Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

programare PIC

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
NU STIU NIMIC DESPRE PROGRAMAREA LORdar vreau sa fac un montaj doua cu pic 16f84.daca ma poti ajuta bine daca nu iar bine o sa mai caut pina gasesc pe cineva care sa poata sa ma ajute

Edited by mister_rf, 22 February 2009 - 21:01.


#2
alexandru_m

alexandru_m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 249
  • Înscris: 21.05.2002
Vezi poate te ajuta PIC16F84 Datasheet  si Picbook

#3
svg2004

svg2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 07.04.2004
nu ma apuc eu acum sa fabric cine stie ce programator si cabluri sa le tot infig in calculator si sa prajesc la pic-uri....vreau pe cineva care il are facut si sa imi programeze si mie(programele sint scrise pe net se ia de acolo)

#4
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 23.06.2005
nu postez de obicei in electronica... pt ca momentan...ma obosesc cu alte pasiuni...sa zicem... Dragi tovarasi,  :)   va spun ce folosesc io... poate va ajuta asta cumva... puteti pune intrebari pe pm... va raspund fara perdele in disponibilitatea timpului meu liber ... Deci... sa incepem... vb despre microchip, familiile 16F.... 12F...18F...  nu conteaza asa tare... in principiu....ce am eu de insiruit mere la toate...
Am programat pana acu, nu stiu ..cam 20-30 de picuri... nu sunt nici mare maestru nici incepator...sa zicem. Le proramez in C, C++. Pt a "face rost" de asm, hex.  folosesc un compilator de genul PIC ANT IDE, Source Boost, samd, dupa care simulez schema in timp real cu Proteus Isis, dupa care o downloadez in pic prin Icprog, iar schema de programator e una modificata pt a putea programa mai multe picuri, dar la baza este ... o vechitura... dar daca mere de....3 ani...e cea mai buna

Attached Files



#5
mihu10

mihu10

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.01.2006
Salut!
:)
Am o intrebare.......
Vreau sa generez un sinus cu frecventa variabila cu ajutorul unui PIC.
Stiu sa generez cu frecventa fixa, dar la frecventa variabila m-am cam blocat.... :rolleyes:  
Vreau sa variez frecventa prin soft......
Poate sa imi dea cineva un sfat, un link util, o sugestie, o idee ceva.....  :bye:
Multumesc anticipat....
Mi-ar fi de mare ajutor.... :oK:

#6
cristianp

cristianp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 16.03.2005

View Postmihu10, on Jan 16 2006, 00:19, said:

Salut!
:)
Am o intrebare.......
Vreau sa generez un sinus cu frecventa variabila cu ajutorul unui PIC.
Stiu sa generez cu frecventa fixa, dar la frecventa variabila m-am cam blocat.... :rolleyes:  
Vreau sa variez frecventa prin soft......
Poate sa imi dea cineva un sfat, un link util, o sugestie, o idee ceva.....  :bye:
Multumesc anticipat....
Mi-ar fi de mare ajutor.... :oK:


http://www.min.at/OE...DDS/SineDDS.htm

Si un proiect cu AVR: http://www.myplace.nu/avr/minidds/

#7
RAN

RAN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 04.07.2004
Au aparut clone de ICD2, ambele variante, pe USB si seriala. Marele avantaj e ca merg direct din MPLAB.
http://stolz.de.be/

Problema e ca aveti nevoie de un programator pentru a realiza clonele ;)

Edited by RAN, 17 January 2006 - 15:23.


#8
rykardo

rykardo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Am realizat si eu programatorul asta: http://www.bobtech.r...r/prog_jdm.html foloseste aceiasi schema ca si cel pe care l-a realizat electronicholas, dar programatorul meu nu functioneza, nu am tensiune de alimentare 5v am masurat cu multimetu si am doar 1,29v pe dioda zener de 5v1 oare ce poate fi?

#9
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Ce tensiune ai intre masa (GND) si Vss (anodul zener-ului 5V1 sau minusul condensatorului de 22 micro)?

#10
rykardo

rykardo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Aprox 1,29v

#11
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005
Ceva nu este in ordine.
Verifica pinul 7 (RTS)-trebuie sa ai -10V pana la -12V masurati fata de masa (GND) ,deci pinul 5 la mufa DB9.
Verifica din nou foarte atent diodele ,sa nu fie intrerupte sau strapunse si modul de conectare (anod-catod).
Fata de masa pe anodul zener-ului 5V1 trebuie sa ai -5V.
Attached File  schema.png   9.93K   122 downloads

#12
rykardo

rykardo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Multimesc pr ajutor bit 61, am rezolvat broblema mea, nu avem +5v deoarece avem o problrma de contact in mufa telefonica chiar la firiul de GND acum se alimenteaza am + 5v, urmeaza sa testez daca si programeaza

#13
rykardo

rykardo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.03.2008
Am incercat sa programez un PIC16F84A folosind softul ic-prog dar nu am reusit, face programarea dar la sfarsit i-mi da urmatoarea eroare: verificare esuata la adresa 0000h.
Am urmatoarele setari la ic-prog:
Programator - JDM Programer
Interface - Windows API
Ports - COM2
I/O Delay - 10

CP - OFF

Am masurat tensiunea pe pinul MCLR in timpul programarii si am 12,1V
La verificare Harvare Enable MCLR am tensiune 12,9V
Oare ce poate fi in neregula?

#14
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002

Quote

However, I had been using the latest version of IC-Prog (v1.06 at the moment) running on WinXP Pro SP2. Each time I'd hit the "Programm All" button, I'd get a "Verify failed at address 0000h" error during the verification phase of the programming operation. The code actually does get into the my PIC16F88 (I know, cuz when I'd install the PIC into my target application, it work as designed)... the verification would just fail.

So I got to looking at the signal on the MCLR pin, and noticed that IC-Prog wasn't holding it high (13V) during the verification phase. On a hunch I downloaded an older version of IC-Prog (V1.05d). It works perfectly now. Sooooo, I'm thinking a bug has been introduced in V1.06. If you're having the dreaded "Verify failed at address 0000h" blues, try V1.05d. I'll bet it clears things up.

Quote

in the 1.06 you try to set I/O delay time to 20 instead of 4 set by the supplier. the comments on the help file guides that, as the PC's frequecy is more, increase the I/O delay.

Quote

under such condition, there is a facility to verify during programming. this will work well instead of verify after programming.
while driver is ON, see at
"settings"- "options"- "programming" and set it accordingly


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate