Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3351 replies to this topic

#1
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
GreenField Residence

L-am vazut mai demult cand am trecut pe centura insa mi-au atras atentia cu emisiunea aia concurs pe santierul lor.
este cineva pe aici proprietar al unei case Impact? s-a inscris cineva la acest proiect?


http://www.greenfieldresidence.ro

Attached File  masterplan.jpg   314.89K   280 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ie0QHiguqFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Adm, 21 February 2017 - 12:49.


#2
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
APARTAMENTE

Buna ziua,

           Va transmit in acest mail detalii despre apartamentele din ansamblul rezidential Rubin - Padurea Baneasa.

Ansamblul Rubin se afla localizat in spatele gradinii zoologice, lipit de padurea Baneasa.Accesul se face fie din soseaua DN 1 pe la podul Otopeni sau direct pe la gradina zoologica inainte pe un drum asfaltat prin padure.
Zona este foarte linistita iar aerul nu este poluat datorita padurii.

         Ansamblul va fi finalizat in ianuarie 2008 iar utilitatile vor fi date in folosinta din luna martie 2008.Mentionez ca va exista canalizare si nu fosa septica. Fiecare apartament are inclus in pret un loc de parcare.
Apartamentele se predau utilate cu gresie, faianta, parchet, geam termopan, usa metalica si usi din lemn in interior.Baile sunt utilate cu obiecte sanitare. In pret este inclusa si centrala termica proprie.


Preturi:  Apartament 3 camere, etaj 1, 110 mp. Pret 525.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere, etaj 1, 113 mp. Pret 535.000 RON + TVA.

              Apartament 2 camere, parter,  75 mp. Pret 364.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere, parter, 100 mp. Pret 474.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere, etaj 2, 117 mp. Pret 555.000 RON + TVA.


CASE

In ansamblul rezidential Rubin avem disponibile numai vile insiruite, prezentate in acest mail.

     Ansamblul rezidential Rubin se afla localizat in Baneasa, sectorul 1, in spatele gradinii zoologice, chiar lipit de padurea Baneasa.Catre ansamblu sunt doua cai de acces: una pe la gradina zoologica drept inainte prin padure cca. 900m iar a doua cale de acces este din DN1.La podul Otopeni se face dreapta pe bretea si iar dreapta la prima strada.Se merge pe langa padure pana la ansamblu.Strada respectiva se numeste Teisani.

     In ansamblu accesul va fi controlat de o firma de paza specializata.

In ansamblul rezidential Rubin avem disponibile trei tipuri de vile respectiv vila Siena P+E, vila Valeta P+E si vila Siena P+E+M.

Vila Siena P+E are trei dormitoare, doua bai, living si bucatarie.Suprafata utila a vilei este de 108 mp.Terenul aferent este de 155 mp.
Pretul vilei Siena: 733.000 RON + TVA.

Vila Valeta P+E are trei dormitoare, doua bai, living si bucatarie.Suprafata utila a vilei este de 113 mp.Terenul aferent este de 225 mp.
Pretul vilei Valeta: 890.000 RON + TVA.

Vila Siena P+E+M are cinci dormitoare, trei bai, living si bucatarie.Suprafata utila a vilei este de 166 mp.Terenul aferent este de 155 mp.
Pretul vilei este de 930.000 RON + TVA.

Vilele se predau finisate cu gresie, faianta, parchet, geam termopan, usi de lemn la interior si metalica la intrare.
Centrala termica este inclusa in pret. In fata vilei sunt doua locuri de parcare.

Edited by Nicanor, 22 November 2007 - 14:41.


#3
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
au rezolvat-o cu drumul prin padure pe langa zoo?

daca nu , esti taman in camp langa calea ferata de centura.

oricum calitatea acolo e jalnica. impactul merge din ce in ce mai rau.

#4
laurentiuconstantinescu

laurentiuconstantinescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.11.2007
Sunt in discutii cu cei de la Impact pt un apt de 3 cam. Cu drumu de la Zoo mi-au spus ca au castigat in instanta acces pe el si ca imi pot da o copie dupa hotararea judecatoreasca. Inca nu am primit-o (am cerut acum cateva zile).

Legat de calitate mie nu mi se pare jalnica.

Caut de 2 luni si tot ce am gasit in oras in alte mini-cartiere sunt la preturi mai mari.

Impact mi-au zis ca de la 1 Ian vor scumpi si ei preturile ... ceea ce era de asteptat...

Mai stie cineva ceva despre Rubin ?

#5
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Am discutat de curand cu cei de la Impact. Treaba cu drumul de acces de la zoo (anume strada "Vadul Moldovei") e cam oabla.

Ce spune Impact: ei zic ca au castigat acces in instanta si este data hotarare judecatoreasca si ca drumul Vadul Moldovei este drum public deschis accesului public. Actele sunt disponibile la cerere si pot fi studiate la ei.

Realitatea: In clipa de fata exista bariera acolo cu paznici. Am fost acolo si am incercat sa intru. Paznicii mi-au zis ca nu au voie sa intre decat angajatii Impact cu legitimatie Impact. I-am spus paznicului ca am cumparat apartament in zona si ca am inteles ca am voie sa intru si mai mult ca accesul in zona a fost castigat in instanta si ca e drum public. M-a trimis la plimbare, mi-a s-a spus din nou ca nu conteaza ca am cumparat apartament, accesul pentru riverani este din DN1 pod Otopeni, lui asa i-a spus seful asa face.

Ce mai zice Impact: ca paznicii zic ce li s-a spus sa zica si ca de fapt drumul e inchis pentru amenajare. Dupa amenajare va fi acces cu cartela Impact.

Ce zice in contract legat de acces: nimic. In contract nu se specifica nimic legat de accesul din strada Vadul Moldovei, nimic de bariera de acolo, nimic de cartela care ar urma sa o primesti dupa ce cumperi, cartela pe baza careia ar trebui sa ai acces prin strada Vadul Moldovei.

Ce e ciudat: daca e drum public, de ce mai e bariera pe el ? daca drumul e inchis pt amenajare de ce nu exista indicator de acces interzis si drum in lucru?

Dubios.

#6
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
asta ca asta, dar drumul este fix pentru o masina. si ca sa il latesti trebuie sa taie in padure - de unde acord de la mediu pentru asa ceva?

#7
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Legat de latime, am observat in zona copaci marcati pt taiere. Oricum au trebuit sa taie cativa copaci ca sa faca ultima parte a drumului, cea pe care au pus pietris. Din punctul asta de vedere nu mi-as face probleme - adica o sa fi suficient de lat sa treaca 2 masini mici una pe langa alta.

Insa: vor avea sau nu riveranii access pe acest drum ? Ca momentan indiferent ce le spui paznicilor nu te lasa sa intri decat daca ai legitimatie de angajat Impact.

Cred ca e cacialma, ti se spune ca vei avea access, eventual te lasa sa intri sa vezi ce frumos e pe drumu din padure , cumperi apoi hai sictir ia-o prin DN1.

#8
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
daca au PUZ aprobat cu drum de acces pe acolo e ok. altfel e promisiune.

aia cu castigatu in instanta ca e drum cu acces public e asa de ochii lumii. public public dar nu inseamna ca si poate fi folosit de "impacti"

cate case/apartaments sunt in complex?

#9
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Mi-au aratat un PUZ cu zona insa era doar pe zona noua cea dintre padure si soseaua de centura. N-am vazut nici un PUZ care sa cuprinda si strada Vadul Moldovei (cea care face lagura intre strada Iancu Nicolae cu strada Padurea Pustincului prin padurea Baneasa).

in rubin sunt 16 vile cu cate 8 apt fiecare plus case insiruite care sunt vreo 30-40. Iar langa Rubin au inceput alt complex de vilute p+2+m dar insa au doar garsoniere si apt de 2 cam...

planurile sunt sa umple toata zona aia intre padurea baneasa , padurea tunari si soseaua de centura.  ei au zis ca in 5 ani :-)). pe un site am gasit un interviu cu directorul de la Impact care spunea ca pana in 2015 vor sa termine greenfield residence.

PUZ abrobat a fost abrobat la propunerea Impact cica ar fi contestat in instanta de un proprietar din zona peste al carui teren acum trece o strada si va fi expropriat. mai multe detalii aici http://www.adevarul....e-altora/310037

deci ce sfaturi imi dati ? sa ma incurc sau nu cu ei ?  :down:

#10
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 mihai1978, on Dec 13 2007, 22:38, said:

Mi-au aratat un PUZ cu zona insa era doar pe zona noua cea dintre padure si soseaua de centura. N-am vazut nici un PUZ care sa cuprinda si strada Vadul Moldovei (cea care face lagura intre strada Iancu Nicolae cu strada Padurea Pustincului prin padurea Baneasa).

in rubin sunt 16 vile cu cate 8 apt fiecare plus case insiruite care sunt vreo 30-40. Iar langa Rubin au inceput alt complex de vilute p+2+m dar insa au doar garsoniere si apt de 2 cam...

planurile sunt sa umple toata zona aia intre padurea baneasa , padurea tunari si soseaua de centura.  ei au zis ca in 5 ani :-)). pe un site am gasit un interviu cu directorul de la Impact care spunea ca pana in 2015 vor sa termine greenfield residence.

PUZ abrobat a fost abrobat la propunerea Impact cica ar fi contestat in instanta de un proprietar din zona peste al carui teren acum trece o strada si va fi expropriat. mai multe detalii aici http://www.adevarul....e-altora/310037

deci ce sfaturi imi dati ? sa ma incurc sau nu cu ei ?  :down:
pfui complicat de tot cu puz-ul ala contestat de un proprietar. mai asteapta zic eu .

acu inteleg de ce e reclama prin baneasa cu masina moca la casa impact. masina o da , drum nu e.  :P

#11
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
am mai gasit ceva informatii pe net legate de greenfield:

Impact a inceput sa vanda angro

http://www.zf.ro/art...anda_angro.html

Compania de dezvoltare imobiliara Impact Bucurestia incheiat un contract cu fondul imobiliar de nationalitate malteza CEERO Greenfield Limited, prin care fondul s-a angajat sa cumpere 89 de unitati de locuit in cadrul ansamblului rezidential Greenfield pe care Impact il va dezvolta in urmatorii ani. Valoarea contractului se ridica la circa 8,3 mil. euro (29,3 mil. lei). Proiectul Greenfield demarat de Impact prevede construirea in prima faza a unui numar de 465 de unitati locative in vile si blocuri.

Curierul National: Probleme in Proiectul Greenfield

http://www.frontnews...ld_rp-4946.html

Conform dosarului 22915/3/2007, ce poate fi consultat pe site-ul oficial al Tribunalului Bucuresti, Impact Developer & Contractor SA se afla intr-un proces de insolventa cu unul dintre proiectantii ansamblului rezidential Greenfield, si anume ARHI ART 2000 SRL. Obiectul procesului? O factura neplatita. Astfel, dupa cum se arata in minuta incheiata la 28.08.2007, intre cele doua parti, este vorba de un "litigiu generat de neachitarea de catre SC Impact Contractor & Developer SA a facturii nr. 7653512/4.04.2007, in valoare de 26.629,9 lei", citeaza Curierul National.

In urma solicitarii Curierului National, Inspectoratul de Stat in Constructii ne-a oferit cateva detalii cu privire la aceasta problema. Astfel, ISC noteaza ca "divergentele dintre SC Impact Developer & Contractor SA (...) si SC ARHI ART 2000 SRL (...) privesc neinsusirea solutiei de fundare propusa de proiectant (ARHI ART, n.red.), de catre proiectantul general (Impact, n.red.)". De asemenea, in documentul citat se arata ca "neintelegerile financiare, consecinta a acestor divergente, intre Impact si ARHI ART, fac obiectul unui dosar care se afla pe rolul Tribunalului Bucuresti". La randul sau, Mihail Seitanescu, arhitect in cadrul ARHI ART, a recunoscut ca exista un proces pe rol, ce nu a fost inca suspendat si al carui termen de infatisare este pe 1 noiembrie a.c. Seitanescu a subliniat insa ca principala cauza a acestui proces nu sunt neintelegerile legate de proiectare, ci factura neplatita. Desi s-a abtinut de la formularea unei pareri cu privire la modul in care va fi solutionat litigiul cu Impact, acesta ne-a precizat ca exista inca varianta de a ajunge la o rezolvare amiabila a conflictului cu Impact. "Sunt intr-un moment in care cred ca este posibila o intelegere", a subliniat Seitanescu, mentionand ca, pana acum, cei de la Impact au fost deschisi catre solutionarea problemei.

Impact va imprumuta 26,3 mil. euro de la Banca Romaneasca

http://www.wall-stre...Romaneasca.html

Actionarii companiei din domeniul dezvoltarilor imobiliare Impact Bucuresti (IMP) au aprobat contractarea unui credit de 26,3 milioane euro de la Banca Romaneasca, destinat refinantarii diverselor credite si finantarii unor lucrari din proiectul "Greenfield", si au ales consiliul de administratie.
Din valoarea totala a creditului, 8 milioane euro sunt necesari pentru refinantarea unor credite acordate companiei, suma de 13,37 milioane euro este necesara pentru finantarea ultimelor lucrari de efectuat din proiectul "Greenfield", iar 4,93 milioane euro sunt solicitati pentru refinatarea creditului contractat in 2005 pentru proiectul "Greenfield".
In adunarea generala din 27 octombrie, actionarii au ales si componenta consiliului de administratie al Impact Bucuresti, din care vor face parte Havila Trading International SRL, reprezentata prin Dan Ioan Popp, Valeriu Nicolae Ionescu si Andreea Bosnagiu. Presedintele consiliului de administratie a fost ales Dan Ioan Popp, din partea Havila Trading International SRL.
Andreea Bosnagiu (fosta Rosca) s-a aflat la conducerea sau coordonarea mai multor proiecte din presa economica, cum ar fi revista Capital, Business Standard, Money Express si NewsIn. Valeriu Nicolae Ionescu a mai indeplinit functii de conducere in cadrul Astral SA, Luxten SA si Orange.
Impact Developer & Contractor (IMP) si-a majorat capitalul social cu 14,86 milioane lei, pana la 114,86 milioane lei, si a atras in total 156 milioane lei (46 milioane euro), in urma incheierii perioadei de subscriere. In perioada de subscriere, incheiata in data de 25 septembrie, actionarii companiei au subscris 148,57 milioane actiuni din totalul de 235 milioane titluri emise, gradul de subscriere fiind de 63,22%.

Edited by mihai1978, 13 December 2007 - 22:51.


#12
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
inca ceva interesant:

Impact neagă întreruperea lucrărilor la TO 33

http://www.curieruln...arilor la TO 33

Eveniment - Adriana Drăgușin (citeste alte articole de acelasi autor »)

În urma publicării articolului "«Petrecerea» continuă la Greenfield Topaz" din 22.10 a.c., redacția Curierul Național a primit un drept la replică din partea SC Impact Contractor & Developer SA. Conform dezvoltatorului, "articolul conține informații lipsite de adevăr și nesusținute, acestea nefiind și neputând fi dovedite cu înscrisuri oficiale de către autorul său".
"Nu există niciun proces verbal de oprire a lucrărilor"
Prima obiecție a Impact se referă la afirmația că lucrările la lotul TO 33 din cadrul ansamblului au fost oprite în urma unui proces-verbal emis de Inspectoratul de Stat în Construcții. "Nu există niciun proces verbal de oprire a lucrărilor de construcție aferent blocului de locuințe TO 33, întocmit de Inspectoratul de stat în Construcții, această instituție nu a emis niciodată un astfel de document pentru construcțiile al căror beneficiar este Impact", se arată în dreptul la replică. Cu toate acestea, Curierul Național se află în posesia procesului-verbal încheiat la data de 20.08.2007 - existența documentului fiind menționată chiar și în articol - prin care ISC nu autorizează continuarea executării lucrărilor la TO 33. Atașat, publicăm parțial documentul în cauză. Totuși, semnalează Impact, "lucrările la blocul de locuințe TO 33 continuă și nu au suferit nicio întrerupere".
În ceea ce privește un alt argument al Impact, conform căruia articolul mai sus menționat conține "erori terminologice", prin aceea că "un lot de locuințe nu este identic cu un bloc de locuințe, în cazul de față fiind vorba despre un bloc de locuințe", menționăm că sintagma utilizată se bazează pe cea folosită în documente oficiale. În procesul verbal de predare de către ARHI ART 2000 SRL a documentațiilor pentru ansamblul TO 30, încheiat la 5 februarie 2007, se recurge la formularea "Clădire locuințe colective P+3E, tronson A+B, Lotul TO 30".
"Impact nu a avut niciodată probleme legate de respectarea detaliilor de execuție"
În cel de-al treilea rând, dezvoltatorul precizează: "Impact nu a avut niciodată probleme legate de respectarea detaliilor de execuție prevăzute de vreun proiectant pentru ansamblurile de locuințe edificate sau în curs de edificare și nici nu a fost sancționată de vreo autoritate publică pentru aceste motive". Subliniem faptul că, după cum am precizat în articol, motivul pentru care ISC a dispus oprirea lucrărilor la ansamblul TO 33 constă în "nerespectarea prevederilor tehnice în vigoare" și nu în nerespectarea detaliilor de execuție, conform procesului-verbal mai sus citat. În ceea ce privește neînțelegerile Impact cu unul dintre proiectanți cu privire la respectarea detaliilor de execuție a lucrărilor, acestea au existat, chiar dacă ele nu necesită sancțiuni legale și țin de "bucătăria internă" a unui proiect, după cum ne-a precizat anterior oficialul companiei. De altfel, un răspuns al ISC subliniază: "divergențele dintre SC Impact Developer & Contractor SA (...) și SC ARHI ART 2000 SRL (...) privesc neînsușirea soluției de fundare propusă de proiectant (ARHI ART, n.red.), de către proiectantul general (Impact, n.red.)". "Pentru orice modificare a soluțiilor de execuție, Impact a parcurs procedura consacrată de legea română și a obținut în prealabil toate aprobările necesare pentru implementarea modificărilor", se arată în dreptul la replică.
De asemenea, Impact consideră drept "neconformă realității" afirmația următoare din articolul mai sus menționat - "Primăria Municipiului București a acordat autorizația de construcție cu numărul 1826/138 P/39767, în data de 20.12.2006"; motivul ce stă în spatele obiecției Impact este că "autorizațiile de construire pentru astfel de obiective nu se emit de Primăria Municipiului București, ci de Primăria sectorului în a cărui rază teritorială se execută lucrările de construcție".
"Executarea lucrărilor autorizate se realizează întocmai proiectelor"
Nu în ultimul rând, dezvoltatorul Greenfield subliniază că "deține o autorizație de construire valabilă pentru ansamblul Topaz, iar executarea lucrărilor autorizate se realizează întocmai proiectelor ce stau la baza autorizației amintite". În virtutea acestei autorizații, Impact precizează că afirmațiile cuprinse în articolul publicat ("Surse apropiate acestei probleme ne-au precizat că, în cazul în care autorizația de construcție a fost obținută pe baza unui PAC care includea, pentru fiecare dintre imobilele enumerate mai sus, alte planuri decât cele întocmite de ARHI ART, acest document nu e legal. Este posibil așadar ca autorizația să fie dată pentru un anumit proiect, însă pe șantier să se execute altceva") "au caracter calomnios și nesusținut, sunt făcute cu rea-credință și nu au la bază minima documentare pe care un jurnalist trebuie să o realizeze". Mai întâi, subliniem că ambele afirmații au un caracter ipotetic - nu au așadar pretenția de a semnala o realitate, ci o posibilitate. De asemenea, precizăm faptul că afirmațiile de mai sus nu aparțin autorului, ci sursei citate, ce a dorit să-și păstreze anonimatul.

#13
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007

 turbo trabannt, on Dec 13 2007, 22:41, said:

pfui complicat de tot cu puz-ul ala contestat de un proprietar. mai asteapta zic eu .

acu inteleg de ce e reclama prin baneasa cu masina moca la casa impact. masina o da , drum nu e.  :P


mda cam nasol  :down: ma cam entuziasmasem ca am gasit in sfarsit ceva care imi permit sa cumpar si merita banii....

#14
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006

 mihai1978, on Dec 13 2007, 22:49, said:

am mai gasit ceva informatii pe net legate de greenfield:
"divergentele dintre SC Impact Developer & Contractor SA (...) si SC ARHI ART 2000 SRL (...) privesc neinsusirea solutiei de fundare propusa de proiectant (ARHI ART, n.red.), de catre proiectantul general (Impact, n.red.)".

dace e adevarat , este extrem de interesant.

#15
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Nu sfatuiesc pe nimeni sa cumpere in Impact Greenfield (RUBIN, TOPAZ, ONIX, BLUE sau QUARTZ). Vorbesc din perspectiva omului patit.

Iata de ce: mi-au spus ca daca am dubii in privinta drumului de acces anume strada Vadul Moldovei sa ma interesez la primaria sector 1. Ceea ce am facut, n-am aflat nimic clar nimeni nu stie nici daca e alba nici daca e neagra.

Am fost la romsilva si nici ei nu au zis nimic clar o fi n-o fi drum public... ce mi s-a parut cert e faptul ca pt Romsilva razboiul nu s-a terminat si drumul cu pricina (Vadul Moldovei) e in litigiu.

Hotararea judecatoreasca care ti se arata la Impact da drept temporar angajatilor Impact sa treaca pe drum. Cand i-am confruntat cu acest lucru au spus ca nu aia e hotararea finala, finala este o hotarare a consiliului municipal bucuresti care zice ca a ar fi drum public. Am vazut si aceasta hotarare si nu reiese dupa parerea mea nimic clar de acolo.

In plus daca e drum public de ce e bariera pe ea? Mi-au zis ca bariera e a lor si paznicii sunt tot ai lor si sunt pusi acolo in interesul nostru ca sa nu intre masini mari pe drum ca ei lucreaza cu antreprenori si unii din ei ar putea scurta drumul pe acolo. In plus drumul e in amenajare si nu se poate circula acum pe el. Atunci de ce paznicii nu te lasa sa intri chiar daca sustii ca ai cumparat un apt in complex?

Am fost si la primarie si m-am interesat de utilitati in zona (apa, gaz, canalizare). Vax nu e nimic. In plus am aflat ca nu exista nici o autorizatie data vreunui privat sa traga singur utilitatile acolo. Nu exista nici un plan de a face acest lucru in viitorul apropriat, in nici un caz pana in aprilie 2008 cum sustine Impact. In clipa de fata ce e terminat din complexul functioneaza cu o fosa comuna, apa din put si gaz de la o butelie imensa din santier.

Eu nu zic sa ma credeti pe cuvant. Insa daca aveti dubii (si ar trebui sa aveti dupa tot ce s-a postat pe acest forum), faceti si voi aceleasi demersuri ca si mine, cereti sa vi se arate hotararea judecatoreasca si de consiliu municipal, mergeti cu ea la un jurist, mergeti la primaria sector 1 si la Romsilva.

eu am incheiat demersurile cu ei, din punctul meu de vedere nu sfatuiesc pe nimeni sa isi ia acolo decat doar poate ca investitie. In 10 ani probabil o sa se rezolve si problema cu drumul de acces si cu utilitatile. Pretul e oricum ok, aprox 175.000 de euro un apt de 3 cam cu tot cu tva si loc de parcare. Eu stiu din primavara de acest proiect de cand a fost scos la vanzare si in mod normal ar fi trebuit sa se vanda ca painea calda. Ciudat, nu s-a vandut.

#16
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Interesant ce spui, si eu urmaresc proiectul am identificat in mare aceleasi ciudatenii+ COntracte foarte defavorizante pt Beneficiari. Chiar daca pretul nu este in tocmai unul mic este sub cele ale zonei dar e fosrte ciudat de ce nu s-a vandut toate imobilele atata timp cate o vila din cele insiruite costa in 2006 cand a fost inceput proiectul doar 170,00 eur. Legat de canalizare, gaze si apa la fel mi-au bajbait si mie chestii incerte. Nu mai spun de drum-care daca ar fi unul public ar tb sa se circule nestingerit pe el, IMPACT neavand nici un drept sa obstructioneze accesul pe acesta !!! deci acestea sunt pt moment probele reale ale proiectului. Sper ca ati citit drafturile de contracte in care IMPACT nu se obliga la mai nimic, in schimb Beneficiarul e impovarat de o multime de obligatii in prealabil tansferului proprietatii. Cat mai multe informatii de la pers care au avut experiente cu acestia sunt mai mult decat binevenite. Drumul din DN1 este EXECRABIL, iar pe acolo se va aproviziona santierul in continuare...deci nu e o solutie !

Edited by catanexus, 14 December 2007 - 19:02.


#17
mihai1978

mihai1978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 13.12.2007
Am incercat drumul din DN1 de fapt am vrut sa il incerc, ca masina mea este una normala si nu un jeep sau camion si nu am reusit sa intru. De fapt am intrat pe alea Teisani pana la capat, cand sa intru pe strada Padurea Pustnicului mi-am pierdut curajul si m-am intors.

In plus ocolul pe care trebuie sa il faci din fata de la zoo e imens tb sa intri in DN1 apoi mergi pana la podul otopeni faci dreapta apoi inca mai ai cam 2 km. Iar drumul este folosit de camioane deci e facut varza.

#18
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Buna seara!
Atentie maxima daca semnati cu Impactul! Au atatea chichite in contracte ca te ia durerea de cap.Eventual un avocat,mai bine te gandesti de 3 ori si tai odata.Incercati chiar o negociere a contractului,daca nu au vandut atat cat trebuie,posibil sa fie dispusi la negocieri(nu la bani ci la puncte dubioase din contract)Succes!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate