Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

intrebare pt un avocat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ralu76

ralu76

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 18.09.2007
Poate cineva sa imi spuna ce se intampla in urmatoarea situatie : doi soti cumpara un imobil prin credit ipotecar ; apoi divorteaza?(nu au copii).Ce variante exista?

#2
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View Postralu76, on Jan 9 2008, 03:23, said:

Poate cineva sa imi spuna ce se intampla in urmatoarea situatie : doi soti cumpara un imobil prin credit ipotecar ; apoi divorteaza?(nu au copii).Ce variante exista?

daca va intelegeti intre voi, cel mai bine vindeti apartamentul, dati la banca ce mai aveti de dat...si restul ii impartiti.
daca nu...se face partaj.

cred ca prima varianta e cea mai recomandata.

#3
eSkybax

eSkybax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 20.09.2007
Eu stiam ca nu se poate vinde ceva ce este ipotecat in banca. Acum se poate sa ma insel...

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View PosteSkybax, on Jan 9 2008, 12:18, said:

Eu stiam ca nu se poate vinde ceva ce este ipotecat in banca. Acum se poate sa ma insel...

e mai complicat, dar se poate. probabil ca asta e cea mai buna solutie.

#5
bubalus

bubalus

    Membru chel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,206
  • Înscris: 15.02.2005

View PosteSkybax, on Jan 9 2008, 12:18, said:

Eu stiam ca nu se poate vinde ceva ce este ipotecat in banca. Acum se poate sa ma insel...
se poate...
intradevar... nu la fel de usor ca un apartament neipotecat...dar se poate.

#6
gabimes

gabimes

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 03.11.2006
Se poate vinde imobilul. In prima faza cauta cumparator. Faci un antecontract de vanzare cumparare cu avans pe valoarea creditului. Dupa ce ai platit la banca  faci contractul de vanzare cumparare la notar.
Si la antecontract poti sa mergi la notar.
Mai este inca o portita. Daca cumparatorul nu prea are incredere in antecontract, te poti intelege cu el la un contract de imprumut la notarial pe valoarea creditului .
Nu am incarcat dar din auzite am inteles ca se poate.

#7
just_me_4_you

just_me_4_you

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 05.05.2006

View Postralu76, on Jan 9 2008, 03:23, said:

Poate cineva sa imi spuna ce se intampla in urmatoarea situatie : doi soti cumpara un imobil prin credit ipotecar ; apoi divorteaza?(nu au copii).Ce variante exista?
inca nu am terminat dreptul..dar..prin lege nu ai cum sa vinzi acel imobil ipotecat.Dar se poate plati restul ipotecii de catre ambele parti sau doar de unul dintre voi.Cel ce plateste va pastra facturile si dupa achitarea ipotecii se va face partajul..acolo fiind pusa in discutie aceasta tema..si vei prezenta chitantele .Poti cere sa ti se inapoieze banii...jumatate din suma..sau poti alege sa vinzi imobilul din care iti vei lua jumatate

#8
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 02.01.2007
da, partajul judiciar e cea mai buna solutie si cred ca e si singura. eventual, se poate face o expertiza pentru stabilirea pretului, iar dac unul dintre soti isi permite, cu acordul celuilalt, poate sa achite procentul stabilit de instanta, sau jumatate, eu stiu, cu acordul celuilalt.
E posibil si cu antecontractul, pentru ca banca nu are de comentat din ce sursa achiti tu creditul. Cel mai greu, si crede-ma e foarte greu, e sa gasesti pe cineva dispus sa faca lucrul acesta. In schimb, daca gasesti pe cineva deschis la minte si care intelege ca lucrul acesta e perfect legal, mergi la notar cu el si faceti antecontract, sau contract cu arvuna. Hartia legalizata e act cu semnatura privata, nu autentic. Poti cere unui notar autentificarea actului si atunci e cu atat mai sigur. Ai in schimb grija la comisioane, sa nu depaseasca profitul.

#9
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
am vandut 2 apartamente luate cu credit
cea mai simpla varianta este sa faci un antecontract in baza caruia cumparatorul iti achita contravaloarea ipotecii; apartamentul devine liber de sarcini si apoi se face contractul final care e curat
e simplu, mai greu este cand dai de un idiot batut in cap care "nu se incurca cu banca"

si orice notar stie foarte bine cum se face
in ceea ce ma priveste, as prefera sa cumpar un apartament ipotecat la banca, am certitudinea ca actele sunt in regula, fara mismasuri

#10
Bugsy

Bugsy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 05.10.2003
In cazul partajarii unui imobil obtinut prin credit ipotecar partajul priveste doar valoarea achitata pana la data partajului, in cazul in care bunul ramane in natura unuia dintre fostii soti, urmand ca acesta sa achite in continuare ratele la banca. In cazul in care bunul este vandut pana la partaj valoarea de partajat este intreaga valoare a apartamentului. Evident, fiecare dintre fostii soti va suporta, in cota consimtita de parti sau stabilita de instanta, partea din credit achitata bancii integral in avans ca urmare a vanzarii imobilului. Asta fiindca banca va merge in principal pe achitarea integrala a creditului si doar in situatii limitate pe preluarea ipotecii de noul proprietar, adica pe acceptarea noului proprietar ca debitor ipotecar (conditii de venituri, bonitate etc.).

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate