Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Cum sa faceti circuite imprimate 'profesionale'...

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#19
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.03.2008

View Postmateiuli, on Jan 7 2009, 23:07, said:

Am inteles ca se pot folosi si foi din reviste cu conditia sa fie lucioase. Pe foaia din revista trebuie sa gasesc un loc unde nu e scris nimic ca sa scot la imprimanta cablajul sau pot sa scot si peste scrisul din revista? :confuzzled:  Ma refer cand se va transfera pe textolit. Se transfera doar ce am scos la imprimanta sau si scrisul "din spate"?

Hartia de revista (reclama mai degraba) este buna pentru transferul de toner pentru ca are aplicat un strat de nush' ce care nu permite tonerului sa intre in hartie. Daca folosesti hartie normala de imprimanta am impresia ca tonerul intra mai adinc in hartie. Cind pui fierul de calcat pe placa de textolit intentia este sa transferi tonerul de pe hartie pe cupru. Treaba asta se intampla pentru ca tonerul are in compozitie un material plastic, material care se topeste si adera la cupru. Evident ca in acest proces este avantajoasa hartia proasta de reclama pentru ca acolo tonerul NU a intrat in hartie si se lasa mai usor desprins.

Am vazut pe undeva un test: cica daca atingi hartia asta proasta de reclama cu degetul umezit se lipeste de deget. Aia e hartia perfecta! Eu folosesc hartie de catalog Diverta.

In privinta grosimii hartiei: DACA imprimanta nu nu aduna hartia (paper jam) atunci n-are importanta grosimea hartiei. Am folosit hartie din catalogul Diverta cu succes cu o imprimanta HP1020, a mers *perfect*, depunde un strat destul de gros de toner. Pe urma mi-am cumparat o imprimanta laser Samsung (HP-ul era de la servici) si imprimanta asta aduna hartia la iesire din imprimanta. Solutia: Am indoit hartia pe o portiune de vreo 5 cm la capatul care intra primul in imprimanta. Hartia indoita in acest mod a fost suficient de groasa sa iasa printre rolele mecanismului de iesire si in acelasi timp nu mi-a redus foarte mult din lungimea utila a hartiei. Iti dai seama ca asta depinde de imprimanta folosita de fiecare. Hartia "proasta" din cataloage si reclame este foarte subtire, asa ca cel mai bine e sa gasesti o metoda de a folosi acea hartie cu imprimanta ta. Pina la urma ce ai de piedut? Hartia asta e gratis :D

In privinta desenului de pe pagina de revista/reclama: Am tiparit inclusiv pe zone scrise cu NEGRU in revista. Aveam toner negru pe cerneala neagra! Se vedea desenul meu pentru ca tonerul nu luceste la fel ca si hartia cu cerneala. La transfer nu s-a transferat cerneala neagra, numai tonerul. Probabil nu va fi la fel in cazul oricarei reviste, depinde de procesul tipografic. Merita facuta o proba: oricum nu costa nimic! Paginile albe (sau aproape albe) sunt greu de gasit in revista, asa ca e foarte avantajos sa poti folosi orice pagina.

Alte idei: Pina la urma s-ar putea sa nu fie asa de importanta hartia, depinde de fiecare ce pretentii are de la circuite. La ultima placuta produsa aseara am pus sub placuta de textolit o coala de hartie alba pe care intamplator aveam acelasi circuit, pe hartie normala de imprimanta. In urma incalzirii cu fierul de calcat s-a transferat si acest desen, pe partea fara cupru a placutei de circuit, pe baza caldurii care a trecut prin placuta!

Ca "performante" a metodei pot spune ca aseara am facut un "brake-out-pcb" pentru un Atmega pachet QFP 32 la pas de 0,8mm. Circuitul a iesit, am avut 2 punti intre 2 trasee ca le-am facut cam groase (0,15 in ce unitate de masura masaora ExpressPCB, cred ca "mili" de-ai lor de inch). Am facut treaba asta numai ca sa vad daca se poate, si se poate!

Succes,
Cosmin Prund

#20
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Multumesc mult




Fain raspuns

#21
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Apropo de cablaje imprimate cu toner. Pot face cu fier de calcat din acela cu aburi? Iese ceva cu ele?Desigurfara sa folosesc aburii.





@off Nu am putut edita asa ca am facut dublu post:D

#22
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.03.2008
Mai exista si altfel decit cu abur  :huh: ?
De-ala am si eu (adica de-ala are si sotia :) ) - opresti aburul si gata. N-am incercat sa vad ce se intampla daca scapa abur.

#23
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Erau unele mai vechi fara abur. In orice caz am facut un cablaj super cu hartia foto canon. Am tinut fierul de calcat fix 5min si nu ma gandeam ca o sa iasa ceva. Mare mi-a fost mirarea cand am vazut ca NU ARE NICIO INTRERUPERE.  (fier de calcat cu aburi ... oprit aburi ). Dar singura problema ar fi ca ramane hartie peste toner si daca incerc sa o racai cu ceva se ia cu tot cu toner. Afecteaza ceva hartia clorura ferica? Adica nu are nimic daca o bag in clorura cu hartie pe circuite? Oricum dupa clorura o racai.


Multumesc

Edited by mateiuli, 09 January 2009 - 14:45.


#24
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmateiuli, on Jan 9 2009, 14:43, said:

Dar singura problema ar fi ca ramane hartie peste toner si daca incerc sa o racai cu ceva se ia cu tot cu toner.
Incercati s-o tineti in apa calda(dupa racire) si frecati cu o periuta de dinti.

#25
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Neah, o sa se ia cu tot cu tonerul.

Pune placa linistit in clorura si o sa iasa OK. Dupa care folosesti un burete de vase abraziv pt. a dezlipi hartia & tonerul de pe cupru.

In cazul traseelor subtiri & apropiate, exista posibilitatea ca hartia sa ramana lipita (continuu) pe mai multe trasee apropiate. In general nu are nimic, clorura patrunde prin ea si corodeaza cuprul OK.

Eu am descoperit o alta 'magarie'...
Am incercat cu folie de transfer pe laser (special pt. asa ceva) si nu am fost foarte multumit.
Cu foaia de revista recunosc ca nu am incercat.

La birou am un HP 4050 (ditamai magaoaia). Am zis sa incerc pe hartie foto (e lucioasa).
Am facut cablajul, print, am bagat foaia 10x15 in imprimanta si surpriza: paper jam.
Scot tonerul - foaia era sub el, imprimata. Parea OK.
O iau, cand ating tonerul de pe ea cu mana, se ia. Practic nu se lipise deloc tonerul de foaie.
Banuiesc ca, fiind prea mica, nu a apucat sa treaca prin cuptor si sa lipeasca tonerul de ea (am incercat pe urma cu o foaie A4, tot foto, si nu a mers - tonerul s-a lipit de ea, dar nu am mai reusit sa transfer tonerul pe cupru).

Am luat hartia asa, cu tonerul nefixat, am dat cu fierul de calcat pe ea si a iesit beton (trasee de 0.254mm).

Edited by Alice, 09 January 2009 - 17:29.


#26
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Si la mine la fel dar numai ca eu am folosit hartia foto canon. Am bagat-o in clorura asa cu hartia aia. Parca cam "mananca" din cupru prin toner.

#27
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostAlice, on Jan 9 2009, 17:27, said:

Neah, o sa se ia cu tot cu tonerul.
La mine functioneza,imprimanta HP 1018 si hartie foto  pentru ink jet Canon Photo Everyday.

Edited by miron1947, 09 January 2009 - 18:35.


#28
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.03.2008
Hartia de revista e asa de subtire ca nu este nevoie de nici un efort sa o dezlipesti. Eu scot placuta din clorura, o bag 1 minut sub apa (pina ma spal pe maini) si pe urma trag cu tupeu de hartie, nu dezlipeste tonerul - se rupe imediat. Adica nu astept sa se dizolve cum se aude pe google.

O sa incerc si eu cu hartie foto, ca sunt curios - trebuie sa iasa mult mai bine ca sa merite diferenta de pret :) hartia de reclama e gratis.

#29
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Eu ma chinui sa fac prima placuta cu aceasta metoda si nu imi iese.Sa ma corecteze cineva unde gresesc:
1.Tai placuta la dimensiunile exacte cu schema din PC,o smirgheluiesc cu granulatie fina (nu mai pun mana apoi pe partea cu cupru deloc).
2.Am incercat cu foaie de revista Cosmopolitan si Playboy,sunt fine,atat din interior (am gasit chiar complet alba,la o reclama),cat si cu coperta.Imprimanta mea e un HP C5280.Se vede ca tonerul nu a intrat in hartie,daca dau cu degetul se ia bine chiar.Imprimarea o fac pe BEST.
3.Tai foaia un pic mai mare ca placuta,pun partea cu tonerul pe partea cu cupru,pun doua bucatele de banda izolatoare.
4.In tot acest timp,fierul de calcat (un vaporeanu Eurotec de 1800w,asta sa fie de vina? :D) este in priza,pe maxim.
5.Apas pe fier destul de tare,pe partea cu hartia,cat imi permite fara sa il stric,timp de 5 minute,fara sa iau deloc fierul de pe placuta.
6.Ridic fierul...dar se vad doar niste umbre in locul unde ar trebui sa fie traseele.
Unde gresesc?De ce nu se face transferul de toner?Ca nu folosesc solventi cand pregatesc placuta,o dau doar cu smirghel?Nu e buna hartia? (Voi ce folositi in conditiile in care se poate gasi prin casa?).Nu are destula temperatura fierul?
Dati-mi va rog indicatii,cand imi dau seama cat de frumoase ar putea iesi placutele si mie nu imi ies,ma oftica rau...
Multumesc.

Edited by mister_rf, 10 January 2009 - 17:03.
Quote inutil!


#30
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View PostEL-GABRY, on Jan 10 2009, 16:22, said:

Dati-mi va rog indicatii
Am reusit ceva in urmatorele conditii:
1)Hartie foto pentru ink jet Canon Photo Evry day.(eu cumparat-o cu 0,8lei coala A4)
2)Imprimanta HP Laser Jet 1018.
3)Fierul de calcat pe pozitia cotton,2,5 minute,este posibil sa varieze,in functie de tipul fierului de calcat.
3)La  desprinderea hartiei de placat,am lasat-o la racit,cca20 min. ,iar apoi  in apa calda,cca 1 ora.A fost nevoie sa finalizez desprinderea cu o  periuta de dinti,prin frecare,dar, intr-o zona unde erau trasee  apropiate tot a ramas putin si a trebuit sa corectez mecanic(nu  mult)dupa corodare.
Rezultatul arata asa cum este in poza atasata.Zona cu trasee, se incadreaza in cotele de, 4 x 5,5 cm.

Attached Files



#31
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007

View PostEL-GABRY, on Jan 10 2009, 17:22, said:

Eu ma chinui sa fac prima placuta cu aceasta metoda si nu imi iese.Sa ma corecteze cineva unde gresesc:
2.Am incercat cu foaie de revista Cosmopolitan si Playboy,sunt fine,atat din interior (am gasit chiar complet alba,la o reclama),cat si cu coperta.Imprimanta mea e un HP C5280.Se vede ca tonerul nu a intrat in hartie,daca dau cu degetul se ia


Imprimanta pe care o utilizezi nu e laser .
Pentru a realiza pcb ai nevoie de o imprimanta laser .

#32
cosminprund

cosminprund

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 27.03.2008

View PostEL-GABRY, on Jan 10 2009, 16:22, said:

3.Tai foaia un pic mai mare ca placuta,pun partea cu tonerul pe partea cu cupru,pun doua bucatele de banda izolatoare.
4.In tot acest timp,fierul de calcat (un vaporeanu Eurotec de 1800w,asta sa fie de vina? :D) este in priza,pe maxim.
5.Apas pe fier destul de tare,pe partea cu hartia,cat imi permite fara sa il stric,timp de 5 minute,fara sa iau deloc fierul de pe placuta.

Incearca sa modifici putin ordinea. Pune fierul pe placuta inainte sa pui hartia cu desenul (faci "preincalzirea"). Pina se coace bine placuta pregatesti hartia cu desenul. Asezi hartia cu desenul pe placuta: pentru ca placuta este pre-incalzita se va lipi instant! Ai grija sa o asezi unde trebuie, nu o vei putea misca. Pe urma pui la loc fierul de calcat si apesi bine, dupa o vreme ridici fierul de calcat si faci dute-vino cu varful fierului de calcat, sa apesi bine hartia pe placuta (si implicit tonerul). Nu-ti fa probleme ca misca hartia, nu mai misca.

Daca hartia nu se lipeste de placuta din prima e posibil sa nu fie Vaporeanu Eurotec suficient de cald. Are si tonerul asta o temperatura minima la care se topeste, daca e foarte vaporeanu poate nu incalzeste suficient. Hartia se afuma? Eu pun o coala alba (hartie obisnuita de imprimanta) intre placuta+schema si fierul de calcat si la mine se afuma de te astepti sa ia foc. Poate e si asta o indicatie in ce priveste temperatura fierului :)

#33
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Incercati sa cititi ce a fost scris anterior:
Imprimanta nu este cu toner/laser, este inkjet...

#34
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006

View Postmister_rf, on Jan 10 2009, 19:10, said:

este inkjet.
Daca este cu cerneala,foaia printata,trebuie copiata la xerox si aceasta copie xerox,trebuie folosita.

Edited by miron1947, 10 January 2009 - 19:29.


#35
EL-GABRY

EL-GABRY

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.01.2006
Va multumesc pentru raspunsuri.Are un an multifunctionalul meu si in afara de cateva copii dupa C.I.a somat.Nici nu stiu de l-am luat.Acum cand s-a descoperit metoda asta...nu o pot folosi.Horoscopul...

Edited by mister_rf, 10 January 2009 - 20:10.
QUOTE inutil!


#36
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Hai sa ma laud si eu cu cablajul facut acum 15 min. Am folosti hartie pe care se lipesc autocolantele. Imediat ce o pui sub jetul de apa calduta se dezlipeste SINGURA. Nu trebuie sa tragi deloc, decat de scoci. :P
Obesrvati in partea drepata sus si pe la mijloc,  e putin intrerupt(simplu de retusat cu merkerul) asta pentru ca am folosit scoci de plastic si s-a topit si mi s-a desfacust in timp ce presam si...intelege-ti voi. ;)

Ps. Scuzati calitatea imagini e facuta cu telefonul...momentan camera nu e acasa ^_^

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate