Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Mountain Bike de la First Bike

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
As vrea sa-mi cumpar un mountain bike de la First Bike, varianta cea mai scumpa, cu componente Shimano, furca dubla fatza, amortizor spate, frane fatza/spate pe disc, cadru K de aluminiu, kilometraj digital, jante duble....

Vreau s-o folosesc in special la coborari pe munte/teren accidentat.

Costa 8 milioane si un pic.

Ce ziceti, se merita?

#2
DanyBoss

DanyBoss

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,110
  • Înscris: 28.01.2004
Ma nushtiu daca se merita, nu prea au servicii asha faine.
Citeste AICI despre parerile altora

#3
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
in nici un caz !!!! arunci banii de pomana, intra pe niste site-uri de biking pt. sfaturi :

http://bike-world.online.ro/
http://www.mybike.ro/
http://www.bikexcs.com/

daca mai vrei argumente contra First Bike (nu vb de servicii sau firma in general ca nu am avut ocazia, ma uit numai la bicicleta ca atare):

1. exista Shimano de new entry, semi profesional sau profesional
2. furca e esentiala la coborari, deci nu te multumi cu un noname ca o sa-ti rupi ceva
3. franele pe disc sunt bune NUMAI de firma (magura, shimano, hayes), nu care cumva sa iti iei noname !!!
4. cantereste bicla, ca sa cobori o panta mai intai trebuie sa o urci, orice kilogram conteaza, nu te baza pe faptul ca (,) cadrul e Al, daca furca e otel shi are arcuri, pe langa faptul ca ingreuneaza bicla ii strica shi echilibrul, vii in cap la prima frana, mai ales la inceput

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001
Mai bine doneaza banii. Asa macar te va pomeni cineva daca tot vrei sa arunci cu ei  :drac:

Sau vezi in Obor ... sau poate chiar second hand.. sunt sigur 100% ca va tine mai mult.

#5
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Bun, @pirannia, cam ai dreptate...
Modelul de care vorbeam, desi are cadru de aluminiu, furca este intr-adevar de otel => e destul de grea, am ridicat-o si in ciuda muschilor mei masivi :)), mi s-a parut cam prea mult.
Furca cica e "downhill" dar banuiesc ca e noname.
La fel discurile... sunt aproape sigur ca-s noname, desi nu le-am studiat cu prea mare atentie.

Sa spunem k sunt pe cale de a fi convins sa renunt la First Bike. Atunci, ce bicicleta as putea sa-mi iau si de unde, pt downhill? As vrea sa ma incadrez in 10 mil. desi bicle mai acatari tind spre 1000$ iar cele super-tari sunt cateva mii de $.

#6
AirBoy

AirBoy

    Snow! Ski! Be freeeee...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,103
  • Înscris: 05.05.2003
No way First Bike!

Ia ceva de firma, .....grr cu turkisheniile shi ungurestile astea.

#7
pirannia

pirannia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 25.07.2003
Kalahari 550: http://www.mybike.ro...products_id=647
- se gasesc in Pantelimon 94 la AS Sport Florescu(pe pantelimon pe dreapta cum vii din oras, o statie de autobuz inainte de intersectia cu iancului)

Lambert:  - se gaseste in carrefour, varianta de top cu cadru de al, la vreo 10M. Din cate am vazut asta e singura pe care as fi luat-o din ORICE supermarket, am vizitat cora, carrefour, metro + praktiker.

Neuzer: - Catalin Mantescu, 3263750, Str. Agricultori nr. 68 (mergi pe matei voievod, dreapta pe agricultori, pe dreapta vreo 50m), eu de la el am luat, m-a ajutat de cate ori am avut nevoie deci il recomand, ii zici cati bani ai shi iti propune el ceva.

La Bebe in Dorobanti: - o iei spre spring, treci de white horse shi pe dreapta, gasesti magellan, tot acolo gasesti second-hand valabile la banii tai.

Vis-a-vis de spitatul Coltea, dupa VolksBank, tot pe dreapta, gasesti Irok, slovace, una echipata ca lumea cu cadru de al tot pe la vreo 9-10 te duce.

#8
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Merci inca odata @pirannia.

Chiar aseara am dat pe la magazinul de pe Pantelimon 94 (nu cumva ala e Magellan???). Stiam magazinul mai demult dar n-am fost niciodata in el.
Cum am intrat, am si ochit o bicla. Am pus mana pe ea si surpriza: era cam 1/2 din greutatea aleia de la First Bike de 8 milioane.
Cadru din aluminiu, in rest numai componente Shimano. Avea frane V-brake in loc de disc, dar erau Shimano. In rest, butucii, schimbatoarele fata/spate, pedalele, foile, pinioanele erau toate Shimano. Jante duble din aluminiu, cauciucuri Continental, o sa meseriasa (n-am retinut exact ce fel era, dar se simtea bine). Pret: vreo 27 milioane. Am ramas cam cu un gust amar. Apoi baiatu de acolo mi-a zis ca daca-i pune alta furca pretul o sa coboare la 21.5 milioane. Furca de care vorbea e Manitou si costa cam 3.5 milioane.

Bun, fascinat de aceasta bicicleta m-am gandit ca daca as face un efort mai mult sau mai putin supra-omenesc, as putea sa mi-o permit. Deci ce ziceti, se merita la pretul asta?

#9
nelus

nelus

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 26.11.2003
@Necronimikon. Nu, ca risti sa ti-o fure.

#10
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
@nelus

Too late, mi-am luat deja :) Cred ca se merita. Nu iese cu nimic in evidenta, arata ca o bicla obisnuita, desi e frumoasa foc...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate