Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zenwalk 5.2

- - - - -
  • Please log in to reply
218 replies to this topic

#109
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Mai de mult au fost forumuri dedicate pt. asa ceva. Create de mine sau de prieteni.
Am fost obligati sa le inchidem pt. ca nu aveam suport de la nimeni si nu prea aveam trafic.

Nu cred ca s-au schimbat oamenii de atunci.
Si daca privesti la topicul asta vei vedea ca eu am postat majoritatea posturilor.
Daca aici nu exista activitate ce rost are sa fac forum ?

Edited by Fratello_2007, 22 January 2009 - 22:49.


#110
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View PostFratello_2007, on Jan 22 2009, 22:49, said:

Mai de mult au fost forumuri dedicate pt. asa ceva. Create de mine sau de prieteni.
Am fost obligati sa le inchidem pt. ca nu aveam suport de la nimeni si nu prea aveam trafic.

Nu cred ca s-au schimbat oamenii de atunci.
Si daca privesti la topicul asta vei vedea ca eu am postat majoritatea posturilor.
Daca aici nu exista activitate ce rost are sa fac forum ?
Mda, imi pare rau sa aud asta , dar asa cum ai zis si tu, poate in viitor situatia va fi mai diferita. :)

#111
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
O sa vedem ce ne rezerva viitorul.
Totusi o sa imi spun parerea despre zpm.

ZPM > NETPKG
ZENDO > XNETPKG

Adio netpkg si xnetpkg, bun venit zpm si zendo.
Sunt net superioare din punctul meu de vedere. Atat timp cat cu zpm pot sa dezinstalez packete cu tot cu dependinte iar in netpkg nu, eu aleg sa folosesc zpm.
Sa nu mai spun ca zpm vine cu multe lucruri noi pe care netpkg nu le are.

Zendo pare mai omenesc de folosit decat xnetpkg. Zendo downloadeaza un pachet in timp ce altul se instaleaza si invers.
Asta scurteaza timpul de instalare + download al pachetelor. Zendo poate creea lista cu ce am instalat pe distributie astfel daca fac o noua reinstalare pot reveni la forma din urma foarte usor.

Sunt multe lucruri bune in zpm si zendo, lucruri care lipsesc din netpkg si xnetpkg.

zpm = apt-get. Acum pot spune ca am un apt-get pt. Slackware si derivate.

#112
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Salut. Folosesc Linux de aprox doua saptamani. Am incercat mai multe distro-uri pe pc ul meu mai vechi, un p3  1Ghz, ram 256. As avea cateva intrebari legate de  so Zenwalk:
1.  este live cd sau se poate instala pe hdd?  am tras pe cd cateva variante linux care erau doar live cd si nu as mai vrea sa repet experienta
2.  Adobe flash-player este preinstalat sau trebuie instalat de catre utilizator?  de fiecare data cand am trebuit sa-l instalez am remarcat ca nu e chiar atat de simplu ( cel putin pt un incepator)
3. cum se misca pe un pc mai vechi cu 256 ram? pe pc-ul meu, Ubuntu este mai lent decat WinXp

   Multumesc

#113
creatura85

creatura85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,684
  • Înscris: 19.07.2008

View Postdan_1072, on Jan 23 2009, 02:01, said:

Salut. Folosesc Linux de aprox doua saptamani. Am incercat mai multe distro-uri pe pc ul meu mai vechi, un p3  1Ghz, ram 256. As avea cateva intrebari legate de  so Zenwalk:
1.  este live cd sau se poate instala pe hdd?  am tras pe cd cateva variante linux care erau doar live cd si nu as mai vrea sa repet experienta
2.  Adobe flash-player este preinstalat sau trebuie instalat de catre utilizator?  de fiecare data cand am trebuit sa-l instalez am remarcat ca nu e chiar atat de simplu ( cel putin pt un incepator)
3. cum se misca pe un pc mai vechi cu 256 ram? pe pc-ul meu, Ubuntu este mai lent decat WinXp

   Multumesc
Din ce vad pe site-ul distro-ului http://www.zenwalk.org/, la cerinte te incadrezi perfect :

    * Pentium III class processor
    * 128 Mb RAM
    * 2Gb HDD
Sincer , nu ca sa jignesc userii de ubuntu, dar mie mi se pare ca este cam "umflata in pene" distributia asta, chiar daca tinta celor care l-au creat este de al face potrivit de a intra pe un CD, DVD-ul fiind ptr cei care doresc mai mult.
Eu folosesc open suse 11.0, deci o versiune mai veche si aveam Flash Player pre-instalat, asa ca si la zenwalk poate fi la fel. Daca nu, sa stii ca a avea flash player, daca folosesti Firefox, nu este greu de instalat . Ai avea 3 pasi :
- descarci flash player sub forma de arhiva .tgz
- dezarhivezi
- in arhiva o sa ai o "librarie" pe care o copiezi in firefox la plugins. Ceva de genul : /firefox/plugins/ si in plugins pui libflashplayer.so (obtinut de la dezarhivare)
Si asa ai si flash player instalat manual. Desigur in cazul in care nu e instalat automat de distributie(eu unul cred ca e instalat).

Edited by creatura85, 23 January 2009 - 07:48.


#114
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Pt flash-player am incercat in Debian 4.0 varianta propusa de tine cu dar nu a mers. Vad ca Zenwalk are ca browser Iceweasel, nu Mozilla precum Ubuntu.Deci se complica putin lucrurile. Alte denumiri, alte librarii etc. Acum scriu de pe Debian unde am instalat ( cu putin efort ) flash-player 9. Din cate am citit pe www.zenwalk.org am inteles ca se poate instala pe hdd. Sper ca am priceput corect.

Pt flash-player am incercat in Debian 4.0 varianta propusa de tine cu dar nu a mers. Vad ca Zenwalk are ca browser Iceweasel, nu Mozilla precum Ubuntu.Deci se complica putin lucrurile. Alte denumiri, alte librarii etc. Acum utilizez Debian unde am instalat ( cu putin efort ) flash-player 9. Din cate am citit pe www.zenwalk.org am inteles ca se poate instala pe hdd. Sper ca am priceput corect.

Pt flash-player am incercat in Debian 4.0 varianta propusa de tine cu dar nu a mers. Vad ca Zenwalk are ca browser Iceweasel, nu Mozilla precum Ubuntu.Deci se complica putin lucrurile. Alte denumiri, alte librarii etc. Acum utilizez Debian unde am instalat ( cu putin efort ) flash-player 9. Din cate am citit pe www.zenwalk.org am inteles ca se poate instala pe hdd. Sper ca am priceput corect.

#115
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Iceweasel e tot Firefox. Difera doar denumirea, pana si procesul este tot un firefox-bin. Probleme cu librariile nu sunt.
Ai default flash-player, nu trebuie instalat nimic. Chiar daca vei instala si opera tot vei avea flash-player.
Zenwalk utilizeaza flashplayer 10.0.12.

Sistemul dat de tine se va misca bine in zenwalk.

Zenwalk se instaleaza pe hard nu e live cd sau live dvd.
Daca vrei Zenwalk live Cd incearca ZenLive.

Librariile sunt aceleasi peste tot nu se schimba nimic, doar modul de impachetare.

Edited by Fratello_2007, 23 January 2009 - 16:47.


#116
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Salut Fratello. Spune-mi de rog ce varianta Zenwalk are flash-player 10.0.12.? Eu am instalat astazi Zenwalk Standard Edition de pe situl oficial si vine intradevar flash-player default dar varianta 9.0 r124 As fi mai incantat daca as avea flas-player 10 pt ca sunt unele posturi tv online care se vad numai in flashplayer 10
      Si inca o problema: butonul de shutdown nu este activ. Dau quit si imi apare o fereastra cu Logout, Restart si Shutdown. dar restart si shutdown nu sunt active. Este corect?

#117
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Zenwalk standard 5.2 plus upgrade la zi.
Tot ce trebuie e sa faci upgrade la zi.
Ar trebui sa fie active, incearca sa apesi pe ele.
Incearca sa faci upgrade la tot sistemul mai intai folosindu-te de repo-ul current.

Edited by Fratello_2007, 24 January 2009 - 09:18.


#118
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Multumesc de raspuns. te-as ruga daca poti sa imi explici in cateva cuvinte cum se face upgrade la zi in Zenwalk. Am incercat cu apt-get in terminal dar nu merge, am cautat synaptic package manager, dar nu l-am gasit(fiind obisnuit cu Ubuntu si alte distro-uri asemanatoare). In cele din urma am gasit Netpkg in Zenwalk, am ales un url la intamplare ( http://zen-repo.meti...eu/i486/current ), am facut un update, am restartat, dar nu s-a schimbat nimic. Butonul de shutdown e tot inactiv. Si nu mai am acum nici plugin-ul de Flash Player.

#119
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
in consola te loghezi ca root
apoi
netpkg mirror

Alegi un mirror care sa aiba terminatia current
pe urma

netpkg upgrade

Zenwalk nu e Ubuntu. Nu are apt-get si nici synaptic.
Daca vrei ceva mai simplu de utilizat decat netpkg incearca asa
netpkg zendo

O sa ai un package manager numit zendo. Cu el poti face totul la fel de usor ca in synaptic.

Nu ar fi rau sa citesti manualele mai intai.
http://manual.zenwalk.org
Poti incepe cu asta http://manual.zenwal...Management.html apoi http://manual.zenwal...artup_guide.pdf

Incepand cu pagina 72 din ultimul link ai cum se foloseste NETPKG.

bafta

Edited by Fratello_2007, 24 January 2009 - 17:21.


#120
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Foarte utilile linkurile m-au ajutat foarte mult. Am rezolvat cu butonul de shutdown prin reistalare de sistem. Desi nu am inteles exact unde gresisem prima data : )). Acum totu pare sa fie ok, sistemul se misca ceva mai repede decat alte distributii linux pe care le am incercat, dar a mai ramas o problema: nu imi vede stikul usb. Ar trebui sa bifez ceva, pe undeva ca sa il recunoasca ? Am doua stick-uri si nu il vede pe nici unul dintre ele.

#121
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Ai facut upgrade la current ?
Mie mi-a vazut orice fel de stick usb, si memmory card.
Sa nu fie din usb sau din stick.

#122
dan_1072

dan_1072

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 24.01.2007
Da. upgrade la un mirror curent. Am doua stikuri: unul  sandisk si unul hp. Hp-ul il recunoaste dar despre SanDisk zice asa: Unable to mount "1G Removabile Volume": No property info.interfaces on device with id /org/freedesktop/Hal/devices/volume_part1_size_1011677184. Lipseste vreo librarie ceva? Nu stiu ce sa zic. Alte distro-uri linux mi-l vedeau.  In rest se comporta bine, daca s-ar rezolva si problema  cu stiku, ar fi excelent : ))

#123
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Incearca sa vezi si la ei pe forum. Nu am mai intalnit problema asta.

bafta.

#124
mateisebastian

mateisebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2008
Am incercat mai multe distributii,dar cam la toate monitorul laptopului in momentul bootarii isi piere din luminozitate.Imi place Zenwalk cat si Vector dar nu stiu ce solutie sa aplic la problema asta.Laptopul este un HP Compaq presario F700(amd athlon64x2,nvidia,2gb ram) , biosul e cam sarac in optiuni iar din ce am mai citit ar fi legat power management.Ce as putea face?

#125
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Cand bootezi de pe cd sau cand bootezi dupa instalare ?

#126
mateisebastian

mateisebastian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.09.2008
Si dupa cd si dupa instalare

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate