Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Mountain Bike de la First Bike

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
As vrea sa-mi cumpar un mountain bike de la First Bike, varianta cea mai scumpa, cu componente Shimano, furca dubla fatza, amortizor spate, frane fatza/spate pe disc, cadru K de aluminiu, kilometraj digital, jante duble....

Vreau s-o folosesc in special la coborari pe munte/teren accidentat.

Costa 8 milioane si un pic.

Ce ziceti, se merita?

#2
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Ma nushtiu daca se merita, nu prea au servicii asha faine.
Citeste AICI despre parerile altora

#3
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
in nici un caz !!!! arunci banii de pomana, intra pe niste site-uri de biking pt. sfaturi :

http://bike-world.online.ro/
http://www.mybike.ro/
http://www.bikexcs.com/

daca mai vrei argumente contra First Bike (nu vb de servicii sau firma in general ca nu am avut ocazia, ma uit numai la bicicleta ca atare):

1. exista Shimano de new entry, semi profesional sau profesional
2. furca e esentiala la coborari, deci nu te multumi cu un noname ca o sa-ti rupi ceva
3. franele pe disc sunt bune NUMAI de firma (magura, shimano, hayes), nu care cumva sa iti iei noname !!!
4. cantereste bicla, ca sa cobori o panta mai intai trebuie sa o urci, orice kilogram conteaza, nu te baza pe faptul ca (,) cadrul e Al, daca furca e otel shi are arcuri, pe langa faptul ca ingreuneaza bicla ii strica shi echilibrul, vii in cap la prima frana, mai ales la inceput

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Mai bine doneaza banii. Asa macar te va pomeni cineva daca tot vrei sa arunci cu ei  :drac:

Sau vezi in Obor ... sau poate chiar second hand.. sunt sigur 100% ca va tine mai mult.

#5
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Bun, @pirannia, cam ai dreptate...
Modelul de care vorbeam, desi are cadru de aluminiu, furca este intr-adevar de otel => e destul de grea, am ridicat-o si in ciuda muschilor mei masivi :)), mi s-a parut cam prea mult.
Furca cica e "downhill" dar banuiesc ca e noname.
La fel discurile... sunt aproape sigur ca-s noname, desi nu le-am studiat cu prea mare atentie.

Sa spunem k sunt pe cale de a fi convins sa renunt la First Bike. Atunci, ce bicicleta as putea sa-mi iau si de unde, pt downhill? As vrea sa ma incadrez in 10 mil. desi bicle mai acatari tind spre 1000$ iar cele super-tari sunt cateva mii de $.

#6
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
No way First Bike!

Ia ceva de firma, .....grr cu turkisheniile shi ungurestile astea.

#7
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
Kalahari 550: http://www.mybike.ro...products_id=647
- se gasesc in Pantelimon 94 la AS Sport Florescu(pe pantelimon pe dreapta cum vii din oras, o statie de autobuz inainte de intersectia cu iancului)

Lambert:  - se gaseste in carrefour, varianta de top cu cadru de al, la vreo 10M. Din cate am vazut asta e singura pe care as fi luat-o din ORICE supermarket, am vizitat cora, carrefour, metro + praktiker.

Neuzer: - Catalin Mantescu, 3263750, Str. Agricultori nr. 68 (mergi pe matei voievod, dreapta pe agricultori, pe dreapta vreo 50m), eu de la el am luat, m-a ajutat de cate ori am avut nevoie deci il recomand, ii zici cati bani ai shi iti propune el ceva.

La Bebe in Dorobanti: - o iei spre spring, treci de white horse shi pe dreapta, gasesti magellan, tot acolo gasesti second-hand valabile la banii tai.

Vis-a-vis de spitatul Coltea, dupa VolksBank, tot pe dreapta, gasesti Irok, slovace, una echipata ca lumea cu cadru de al tot pe la vreo 9-10 te duce.

#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Merci inca odata @pirannia.

Chiar aseara am dat pe la magazinul de pe Pantelimon 94 (nu cumva ala e Magellan???). Stiam magazinul mai demult dar n-am fost niciodata in el.
Cum am intrat, am si ochit o bicla. Am pus mana pe ea si surpriza: era cam 1/2 din greutatea aleia de la First Bike de 8 milioane.
Cadru din aluminiu, in rest numai componente Shimano. Avea frane V-brake in loc de disc, dar erau Shimano. In rest, butucii, schimbatoarele fata/spate, pedalele, foile, pinioanele erau toate Shimano. Jante duble din aluminiu, cauciucuri Continental, o sa meseriasa (n-am retinut exact ce fel era, dar se simtea bine). Pret: vreo 27 milioane. Am ramas cam cu un gust amar. Apoi baiatu de acolo mi-a zis ca daca-i pune alta furca pretul o sa coboare la 21.5 milioane. Furca de care vorbea e Manitou si costa cam 3.5 milioane.

Bun, fascinat de aceasta bicicleta m-am gandit ca daca as face un efort mai mult sau mai putin supra-omenesc, as putea sa mi-o permit. Deci ce ziceti, se merita la pretul asta?

#9
nelus

nelus

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.11.2003
@Necronimikon. Nu, ca risti sa ti-o fure.

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
@nelus

Too late, mi-am luat deja :) Cred ca se merita. Nu iese cu nimic in evidenta, arata ca o bicla obisnuita, desi e frumoasa foc...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate