Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Greenfield Residence

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3351 replies to this topic

#37
maria200

maria200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2008
finisajele nu sunt extraordinare, dar se simte si la pret si ... se pot schimba dupa plac. Ce sa zicem de apartamentele vechi care se vand acum, in zone gen obor ..... , fara pic de finisaje si la preturi f. mari ?


 chip2, on May 12 2008, 09:35, said:

Pozitionare, asa cum s-a mai scris, este Ok, chiar langa padure si la mai bine de 1.5 km de centura. Finisajele insa lasa mult de dorit. Usile sunt infioratoare. Atat cele de la intrare, cat si cele din casa. Parchetul este din cel mai prost, iar gresia si faianta alese de de vreun chior. Lispa totala de gust pentru cel care a ales finisajele. In baie au reusit performanta sa combine un gemulet de termopan cu o suprafata acoperita cu sticla nevada. Efectul este de un sinistru absolut. Ti se stripezesc dintii.

Singurul atu al cartierului este pozitia, insa si aici sunt discutii.
Accesul se poate face atat pe la podul de la intrarea in Otopeni, cat si pe langa gradina zoologica, inaintand in padure. Prima alegere este off-road pe fata Drumul este catasrofal. Am ramas intepenit cu masina prin hartoapele pline de apa. Cea de-a doua varianta (prin padure) nu a fost posibila. Cica se asfalta in ziua aia. Dar din ce am auzit sunt discutii mari in legatura cu acest acces prin padure. Terenul nefiind in proprietatea Impact si nici al primariei, ci in posesia Ocolului silvic. Nici Impactul nu se risca si in contract este stipulat accesul prin Aleea Teisani, adica pe al podul Otopeni.


#38
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 maria200, on May 12 2008, 10:16, said:

finisajele nu sunt extraordinare, dar se simte si la pret si ... se pot schimba dupa plac. Ce sa zicem de apartamentele vechi care se vand acum, in zone gen obor ..... , fara pic de finisaje si la preturi f. mari ?

Spui ca finisajele nu sunt extraordinare, insa se simte si la pret. Adica, pretul ar fi mai mic. Eu zic ca nu e chiar asa.

Dupa cum am spus mai sus finisajele sunt absolut jenante. Da, se pot inclucui. Cu aproape 5-6000 euro si saptamani de chin prin apartament cu fel de fel de muncitori. Daca aleg sa cumpar un apartament nou ma astept sa nu mai fiu nevoit sa inlocuiesc usi, gresie, faianta, obiecte sanitare. Apropo, a vazut cineva baia de serviciu la un apartament de 3 cam. Incredibil de mica.
Apoi ca pret nu e o satisfactie asa de mare. 200.000 un apartament de 3 camere e destul de mult.
redau mai jos preturile primite prin mail:

Preturi:  Apartament 3 camere la parter. 100 mp. Pret 544.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere la etaj 1. 110 mp.  Pret 604.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere la etaj 1. 113 mp.  Pret 616.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere la etaj 2. 117 mp.  Pret 617.000 RON + TVA.



#39
maria200

maria200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2008
mie mi se par ok preturile, relativ la alte ansambluri. in primul si in primul rand ca sunt blocuri mici !!!! maxim 3 etaje !!!!  in al doilea rand pt. ca sunt rasfirate, nu vezi la celalat in casa !!!!! si in al treile rand locatia, ca e la padure si nu e poluata de blocuri comuniste !!!!

de exemplu, un ansamblu care ma ingrozeste, in city. 17 etaje, in tiganie, si f. aproape blocurile unul de altul . preturi .... incredibile.

dar, evident, depinde de gusturi. romanul e invata in blocuri mari, murdare, inghesuite, sa-i miroase ghena in nas, iar scara nu conteaza ca e murdara, ca doar nu sta in ea. daca iesi in afara ... vezi ca in blocuri de-astea stau doar cei saraci, si sunt f. ieftine. deci ... depinde ce pui in prim plan.

 chip2, on May 12 2008, 10:52, said:

Spui ca finisajele nu sunt extraordinare, insa se simte si la pret. Adica, pretul ar fi mai mic. Eu zic ca nu e chiar asa.

Dupa cum am spus mai sus finisajele sunt absolut jenante. Da, se pot inclucui. Cu aproape 5-6000 euro si saptamani de chin prin apartament cu fel de fel de muncitori. Daca aleg sa cumpar un apartament nou ma astept sa nu mai fiu nevoit sa inlocuiesc usi, gresie, faianta, obiecte sanitare. Apropo, a vazut cineva baia de serviciu la un apartament de 3 cam. Incredibil de mica.
Apoi ca pret nu e o satisfactie asa de mare. 200.000 un apartament de 3 camere e destul de mult.
redau mai jos preturile primite prin mail:

Preturi:  Apartament 3 camere la parter. 100 mp. Pret 544.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere la etaj 1. 110 mp.  Pret 604.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere la etaj 1. 113 mp.  Pret 616.000 RON + TVA.

              Apartament 3 camere la etaj 2. 117 mp.  Pret 617.000 RON + TVA.



#40
adybmw

adybmw

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,288
  • Înscris: 22.03.2007
Acum finisajele sunt bagate pe gat? Sau am inteles eu gresit? Nu lasa potentialul client sa-si aleaga el finisajele?

#41
maria200

maria200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2008
se puteau alege finisajele in stadii de inceput ale proiectului. acum ... e aporape de predare. ce ap. au mai ramas libere sunt deja cu finisajele default.

 adybmw, on May 12 2008, 14:44, said:

Acum finisajele sunt bagate pe gat? Sau am inteles eu gresit? Nu lasa potentialul client sa-si aleaga el finisajele?


#42
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 maria200, on May 12 2008, 15:11, said:

mie mi se par ok preturile, relativ la alte ansambluri. in primul si in primul rand ca sunt blocuri mici !!!! maxim 3 etaje !!!!  in al doilea rand pt. ca sunt rasfirate, nu vezi la celalat in casa !!!!! si in al treile rand locatia, ca e la padure si nu e poluata de blocuri comuniste !!!!

de exemplu, un ansamblu care ma ingrozeste, in city. 17 etaje, in tiganie, si f. aproape blocurile unul de altul . preturi .... incredibile.

dar, evident, depinde de gusturi. romanul e invata in blocuri mari, murdare, inghesuite, sa-i miroase ghena in nas, iar scara nu conteaza ca e murdara, ca doar nu sta in ea. daca iesi in afara ... vezi ca in blocuri de-astea stau doar cei saraci, si sunt f. ieftine. deci ... depinde ce pui in prim plan.

Maria, preturile nu sunt deloc OK. Pentru un apartament in Otopeni 200.000 de euro e enorm. Asta pentru a nu mai pune la socoteala calitatea execrabila a finisajelor. Nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt construite blocurile. Eu nu suport blocuri mari, aici sunt de acord cu tine. Ar fi un avantaj pentru Greenfield daca ar fi si departate, numai ca nu prea este asa. Blocuri sunt apropiate, iar vilele foarte apropiate La apartamentele din vile nu ai pic de intimitate. e mai rau ca la blocurile comuniste.

#43
maria200

maria200

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.05.2008
ok, fiecare cu parerea lui. mie mi se par indepartate (vezi alte ansambluri, in city, obor towers, si ap. vechi din alte zone ....). plus ca locatia nu e in otopeni, e in baneasa.

 chip2, on May 12 2008, 16:48, said:

Maria, preturile nu sunt deloc OK. Pentru un apartament in Otopeni 200.000 de euro e enorm. Asta pentru a nu mai pune la socoteala calitatea execrabila a finisajelor. Nici nu vreau sa ma gandesc cum sunt construite blocurile. Eu nu suport blocuri mari, aici sunt de acord cu tine. Ar fi un avantaj pentru Greenfield daca ar fi si departate, numai ca nu prea este asa. Blocuri sunt apropiate, iar vilele foarte apropiate La apartamentele din vile nu ai pic de intimitate. e mai rau ca la blocurile comuniste.


#44
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 maria200, on May 12 2008, 16:53, said:

ok, fiecare cu parerea lui. mie mi se par indepartate (vezi alte ansambluri, in city, obor towers, si ap. vechi din alte zone ....). plus ca locatia nu e in otopeni, e in baneasa.


Exact. Fiecare cu parerea lui. Eu unul am fost la fata locului si iti spun sincer ca nu mi-a placut. Repet, finisajele sunt jalnice. Am avut surpriza sa il aud pe un constructor plangandu-se ca nu au fost platiti de dezvoltator. Iar asta spune multe...

#45
mickyt

mickyt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.02.2008
ansamblul e f. frumos, zici ca nu e in ro, sau mai bine zis nu in bucuresti. in exterior casele si tot arata f. bine. intrarea e pe langa gradina zoo. in contract _NU_ scrie aleea Teisani (am contract pt un ap. cu 3 camere) .

finisajele interioare nu-s cine stie ce, insa comparabile cu alte ansambluri pe care le-am vizitat.


 chip2, on May 13 2008, 21:17, said:

Exact. Fiecare cu parerea lui. Eu unul am fost la fata locului si iti spun sincer ca nu mi-a placut. Repet, finisajele sunt jalnice. Am avut surpriza sa il aud pe un constructor plangandu-se ca nu au fost platiti de dezvoltator. Iar asta spune multe...


#46
chip2

chip2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 13.09.2003

 mickyt, on May 14 2008, 15:39, said:

ansamblul e f. frumos, zici ca nu e in ro, sau mai bine zis nu in bucuresti. in exterior casele si tot arata f. bine. intrarea e pe langa gradina zoo. in contract _NU_ scrie aleea Teisani (am contract pt un ap. cu 3 camere) .

finisajele interioare nu-s cine stie ce, insa comparabile cu alte ansambluri pe care le-am vizitat.


In varianta de precontract primita de la Impact accesul era prin Aleea Teisani. Spuneau ca accesul pe la Zoo nu e rezolvat si in contract se va stipula "acces prin Aleea Teisani"

Cat despre ansamblu fiecare cu parerea lui. Sunt multi factori care influenteaza. Unde stai in prezent, ce asteoptari ai de la noua casa, cat de departe esti de servici etc.
Pe mine aspectul exterior nu ma incanta, in timp ce finisajele interioare m-au dezgustat profund. Iar faza cu constructorul care se plangea de neplata lucrarilor m-a facut sa iau viteza.

Edited by chip2, 14 May 2008 - 15:05.


#47
mickyt

mickyt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.02.2008
eu nu am aleea aia trecuta niciunde.

acum stau langa mall vitan, intr-un bloc comunist si scump si , desi se considera zona buna si scumpa, n-am inteles niciodata de ce. un ap. cu 3 camere in bloc e mai scump decat ce am luat in rubin. am fost ceva timp plecata din tara, revenirea in bucuresti a fost un adevarat shoc, provocat 90% de blocurile vechi si urate,deprimante, adevarate ghetouri, si inexplicabil de scumpe.

 chip2, on May 14 2008, 15:02, said:

In varianta de precontract primita de la Impact accesul era prin Aleea Teisani. Spuneau ca accesul pe la Zoo nu e rezolvat si in contract se va stipula "acces prin Aleea Teisani"

Cat despre ansamblu fiecare cu parerea lui. Sunt multi factori care influenteaza. Unde stai in prezent, ce asteoptari ai de la noua casa, cat de departe esti de servici etc.
Pe mine aspectul exterior nu ma incanta, in timp ce finisajele interioare m-au dezgustat profund. Iar faza cu constructorul care se plangea de neplata lucrarilor m-a facut sa iau viteza.


#48
alexmaced

alexmaced

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.05.2008

 mickyt, on May 14 2008, 16:12, said:

eu nu am aleea aia trecuta niciunde.

acum stau langa mall vitan, intr-un bloc comunist si scump si , desi se considera zona buna si scumpa, n-am inteles niciodata de ce. un ap. cu 3 camere in bloc e mai scump decat ce am luat in rubin. am fost ceva timp plecata din tara, revenirea in bucuresti a fost un adevarat shoc, provocat 90% de blocurile vechi si urate,deprimante, adevarate ghetouri, si inexplicabil de scumpe.

Micky, de curiozitate, daca nu este specificata in contract aleea Teisani, poate scrie cumva Drumul Padurea Pustnicului? Modalitatile de acces trebuie specificate (de fapt nici un notar public nu va agreea un contract fara acestea), nu ti se poate vinde un apartament la care nu se poate ajunge. Un lucru este cert: avand in vedere toate problemele de acolo (romsilva, puz-ul contestat, etc) este foarte putin probabil ca accesul sa se faca pe la zoo.

Vreau sa-mi iau si eu ceva acolo, dar am studiat precontractele catorva prieteni si sincer mi-e un pic cam teama.
In aceastea este specificat Drumul Padurea Pustnicului, si mai scrie ca Impact se obliga sa aranjeze drumul de acces care asigura legatura cu drumurile publice, dar Teisani/Padurea Pustnicul sunt drumuri publice si stim cu totii in ce stare sunt. Daca ei imi asfalteaza o bucata de 50m pe langa bloc dar eu nu pot ajunge acolo de la DN1, cu ce ma incalzeste treaba asta? Ca doar n-o sa-mi fac iluzia ca Primaria o sa se ocupe de restul?... Si - dupa cum mai spunea cineva - acelasi drum va fi folosit in continuare pentru santier; in conditiile in care cei de la Impact sustin ca lucrarile vor mai dura inca 4 ani in zona, nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie.
In al doilea rand, legat de ce au mai scris unele persoane pe aici, in precontracte scrie ca in cazul in care bransamentul la utilitati nu se va face in forma finala pana la termenul de predare, dezvoltatorul va asigura solutii de provizorat ale caror costuri vor fi suportate de catre beneficiar. Asta inseamna ca dupa ce ei imi termina cateva blocuri si incaseaza banii, eu voi fi obligat sa platesc cota parte din forarea unor puturi, constructia unor bazine septice sau eventual o statie de epurare, plus costuri ulterioare legate de golire/transport apa reziduala. Corect?

Astept pareri... A mai fost cineva la vizionare pe santier in ultima luna sa vada cum stau lucrurile?

#49
catanexus

catanexus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 22.11.2006
Lucreaza in draci, inclusiv la celelalte ansambluri (blue,topaz,etc). Drumul prin padure cu siguranta se va aranja... doar suntem in RO ce naiba !!! In viitorul apropiat sa vedeti cum o sa se construiasca unde e padurea acum. era intr-un ziar anunt de vz teren in padurea Baneasa langa poligon... deci "tara tuturor posibilitatilor"

La amploarea care a luat-o proiectul nu cred ca vor mai sta mult cu fosa septica si pututri, etc... deci e o chestiune de timp. si ce am inteles de la cineva de la vanzari: ap se vand in draci chiar daca au ajuns la EUR 200,000.

Edited by catanexus, 30 May 2008 - 17:22.


#50
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
am primit si eu o prezentare dar nu m-a entuziasmat deloc. 90 de mii o garsoniera la parter e un pic cam mult.

iar despre calitate impact  o stiu din pacate prea bine.

#51
coldplay

coldplay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 28.03.2004

 catanexus, on May 30 2008, 18:14, said:

...si ce am inteles de la cineva de la vanzari: ap se vand in draci chiar daca au ajuns la EUR 200,000.

Lord knows I'm a believer :rolleyes:, dar am o oarecare jena sa cred chestia asta... Defineste "in draci" :P

#52
turbo trabannt

turbo trabannt

    gogule, probleme mah? no, stai sa termin berea asta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,519
  • Înscris: 18.05.2006
mie mi-a placut cum a zis catanexus ca la amploarea pe care a luat proiectul nu vor sta cu fosa septica si puturi.

asa e , daca ati sti kalitatea foselor impact .....

#53
Nicanor

Nicanor

    S t a l k e r

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 13.03.2003
...cand ma gandesc la centura mi se zburleste parul  :calich:  ...

#54
mickyt

mickyt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 15.02.2008
a semnat cineva contractul de vanzare-cumparare pentru vreun apartament din rubin ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate