Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Transfer camera video => PC

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006
Am de ieri un Sony DCR-HC46 si nu m-am descurcat sa descarc din camera in PC.
Softul cu care vine camera e de tot rahatul, Picture Package parca ii spune si-l mai descriu si ca "Streaming USB avansat (inscriptionare video CD)". De fapt cam atat stie, sa faca direct VCD. Sau poate nu stiu eu sa-l folosesc!?
Pe scurt, am instalat utilitatile de pe CD si am incercat sa transfer 2 minute de video. Am vrut doar sa tranfer in PC fara sa pun un CD gol in unitate. Dupa ce se lanseaza aplicatia si detecteaza conexiunea USB, setarile sunt minimale si se refera doar la locatiile folosite pentru temporale, nu gasesc nici o optiune prin care sa salvez doar in hard, asa ca am abandonat aplicatia. Mai mult, daca la prima initializare pot intra in setarile streamingului prin USB, la o noua intrare nu mai detecteaza camera la USB si trebuie sa-i fac o noua initializare.
Asa ca am incercat sa import cu W Movie Maker. Pot face transfer dar numai in .wmv comprimat care e varza (sacadat). Ce nu am inteles este de ce nu am activa optiunea de a salva necomprimat?
Intrebarile de baza la care as dori putin ajutor sunt:
- Pentru USB:
* a rezolvat cineva problemele astea utilizand doar softul livrat?
* cum pot face activa optiune din WMM pentru a putea salva necomprimat!
- Pentru FireWire (stiu ca asta e solutia optima, dar si aici):
* pentru moment nu am cablul, dar o sa-l cumpar, port am pe laptop, intrebarea este - voi putea face transferul cu softurile pe care le am (Picture Package, WMM, Nero) in DV?
* ce soft freeware sa utilizez pentru inceput, ulterior voi cumpara unul, dar pana atunci...
Interesant este ca in meniul camerei, functia DirectDVD este inactiva, activa fiind doar DirectVCD.
Voi mai studia si manualul camerei, dar pentru transfer va rog cu un raspuns cat mai urgent. Plec in concediu si aici stau pe forum, ca acasa pe dial-up...!

10 times 10x!

#2
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006
arunca un ochi pe aria "GHIDURI" , acolo gasesti tot ce ai nevoie ..

pe scurt .. lasa prostiile cu USB-ul si treci pe fireware , din ce ai enumerat tu pe acolo la softuri , primul il poti folosi numai pt transfer de poze si cam atat , VCD streaming ce chestie de toata jena de la Sony  :nonobad:  . Poti folosi free  Movie Makerul sau WinDV ( search google )  , Nero n-am incercat .

P.S. Cum e camera ? Esti multumit de ea , ma tenta si pe mine modelul asta dar urasc touch screenul si este principalul motiv care m-a facut sa renunt la ea

#3
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View Postdan81, on Aug 3 2006, 10:36, said:

arunca un ochi pe aria "GHIDURI" , acolo gasesti tot ce ai nevoie ..

pe scurt .. lasa prostiile cu USB-ul si treci pe fireware , din ce ai enumerat tu pe acolo la softuri , primul il poti folosi numai pt transfer de poze si cam atat , VCD streaming ce chestie de toata jena de la Sony  :nonobad:  . Poti folosi free  Movie Makerul sau WinDV ( search google )  , Nero n-am incercat .

P.S. Cum e camera ? Esti multumit de ea , ma tenta si pe mine modelul asta dar urasc touch screenul si este principalul motiv care m-a facut sa renunt la ea

Tks!
Sa inteleg ca folosind firewire o sa am disponibil in WMM si optiunea de a salva necomprimat?
Acum am intrat pe sectiunea GHIDURI si ma documentez.

Nu m-as grabi inca sa-mi dau cu parerea despre camera dupa 1 ora de joaca cu ea, mai ales ca nu pot face comparatie din lipsa de experienta cu astfel de jucarii. Initial am vrut Panasonic GS180, dar pentru 1mil (shame on me!) am optat pentru asta. De! Plec in concediu si mai trag de bani! Pentru foto n-am testat ca nu am card, dar oricum nu o sa folosesc ca am unul dedicat, iar mai departe transferul de pe un viitor card, o sa-l fac prin cititorul de carduri al laptopului. Deci adio conexiune USB!
La intoarcerea din vacanta o sa revin si cu pareri despre camera.

#4
dan81

dan81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 346
  • Înscris: 09.06.2006

View Postforbs, on Aug 3 2006, 12:12, said:

Sa inteleg ca folosind firewire o sa am disponibil in WMM si optiunea de a salva necomprimat?
[...]
La intoarcerea din vacanta o sa revin si cu pareri despre camera.

1. DA
2. Distractie placuta in vacanta , asteptam pareri dupa ce vi !

#5
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postforbs, on Aug 3 2006, 12:12, said:

Tks!
Sa inteleg ca folosind firewire o sa am disponibil in WMM si optiunea de a salva necomprimat?

Vezi ca poti avea surprize interesante cu ideea ta de a salva necomprimat. Eu am o camera JVC DVL 820A (1.03Mpixeli) si am zis sa vad ce poate scoate ea prin transferul necomprimat (am folosit la vremea aia tot WMM). rezultatul a fost ca pentru 25 minute de filmare am obtinut 6,x GB, cu intrerupere la 4GB si ceva ca nu ma mai tinea SO la mai mult. Deci atentie la aspectul asta, ca am plimbat cei 6-7 giga destul timp pana sa ii bag la editat in ceva care sa imi permita un DVD authoring ca oamenii. Si atunci am constatat ca pe dvd am ramas cu 720 x * si rezultatul final duce undeva pe la 1.5 GB :D

#6
ITD69

ITD69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 23.05.2005
@forbs
Softul de la sony nu recunoaste toate modelele de DRW de aceea ai obtiunea inactiva.
De ex.asus DRW 1604P mie nu mi l-a recunoscut.Am imprumutat un LG si am reusit sa fac un dvd,dar nu se compara cu rezultatul obtinut dupa ce am folosit ghidul lui MTZ(http://forum.softped...showtopic=18532).Asa ca daca vrei calitate urmeaza link-ul si nu ai sa regreti.

#7
forbs

forbs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 28.07.2006

View Postecou, on Aug 3 2006, 19:11, said:

Vezi ca poti avea surprize interesante cu ideea ta de a salva necomprimat. Eu am o camera JVC DVL 820A (1.03Mpixeli) si am zis sa vad ce poate scoate ea prin transferul necomprimat (am folosit la vremea aia tot WMM). rezultatul a fost ca pentru 25 minute de filmare am obtinut 6,x GB, cu intrerupere la 4GB si ceva ca nu ma mai tinea SO la mai mult. Deci atentie la aspectul asta, ca am plimbat cei 6-7 giga destul timp pana sa ii bag la editat in ceva care sa imi permita un DVD authoring ca oamenii. Si atunci am constatat ca pe dvd am ramas cu 720 x * si rezultatul final duce undeva pe la 1.5 GB :D

Tocmai asta e ideea! Transfer necomprimat in calc., editare in DV si comprimare MPEG2 (DVD) cu softuri destepte pentru a obtine maximum din originalul DV. Solutiile Direct to DVD sau Direct to SVCD nu sunt decat un compromis comod de a pune pe DVD(CD) materialul cu multe scapari dpdv calitativ. Pentru ca aceasta compresie trebuie s-o faca in timp real 1:1, chiar si un sistem extrem de performat va alege metoda rapida de compresie si nu cea calitativa ce are nevoie de obicei de mai mult timp decat durata materialului.

OFF Topic!
Stie cineva care e diferenta intre Canon MV950 si MV960?

#8
ecou

ecou

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 877
  • Înscris: 30.07.2004

View Postforbs, on Aug 4 2006, 09:54, said:

Tocmai asta e ideea! Transfer necomprimat in calc., editare in DV si comprimare MPEG2 (DVD) cu softuri destepte pentru a obtine maximum din originalul DV.
corect! ideea era ca omul sa stie sa isi planifice spatiul necesar pentru transfer, ca eu am facut la ghidusii ca sa obtin necesarul pentru stocare film brut+editare+stocare film final....

#9
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
sal all

am o mica nelamurire. problema mea este urmatoarea. am un amic care vrea sa faca transferul in calculator de pe o camera video mai veche insa singura iesire pe care o are aceasta este una video si alta audio. respectivul a mai facut transfer prin firewire insa cu o camera care avea acest suport. ce metoda ii puteti recomanda pt transfer ? apropo camera este samsung k60  ms anticipat

#10
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Iti trebuie un tuner TV sau o placa de captura dedicata instalate in PC.
Dar daca este vorba doar DE O CASETA, nu merita investitia! Cauta un centru care se ocupa cu asa ceva si iesi mult mai ieftin!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate