Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Planseu ceramic

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Va salut.
Sistemul este bun, daca se completeaza cu armaturile suplimentare rezultate din calculul detaliat.
Exemplu chiar aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uW3eGNOf9HQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#38
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011
Tu chiar crezi toate reclamele si clipurile de prezentare?Nu te deranjeaza asa la ochi niste stalpi si un planseu pregatit de turnare in nici o saptamana?Mai da-o in spanac ca asta e mai ceva ca pe vremea lui Ceausescu.Reclama, reclama....dar mai uitate si la ochii ei :))
Cota +6.93 = 02.09.2011
Cota +10.21 = 15.09.2011
Cota +13.49 = 26.09.2011
Cota +16.77 = 05.10.2011
Cota +20.05 = 03.11.2011
Cota +23.33 = 09.11.2011
Cota +26.32 = 17.11.2011

#39
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 adrian153, on 25 martie 2016 - 15:11, said:

Tu chiar crezi toate reclamele si clipurile de prezentare?Nu te deranjeaza asa la ochi niste stalpi si un planseu pregatit de turnare in nici o saptamana?Mai da-o in spanac ca asta e mai ceva ca pe vremea lui Ceausescu.Reclama, reclama....dar mai uitate si la ochii ei Posted Image)
Cota +6.93 = 02.09.2011
Cota +10.21 = 15.09.2011
Cota +13.49 = 26.09.2011
Cota +16.77 = 05.10.2011
Cota +20.05 = 03.11.2011
Cota +23.33 = 09.11.2011
Cota +26.32 = 17.11.2011
De ce zici asa ? Fac unii un bloc langa mine, pe cadre, undeva la 350mp. pe nivel, si intr-o saptamana ridica un etaj. Dar sunt cam 35 de oameni zilnic.

#40
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 xjl, on 27 martie 2016 - 11:39, said:

De ce zici asa ? Fac unii un bloc langa mine, pe cadre, undeva la 350mp. pe nivel, si intr-o saptamana ridica un etaj. Dar sunt cam 35 de oameni zilnic.
Nu te contrazic,desi imi este greu sa cred.In primul si primul rand orice armatura trebuie fasonata.Dar hai sa zicem ca vine gata fasonata.La armarea stalpilor trebuie sa legi fier cu fier,sa aliniezi carcasa cat de cat si eventual sa faci si o faza determinanta.Dupa ce ai facut toate acestea,poti incepe cofratul.Sa cofrezi stalpii nu inseamna sa ii imbraci cu niste scanduri.Trebuie trasat,cofrat,verificat planeitate si aliniament,asigurare cofraje si sprijiniri,apoi poti sa torni. Faptul ca sunt multi muncitori nu inseamna ca si ritmul este crescut.Daca nu ai front de lucru si o aprovizionare corespunzatoare,se cam bat fund in fund.Toata treaba cu stalpii dureaza in cazul cel optimist, in care toate planetele s-au aliniat, o zi.Din punctul meu de vedere in mai putin de doua zile nu prea rezolvi stalpii.De la doua zile in sus deja e alta poveste.
Acum trecem la planseu.Ai de trasat din nou cofrajul,de intins grinzile,de popit,de montat panouri.Fara cateva zile bune (cel putin 4-5 ca sa nu zic mai mult) nu inchizi un cofraj de planseu de 350 mp,fie el realizat in sistem de planseu ceramic sau nu.Din nou,daca armatura vine fasonata,pana o intinzi pe toata ,legi fier cu fier,faci faza determinanta etc mai dureaza 2 zile.La 350 mp patrati de planseu,ca sa il torni iti trebuiesc cam 50-60 mc.Deja ziua cu turnarea e pe jumatate pierduta.Daca mai ai si o scara de cofrat sau armat s-a dus de suflet totul,chiar si cu 35 de oameni.Fizic si tehnologic nu ai cand sa faci un planseu intr-o saptamana,decat daca pe alocuri sau in totalitate,faci rabat la calitate.In continuare nu te contrazic,dar imi este greu de crezut.

#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Va salut.
Colegul  Adrian 153  a observat foarte bine: e prea mare diferenta intre datele la care s-a turnat cota +16.77m in 05.10, apoi cota +20.05m in 03.11, si "imediat" cota +23.33m in 09.11.
Eu banui ca au gresit evidenta in privinta turnarii cotei + 20.05m (la aproape 1 luna dupa cota +16.77m - ceea ce pare cam mult, apoi "brusc", in numai 6 zile, ar mai fi facut 1 etaj...).
Tehnologic vorbind, aici e clar ca-n 6 zile n-ar fi avut cum "sa inchida" inca un etaj.
Revenind la calitatile planseului ceramic, cum spuneam (si cum spun si producatorii), totul trebuie verificat, dimensionat si construit in urma calculelor de rezistenta. Ce prezinta ei in pliante, sunt doar niste conditii de alcatuire constructive minime, valabile la cladiri simple, mici, fara deschideri mari, etaje, incarcari mari.
De-aia zic ei "suprabetonare de minim 4...6cm".
Eu unul zic ca solutia e buna si la cladiri multietajate, mai ales de locuinte, unde se pune si problema unei mai bune izolari fonice.
Doar un singur lucru ma ingrijoreaza: cand trebuie montata instalatia electrica pe tavan, tare mi-e ca vin "muncitaurii" si sparg sau "taie canal" in partea inferioara a placii (ca atata ii ajuta capatana pe multi asa-zisi "meseriasi), si atunci nu-i fain...
As prefera cablurile din firele de curent cu izolatia mai groasa, direct prinse in agrafe intre corpurile ceramice si grinzi, si apoi inglobate in tencuiala de la partea inferioara a placii (firele au max. 5mm diametru, cele de calitate).
La fel si la pereti (fie ei de caramida sau beton - cei de rezistenta) - nu este deloc permisa "taierea sliturilor" pentru instalatii.
Aici cred ca trebuie mare atentie, mai ales (si) la plansee.
Daca cineva are completari, adaugiri, sunt bine venite.
Respectele mele!

#42
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 TGV-DAT, on 29 martie 2016 - 09:12, said:

Va salut.
Colegul  Adrian 153  a observat foarte bine: e prea mare diferenta intre datele la care s-a turnat cota +16.77m in 05.10, apoi cota +20.05m in 03.11, si "imediat" cota +23.33m in 09.11.
Eu banui ca au gresit evidenta in privinta turnarii cotei + 20.05m (la aproape 1 luna dupa cota +16.77m - ceea ce pare cam mult, apoi "brusc", in numai 6 zile, ar mai fi facut 1 etaj...).
Tehnologic vorbind, aici e clar ca-n 6 zile n-ar fi avut cum "sa inchida" inca un etaj.
Revenind la calitatile planseului ceramic, cum spuneam (si cum spun si producatorii), totul trebuie verificat, dimensionat si construit in urma calculelor de rezistenta. Ce prezinta ei in pliante, sunt doar niste conditii de alcatuire constructive minime, valabile la cladiri simple, mici, fara deschideri mari, etaje, incarcari mari.
De-aia zic ei "suprabetonare de minim 4...6cm".
Eu unul zic ca solutia e buna si la cladiri multietajate, mai ales de locuinte, unde se pune si problema unei mai bune izolari fonice.
Doar un singur lucru ma ingrijoreaza: cand trebuie montata instalatia electrica pe tavan, tare mi-e ca vin "muncitaurii" si sparg sau "taie canal" in partea inferioara a placii (ca atata ii ajuta capatana pe multi asa-zisi "meseriasi), si atunci nu-i fain...
As prefera cablurile din firele de curent cu izolatia mai groasa, direct prinse in agrafe intre corpurile ceramice si grinzi, si apoi inglobate in tencuiala de la partea inferioara a placii (firele au max. 5mm diametru, cele de calitate).
La fel si la pereti (fie ei de caramida sau beton - cei de rezistenta) - nu este deloc permisa "taierea sliturilor" pentru instalatii.
Aici cred ca trebuie mare atentie, mai ales (si) la plansee.
Daca cineva are completari, adaugiri, sunt bine venite.
Respectele mele!
Instalatiile electrice le poti realiza fie prin sapa de la etajul urmator,in cazul in care nu ai instalatii de incalzire in pardoseala pe acolo.Le mai poti realiza prin montaj in tub de protectie,prins cu cleme metalice si diblu cu holsurub si ascunse in tavane de gipscarton.Solutii sunt destule.
Solutia de planseu din elemente ceramice vine ca o solutie moderna la clasicele predale din beton armat.Principiul este asemanator,cu observatia ca la predale era necesar un utilaj de ridicat pentru montaj, pe cand la planseul ceramic,nu ai nevoie de asa ceva,totul putand sa se faca si manual.

Edited by adrian153, 29 March 2016 - 10:14.


#43
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013

 adrian153, on 28 martie 2016 - 08:27, said:

Nu te contrazic,desi imi este greu sa cred.In primul si primul rand orice armatura trebuie fasonata.Dar hai sa zicem ca vine gata fasonata.La armarea stalpilor trebuie sa legi fier cu fier,sa aliniezi carcasa cat de cat si eventual sa faci si o faza determinanta.Dupa ce ai facut toate acestea,poti incepe cofratul.Sa cofrezi stalpii nu inseamna sa ii imbraci cu niste scanduri.Trebuie trasat,cofrat,verificat planeitate si aliniament,asigurare cofraje si sprijiniri,apoi poti sa torni. Faptul ca sunt multi muncitori nu inseamna ca si ritmul este crescut.Daca nu ai front de lucru si o aprovizionare corespunzatoare,se cam bat fund in fund.Toata treaba cu stalpii dureaza in cazul cel optimist, in care toate planetele s-au aliniat, o zi.Din punctul meu de vedere in mai putin de doua zile nu prea rezolvi stalpii.De la doua zile in sus deja e alta poveste.
Acum trecem la planseu.Ai de trasat din nou cofrajul,de intins grinzile,de popit,de montat panouri.Fara cateva zile bune (cel putin 4-5 ca sa nu zic mai mult) nu inchizi un cofraj de planseu de 350 mp,fie el realizat in sistem de planseu ceramic sau nu.Din nou,daca armatura vine fasonata,pana o intinzi pe toata ,legi fier cu fier,faci faza determinanta etc mai dureaza 2 zile.La 350 mp patrati de planseu,ca sa il torni iti trebuiesc cam 50-60 mc.Deja ziua cu turnarea e pe jumatate pierduta.Daca mai ai si o scara de cofrat sau armat s-a dus de suflet totul,chiar si cu 35 de oameni.Fizic si tehnologic nu ai cand sa faci un planseu intr-o saptamana,decat daca pe alocuri sau in totalitate,faci rabat la calitate.In continuare nu te contrazic,dar imi este greu de crezut.
Am uitat sa precizez ca lucreaza in 2 schimburi, zi-noapte.Au macara cu care ridica tot.

#44
adrian153

adrian153

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 552
  • Înscris: 08.04.2011

 xjl, on 30 martie 2016 - 07:04, said:

Am uitat sa precizez ca lucreaza in 2 schimburi, zi-noapte.Au macara cu care ridica tot.
Pai vezi.Asta e alta poveste.Daca faci 7 zile x 2 = 14 zile, mai vii de acasa :))

#45
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Salut colegii.
De mic ma atrage ca un magnet Arhitectura interbelica (case, vile, blocuri).
Caramida mi se pare un material nobil, aparte, cu o "caldura naturala", sau cum sa zic...
Ma gandesc sa incerc proiectarea unui bloc "interbelic" multietajat, respectand evident cele mai exigente Norme de proiectare actuale (P100, P118,...), dar "sa para" ca ar fi construit "demult", insa in stare "ca si noua".
Tipologia de locuire era una aparte: Subsolul era destinat spatiilor tehnice (centrala de bloc, boxe, mica parcare subterana), Parterul era cu spatii comerciale si/sau cu locuinte, Etajele principale aveau "apartamente de lux" (cu zona de zi clar delimitata de cea de noapte, zona "de serviciu: bucatarie, hol secundar cu acces catre "scara de serviciu", camera de serviciu, grup sanitar), Etajele "de sus" aveau apartamente mai mici si/sau garsoniere, iar Mansarda (ultimul Etaj) era doar pentru "camere de serviciu si boxe" - accesul aici era doar pe "scara de serviciu".
Tinand cont de aceasta tipologie de (b)locuire, m-am gandit sa concep un "micut block-house" ("blocisor") cu regim de inaltime maxim comparabil cu perioada respectiva: 2S+P+M+13E+M (in epoca, cele mai mari au fost Carlton - 2S+P+12E+Et - cazut la Cutremur in 1940, Belvedere - S+P+12-13E - avariat grav in 1940 si cazut in 1977, Victoriei 25 - 2S+P+11E+12partial - grav avariat, are "bu-Bulina rosie", Magheru 25 - 2S+P+11E+12 partial - consolidat).
M-am gandit la o solutie structurala mixta, oarecum "ciudata", care sa imbine proprietatile materialelor: stalpi, grinzi si pereti cu bulbi cu armatura rigida si "obisnuita". Pe post de cofraj, as face o zidarie din caramida cu goluri de 7,5-8cm, care sa ramana aparenta, iar in interiorul acestui "cofraj de caramida" as turna betonul - si evident: PLANSEU CERAMIC - mult iubit de mine!
As prevede peste tot zidarie cu rol de cofraj din caramida, inclusiv grinzile (caramida subtire pe margini, iar dedesubt elemente ceramice tip U - la fel ca si cele suport de la grinzile planseelor ceramice). Astfel, totul ar parea ca este doar din caramida.
M-am gandit la acest artificiu din mai multe motive: protectia elementelor structurale la "actiunea muncitaurilor": (scrisesem in postarile anterioare ce fac "meseriasii" cu "santurile pentru instalatii"), izolare termica, fonica, usurinta in tencuire, finisaj, "caldura specifica" a caramizii, reducerea cofrajelor (sigur ca apare in plus manopera si caramida pentru zidarie).
Ca materiale pentru finisaje, cele "clasice": soclu de granit, piatra, marmura, holul principal si scara principala cu granit, tamplarie tip termopan cu rama de lemn masiv, usi interioare de lemn masiv, rulouri exterioare de lemn tratat, usa de intrare din fier masiv, balustrade, grilaje din fier forjat, lifturi care "sa semene" cu cele vechi, interioare cu faianta si gresie care sa para ca ar fi clasice (ca model), calorifere din fonta (au inertie termica buna si se potrivesc interioarelor "clasice").

Stiu ca "am cam luat-o razna", dar de "proiecte imobiliare" patratoase si fara nici o personalitate e plin, si stau nevandute marea majoritate.
Pentru un proiect ce-l am eu de gand, amplasamentul ar trebuie sa fie cat mai central, intr-un loc mai mare, sa permita regim mare de inaltime, si evident nu intre case si vile sau blocuri mici, si nici pe spatiu verde, Doamne - fereste! Tocmai ca ar trebui completat in jurul blocului cu mult spatiu verde: arbusti, pomi, flori, gazon. Toate masinile parcate doar in parcarea subterana: "la Subsol adunarea!" Una sa nu fie langa bloc!!!

Aici, dragele noastre plansee ceramice chiar ar fi "de-acasa".

Edited by MembruAnonim, 31 March 2016 - 09:49.


#46
xjl

xjl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 21.07.2013
O.K.,si ce te impiedica sa faci asta? Ideea m-i se pare buna.

#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Treaba e sa gasim un investitor serios, cu "muschi financiari", caruia sa-i placa ideea si s-o sustina financiar. Asta nu-i deloc simplu, din pacate, cam toti vor "cladiri cat mai ieftine, si sa vanda cat mai scump".
Daca cineva e interesat, mi-s dispus la o colaborare.
Intre timp, daca cineva a mai aplicat sau stie recent de aplicatii ale acestui sistem de planseu, ca despre el este vorba.

#48
mindsoul

mindsoul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 969
  • Înscris: 03.05.2004

 adrian153, on 10 februarie 2016 - 14:38, said:

Ma preocupa si pe mine problema aceasta.Am vazut chiar o cladire P+6, in Braila,pe cadre din beton armat cu plansee ceramice, construita de niste italieni si abandanota la stadiul de structura.Am studiat planseu celor de la Potherm si toate bune si frumoase,dar pana intr-un punct.Exista pe siteul lor un catalog cu detalii, foarte bine colorat de altfel Posted Image) , in care iti detaliaza cum trebuie facut si cum procedezi in anumite situatii.Daca te iei dupa ei, catalogul zice in felul urmator:
1-Realizezi zidarie din blocuri ceramice de 38 grosime.Toate bune si frumoase pana aici.Nu ma deranjeaza foarte tare 38cm in loc de 25cm.

totusi ignori o chestie, anume izolarea termica la 38 fata de 25...
nu stiu ce zice catalogul, dar probabil te obliga la zidarie portanta daca nu ai structura pe cadre,

eu consider ca izolarea termica (esclud polistirenul) este importanta si daca o faci din caramida (natural) e si mai bine, in conditiile incalzirii globale consider ca e important casa sa fie izolata bine si sa ai un impact mic al racirii casei, sau incalzirii ei...ca o paranteza,  in plus un zid de 38 este un izolant fonic mult mai bun decat un zid de 25.

#49
zero_sapte_07

zero_sapte_07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.10.2021
salutari.. ce se mai aude de acest planseu ceramic de la porotherm ? sunt in constructie cu casa si ma tot gandesc ce sa aleg intre cel clasic din beton si cel ceramic.. astept pareri.  poate de la beneficiari . multumesc

#50
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

 zero_sapte_07, on 24 mai 2022 - 20:51, said:

salutari.. ce se mai aude de acest planseu ceramic de la porotherm ? sunt in constructie cu casa si ma tot gandesc ce sa aleg intre cel clasic din beton si cel ceramic.. astept pareri.  poate de la beneficiari . multumesc

Am folosit eu, l-am montat 2 oameni.
Singurul dezavantaj este pretul.

#51
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.01.2004

View Postemp123, on 25 mai 2022 - 13:17, said:

Am folosit eu, l-am montat 2 oameni.
Singurul dezavantaj este pretul.

Vad ca aveti in poze o locuinta simpla, doar parter, imi puteti spune cat ar fi diferenta de pret fata de o placa clasica din beton armat? Vreau sa-mi fac o idee avand in vedere data relativ recenta la care ati postat.
A folosit cineva sistemul de zidire de la Cemacon (pag. 12 si 13 din fisierul de mai jos) impreuna cu planseul ceramic de la Porotherm (sau Leier)?

https://cemacon.ro/f...C 44 VB web.pdf

#52
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postmaverick_65, on 08 februarie 2023 - 21:52, said:

Vad ca aveti in poze o locuinta simpla, doar parter, imi puteti spune cat ar fi diferenta de pret fata de o placa clasica din beton armat? Vreau sa-mi fac o idee avand in vedere data relativ recenta la care ati postat.
A folosit cineva sistemul de zidire de la Cemacon (pag. 12 si 13 din fisierul de mai jos) impreuna cu planseul ceramic de la Porotherm (sau Leier)?

https://cemacon.ro/f...C 44 VB web.pdf

Exista un d+p+2 construit cu planseu ceramic de la Porotherm si
caramida de 44 de la Cemacon in zona mea.
Caramida este fara vata bazaltica.
Proprietarul are cateva observatii negative legate
de abaterile dimensionale ale caramizilor Cemacon.
Eu am folosit planseul ceramic pentru ca locuinta este izolata
si nu aveam acces cu betoniere auto.
Daca aveti acces cu betoniere auto atunci recomand planseu clasic.
"Iesiti" de 2-3 ori mai ieftin fata de un planseu ceramic.
In plus daca vreti sa folositi planseu ceramic trebule
sa proiectati incaperile tinand cont de dimensiunile blocurilor
ceramice si ale grinzilor.

#53
maverick_65

maverick_65

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 26.01.2004
De 2-3 ori mai ieftin??? Asa mare e diferenta de pret??? In acest caz va trebui sa regandesc planseul, probabil va ramane beton armat, mai ales ca amprenta casei (tip parter) este de 160mp.
Cu sau fara abateri, raman pe caramida 44VB de la Cemacon, nu vreau sa pun termosistem suplimentar.
Multumesc pentru informatii.

#54
emp123

emp123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 08.06.2015

View Postmaverick_65, on 10 februarie 2023 - 00:31, said:

...
Cu sau fara abateri, raman pe caramida 44VB de la Cemacon, nu vreau sa pun termosistem suplimentar.
Multumesc pentru informatii.

Proprietarul de care v-am scris "uraste" polistirenul si vata bazaltica.
Insa practica bate "la fund" teoria Cemaconului.
Daca aveti stalpi de beton armat, dupa cum este regula la noi, o sa aveti
probleme cu termoizolatia furnizata de solutia Cemacon in zona lor (stalpi).
Va recomad un sistem "clasic":
Zidarie de caramida (BCA)  de 25-30cm apoi termoizolatie 10-15 cm.
Daca nu va "place" polistirenul sau vata bazaltica puteti folosi
diferenta de bani rezultata din pretul caramizilor pentru o solutie
de la Gutex.
Pe alta parte, zidaria de 44cm o sa va "manance" foarte mult spatiu util.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate