Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#1
ravera

ravera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.08.2006
acu am intrat la arhitectura si mi-ar prinde bine niste sfaturi...daca stiti ceva despre profii din cluj e si mai bine

Edited by ravera, 25 August 2006 - 21:42.


#2
florin_buda

florin_buda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 564
  • Înscris: 30.03.2005
se poate face arhitectura la fara frecventa ?  ma poate ajuta cineva cu un link catre o brosura a unei facultati de genul asta ?

#3
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 ravera, on Aug 25 2006, 22:42, said:

acu am intrat la arhitectura si mi-ar prinde bine niste sfaturi...daca stiti ceva despre profii din cluj e si mai bine
eu stiu doar ca dupa cea din buc, cea din cj e cea mai buna.

ai fost la lic de arte inainte?

#4
ravera

ravera

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 15.08.2006
am terminat mate info :death: , dar m-am pregatit ptr admitere :cursing:

#5
gusfraba

gusfraba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.08.2006
pentru cei care ati intrat la arhitectura...
BAFTA multa!
e cam grea facultatea.
io stiu.. ca e sor'mea la arh si ii termina frate.
colegii sunt super, da unii profi sunt de ra*hat.

#6
alina57a

alina57a

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.09.2006
vreau anul asta sa intru la arhitectura in bucuresti. is la mate info si pe zi ce trece imi pierd orice speranta. ajutati-ma cu un sfat sau o incurajare... :sadwalk:

#7
dave

dave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,021
  • Înscris: 18.09.2005
imi place mult arhitectura doar din imagini dar ca si meserie bine platita....insa Arhitectura este cea mai grea scoala si dureaza cam mult - 6 ani ......ar trebui sa se reduca facultatea cu un an dar ramane neschimbat......Numai cei mai buni si bine pregatiti inca de la liceu intra la Arhitectura nu oricine fara pregatire serioasa..... la Fac Arhitectura nu-i distractie ci tocesti invatand timp de 6 ani....este un adevarat "chin' intelectual ca si Medicina, Farmacie, Drept, Informatica.....dar merita sa faci arhitectura si aduce un viitor important.....insa nu toti se fac arhitecti ca si mine din pacate.... -_-

#8
krossfire

krossfire

    Lord of the Bunnies

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,346
  • Înscris: 21.04.2006
Au intrat putini la arhitectura (in raport cu numarul total de candidati)...multi picati...si aici apare intrebarea : De ce ?

De ce atatea meditatii, daca omul nu are talent prea mare in domeniu.

Daca este pasiunea ta si vrei neaparat sa urmezi facultatea, bravo tie, dar e plina tara de arhitecti, cererea este din ce in ce mai mica in afara, si bursa muncii sustine ca in vreo 3 ani nu va mai fi nevoie de arhitecti mai deloc, datorita standardizarii constructiilor.

Daca ai talentul si rabdarea necesare - go for it ;)

#9
gusfraba

gusfraba

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.08.2006

 krossfire, on Sep 7 2006, 08:19, said:

Au intrat putini la arhitectura (in raport cu numarul total de candidati)...multi picati...si aici apare intrebarea : De ce ?

De ce atatea meditatii, daca omul nu are talent prea mare in domeniu.

Daca este pasiunea ta si vrei neaparat sa urmezi facultatea, bravo tie, dar e plina tara de arhitecti, cererea este din ce in ce mai mica in afara, si bursa muncii sustine ca in vreo 3 ani nu va mai fi nevoie de arhitecti mai deloc, datorita standardizarii constructiilor.

Daca ai talentul si rabdarea necesare - go for it ;)
sunt si unii candidati buni care din pacate nu intra. aici intervine intr-un fel sau altul si norocul fiecaruia.
e foarte posibil sa ai o zi super proasta la admitere si sa nu intri :(
conteaza normal si pregatirea, dar si interesul pe care-l dai.

#10
adeithrra

adeithrra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.09.2006

 krossfire, on Sep 7 2006, 08:19, said:

Au intrat putini la arhitectura (in raport cu numarul total de candidati)...multi picati...si aici apare intrebarea : De ce ?

De ce atatea meditatii, daca omul nu are talent prea mare in domeniu.

Daca este pasiunea ta si vrei neaparat sa urmezi facultatea, bravo tie, dar e plina tara de arhitecti, cererea este din ce in ce mai mica in afara, si bursa muncii sustine ca in vreo 3 ani nu va mai fi nevoie de arhitecti mai deloc, datorita standardizarii constructiilor.

Daca ai talentul si rabdarea necesare - go for it ;)
Nu cred ca in 3 ani n-o sa mai fie nevoie de arhitecti.E o aberatie,atunci ce-o sa se mai intample?O lume intreaga va locui in blocuri identice ,vor merge al facultati/scoli/banci identice? Si cum ramane cu designul interior?Vom avea toti mobila la fel? <_<

Fiecare zona va tine cont de specificul ei,pentru ca acum se pune accentul pe pastrarea traditiilor autohtone,si sunt absolut convinsa ca aspetcul asta se va reflecta si in arhitectura.
Cat despre "e plina tara de arhitecti"  dublu  <_< . De aseisti ce sa mai zici?
Eu sunt clasa a 10a acum,la mate-info, si ma pregatesc sa dau la arhitectura. Arhitectura ofera o groaza de posibilitati,iar cel putin in privinta obiectelor de mobilier, au intrat deja in "moda" si invers,se vor schimba de la sezon la sezon precum hainele si este o ramura care incepe sa se dezvolte si e tocmai buna de exploatat.
Asa ca succes celor care vor sa dea la arhitectura,parerea mea este ca merita pe deplin.

Edited by adeithrra, 26 September 2006 - 13:24.


#11
El-Vis

El-Vis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,073
  • Înscris: 24.11.2004

 krossfire, on Sep 7 2006, 08:19, said:

Au intrat putini la arhitectura (in raport cu numarul total de candidati)...multi picati...si aici apare intrebarea : De ce ?

De ce atatea meditatii, daca omul nu are talent prea mare in domeniu.

Daca este pasiunea ta si vrei neaparat sa urmezi facultatea, bravo tie, dar e plina tara de arhitecti, cererea este din ce in ce mai mica in afara, si bursa muncii sustine ca in vreo 3 ani nu va mai fi nevoie de arhitecti mai deloc, datorita standardizarii constructiilor.

Daca ai talentul si rabdarea necesare - go for it ;)

O aberatie mai mare nu cred ca puteai zice.

#12
didicot

didicot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.10.2006
is eu sunt de acord ca arhitectura ofera multe oportunitati.....noh, ce voiam eu sa intreb: sunt sanse sa iontri la arhitectura de la profil mate info?  io cred ca sunt, dar numa cu pregatire.....imi spune si mie cineva cam la ce pregatire se refera? adica.....am  in teles, pregatire la desen..klar....dar incepand din ce cls? sau de cate ori pe saptamana?

#13
kisss

kisss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 28.04.2006
Sincer, nu stiu...ma intereseaza subiectul pentru ca peste un an termin si eu...si am de gand tot arhitectura sa fac...ce-i drept eu nu studiez in Romania si am un profil potrivit pentru a face arhitectura(stiintific-tehnologic cuprinde: desen tehnic, istoria artelor, informatica printre care studiul programelor rhinoceros si autocad si altele)...in Romania chiar n-am idee ce s-ar putea cere pentru a intra la arhitectura dar banuiesc, ca aproximativ aceleasi lucruri...bafta :peacefingers: ...

#14
s0me_kidd

s0me_kidd

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 05.11.2006

 florin_buda, on Aug 27 2006, 13:20, said:

se poate face arhitectura la fara frecventa ?  ma poate ajuta cineva cu un link catre o brosura a unei facultati de genul asta ?

...hehe..arhitectuta fara frecventa..cam greu..sa sti ca domeniul asta iti mananca tot timpul..you'r either in or not..nu se poate pe jumate..

 adeithrra, on Sep 26 2006, 13:23, said:

Nu cred ca in 3 ani n-o sa mai fie nevoie de arhitecti.E o aberatie,atunci ce-o sa se mai intample?O lume intreaga va locui in blocuri identice ,vor merge al facultati/scoli/banci identice? Si cum ramane cu designul interior?Vom avea toti mobila la fel? <_<

Fiecare zona va tine cont de specificul ei,pentru ca acum se pune accentul pe pastrarea traditiilor autohtone,si sunt absolut convinsa ca aspetcul asta se va reflecta si in arhitectura.
Cat despre "e plina tara de arhitecti"  dublu  <_< . De aseisti ce sa mai zici?
Eu sunt clasa a 10a acum,la mate-info, si ma pregatesc sa dau la arhitectura. Arhitectura ofera o groaza de posibilitati,iar cel putin in privinta obiectelor de mobilier, au intrat deja in "moda" si invers,se vor schimba de la sezon la sezon precum hainele si este o ramura care incepe sa se dezvolte si e tocmai buna de exploatat.
Asa ca succes celor care vor sa dea la arhitectura,parerea mea este ca merita pe deplin.

..cat imi place entuziasmul viitorilor studenti la arhi..serios..eu sunt anul 2 si inca il mentin..si sunt de acord cu tine..nu-i deloc plina tara de arhitecti..si mai ales de arhitecti buni..sa fim seriosi..ce o sa se intample in 3 ani..?poate nu o sa existe asa multe birouri individuale..o sa se lucreze in firme mari de arhitectura...dar domeniul asta nu are cum sa moara..go for it daca iti place..

 didicot, on Oct 29 2006, 14:28, said:

is eu sunt de acord ca arhitectura ofera multe oportunitati.....noh, ce voiam eu sa intreb: sunt sanse sa iontri la arhitectura de la profil mate info?  io cred ca sunt, dar numa cu pregatire.....imi spune si mie cineva cam la ce pregatire se refera? adica.....am  in teles, pregatire la desen..klar....dar incepand din ce cls? sau de cate ori pe saptamana?

..eu cred ca marea majoritate sunt de la mate-info..oricum..arhitectura,unde..?..sunt diferite admiterile in functie de oras..meditatii..de prin clasa a 11-a..suficient o data pe sapt..si pregatire psihica..:P..

#15
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005
nu stiu cum sa va zic, dar la arhitectura nu trebuie talent, ca sa rezisti. totul faci mecanic cu liniar. nu faci nimic cu mana libera, singurul impediment e admiterea, unde se da desen artistic.
eu sunt la sectia de design, dar jumate sin colegii mei sunt la arhitectura, si la ora de arhitecutra nu fac nimic de ce se folosesc de talent.

parerea mea e ca arhitectura te forteaza sa ramai la...arhitectura. in schimb la desing de ex campul e muuuuuult mai larg

Edited by florina, 07 November 2006 - 20:27.


#16
didicot

didicot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.10.2006
some kid...de ce zici ca trebuie pregatire psihica pt arhitectura? e chiar asa de greu?oricum...daca iti place ceva ...devine mai usor oricat de greu ar fi:) asa-i ca e mult mai usor sa faca facultatea de arhitectura cei de la un liceu de arte? iti trebuie multa mate la faculta asta? sincer..io cand am dat sa intru la mate info... faptul ca la arhitectura trebuie mate a fost unul dintre motive...bine..dar si altele:P

#17
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

 didicot, on Nov 14 2006, 19:28, said:

florina...ai zis ca la design campusul e muult mai larg...pls imi spui si mie cam ce oportunitati iti ofera designul?...adica...ce ai putea face mai departe?
in primul rand cele 4 tipuri de design (produs, ambiental, media si grafic), si de acolo variatiuni, de produse si interioare pana la organizare de...nunti si chiar si film si ce tine de el si designul la orice de pe lumea asta, si pana si doar managmementul designului si nu in ultimul rand ce iti mai ofera facultatea cum ar fi foto sau origami sau alte chestii.
io de ex am de ales dintre foto si design, si clar aleg designul, fiindca la foto as putea face doar foto.
la arhitectura tre sa faci 6 ani de practica si dupaia tot ce ai de facut e sa faci arhitectura. nu te poti "muta" pe ceva asemanator.


a, si daca termini artele liceul, si dai lucrareaq de diploma, primesti atestat, si poti lucra ca designer sau arhitect. ca designer te iau toti care au ceva cu designul, de la part time la mobila si pana la tipografii, dar la arhitectura nimeni nu are incredere in tine, fiindca este mult mai serios si se presupune ca ai nevoie de facultate.

asta tine de norocul si gandirea fiecaruia.

#18
didicot

didicot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.10.2006
ms pt raspuns:) deci, tu ma sfatuiesti sa merg la design? acolo se da admitere? tu unde faci faculta?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate