Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum sa faceti circuite imprimate 'profesionale'...

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
Cum sa faceti circuite imprimate 'profesionale'...

1.printati schema cablajului ('in oglinda'), cu o imprimanta laser (folositi obtiunea de densitatea maxima)
2.asezati foaia cu fata printata pe placa de textolit placat (placa in prealabil curatata cu spirt,acetona,etc. ,de orice impuritate)
3.treceti cu fierul de calcat peste foaia de hartie pana la 'imprimarea' cablajului pe placa.
4.spalati cu grija, in apa calda,placa de textolit,vor ramane doar traseele pe placa (se poate sa ramana unele impuritati pe placa,nu va faceti probleme...)
5.Introduceti placa in solutie de HNO3 concentratie 50-70% ,sau clorura ferica.

Pentru placi dubluplacate,dati in prealabil cateva gauri de referinta in placa pt. ajustarea ambelor parti.

#2
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
adica vrei sa spui ca asta merge cu o foaie de hartie normala si o imprimanta laser?

#3
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Merge destul de bine si o hirtie normala
dar pentru ceva "profesionalism" in plus
va recomand folie P&P

#4
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,132
  • Înscris: 05.12.2002
pentru ce imi trebuie este arhisuficient. o sa incerc asap.
multzam fain cniky

#5
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
Cu mare placere.

#6
Shobolanu

Shobolanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 08.12.2001
WoWowow !!!!
Meeerci - :) inca odata ..
Cat de precisa e treaba ? I mean - cat de exacte ies cablajele ?

#7
netspider

netspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.07.2003
Precizia consta in "cat de bine stii sa folosesti..." un program profesional pentru aranjarea pieselor pe placa; dupa parerea meacel mai tare e  Orcad Family Release 9.3.

Totusi, nu-s de acord o simpla foaie A4 printata si apoi "calcata" pe cablaj ...

- Scaneaza un cablaj si trimite-l pe forum, sa-l vedem cat de profesional e ...

#8
cdesign94

cdesign94

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.08.2003
Precizia consta in 'cat de precisa este imprimanta laser'. Acest lucru se observa usor daca pui mire de centrare. Intrebarea este daca merita sa inveti un program profesional de proiectare pentru o placa unicat, manufacturata in acest fel. Si daca tot e vorba de manufactura pe genunchi, ar mai fi o metoda, sigura din p.d.v. al scurturilor: trasee zgariate pe cablaj. (avantaj: consum 0 de tonner ;) )

#9
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
shtiu pe cineva care facea asta cu hartie normala insa modificase imprimanta.... oprise cuptorul care solidifica tonnerul pe hartie.

hartia printata era luata cu grija shi suprapusa cu cablajul, intr'o singura mishcare, dupa care era calcata cu fierul de calcat. apoi, the same cu acid azotic sau clorura ferica....

#10
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Eu pentru desenare folosesc EAGLE www.cadsoft.de
si dau desenul la RET www.ret-electronic.ro si iese placuta
profesional, la ce sa ma chinui pentru 2 Euro/decimetru patrat
cat costa manopera la ret

#11
cniky

cniky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 408
  • Înscris: 24.05.2003
- Intradevar ,este recomandata deconectarea cuptorului (asta in cazul imprimantelor care nu au control al temperaturii a acestuia)

- Nu este chiar nejustificat, a invata sa lucrezi cu 1 program de proiectare , si sub nici 1 forma nu sunt de acord cu realizarea circuitelor "pe genunchi",eventual folosesc o placa de test.Cred ca nu mai suntom totusi in epoca de piatra.

- metoda prezentata,este indicata pt. circuite nu prea "pretentioase", (distanta nu prea mica a traseelor, distanta mica intre acestea sau distanta intre pini mica - microSMD)

- Preturile la RET Electronic TM sunt 3euro/dm2 (simplu placat) ; 3,5euro/dm2 (dublu placat),am fost luni la ei sa ma interesez.

#12
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002
Cum ?, sunt 3 euro ?
mie mi-au facut ultima data doar cu 2 pentru unicate si 0,75 pentru care au depasit 1m patrat (in total)

#13
netspider

netspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 10.07.2003
bah baieti, totusi, oricat ar fi cablajul de simplu, merita facut cu Orcad-ul de care v-am mai zis. E simplu de folosit si rezultatele sunt OK.

#14
zexe

zexe

    Banned

  • Grup: Banned
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.03.2002
incercati si asa:
http://forum.softnew...&threadid=10736
  cu un plotter ....

#15
Eugens

Eugens

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.09.2003
Daca le faceti pe hartie lucioasa (gen reviste Metro sau ...) obtineti rezultate excelente. Se poate merge cu putina rabdare pina la traseu printre pinii DIP-urilor .

#16
370677271050152

370677271050152

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 554
  • Înscris: 19.05.2002

Quote

Originally posted by netspider
bah baieti, totusi, oricat ar fi cablajul de simplu, merita facut cu Orcad-ul de care v-am mai zis. E simplu de folosit si rezultatele sunt OK.

Am vazut facute on Orcad si nu mi-au placut deloc cum arata,
poate era meseriasul prost  :confused: sau poate am eu "gauni"

#17
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Am inteles ca se pot folosi si foi din reviste cu conditia sa fie lucioase. Pe foaia din revista trebuie sa gasesc un loc unde nu e scris nimic ca sa scot la imprimanta cablajul sau pot sa scot si peste scrisul din revista? :confuzzled:  Ma refer cand se va transfera pe textolit. Se transfera doar ce am scos la imprimanta sau si scrisul "din spate"?



Imi cer mi de scuze daca intrebarea e prea banala. :confuzzled:

Edited by mateiuli, 07 January 2009 - 23:32.


#18
maxx_oo7

maxx_oo7

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 14.06.2007
Poti folosi si foi din revista dar trebuie sa fie mai groase .
Poti incerca sa vezi cum iese dar e posibil sa se transfere si altceva pe placuta.
Mai poti utiliza hartie foto sau hartie utilizata de diverse firme pentru inscriptionarea obiectelor din sticla , ceramica , etc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate