nu mai faci pauza. Nu e nimic rau ca ai inceput folia cu o zi mai devreme, ar fi fost mai problematic ( dpdv al protectiei) daca o incepeai mai tirziu  ( cel putin eu asa inteleg din prospect)

da, stiu de faza cu 12 ore in caz ca le uit, dar nu prea am incredere...
faza e ca in prospectul meu nu scria nimic legat de o situatie de genul asta, in care incepi folia mai devreme. scrie ce sa faci daca o incepi mai tarziu, daca uiti pastile, daca le iei in continuare, daca iei mai multe odata...dar nimic legat de cazul in care le iei in ziua 7 in loc de 8. d-asta eram asa speriata...dar daca credeti ca va fi ok, ma mai linistesc

#6
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
pai gindeste-te si tu logic. pastilele oricum le-ai luat pe toate de pe folia veche, in perioada libera esti protejata, si ai mai si luat pilula peste, deci protectie suplimentara. pare destul de clar ca singura treaba pe care ai facut-o a fost sa-ti modifici ziua in care iti va veni de acum incolo :)

#7
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008

View Postrox, on Jun 28 2008, 10:52, said:

pai gindeste-te si tu logic. pastilele oricum le-ai luat pe toate de pe folia veche, in perioada libera esti protejata, si ai mai si luat pilula peste, deci protectie suplimentara. pare destul de clar ca singura treaba pe care ai facut-o a fost sa-ti modifici ziua in care iti va veni de acum incolo :)

hahaha...expusa asa, situatia zici ca e chiar favorabila, chiar as prefera sa-mi vina lunea si nu martea, ca pana acum :lol:

#8
aaalexandraaa

aaalexandraaa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 997
  • Înscris: 14.04.2008

View Postadrianatoma, on Jun 28 2008, 11:11, said:

hahaha...expusa asa, situatia zici ca e chiar favorabila, chiar as prefera sa-mi vina lunea si nu martea, ca pana acum :lol:

Pai asta e clar acum, ca asa se va intampla, pentru ca vei termina folia cu o zi mai devreme si ca atare si menstruatia va veni cu o zi mai devreme

#9
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai chiar nu are nicio treaba, io scurtand in fiecare luna pauza cu o zi am adus menstra in we (ca asa mi se pusese mie pata ca e mai bine sa fie in we cand stau acasa toata ziua)

LE: "joaca" asta am facut-o cu acordul medicului (asta ca sa nu dau idei!)

Edited by anknic, 28 June 2008 - 19:23.


#10
alxuca

alxuca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 22.08.2007
nu e nici o problema.nu ai nevoie de protectie in plus.o sa-ti vina cu o zi mai devreme.

#11
adrianatoma

adrianatoma

    matz matz

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,302
  • Înscris: 08.01.2008
girls, thank youuuu :kisstogether:

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate