Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Apple iPod

- - - - -
  • Please log in to reply
280 replies to this topic

#55
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
vreau si eu sa imi cumpar un iPod, si marturisesc ca m-ar multumi si un mini, insa nu am nici cea mai mica idee despre cum se comporta, diferentele intre generatii si altele... plus ca nici nu as vrea sa dau banii pe el si dupa 2 luni sa apara altceva mai nou si mai ieftin... asa ca ce imi recomandati, si de ce da/nu?

#56
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
iPod 4th generation - 40 GB, 390 Euro, pret fara TVA Romania. E afacerea cea mai buna momentan.

De aparut lucruri noi nu o sa mai apara pentru o vreme. Probabil o sa mai fie un model de 60 GB de iPod prin toamna si modelul de 6 GB pentru mini iPod.

mini iPod-ul e cam scump pentru ce ofera. Merita doar daca chiar ai neaparata nevoie sa fie miniatural.

Salutari,
Andrei

#57
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
iPod-ul este o chestie care nu se cumpara in mod rational Vektor12. este un "mod de viata" care iti place sau nu. daca analizam la rece, probobil exista mai multe playere care il depasesc in capabilitati si in mod sigur ca si pret. deci alegerea se face "cu inima"....

iPod-ul 2 are mai putine accesorii incluse (de aceea pretul mai mic)

#58
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
@ Amyd: practic, in afara de marime si capacitatea hard-disk-ului, nu vad mari diferente intre ele; si daca e sa calculam pret/GB, cel de 40 GB iese de departe castigator... dar nu cred sa am ce face cu 40 GB, plus ca mai conteaza si banii pe care ii ai... bine, iti ofera si station dock-ul, dar vad ca se poate cumpara si separat...

de curiozitate, stiam ca scrii la o revista, poti sa-mi spui care?

@Centris: nu caut player-e mp3, caut un iPod, dar incerc sa iau cea mai buna decizie, de aceea cer sfaturi... ce intelegi prin iPod 2, generatia a 2-a?

acum niste intrebari... 1. care este diferenta dintre generatii? adica prin ce se concretizeaza?

2. care a fost scopul aliantei HP cu apple? nu am observat nimic schimbat, partea nasoala e ca HP nu ofera preturi ptr "education" (sau nu stiu eu), care culmea, sunt valabile si ptr iPod :)

#59
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
vektor12, poti sa folosesti iPod-ul si ca hard-disk de transport de exemplu. Poate ca atunci 40 GB sunt utili. Si exact cum ai spus, vine cu docking station-ul, care costa separat 40 Euro! Cu alte cuvinte, cand scazi asta din pret, vezi ca platesti doar vreo 50 de Euro in plus pentru o dublare a capacitatii, ceea ce mi se pare excelent...

Diferenta principala intre generatii e design-ul butoanelor. In generatia a 4-a, iPod-ul primeste asa numitul "Click-Wheel", care a fost introdus prima data pe mini-iPod. E mai usor de folosit, pentru ca nu trebuie sa te complici cu butoanele asezate deasupra (eu am un iPod 3gen si cateodata controlul devine enervant). In schimb se pierde iluminarea din spate a butoanelor, care trebuie sa recunosc, arata cool pe 3gen in intuneric.

A doua schimbare este o viata mai lunga a bateriei, cu aproximativ 50% mai mult decat in iPod-urile de generatia a 3-a - de la 8 ore inainte la aproximativ 12 ore acum.

Mai sunt mici diferente la chipsetul folosit in interior, la interfata (suport pentru caractere romanesti corect, de exemplu) si la ecran (lumina albastra), dar sunt chestii relativ neimportante.  Ca accesoriu in plus, vine de la bun inceput si cu cablu USB 2.0, in caz ca ai un PC fara interfata Firewire. La 3gen a trebuit sa cumpar de siguranta si un cablu USB suplimentar - alti 20 Euro...

Scopul aliantei cu HP a fost ca HP are o retea imensa de distributie si un public-tinta de cateva ori mai larg decat Apple. Si evident, nu exista diferente - atat iTunes cat si iPod-ul au fost preluate ca atare si doar rebranduite. Bine, exista o diferenta - iPod+HP iti permite sa schimbi "fetele" produsului cu chestii customizabile, la iPod-ul normal nu se poate (oficial).  Chestia asta o sa fie de succes la cei care cumpara carcase in picatele pentru telefoanele celulare - acum pot sa-si bata joc si de iPod in acelasi fel... ;)

Revista se numeste Hi-Fi & Multimedia.

Salutari,
Andrei

#60
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
partea cu hard-disk-ul portabil este interesanta... deci pot sa trec orice fisier pe el, si imi va recunoaste doar fisierele cu muzica? in momentul in care il leg prin USB la computer il recunoaste exact ca o memorie portabila, la fel ca si la aparatele foto digitale?

o alta intrebare... hard-disk-ul accepta folder-e? scuza-ma ca sunt cam stupide, dar nu am nici cea mai mica idee... pentru moment, eu sunt obisnuit cu un Tungsten E, care nu face deloc acelasi lucru, adica sunt obligat sa utilizez Real Player pentru a transfera fisiere si alte prostii asemanatoare...

#61
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004
hard-diskul din iPod este alocat dinamic intre fisierele cu muzica si partea de date (deci pentru 40 Gb, daca ai 6 Gb muzica, vei avea ~34 Gb pt date). astfel, daca montezi iPod-ul pe un mac, vei vedea un nou disc (similar cu discurile interne ca si functonalitate, deci permite foldere, etc)  facindu-si aparitia pe desktop. pe acest disc este stocata si muzica accesata prin player dar intr-un mod transparent pentru user cu ajutorul iTunes. pe iPod mai poti stoca contacte in format vCard si calendare iCal.

#62
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Yep, poti sa treci orice fisier pe el, poti sa creezi foldere, il vede exact ca un card de memorie portabila (inclusiv Eject&co). Pe Mac poti sa si bootezi de pe el, daca nu ai ce face...  ;)

Buuut, exista o mica mare problema.  Nu te astepta sa tragi colectia ta de muzica MP3 direct pe iPod si sa poti sa o playezi. Trebuie sa o transferi cu iTunes (sau program echivalent), pentru ca iPod-ul nu stie sa redea decat fisierele care sunt in baza lui de date, creata si modificata de iTunes. Practic exista niste directoare ascunse in care sunt stocate Mp3-urile, dupa o structura arbitrara pe care o creaza iTunes pe baza tag-urilor din MP3-uri.

Cu alte cuvinte, poti sa folosesti iPod-ul ca un hard-disk extern normal si sa faci ce vrei cu el, copiezi fisiere, faci directoare, whatever insa muzica pe care vrei sa o redai poti sa o transferi, modifici si stergi doar prin intermediul iTunes&co.

Evident, exista utilitare third-party pentru Windows si OS/X care iti permit facilitati suplimentare, inclusiv browsing-ul colectiei de muzica de pe iPod ca si cum ar fi directoare si fisiere in Windows Explorer. De exemplu, daca vrei sa transferi muzica de pe iPod pe calculator, trebuie sa folosesti un asemenea utilitar suplimentar.

Salutari,
Andrei

#63
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Un link folositor : http://forum.softped...&threadid=31341

Am discutat personal cu baietii si sunt 100% romani. Si foarte deschisi.

#64
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
are cineva idee intre diferenta de marime dintre un fisier .mp3 si un fisier .aac?

#65
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Depinde in cazul ambelor de bitrate-ul folosit. Pot sa fie oriunde intre 64kbps si 320kbps sau mai mult. In genere AAC suna mai bine decat MP3-urile care au acelasi bitrate, in special in zona 128-160kbps, unde sunt cele mai multe disponibile pe "piata".

In plus AAC ofera si un mod lossless, care copiaza tot ce se gaseste pe un CD-Audio, fara sa deterioreze calitatea sunetului, asa cum se intampla in cazul MP3, chiar la bitrate-uri mari. Evident, acest mod ocupa mult mai mult loc.

Salutari,
Andrei

#66
alex_rom007

alex_rom007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 20.06.2003
Da, dupa cum am zis si aici : http://forum.softped...showtopic=31334
am discutat personal cu baietii si sunt foarte deschisi. Si foarte promti.

Ca tot suntem la subiectul iPod, de Mini ce ziceti ?

#67
Cristist50

Cristist50

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,523
  • Înscris: 28.08.2003
Sunt foarte scumpe dupa parerea mea. Daca m-ar da banii afara din casa poate m-as mai gandi. Cum prin casa mea fluiera vantul .....

#68
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002

alex_rom007, on Sep 13 2004, 02:02, said:

Ca tot suntem la subiectul iPod, de Mini ce ziceti ?

<{POST_SNAPBACK}>


Mini-urile sunt extrem de compacte, asta imi place la ele (ma rog, si culorile, desi bat spre gayer than gay :naughty: ). Dar value for money sunt slabute rau de tot, dupa parerea mea si cu exemplarul pe care l-am avut la teste am avut niscaiva probleme de fiabilitate (iesirea de casti). Poate dupa ce apare modelul de 6 GB in toamna asta sa se mai reaseze lucrurile.

Apropo de asta, care distribuitor/importator Apple ofera inscriptionare customizata pentru iPod? Pe cei care i-am intrebat nu stiau... nu e o problema daca astept inca o luna in plus pentru device.

Salutari,
Andrei

#69
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
1. nu dureaza mult
2. in Ro nu cred sa ofere cineva (din ce am vazut pe Apple Store), dar nu as baga mana in foc
3. promotia expira pe 28 septembrie, asa ca grabeste-te...

mini e dragut, intr-adevar, dar iti iese vreo 54 de euro pretul pe GB... fata de 16, respectiv 10 euro pentru fratiorii mai mari...

#70
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
In Germania la Apple.de erau 4 saptamani in plus la termenul de livrare normal. Dar n-as vrea sa-l iau de acolo, pentru ca e mai scump si ma complic.

Ma rog, o sa intreb la I.R.I.S., poate au ei vreun contact.

Salutari,
Andrei

#71
vektor12

vektor12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 20.05.2004
eu l-am comandat acum o saptamana si azi m-au sunat de la TNT sa imi spuna ca a venit... pacat ca nu sunt acasa... :(

#72
Amyd

Amyd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 01.02.2002
Ma refeream la varianta cu inscriptionare customizata. Cele fara inscriptionare au delivery next day, normal. Acum m-am "reuitat" pe Apple.de si vad ca termenul de livrare a scazut la 8 zile. Anyway...

Apropo, nu ma intereseaza sa fie gratuita gravura, dar macar sa fie. Deci, daca e cineva de la un distribuitor Apple pe aici si vrea sa aiba un client in plus...  :peacefingers:

Salutari,
Andrei

Edited by Amyd, 15 September 2004 - 15:53.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate