Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Cosmote Info Cost

- - - - -
  • Please log in to reply
554 replies to this topic

#1
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
De astăzi mesajul de la Cosmote Info Cost se încheie cu cuvintele "Informații cu caracter orientativ".  Aveti grijă dragi abonați Cosmote, și până vă expiră contractele, luați-vă după voi o agendă unde notați toate convorbirile. Oricum asta trebuia s-o faceți mai de acum vreo 3-4 luni. Altfel veți plăti ca Berilă! Iar de prin octombrie când vor începe să expire contractele, haideți cu toții să sunăm la 1234 și să le zicem: ori merge Info Cost, ori dezactivăm abonamentele de Cosmote!

#2
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Cred ca am schimbat mesajul doar ca sa aiba un motiv la atatea sesizari. Ce au zis bagam caracter proentativ si terminam cu varianta veche temporar indisponibil.

#3
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postsarighiol, on Jul 7 2007, 23:32, said:

Altfel veți plăti ca Berilă!


pai daca vb ca Berila!!!  :lol: :lol: :lol:

#4
jamesbond

jamesbond

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 746
  • Înscris: 02.04.2007

View Postbulangiul, on Jul 8 2007, 11:33, said:

pai daca vb ca Berila!!!  :lol: :lol: :lol:
Si adica de ce am abonament? :huh:
Sa sun doar in Cosmorte???  :notangel:   Sa  imi admir telefonul de 2 bani luat la abonament??  :deadtongue:

P.S. Si eu am un abonament programat pt reziliere in octombrie si unul in decembrie!  :naughty:

Edited by jamesbond, 08 July 2007 - 12:10.


#5
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Cum adica  "Informații cu caracter orientativ" lol  :D  adica poti platii mai mult sau mai putin, dupa cum se nimereste ca deh, acele imformatii sunt doar asa "informative" ma mir ca nu le e rusine de atata timp sa nu reuseasca sa puna la punct acest serviciu.

PS: le recomand ca la abonare sa dea un carnetel verde pe coperta caruia sa scrie "info cost" unde abonatul sa isi noteze cate minute si sms etc, a folosit pe luna :D

Edited by Bobby_ro, 08 July 2007 - 12:54.


#6
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
Să vedeți cum m-am îmbătat eu cu apă chioară în ce privește Cosmote. Intrati si voi pe www.cosmote.gr si vedeti harta de acoperire. E o acoperire beton. Și pe vârfuri de munte, și pe mare între insulele grecești. Am fost atât de fascinat, încât am uitat că sunt în România. M-am gândit că așa se va acoperi și la noi. Ceva-ceva au făcut. Montează stații în locuri unde Orange și Vodafone nu ar face-o nicidecum. e adevărat că trebuie să te uiți de 10 ori ca să-ți dai seama că e o stație de telefonie mobilă, că scheletul metalic nu-i așa somptuos ca la Orange și Vodafone, dar este! Iar arhitectura rețelei, compusă din EGSM (o altă bandă a frecvenței de 900 Mhz) și DCS (banda de 1800 Mhz) le permite să ajungă la așa o performanță de acoperire și sperăm că în curând vor dispărea zonele acoperite Cosmote, dar cu semnal inexploatabil deoarece distanța până la stație e mai mare de 35 km (în cazul EGSM-ului vorbim, că la DCS mult mai mică). Harta de pe site-ul cosmote.ro arată acoperite și astfel de zone unde semnalul este inexploatabil, adică stația are putere să ajungă cu semnalul până la mobil (downlink), dar mobilul nu are putere să emită așa de tare încât să "bată" 35 de km în uplink.
Info Costul ăsta furniza acum câteva săptămâni informație eronată în sensul că minutele erau consumate, iar tu vedeai că mai ai încă minute. Așa că vorbeai cu încredere. În prima lună când Info Cost a mers așa, era cât pe-aci să iau țeapă. Noroc că mai aveam minute naționale din luna trecută reportate. Altfel mă numeam plătică atunci când venea factura, că n-ai ce zice. Și pentru că mulți au zis până acum, de-aia acum scrie acolo la Info Cost batjocura aia "informatii cu caracter orientativ". Ca să nu mai ai ce zice și nici ce să reclami la OPC sau ANRC.
Fiti atenti că ei mai practică si metoda micilor ciupituri la factură, de exemplu acum 3 luni aveam taxate în factură 2 SMS-uri în rețea care nu trebuiau fi taxate deoarece am activă extraopțiunea 500 de minute și 500 de SMS-uri în rețea. Pentru ajustarea asta de 10 eurocenți m-au frecat mult, ajungând până la a le trimte copii după factură deoarece ei nu au acces la detalierea convorbirilor mele (mai proastă de atât minciună nici un copil de grădiniță nu spune). Și după un îndelungat frecuș, au ajustat și atât. Nici măcar niște amărâte de scuze. Fostul Connex a practicat și el metoda micilor ciupituri, dar nu erau așa scârțari când îi sunai și cereai ajustare.
Păcat de rețeaua Cosmote, că este și va fi bună, pentru că voi păstra eventual o cartelă iar abonamentele le dezactivez dacă Info Cost are de acum 6 luni și ceva de când merge ca ochii mortului. Deja am și o cartelă și pot zice că sunt mulțumit 100% de ea.
Să vedem cine și cu e oferte va mai ieși până la toamnă!

#7
Doru_Neo

Doru_Neo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,135
  • Înscris: 22.05.2005
Eu unul nu am avut probleme cu info costul la afisarea minutelor din retea si cele nationale. Singura data cand nu a maers a fost in pima luna de contract dar s-a rezolvat la prima facura. Atunci am contorizat minutele cu ajutorul contorului de la telefon, simplu si eficient:)

#8
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006
Citesc de mult acest topic (din curiozitate pentru ca nu sunt utilizator de telefonie mobila) si doresc sa fac o remarca pentru CEI CE SE SIMT nu pentru cei ce comenteaza existenta acestui serviciu ca un serviciu auxiliar dar fara de care se poate trai: daca aveti telefonul mobil pentru ce-l aveti? Sa vada cei din jur ca posedati o "bijuterie", sau sa vorbiti ca de-aia e telefon. Si daca aveti nevoie sa efectuati o convorbire, o efectuati, pentru ca de aceea avem telefonul, sa ne raspunda acestei cerinte. Chiar atat de mult conteaza ca ati depasit acele minute oferite prin abonament sau extraoptiuni? In cazul acesta dati-mi voie sa va consider in categoria celor care nu au dupa ce sa bea apa, dar au mobil ultimul racnet (sigur cunoasteti si dvs. asemenea cazuri).
PS. Remarca aceasta este cum am scris mai sus PENTRU CEI CE SE SIMT in aceasta situatie, nu pentru cei bine intentionati pe acest forum.

#9
zdrovotel

zdrovotel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 04.07.2007
Serviciul revine in parametrii optimi la sfarsitul acestei luni .

Cei care se agita ... se agita degeaba.  :confuzzled:

Edited by zdrovotel, 09 July 2007 - 08:44.


#10
horia.popescu

horia.popescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 21.06.2005
Judecand dupa rationamentul unora de pe-aici, eu chiar nu inteleg la ce va trebuie telefon mobil. Ce, dom`le, nu se poate vorbi la fix? Ce de fite! :D

P.S. Acest post este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

#11
stefan94

stefan94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 09.11.2006

View Posthoria.popescu, on Jul 9 2007, 06:58, said:

Judecand dupa rationamentul unora de pe-aici, eu chiar nu inteleg la ce va trebuie telefon mobil. Ce, dom`le, nu se poate vorbi la fix? Ce de fite! :D

P.S. Acest post este un pamflet si trebuie tratat ca atare.

Fixul l-au scos ca era scump abonamentul!

#12
bulangiul

bulangiul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 24.10.2006

View Postjamesbond, on Jul 8 2007, 13:10, said:

Si adica de ce am abonament? :huh:
Sa sun doar in Cosmorte???  :notangel:   Sa  imi admir telefonul de 2 bani luat la abonament??  :deadtongue:

P.S. Si eu am un abonament programat pt reziliere in octombrie si unul in decembrie!  :naughty:


facem pariu ca nu reziliezi???......mai povestim la sfarsitul lunii...

#13
ZEROO

ZEROO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 05.02.2006
"Serviciul revine in parametrii optimi la sfarsitul acestei luni .

Cei care se agita ... se agita degeaba. confusedsmiley.png"


las-o nene balta, de luni de zile zice-ti ca la sfarsitul lunii....
Fapte, nu vorbe!

Edited by ZEROO, 11 July 2007 - 20:37.


#14
gigitek

gigitek

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 31.05.2006
atat timp cant pentru factura serviciul merge OK, trebuie sa mearga si pentru clienti... nush ce poa sa faca ei atat.. ba in stanga ba in dreapta. La cartela de ce merge la cent si la abonament nuh? sa fim seriosi, un sistem informatic e un sistem informatic, ala nu se joaca, contorizeaza, tot, poate detalia tot. EI iti arata ce vor ... nu ce stiu.

#15
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
Cei care sunteti fani Cosmote, ia puneți-vă singuri întrebarea cum e posibil ca pe factură să apară costurile, iar la info cost nu? Și altă întrebare: de ce la mine pe factură am fost taxat la acele două SMS-uri la care nu trebuia să fiu taxat, în loc să am una-două convorbiri la care trebuia să fiu taxat și nu am fost taxat?
E clar ca bună ziua că nu au interesul să arate la info cost decât dacă le faci scandal. Altfel nu-ți arată nici minutele și mesajele în rețea.

#16
cmidp

cmidp

    medicine for the brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,078
  • Înscris: 02.03.2003

View Postsarighiol, on Jul 12 2007, 17:52, said:

Cei care sunteti fani Cosmote, ia puneți-vă singuri întrebarea cum e posibil ca pe factură să apară costurile, iar la info cost nu? Și altă întrebare: de ce la mine pe factură am fost taxat la acele două SMS-uri la care nu trebuia să fiu taxat, în loc să am una-două convorbiri la care trebuia să fiu taxat și nu am fost taxat?
E clar ca bună ziua că nu au interesul să arate la info cost decât dacă le faci scandal. Altfel nu-ți arată nici minutele și mesajele în rețea.

Poti aduce te rog niste dovezi care sa sustina afirmatiile tale? Eventual o scanare a facturii? Ca asa se pot spune multe fantezii.

#17
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
hai nu va mai certati...candva..la sfarsitul unei luni...nu se stie care...va merge si info cost ...

#18
sarighiol

sarighiol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 09.02.2007
Aha... la sfârșitul lunii... sau la sfârșitul lumii...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate