Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

PC Garage - Pareri / Sugestii / Reclamatii

- - - - -
  • Please log in to reply
764 replies to this topic

#55
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Nu vreau sa iau partea niciunuia, dar,
...si cel de la tejghea/telefon( in cazul siteurilor online ) e om. Chiar daca n-are studii superioare. E om, si merita si el un Buna Ziua!, Multumesc! si La Revedere!, macar atunci cand nu sunteti nervosi pe firma de la care cumparati.
...depinde si de politica firmei, de cerintele sefului. De multe ori, magariile vin de la patron/sef, si nu de la astia executanti ...Regula "Clientul nostru, stapanul nostru" trebuie sa fie "enforced" de la patron in jos, pe scara ierarhica
...si pe mine ma inerveaza cand stocurile prezentate pe siteuri nu reflecta realitatea din depozit si asta iara vine de la conducatori, si nu de la micii negri de pe plantatie. Am vazut intr-o zi, pe siteul Diverta( DOL.ro ), un cooler pe care-l cautam de ceva vreme si care era trecut ca-i in stoc. Le-am trimis mail imediat pentru detalii si raspunsul a fost ca nu il au in stoc si nici nu o sa mai primeasca modelul respectiv si ca o sa-l scoata si de pe site,ceea ce au si facut in urmatoarele 10 minute ...

#56
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004

SINEKT said:

MihaiC, daca tu nu verifici un sistem dupa ce iti vine ansamblat de niste indivizi pe care nu ii cunosti, nu stiu cum sa iti zic dar, vina e numai a ta :D Primu lucru cand iei ceva desfaci (daca este cazul), te uiti dintr-o mie de unghiuri, testezi, ...

MihaiC said:

Pana la urma livrarea ajunge ceva dupa ora 23:00. Eu deja putin nervos, ca a doua zi trebuia sa fiu devreme si fresh la birou.
Indivizii pe care nu ii cunoaste reprezinta o firma care se vrea serioasa. Chiar daca nu luam in calcul ora tarzie a livarii, nu cred ca o sa stea curierul(care nu are decat de livrat un pachet la o anumita adresa) 2-3-4 ore ca tu sa te uiti din njdemii de unghiuri la ce scoti din cutie, sa instalezi windows + stuff si sa faci teste.

MihaiC said:

Cand am cerut sa imi fie livrat gata asamblat, era evident ca trebuie sa scoata piesele din ambalajele originale, dar nu m-am gandit ca sursa trebuia sa aiba totusi un sigiliu. Sigiliu rupt = fara garantie.
Cred ca mai putin de 20-30% dintre noi nu s-ar fi uitat daca sursa e sigilata sau nu. Poate gresesc, dar asta e parerea mea.

SINEKT said:

In plus, mi se pare si logic ca ti-au dat teapa.
Mie nu.

#57
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postaladdin2k, on Nov 7 2007, 15:15, said:

Mie nu.

Eu v-am cerut ceva. In loc sa-mi spuneti ca Pc Garage nu sunt seriosi, dati-mi un exemplu de firma foarte serioasa de la noi.  :P

#58
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View Postshiva, on Nov 7 2007, 11:02, said:

Nu vreau sa iau partea niciunuia, dar,
...si cel de la tejghea/telefon( in cazul siteurilor online ) e om. Chiar daca n-are studii superioare. E om, si merita si el un Buna Ziua!, Multumesc! si La Revedere!, macar atunci cand nu sunteti nervosi pe firma de la care cumparati.
...depinde si de politica firmei, de cerintele sefului. De multe ori, magariile vin de la patron/sef, si nu de la astia executanti ...Regula "Clientul nostru, stapanul nostru" trebuie sa fie "enforced" de la patron in jos, pe scara ierarhica
...
Da, dar "trupeții" au vrut să mă păcălească pe mine.
Când am strigat că vreau să vorbesc cu șefii lor, a devenit posibil tot ceea ce mi-au spus că e imposibil. :D

#59
intel_p

intel_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 09.05.2007
Sinekt, nu mi se pare normal ca daca toata lumea din domeniul IT este neserioasa (asa cum afirmi tu) trebuie si cei de la Pc Garage sa faca la fel.
Nu inteleg mentalitatea ta, daca toti fac la fel, hai sa facem si noi, chiar daca nu este corect. O firma serioasa nu se preteaza la asa ceva.

#60
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postintel_p, on Nov 8 2007, 00:02, said:

Sinekt, nu mi se pare normal ca daca toata lumea din domeniul IT este neserioasa (asa cum afirmi tu) trebuie si cei de la Pc Garage sa faca la fel.
Nu inteleg mentalitatea ta, daca toti fac la fel, hai sa facem si noi, chiar daca nu este corect. O firma serioasa nu se preteaza la asa ceva.
Pentru cei ca tine exista zona din afara granitei. Nu te tine nimeni aici cu forta.  :lol: EU nu inteleg mentalitatea voastra, adica intr-o tara in care de jos pana sus se fura si se dau tepe, de la nea Ion gradinaru' pana la Base, intr-o tara in care toate firmele tepuiesc pe cine le iese in cale, voi va asteptati de la firma curului, de parca Pc Garage ar fi cine stie ce companie internationala cu vechime de zeci de ani, va asteptati de la firma asta sa dea dovada de cine stie ce seriozitate.

Apoi e mai bine sa fii naiv si sa "mergi pe incredere" (doamne ma pufneste rasul cand aud faza asta, auzi tu, in Romania mergi pe incredere... pfoahaha...  :lol: ), sau sa fii precaut si sa faci tot ce e posibil ca sa nu te tepuiasca, astfel scapand de nervi, drumuri, bani cheltuiti de pomana ?

Edited by SINEKT, 08 November 2007 - 06:28.


#61
Syncron

Syncron

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 07.01.2006
Si tu crezi ca daca taci si zici "Asta e!" totul se rezolva de la sine la noi?

#62
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostSINEKT, on Nov 7 2007, 16:32, said:

Eu v-am cerut ceva. In loc sa-mi spuneti ca Pc Garage nu sunt seriosi, dati-mi un exemplu de firma foarte serioasa de la noi.  :P

Poate nu ai auzit de ITDIRECT, Senorg sau Intend... :console:

#63
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007
O firmă serioasă și-ar fi cerut scuze și ar fi plătit despăgubiri omului.
Ăștia nu numai că nu au procedat așa dar au vrut să-l oblige la cheltuieli suplimentare.
Ca să-i pui cu botul pe labe ar trebui să-i dai în judecată pentru paguba creată. Vor fi obligați să plătească și se vor alege și cu o "reclamă" proastă.
Pe viitor s-ar gândi de două ori înainte de a debita inepții gen "nu putem face cum vreți dvs.".
Toți dau vina pe distribuitor, dar clientul nu are nici-o vină clientul că și-au ales ei prost partenerul de afaceri.
Trebuie reglementată legal activitatea magazinelor online.
Unul din articole ar trebui să fie amendă pentru fiecare produs prezentat pe site, dar care nu este disponibil.
Emag au măcar meritul de a te informa dacă au sau nu produsul respectiv. (în stoc, disponibil la comenzile online, stoc limitat).

#64
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View PostMaresalul, on Nov 8 2007, 11:38, said:

Emag au măcar meritul de a te informa dacă au sau nu produsul respectiv. (în stoc, disponibil la comenzile online, stoc limitat).
Emag au macar meritul ca mi-au vandut o placa video altuia, PLACA FIIND DEJA COMANDATA SI REZERVATA MIE, si AU MAI AVUT SI TUPEUL INCREDIBIL SA MA PUNA SA MAI ASTEPT INCA 2 SAPTAMANI PANA VINE UNA NOUA. In acel moment m-am c*c*t instantaneu pe Emag si nu mai vreau sa mai aud in viata vietilor mele de ei.

Nu tata, mersi, eu prefer Pc Garage, unde totul vine la timp, unde MA INFORMEAZA IN CATEVA MINUTE DE LA LANSAREA COMENZII DACA NU AU CEVA PE STOC (nu stiu cum de pe voi nu va informeaza - si credeti-ma au fost foarte multe situatii in care nu aveau produsul pe stoc si in cateva minute am fost apelat de catre un operator care ma informa ca nu au produsul pe stoc), unde nu mi se dau produsele altuia etc. etc.

kappa man84 said:

Poate nu ai auzit de ITDIRECT, Senorg sau Intend
Ai dreptate, cum ar putea fi neserioasa o firma care are la placi video disponibili ca producatori numai BFG si Gainward (ITDIRECT), din care de BFG nu a auzit nici draq, si am multi cunoscuti care lucreaza in domeniul IT si nici unul din ei nu a auzit de BFG. Cum sa nu fie SENORG serioasa care nu are nici un procesor Intel pe LGA 775 disponibil (cel putin asta arata site-ul lor, la filtrare Intel, socket 775 pagina e goala).

Bai frate, de unde le scoateti mai frate ca ma doare burta de ras !!!!! :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:  

INtradevar, intend-ul pare cat de cat serios. Dar restu, duca-se cu tot cu IT-ul lor :roflmaofast:

Edited by SINEKT, 08 November 2007 - 21:46.


#65
ichebau

ichebau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 460
  • Înscris: 05.09.2006
o experienta neplacuta am avut si eu cu pcfun. am comandat o carcasa si o placa video cu plata la curier fara ramburs. am facut greseala sa platesc fara sa mai deschid coletele. carcasa era alt model decat cel comandat de mine iar placa video avea urme vizibile de praf si grasime ea,  unde mai pui ca nu mergea de nici un fel si era bulk, fapt nespecificat in momentul comenzii.
in fine doua cateva telefoane nu tocmai amicale mi s-a transmis pe mail ca pot  returna produsele  si  apoi voi primi banii inapoi prin politica de money back a firmei.  nu inteleg cum poate fi vorba de asa ceva cand ei mi-au livrat alte produse si care macar nu functioneaza?
ar fi fost normal sa-si ceara scuze si sa-mi spuna imediat sa trimit produsele inapoi pe cheltuiala lor fara a fi nevoit  sa dau eu  20 de telefoane si  sa ma enervez inutil.
adica eu trebuia sa trimit pe banii mei inapoi produsele pt ca ei sunt niste incopetenti... ma rog asta insemna pt ei politica de money back.
ulterior dand cateva clickuri pe site am aflat ca acest magazin apartine domnului Marius Ghenea, domn care impreuna cu alti intreprinzatori apare intr-o emsiune pe TVR2 despre inceperea unei afaceri. si-a facut averea din afaceri in domeniul IT si pare un om foarte inteligent si corect. aceasta imagine insa nu se regaseste si la angajatii dansului care au atitudine de toata jena si care nu au minimul de respect pt client si pt acest business.
in concluzie: o mare bila neagra pt domnii de acolo.

#66
Maresalul

Maresalul

    Gata cu joaca, la munca!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,346
  • Înscris: 18.09.2007

View PostSINEKT, on Nov 8 2007, 21:36, said:

Emag au macar meritul ca mi-au vandut o placa video altuia, PLACA FIIND DEJA COMANDATA SI REZERVATA MIE, si AU MAI AVUT SI TUPEUL INCREDIBIL SA MA PUNA SA MAI ASTEPT INCA 2 SAPTAMANI PANA VINE UNA NOUA. In acel moment m-am c*c*t instantaneu pe Emag si nu mai vreau sa mai aud in viata vietilor mele de ei.

Nu tata, mersi, eu prefer Pc Garage, unde totul vine la timp, unde MA INFORMEAZA IN CATEVA MINUTE DE LA LANSAREA COMENZII DACA NU AU CEVA PE STOC (nu stiu cum de pe voi nu va informeaza - si credeti-ma au fost foarte multe situatii in care nu aveau produsul pe stoc si in cateva minute am fost apelat de catre un operator care ma informa ca nu au produsul pe stoc), unde nu mi se dau produsele altuia etc. etc.
...

Treaba ta ce preferi!
Eu m-am referit strict la cea pățit omul cu pcgarajul tău.
Sunt serioși??? Atunci de ce nu a despăgubit omul, plătindu-i comisioanele bancare și chiar banii de benzină?

#67
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postichebau, on Nov 8 2007, 22:43, said:

o experienta neplacuta am avut si eu cu pcfun.
Pc Fun sau Pc Garage ?  :huh:

#68
kappa_man84

kappa_man84

    Fiord

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,226
  • Înscris: 15.02.2007

View PostSINEKT, on Nov 8 2007, 21:36, said:

Ai dreptate, cum ar putea fi neserioasa o firma care are la placi video disponibili ca producatori numai BFG si Gainward (ITDIRECT), din care de BFG nu a auzit nici draq, si am multi cunoscuti care lucreaza in domeniul IT si nici unul din ei nu a auzit de BFG. Cum sa nu fie SENORG serioasa care nu are nici un procesor Intel pe LGA 775 disponibil (cel putin asta arata site-ul lor, la filtrare Intel, socket 775 pagina e goala).

Bai frate, de unde le scoateti mai frate ca ma doare burta de ras !!!!! :roflmaofast: :roflmaofast: :roflmaofast:  

INtradevar, intend-ul pare cat de cat serios. Dar restu, duca-se cu tot cu IT-ul lor :roflmaofast:

unu la mana nu sunt frate-tau! :puke:
doi la mana: ce cunoscuti ai tu in domeniul IT care nu au auzit de BFG?angajati Flamingo nu?sigur vei spune ca o placa video Asus e mai buna decat BFG....la recomandarile "expertilor" tai.. :death:
Era vorba aici nu de ce e pe stoc, ci despre seriozitatea lor...
Inainte sa te bagi intr-o discutie intr-un domeniu in care esti habarnist gandeste-te de 2 ori...habar n-ai ce vorbesti. <_<

#69
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007

View Postkappa_man84, on Nov 9 2007, 08:53, said:

unu la mana nu sunt frate-tau! :puke:
doi la mana: ce cunoscuti ai tu in domeniul IT care nu au auzit de BFG?angajati Flamingo nu?sigur vei spune ca o placa video Asus e mai buna decat BFG....la recomandarile "expertilor" tai.. :death:
Era vorba aici nu de ce e pe stoc, ci despre seriozitatea lor...
Inainte sa te bagi intr-o discutie intr-un domeniu in care esti habarnist gandeste-te de 2 ori...habar n-ai ce vorbesti. <_<
Uite poate eu vreau sa-mi iau placa video Asus, EVGA, Forsa, MSI sau Innovision. Nu este vorba despre calitate, este vorba despre ce vrea clientul. Daca eu vreau o placa de rahat, vreau sa o si gasesc, este alegerea mea sa cumpar o placa de rahat si am pretentia sa o gasesc pe magazinul online de unde cumpar. E ca si cum ai considera ca un magazin e mai bun ca vinde numai Cola in loc de Pepsi, fiindca asa crede muschiu lor ca e Cola mai buna decat Pepsi. Dar crede-ma ca o persoana care bea numai Pepsi isi baga toate picioarele in acel magazin.

Si crede-ma, pentru mine, ceea ce are pe stoc conteaza cel putin 50%. Da dom'le, firma e serioasa. Nu vinde decat juma' de procesor si o placa video, da macar sunt seriosi.... sa fim seriosi  :lol:

Si, o da, crede-ma ca nu sunt habarnist in domeniu si am habar despre tot ceea ce vorbesc.

Pana una alta sfatul meu este sa cumparati fara frica tot ce vreti de la Pc Garage in orice mod de plata si livrare, din 3 magazine online incercate pana acum ei au fost cei mai seriosi si punctuali.  ;)

#70
Nicolla

Nicolla

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 24.05.2007
Nestiinta te impinge sa crezi ca o livrare prompta a unui produs si o voce binevoitoare care-ti comunica cum se face o plata inseamna ca un comerciant este "serios".
Orice vanzator este binevoitor atunci cand vrea banii tai. Cand vrei TU banii inapoi, sau serviciile conexe platite odata cu produsul (aka service, garantie), nici un vanzator nu mai este "placut" si deschis catre discutii.
Daca refuzi sa accepti "NU" ca raspuns, atunci o sa iasa la iveala si nesimtirea din cel cu care discuti.

Evident ca n-ai trecut mai departe de faza cu comanda-livrare, asa ca te avertizez doar: daca-ti crapa ceva cumparat de la PC Garage, du-te mai intai la Farmacie, cumpara Extraveral, dupa aceea incearca sa discuti cu ei si in final...noi te asteptam pe forum, sa ne spui povestea ta. :bigwhitegrin:  :drac:

Daca te-ai sinchisi sa vezi ce alte "situatii" s-au mai raportat pe forumul asta (numai) legate de aceasta "firma serioasa", iar sinapsele tale ar avea si sens de intrare, nu numai de iesire, nu ai mai fi atat de sigur de ceea ce afirmi. Nu mai recomanda altora sa "cumpere fara frica", multi s-au parlit (mult mai mult decat cei 1% speculati aici, pe forum). Iti asumi tu responsabilitatea pentru viitoarele tepe trase de PC Garage? Sau doar faci reclama?

#71
dan_pescaru

dan_pescaru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 26.09.2006

View Postpripici, on Oct 13 2007, 18:36, said:

nu imi aduc aminte sa fi avut probleme cu pcgarage, insa daca omului i s-a spus ca o sa fie sunat si nu l-a sunat nimeni , a revenit si i s-a promis iar acelasi lucru si iar nu s-a intimplat , nu e normal ca om sa te enervezi?
daca omul iese in pierdere , nu e normal sa ceara despagubiri ? si nici macar nu a cerut despagubiri. a cerut doar banii cheltuiti. putea sa ceara bani si pe timpul pierdut din cauza pcgarage. daca spune pcgarage ca vina o poarta furnizorul eu nu vad in asta decit o scuza neinteresanta pentru client. el a cerut un produs , i s-au luat banii si in schimb i se da o scuza si rstul de bani. trebuia ca domnisoara alina sa ofere o alta varianta si sa incerce sa rezolve intr-un fel problema. altfel a dat dovada de incompetenta in aceasta situatie , nereusind sa remedieze o situatie . pai asta inseamna neprofesionalism, si tot asa bine putea sa lucreze in locul ei gigel de la aprozar ca tot om e si el. ca si om care lucreaza cu clientii trebuie sa stii sa ii tii in friu si sa stii sa rezolvi problema. dar in topicul asta nu mi-a placut atitudinea sefului care trebuia sa rezolve conflictul, ca de aia e sef si se presupune ca se pricepe mai bine altfel putea sa fie sef tot gigel de la aprozar. legal insa pcgarage are dreptate.
mie personal mi s-a intimplat o faza cu depozitu de calculatoare unde patronul mi-a spus ca daca vreau pot sa-l dau in judecata ca pe el nu-l doare nicaieri, are bani de stat in proces. de atunci nu mai cumpar nimic de la depozitul de rebuturi de calculatoare
tot ce am scris e o opinie si atit.


Cea mai corecta observatie!

#72
pro-e

pro-e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.09.2006
Pai de ce trebuie sa platesti un produs pe care firma nu il are pe stoc ?

Dai marfa primesti banul, de ce sa platesti pentru promisiuni ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate