Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Planseu ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
Salut.
Am vazut ca exista si planseu din blocuri ceramice porotherm.
Are cineva vreo idee daca planseul ceramic este mai avantajos din punct de vedere financiar si al structurii fata de un planseu "clasic" din beton? A folosit cineva in constructie acest tip de planseu? Avantaje, dezavantaje, pareri... scrieti aici.

#2
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
am vazut un documentar despre el si am participat la o demonstratie in München,dar pe mine unul nu ma-u convins.Placa armata ramane pe podium,si in proiectele mele n-o sa intre prea curand.

Edited by adi_master, 04 April 2008 - 20:02.


#3
haplea82

haplea82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 21.02.2007
am vazut in ceva tari arabe pansee de blocuri realizate din boltari!e drept ca ceva boltari de o forma speciala ,si anume trunchi de piramida,dar boltari!alte amanunte nu cunosc,cert ca peste tot in aceste tari calitatea executiilor constructiilor era mult supwerioara a ceea ce vezi in mod normal in romania!la fel de adevarat ca ,cutremurele nu prea exista in ac ele tari!dar cert eu am vazut plansee realizate din boltari,asta la cel putin un bloc de 10 etaje!acele blocuri aveau structura de rezistenta realizata pe grinzi de beton armat!

#4
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
astea sunt!!

e un inceput !!sa vedem cum se comporta in timp.

Attached Files



#5
kikignc

kikignc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 25.05.2005
La o prima vedere acest tip de planseu cred ca ar merge la o locuita normala P+M, P+1, etc. Normal pentru o cladire care e necesara cine stie ce instalatie la etaj de 2-3 tone, nu cred ca ar merge. (am vazut la TV cazul unui spital care au cumparat o instalatie pentru nu stiu ce naiba de vre-o 2 tone si nu o montau la etaj de frica sa nu le cada spitalul)
Un avantaj cred ca ar fi greutatea mai mica a planseului si probabil o izolare fonica mai buna; dezavantaj, nu stiu cati din constructorii nostri se pricep sa faca asa ceva.
Adi_master, spui ca ai participat la o demostratie si nu te-au convins. Care au fost motivele pentru care nu te-au convins?

#6
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007

 kikignc, on Apr 9 2008, 21:03, said:

Adi_master, spui ca ai participat la o demostratie si nu te-au convins. Care au fost motivele pentru care nu te-au convins?
pai sunt 3 motive mari si grele.
1)Suprabetonare armata de 60mm indiferent de suprafata-noi turnam placa la 12-13-15 sau sub 10 in functie de proiect si dispunere pe grinzi.
2)Pretul-in componenta planseului intra:Grinzi precomprimate,Bloc porotherm 45,60-pretul cu TVA e de 63€ m2+suprabetonare armata 60mm----noi cautam sa dam un pret cat mai bun clientilor (36,50€ m2)
3)Izolare fono-termica net superioara -3/4 din diferenta de pret dintre planseu ceramic si placa de beton reprezinta izolarea planseului cu metode de piata ajugandu-se la un coeficient termic apropiat.
Dar daca clientii ne vor cere acest planseu...il vom face....dar mai intai un curs de pregatire,deocamdata nu este o cerere reala pt aceste plansee.

#7
Feri

Feri

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 29.11.2005

 adi_master, on Apr 9 2008, 22:10, said:

pai sunt 3 motive mari si grele.
1)Suprabetonare armata de 60mm indiferent de suprafata-noi turnam placa la 12-13-15 sau sub 10 in functie de proiect si dispunere pe grinzi.
2)Pretul-in componenta planseului intra:Grinzi precomprimate,Bloc porotherm 45,60-pretul cu TVA e de 63? m2+suprabetonare armata 60mm----noi cautam sa dam un pret cat mai bun clientilor (36,50? m2)
3)Izolare fono-termica net superioara -3/4 din diferenta de pret dintre planseu ceramic si placa de beton reprezinta izolarea planseului cu metode de piata ajugandu-se la un coeficient termic apropiat.
Dar daca clientii ne vor cere acest planseu...il vom face....dar mai intai un curs de pregatire,deocamdata nu este o cerere reala pt aceste plansee.
Buna.  Am cumparat un apartament intr-un bloc nou, care acuma se construieste. In plan era sa aiba planseu din beton armat, dar acum am vazut ca dasupra apartamentului meu nu mai fac planseul clasic, ci sunt niste boltati de o forma ciudata printre care sunt puse niste armaturi (probabil pentru grinzi) care au dedesubt ceva ceramic.

Ca rezistenta ar fi la fel de bun ca un planseu clasic cu beton armat? tata mi-a spus ca in caz de cutremur el n-ar vrea sa fie sub acel planseu, dar totusi ma gandesc ca ar trebui sa fie ceva standarde in aceasta privinta... sau?

Edited by Feri, 11 August 2008 - 14:08.


#8
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Stai linistit ca sunt agrementate tehnic.
Peste acele grinzi se face o suprabetonare armata de 60mm.(se toarna placa peste aceste grinzi)

#9
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Se roaga astia de la Porotherm de mine de o gramada de vreme sa incerc sa le introduc in proiectare, doar, doar or mai prinde si ei clienti.
Au ajuns sa dea gratis buiandrugi la 2 paleti de caramida. Dar la plansee sta tare prost treaba.
E tare scump, ca manopera tot iti ia ca la un planseu normal, degeaba zic ei ca torni mai putin beton, pretulbetonului e mai mic decat al caramidei la mc iar planseul e dublu ca si grosime, plus ca tot bagi bani in cofraje, in fier, iar beton deasupra.
Alt inconvenint este ca nu poate sa acopere toata suprafata unei camer asa ca in unele locuri tot ajungi la beton si cofrag, iar din punct de vedere al rezistentei..
Cand am fost la o conferinta unde s-a facut si o demonstratie era o d-na verificator....m-am cracanat pe mine de ras, i-a pus aluia 5-6 intrebari de-a-njurat ala in gand 2 zile ca a invitat-o.
Modifica seciunea centurilor, alea nu mai sunt centuri ci niste sape peste caramida, iar fierul...parca-s stalpisorii de la gadurile alea din boltari, armatura peste planseu...auzi ca merge o plasa fi 6....n-am pus mana pe o grinda d-aia sa dau cu ea de pamant sa vad cat de casanta e. Are 2 fire de 18 parca in miez...nu stiu, par destul de fragile.
N-o sa se construiasca la scara in Romania paa n-or sa ne convinga pe noi proiectantii...si din pacate nu au oameni suficient pregatiti d.p.d.v. structurist sa-ti raspunda la intrebari. Cunosc date tehnice dar cand ii intrebi cum mai aplici normativele in vogoare...dau din colt in colt, ca se lucreaza la asa ceva...in fine, o sa mai treaca ceva timp.
Plus ca oamenii platesc cam scump o izolare fonica.

#10
adi_master

adi_master

    sef de tura!-in retragere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 19.07.2007
Astra,
Pana cand nu apare concurenta...........nu are rost.O placa de 15 +izolatia aferenta(termofonica) este mai ieftina decat acest planseu ceramic.Asta cred ca spune totul.Tu ca si constructor te uiti sa-ti faci treaba :bine,repede si la un pret la care sa fii recomandat mai departe.

#11
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Nu ma nu-i asta baiul. Nu-ntelegi ca nu mai poti aplica ce ai invatat tu la facultate, cu centura de 30x30 cu 4 fire de 14 sau 16 cu etrieri, iti ramane mult prea putin sa mai poata semana cu o centura. Practic ai centura exact cat este inaltimea grinzilor alea porotherm si sapa aia de ciment de 5-6 cm. Aia nu mai e centura. Ca sa nu mai zic ca grinzile intra pana la jumatea caramizii si tu cum mai asezi etrierii peste grinzile alea , practic se elimina centura lucru destul de grav in stabilitatea unei case. Centura tine casa inchegata, nu mai ai centura, ai numa niste pereti, un planseu prefabricat, alti pereti deasupra si tot asa. Daca ai noroc de vreun gol sa mai ai vreo grinda ceva bine, daca nu....ramai cu centuricile alea de 10 cm. Alta problema pe care domnul porothermist n-a stiut sa ne lumineze. Interesul poarta fesul, doar sa se vanda produsul.

#12
ZECA

ZECA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 192
  • Înscris: 17.07.2008
Curios ca doar asa se fac planseele in Spain( crudul adevar), si s-au facut calcule ca la un cutremur de 6 grade se duce la pamant intre 25-30% din toata barcelona, si sa nu radem da daca aici explodeaza o butelie pe jumatate plina trebuiesc daramate si blocurile de alaturi asta am vazut-o cu ochii mei si nu o data) asa ca beton bine armat sau lemn asa cum stie a pune Astra :first:
Acu realitatea e ca nu au cutremure asa ca o sa asteptam cam mult sa verifice calculele si sincer nu mi-ar  place sa fiu acolo unde se veifica :unsure:

#13
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 Astra_rullz, on Aug 12 2008, 00:59, said:

Nu ma nu-i asta baiul. Nu-ntelegi ca nu mai poti aplica ce ai invatat tu la facultate, cu centura de 30x30 cu 4 fire de 14 sau 16 cu etrieri, iti ramane mult prea putin sa mai poata semana cu o centura. Practic ai centura exact cat este inaltimea grinzilor alea porotherm si sapa aia de ciment de 5-6 cm. Aia nu mai e centura. Ca sa nu mai zic ca grinzile intra pana la jumatea caramizii si tu cum mai asezi etrierii peste grinzile alea , practic se elimina centura lucru destul de grav in stabilitatea unei case. Centura tine casa inchegata, nu mai ai centura, ai numa niste pereti, un planseu prefabricat, alti pereti deasupra si tot asa. Daca ai noroc de vreun gol sa mai ai vreo grinda ceva bine, daca nu....ramai cu centuricile alea de 10 cm. Alta problema pe care domnul porothermist n-a stiut sa ne lumineze. Interesul poarta fesul, doar sa se vanda produsul.


Salut..ma bag si eu pe aici sa ma aflu in treaba....
De ce nu citeste nimeni documentaita de pe siteul Portermului?
Acolo zice calr multe cestii interesante...
In primul rand...Armarea de peste planseu se face cu o plasa sudata tip buzau, cu fi de 8 minim, iar grinzile sunt prinse de plata prin fierbeton de 10 ...care vine de lungul lor pe sub plasa...
Legat de grinzi aceastea intra maxim 10-12 cm..si ele vin intre etrieri..deci nu te incomodeaza....
Legat de armarea centruii...din cate am eu senzatia centura nu se micsoreaz ci din contra creste in dimensiunie....doar zicei c asunt fff groase caramzile...si cum ele se pun deasupra ultimul strat de cramizi rezulta ca ele sunt in dreptul centuri...deci un calcul minor arata....ca centura are grosimea caramizii + 6-8 cm suprabetonare minim.....
In alta ordine de ideiii si pre vremea lui ceausescu se foloseau  asemena plansee..daor ca erau din beton si "caramizile" aveua latimea camerei.....intre ele facandu-se aceleasi grinzi.....
Si culeam ..acelele caldiri erau folosite in scop industrial..centre de proiecatare, ateleiere etc....si uite ca nu s-au daramat nici pana azi....;)
danny

#14
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Uite aici http://forum.softped...a...t&id=381988
centura aia n-are cum sa aiba mai mult de 15 cm si ma refer la etrieri. plus ca asta tine casa intreaga. construiesc unii tot sistemul porotherm langa o lucrare de-a mea si nu-mi place ce vad acolo. Niste centurici de zici ca-s stalpisorii de la un gard din boltari.

#15
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 Astra_rullz, on Aug 29 2008, 18:07, said:

Uite aici http://forum.softped...a...t&id=381988
centura aia n-are cum sa aiba mai mult de 15 cm si ma refer la etrieri. plus ca asta tine casa intreaga. construiesc unii tot sistemul porotherm langa o lucrare de-a mea si nu-mi place ce vad acolo. Niste centurici de zici ca-s stalpisorii de la un gard din boltari.

Salut..
Uite docuemtnatie si citeste fara suparare..
Aici gasesti detalii totale...
Ce ai vazut nu inseman ca asa si trebuei aici gasesti tot cu tebue facut
Danny

#16
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,541
  • Înscris: 10.05.2007
Pozele sunt date de catre cei de la porotherm, le-am avut pe cd de la ei. Asa ca daca asta nu e stilul de lucru inseamna ca-s niste idioti si habar n-au cu ce se mananca propriul sistem.
Vezi ca am pus stiki un topic cu documentatii, acolo gasesti tot ce trebuie despre sistemul porotherm.

#17
rodanny

rodanny

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,931
  • Înscris: 13.01.2004

 Astra_rullz, on Aug 29 2008, 20:45, said:

Pozele sunt date de catre cei de la porotherm, le-am avut pe cd de la ei. Asa ca daca asta nu e stilul de lucru inseamna ca-s niste idioti si habar n-au cu ce se mananca propriul sistem.
Vezi ca am pus stiki un topic cu documentatii, acolo gasesti tot ce trebuie despre sistemul porotherm.

Ok..o sa ma uit zilele astea...
Eu mi-am facut o incapere cu planseu din asta..si chair a iesit fian..si am fost multumit..acum..ce s azic...unii constructori din generatiie mai veche..sunt mai reticienti..dar atat timp at au agremetn MLPAT...seismic etc...dat de Romania....eu totsui nu cred ca sutn gogrite..
Repet....daca citesti docuemntatia acolo explc aniste chestii fff clar...
Danny

#18
dorupau

dorupau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 23.11.2008
Buna ziua! Ce tip de material de finisaj recomandati pt  planseul ceramic? Tinci, glet de ipsos, plasa de armare???
Nu reusesc deloc sa gasesc o varianta care sa imi fie explicata clar la depozitele de materiale de constructii.
Multumesc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate