Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Facultatea de arhitectura

- - - - -
  • Please log in to reply
313 replies to this topic

#19
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postdidicot, on Nov 14 2006, 23:43, said:

ms pt raspuns:) deci, tu ma sfatuiesti sa merg la design? acolo se da admitere? tu unde faci faculta?
eu nu sfatuiesc pe nimeni :lol: adica mergi acolo nu daca ai talant, daca esti in stare sa lucrezi si sa iti termini proictele la timp.
parerea mea sincera e ca cineva de la mate info nu e potrivit la artitectura, fiindca altceva inafara de gandire riguroasa nu are. si cu toate astea sunt multi :D la fel si la design, nu toti acre termina artele merg acolo, si cei care incep o faculta de genu trebuie sa o ia de la capat cu ce trebuie sa inveti la liceu.

eu sunt inca in a 12-a, si da, NORMAL, ca se da admitere. din desen si proiect si depinde de oras, se da si interviu cu mapa cu lucrari.

#20
didicot

didicot

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 29.10.2006
nu stiu ce sa zic despre gandirea riguroasa a celor de la mate info...poate chiar asa e...dar nu si la cei de la mine din liceu(bine sunt si cateva exceptii)...multi intra la mate info doar pt ca au avut medie mare la capacitate......io cel putin de asta am dat la mate info...ca stiam ca ii singura clasa unde se face si scoala.....si aveam si medie sa  pot intra....daca era liceu de arte la mine in oras..m-as fi dus clar!:) dar nu e:( oricum...daca ma decid 100% sa dau la arhitectura...ma gandeam ca de pe a 11-a sa ma transfer la un liceu de arte intr-un oras de langa al m eu....asface doar 20 de min cu masina ....numa ca noh..ar fi destul de greu....
of ma descurc la mate si la materiile astea reale...dar nu imi plac:( imi place doar geometria......in schimb imi place f mult romana , muzica, desenul, engleza:)...nu prea stuiu ce caut la mate info:(
anu asta ne-a bagat o materie noua, care cik sa ne ajute sa ne cunoastem mai bine si sa ne dam seama cam spre ce profesie sa ne indreptam..si ne-a dat cateva teste pe calculator...ca sa vedem...noh, am facut testele...si cik  mis-ar potrivi cateva profesii printre care  si arhitect:) sau de ala ce face reclamele(ma gandesc ca asta tine de design)...no, da io ma gandisem la arhitectura de mult timp..cam de prin a 8-a:P

#21
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005
:worthy:  :worthy:  :worthy:

cine va invata sa credeti tot ce auziti?

n-are rost sa iau comentariile de mai sus, pe de-a randul, la citate si raspuns. pe scurt:

- am terminat mate-info, si da...dupa ce am terminat mate-info, am terminat si facultatea de arhitectura. - asa ca cineva de la mate-info poate ajunge arhitect, fara sa fie "ingradit" riguros la minte
- am terminat facultatea la Cluj
- profii de acolo nu sunt TOTI, "de ra*at"...padurea, uscaturi, etc....
- facultatea din Cluj, nu e cea mai buna, dupa Mincu-Bucuresti...cea din Timisoara o cam depaseste - nivel de pregatire, pregatire a cadrelor didactice
-cu facultatea de arhitectura terminata, si ceva gandire, pregatire, entuziasm, etc, poti face multe: design (de interior, de obiect, etc)....cu facultatea de design terminata, nu poti face arhitectura
- dupa facultate, nu faci 6 ani de practica, faci numai 2
- arhitectura la fara frecventa - nu se poate, si nu exista

in rest? bafta ... e de munca   :w00t:

Edited by bully-mac, 15 November 2006 - 14:37.


#22
silentran

silentran

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 15.11.2006
daca vrei poti face facultatea foarte bine si in spiru...
hai sa nu ne cacam pe noi si sa ne dam cu parerea daca nu stim, k?

#23
florina

florina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,958
  • Înscris: 10.05.2005

View Postbully-mac, on Nov 15 2006, 16:37, said:

:worthy:  :worthy:  :worthy:

cine va invata sa credeti tot ce auziti?

n-are rost sa iau comentariile de mai sus, pe de-a randul, la citate si raspuns. pe scurt:

- am terminat mate-info, si da...dupa ce am terminat mate-info, am terminat si facultatea de arhitectura. - asa ca cineva de la mate-info poate ajunge arhitect, fara sa fie "ingradit" riguros la minte

-cu facultatea de arhitectura terminata, si ceva gandire, pregatire, entuziasm, etc, poti face multe: design (de interior, de obiect, etc)....cu facultatea de design terminata, nu poti face arhitectura

- dupa facultate, nu faci 6 ani de practica, faci numai 2
deci jur ca ma abtin sa nu injur. io n-am zis INGRADIT adica prost, tampit, redus, handicapat. am zis riguros. si daca tu spui ca unu de la mate info are mai multa creativitate ca unu de la arte care asta e obligats a faca la scoala, te inseli amarnic.

si de ce sa faci arhitectura si sa vrei dupaia sa faci design de obiect? ca de interior mai merge. tu stii ce e la facultatea de design? adica dupa ce ai termina arhitectura, sa zici: ba io vreau sa fac design, si iei de la capat toate cacaturile ce le inveti la design de obiect?

la arhitectura faci arhitectura. la design nu faci DEISGN. faci si ore de foto. deci dupa ce termini designul nu trebuie sa iei de la cap fotografia (un exemplu idiot)

de 6 ani de practica le-a spus ANUL ACESTA profesoara de arhitecutra la clasa de arhitectura din liceul de arte. nu am inventat eu.

si io n-am zis ca daca faci mate info nu poti termina arhitectura. am sugerat ca e o mare diferenta dintre unul care a facut liceul de arte inainte si unul care a facut mate info. da e drept, artistii sunt artisi...  

si inca o chestie. din moment ce de la admiterea din toamna nu se mai cer mediile la matematica pe cei 4 ani, nu se mai da admitere din mate, la arhitectura, e clar ca nu le mai conteaza lor cata mate stii.

ah si inca ceva. acum, in aproape toate ofertele de munca se cere arhitect care sa stie arhicad/autocad.
deci e super clar ca arhitectura faci, cu arhitectura ramai.
daca termini designul, si ma refer doar la cel de interior si de obiect, de acolo poti ajunge si sa faci publicitate, organizator de tot felu, designul separat doar de mobila, sau per ansamblu de interior, sau poti avea slujbe de genu sa alegi doar ce material merge acolo, sau doar sa mergi intr-o casa si sa povestesti ce mobila vezi tu acolo, fara sa misti un deget. si alte exemple cretine si marunte, deoarece la deisgn nu ti se dau niste masuri si sa le amesteci.

Edited by florina, 15 November 2006 - 23:10.


#24
bully-mac

bully-mac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 03.11.2005

View Postflorina, on Nov 15 2006, 23:04, said:

deci jur ca ma abtin sa nu injur. io n-am zis INGRADIT adica prost, tampit, redus, handicapat. am zis riguros. si daca tu spui ca unu de la mate info are mai multa creativitate ca unu de la arte care asta e obligats a faca la scoala, te inseli amarnic.

:w00t: inseamna ca nu ai intalnit personaje de la arte, care stiu sa deseneze foarte frumos...si atat. si da, sustin ca exista exceptii. nu e general, dar exista altii, care au facut mate-info, si sunt muuuult mai creativi decat unii de la arte.


si de ce sa faci arhitectura si sa vrei dupaia sa faci design de obiect? ca de interior mai merge. tu stii ce e la facultatea de design? adica dupa ce ai termina arhitectura, sa zici: ba io vreau sa fac design, si iei de la capat toate cacaturile ce le inveti la design de obiect?

stiu de e aia facultate de design.si afirmatia am facut-o in toate facultatile mintale.cel putin din punct de vedere legal, un arhitect poate semna proiecte de design, oricine, poate semna proiect de design, chiar si un medic, in schimb, un proiect de arhitectura poate fi semnat NUMAI de un arhitect.de ce sa faci fac. de arhitectura, si dupa aceea sa faci publicitate sau design de obiect, sau de interior? pentru ca ai deja o baza de pregatire, si poate pentru ca in momentul acela consideri ca poti castiga mai bine, pe moment. de-aia.dar degignerul, nu poate sa se hotarasaca de pe o zi pe alta, sa faca o casa.



de 6 ani de practica le-a spus ANUL ACESTA profesoara de arhitecutra la clasa de arhitectura din liceul de arte. nu am inventat eu.

probabil. atata doar, ca in cadrul OAR - ordinul arhitectilor din romania - nici macar nu s-a discutat asta.

si io n-am zis ca daca faci mate info nu poti termina arhitectura. am sugerat ca e o mare diferenta dintre unul care a facut liceul de arte inainte si unul care a facut mate info. da e drept, artistii sunt artisi...  

si inca o chestie. din moment ce de la admiterea din toamna nu se mai cer mediile la matematica pe cei 4 ani, nu se mai da admitere din mate, la arhitectura, e clar ca nu le mai conteaza lor cata mate stii.

si atunci de ce se fac 2 sau 3 semestre de mate?



ah si inca ceva. acum, in aproape toate ofertele de munca se cere arhitect care sa stie arhicad/autocad.
deci e super clar ca arhitectura faci, cu arhitectura ramai.

corect. si nu numai.

daca termini designul, si ma refer doar la cel de interior si de obiect, de acolo poti ajunge si sa faci publicitate, organizator de tot felu, designul separat doar de mobila, sau per ansamblu de interior, sau poti avea slujbe de genu sa alegi doar ce material merge acolo, sau doar sa mergi intr-o casa si sa povestesti ce mobila vezi tu acolo, fara sa misti un deget. si alte exemple cretine si marunte, deoarece la deisgn nu ti se dau niste masuri si sa le amesteci.

si un arhitect poate face asta. si uneori mai bine, deoarece coroboreaza toate astea cu proiectul acelei case. adica, proiectare de la A la Z. de la proiect la darea in folosinta si urmarire santier. designerul...nu


pe scurt. nu am urmarit sa te combat, special. am urmarit doar sa clarific anumite aspecte ale muncii unui arhitect, in comparatie cu un designer.
si nu e ceva personal.
DECI, nu injura

#25
Cea Care

Cea Care

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 322
  • Înscris: 05.08.2006
nu stiu cum e prin alte orase, dar acolo unde am facut eu liceul treaba statea altfel. am facut pregatire un an pt arhitectura cu inca cateva fete de la mate-info, ca si mine. proful la care ma duceam preda in arte si avea si elevi cu care se intalnea la cursuri in timpul saptamanii . cine a intrat la mincu? cei de la mate-info. si acum nu infloresc, dar nici macar unul de la arte n-a intrat anul asta la arhitectura la mincu, ci sunt la spiru. asta din ce mi-a spus proful. iar fetele cu care faceam eu pregatire sunt toate la mincu. eu n-am mai dat la arhitectura, deci pe mine normal ca nu ma mai pun.

#26
LUMY12

LUMY12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 02.01.2007
Salutare,

Doresc anul asta sa dau la facultatea de design interior la univ ion mincu!

m-ar interesa daca stiti un profesor bun de la arte sau de la facultatea ion mincu care sa ma pregateasca la desen.
Am inteles ca asta e proba de baza la admitere!

un profesor de la univ ion mincu cred ca ar fi mai indicat!

Multumesc anticipat!

Lumy

#27
andragony

andragony

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 677
  • Înscris: 22.08.2005

View Postdidicot, on Oct 29 2006, 14:28, said:

is eu sunt de acord ca arhitectura ofera multe oportunitati.....noh, ce voiam eu sa intreb: sunt sanse sa iontri la arhitectura de la profil mate info?  io cred ca sunt, dar numa cu pregatire.....imi spune si mie cineva cam la ce pregatire se refera? adica.....am  in teles, pregatire la desen..klar....dar incepand din ce cls? sau de cate ori pe saptamana?
nu stiu ce sa zic despre gandirea riguroasa a celor de la mate info...poate chiar asa e...dar nu si la cei de la mine din liceu(bine sunt si cateva exceptii)...multi intra la mate info doar pt ca au avut medie mare la capacitate......io cel putin de asta am dat la mate info...ca stiam ca ii singura clasa unde se face si scoala.....si aveam si medie sa  pot intra....daca era liceu de arte la mine in oras..m-as fi dus clar!:) dar nu e:( oricum...daca ma decid 100% sa dau la arhitectura...ma gandeam ca de pe a 11-a sa ma transfer la un liceu de arte intr-un oras de langa al m eu....asface doar 20 de min cu masina ....numa ca noh..ar fi destul de greu....
of ma descurc la mate si la materiile astea reale...dar nu imi plac:( imi place doar geometria......in schimb imi place f mult romana , muzica, desenul, engleza:)...nu prea stuiu ce caut la mate info:(
anu asta ne-a bagat o materie noua, care cik sa ne ajute sa ne cunoastem mai bine si sa ne dam seama cam spre ce profesie sa ne indreptam..si ne-a dat cateva teste pe calculator...ca sa vedem...noh, am facut testele...si cik  mis-ar potrivi cateva profesii printre care  si arhitect:) sau de ala ce face reclamele(ma gandesc ca asta tine de design)...no, da io ma gandisem la arhitectura de mult timp..cam de prin a 8-a:P
si eu aspiram candva la fac de arhitectura, si chiar incepusem pregatirea pana cand au intervenit unele probleme financiare si nu am mai putut continua - cu profesor universitar, in alt oras, etc.. bineinteles ca inainte de toate m-am interesat riguros si crede-ma nu are importanta (cel putin in stadiul initial - de admitere) daca vii de la mate-info sau de la arte atata vreme cat ai imaginatie, ambitie, si o vointa de fier - trebuie sa te pregatesti pentru ce e mai greu, concurenta e destul de mare si te angajezi la o munca destul de solicitanta. din punctul de vedere al specializarii din liceu, nu ai de ce sa iti faci probleme cu admiterea. bineinteles, trebuie sa contactezi un profesor universitar care sa te testeze mai intai, iar daca va considera ca esti capabil - sa te pregteasca pana la "produsul finit". multa bafta!  ;)

#28
dyanne

dyanne

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 13.12.2006
hey..as vrea si eu sa intreb..cam cat timp este necesar pt o pregatire destul de buna pt a intra la fac de arhitectura si..daca e bine sa fac cu profii de la universitate..din bucuresti. thx!:>

#29
ale-miro

ale-miro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2007

View Postravera, on Aug 25 2006, 20:42, said:

acu am intrat la arhitectura si mi-ar prinde bine niste sfaturi...daca stiti ceva despre profii din cluj e si mai bine

deci mesajul asta din discutie e ff vechi din 2005. si nu prea ma stiu pe softpedia. nu stiu daca vei vedea raspunsul meu si daca imi vei raspunde. si eu vreau sa merg la arhitectura la cj. de anul asta ma pregatesc cu un prof.Imi poti da ceva informatii despre subiectele de la admitere...in caz ca esti acolo la faculta?

#30
ale-miro

ale-miro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.04.2007

View Postbully-mac, on Nov 15 2006, 13:37, said:

:worthy:  :worthy:  :worthy:

cine va invata sa credeti tot ce auziti?

n-are rost sa iau comentariile de mai sus, pe de-a randul, la citate si raspuns. pe scurt:

- am terminat mate-info, si da...dupa ce am terminat mate-info, am terminat si facultatea de arhitectura. - asa ca cineva de la mate-info poate ajunge arhitect, fara sa fie "ingradit" riguros la minte
- am terminat facultatea la Cluj
- profii de acolo nu sunt TOTI, "de ra*at"...padurea, uscaturi, etc....
- facultatea din Cluj, nu e cea mai buna, dupa Mincu-Bucuresti...cea din Timisoara o cam depaseste - nivel de pregatire, pregatire a cadrelor didactice
-cu facultatea de arhitectura terminata, si ceva gandire, pregatire, entuziasm, etc, poti face multe: design (de interior, de obiect, etc)....cu facultatea de design terminata, nu poti face arhitectura
- dupa facultate, nu faci 6 ani de practica, faci numai 2
- arhitectura la fara frecventa - nu se poate, si nu exista

in rest? bafta ... e de munca   :w00t:
Perfect ai terminat la cj! acolo vreau sa dau.Ma pregatesc la mine in oras cu un prof. Dai in clasa a 12-a vreau sa fac pregatire la cj. Stii ceva profi buni? cum sunt subiectele de admitere la cj sper deosebire de cele de la Bucuresti publicate pe site-ul Facultatii de acolo?
Apropo si eu sunt tot la mate info.As fi dat la arte,dar la mine in oras liceul de arte e ff slab.

#31
mara_4_you

mara_4_you

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.04.2007
am si eu o intrebare.....de ex la arhitectura la designer ambiental....dupa c termin facultatea......spre c loc de munca m-as intrepta?adik sunt locuri de munca stabile si destul de bn platite?.............
sau c ,, beneficii" are designer-ul ambiental?

#32
Kiki_b

Kiki_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2006
Am si eu o intrebare

Trebuie sa cumpar pentru cineva o groaza de "ustensile" de desen tehnic - incepand de la plansa A2, sabloane, scarar, pana la creioane si alte cele...
Pe vremea cand eram eu in liceu (he-he) mai stiam ceva locuri, cel mai tare erau undeva prin spate pe la Inter-Scala, parca...
Acum, in afara de ceva firme de birotica gasite pe net nu stiu unde sa mai caut.

Stiti vreun loc sa imi recomandati, unde sa merg si sa le gasesc pe toate?
Multumiri

P.S. Si va rog eu nu dati cu pietre ca sunt off-topic, dar nu mai am unde sa intreb, si m-am gandit ca aici chiar as putea primi un raspuns...

Edited by Kiki_b, 07 June 2007 - 16:39.


#33
drax

drax

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 16.02.2003
daca esti din bucuresti, incearca la hanul cu tei; e straduta ca un fel de gang dintre lipscani si strada pe care se afla club A.
sau la libraria de la intrarea in facultatea de arhitectura..pe la coloanele alea

#34
Kiki_b

Kiki_b

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2006

View Postdrax, on Jun 7 2007, 16:55, said:

daca esti din bucuresti, incearca la hanul cu tei; e straduta ca un fel de gang dintre lipscani si strada pe care se afla club A.
sau la libraria de la intrarea in facultatea de arhitectura..pe la coloanele alea


Da, din Bucuresti sunt, multumesc mult

#35
narcis_lanciu

narcis_lanciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 18.06.2007
eu sunt la upt fac de arhitectura si constructii (timisoara) si crdeti-ma..nu e prea usor la constructii...tocmai ma pregatesc sa-mi inchei anul universitar(sesiunea mai exact) daca vrei sa faci ceva care sa se si vada..eu cred ca singurul domeiu ar fi acesata al constructiilor .inca din cele mai vechi timpuri a existat un interes mai mare pt realizarea unor constructii impresionante...(ex. grecii si egiptenii) nu vreau sa fac istorie cu nimeni...faza cu arhitectii in 3 ani..cred ca e ca-a mai tare bomba!! =))daca nu reusiti sa intrati la arhitectura..unde nu e exagerat de greu...puteti incerca macar sectia de inginerie civila unde se intra mai lejer si se fac doar 4 ani.eu ii cunosc pe majorirtatea profilor si nu-s ei chiar asa de severi! ca o informare pt cei nestiutori...profii din tm is printre cei mai buni din tzara Ex. Traian Lalescu, Ionel Curea, Victor Vlad,Constantin Avram  si altii..toti au fost profi la timisoara...cei din domeniu stiu ;) merita macar sa incercati...spre deosebire de cluj..in timisoara aveti sanse mai mari de cazare in caminele politehnicii,nu ca as fi eu din timisoara si de aia,,dar uitati-va la campusul clujean si la cel timisorean...nu se compara!! ...Bnatu-i fruntea!!!  :D

#36
madame

madame

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.06.2007
Vreau sa dau examen de admitere la arhitectura anul asta dar nu stiu la ce ar trebui sa ma pregatesc. mai precis ce se cere la proba de desen tehnic ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate