Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!

Tableta office
 Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 

Genius SW 5.1 sau Logitech x530 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
AWyspery

AWyspery

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.05.2006
As dori sa imi cumpar unu din aceste sisteme dar incã nu sunt decis care este mai bun dintre ele.Nu doresc alte modele decat unu dintre acestea.Daca avetzi sfaturi le astept cu cea mai mare placere.Multumesc

#2
proffesor

proffesor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 18.03.2004
Logitech x530

#3
truthman

truthman

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 641
  • Înscris: 01.05.2006

 AWyspery, on Jun 25 2006, 04:04, said:

As dori sa imi cumpar unu din aceste sisteme dar incã nu sunt decis care este mai bun dintre ele.Nu doresc alte modele decat unu dintre acestea.Daca avetzi sfaturi le astept cu cea mai mare placere.Multumesc
Genius sw 5.1 eu am unul si sunt foarte multumit de el. Amplificatorul pt subwoofer are tda7296 ( aprox.65w)  care este perfect compatibil cu tda7294 (aprox.100w)  la dispunerea pinilor asta in cazul in care doresti putere mai mare.

#4
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
Logitech x530

Genius poate ca arata el mai "rasarit", dar la peste 50% din volum deja distorsioneaza, motorizarea volumului crapa in primele 3 luni, selectia surselor se face cu comutatoare mecanice...etc.

#5
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Geniusul la 50% din volum este echivalent cu 150% din volum la Logitech.
Prietene daca iti iei GENIUS nu esti obligat sa-l dai la maxim volumul (50 W- subwofer sunt galagiosi rau)
Daca iti iei Logitech o sa vrei sa-l poti da mai tare si nu o sa poti.

P.S. nici un sistem 5.1 dat peste 70 % volumul nu mai are aceasi prestanta.

#6
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,087
  • Înscris: 07.05.2004
lion :) , te contrazic. prefer un 5.1 fidel unui puternic. spun asta pt. ca am 2 sisteme 5.1: aiwa si genius.

aiwa este la fel de puternica ca si genius-ul, dar nu le pot compara ca fidelitate, senzatie, plus ca aiwa suna perfect la orice volum. tin sa cred ca logitech-ul face acelasi lucru.

#7
S.O.A.D.

S.O.A.D.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 18.03.2006
crezi gresit! Am auzit ca Geniusul deja distosioneaza de la 50% in sus!

#8
m.technik

m.technik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 15.02.2006
Nu crapa motorizarea volumului in primele 3 luni. Un prieten are de 1 an jumate si nu are nimic (si totui este destul de folosit din telecomanda)

In ceea ce priveste sunetul.., se aude bine zic eu pentru banii dati dar nu am auzit si Logitech-ul sa fac comparatie.

#9
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

 DeeJay, on Jul 2 2006, 11:43, said:

...aiwa este la fel de puternica ca si genius-ul, dar nu le pot compara ca fidelitate, senzatie, plus ca aiwa suna perfect la orice volum. tin sa cred ca logitech-ul face acelasi lucru.
Adica "Logitech-ul suna bine la orice volum".

 S.O.A.D., on Jul 2 2006, 17:31, said:

crezi gresit! Am auzit ca Geniusul deja distosioneaza de la 50% in sus!
Adica "ba esti fraier, mi-a zis unu' ca Geniusul distrosioneaza la peste 50%!".

Asta este un raspuns foarte hazliu, nu credeti? Mai ales ca cel care a zis primul chestia cu distorsiunile peste 50% era mai sus chiar DeeJay :)

Edited by SuperDuper, 03 July 2006 - 02:28.


#10
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
eu am Genius-ul si il recomand.
nu se pune problema de distorsionare la 50%
oricum distorsionarea conteaza mult de marimea incaperii

#11
imblanzitoruldelei

imblanzitoruldelei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 10.05.2005
Oameni buni la camera mare se recomanda GENIUS la debara esti poftit sa achizitionezi LOGITECH .
Dar sa nu iti faci iluzii ca in satelitii aia de 7.5 W reali ai sa auzi nemaipomenit  chitara lu' nenea din mp3.
Nici GENIUS nu exceleaza la calitate dar un mare DAR are 15 Watti pe canal si acopera o gama mai mare a sunetului.
Eu am acasa GENIUS - nu-l ridic in slavi , dar cand vad cu ce-l comparati ma apuca rasul .
Tu chiar crezi ca daca scrie LOGITECH pe orice sistem de pe piata inseamna ca e fratele mai mic al lui  Logitech® Z-5500 Digital .

Nici o sansa - ALA e sistem 5.1 adevarat =  Logitech® Z-5500 Digital

#12
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005
in afara de pret mic nu au nimic comun.
genius este prevazut cu boxe pe doua cai ce acopera inalte medii si un pic de bas. asezate cum trebuie ai sunet bun. nu trebuie sa te apleci pentru a regla basul , ai telecomanda, intrari pentru toata aparatura audio video din casa si hai sa gandim logic cine da 3 mil pe boxe pentru o viata?
logitech= sistem de calculator ptr. birou. reglaje in timpul folosirii doar din soft. cine se apleaca sub masa ca sa reduca sau sa amplifice basul? cine rabda un satelit care sa-i tipe in fata pentru a putea controla volumul.

#13
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

 S.O.A.D., on Jul 3 2006, 00:31, said:

crezi gresit! Am auzit ca Geniusul deja distosioneaza de la 50% in sus!

Ai auzit DAR...n-ai auzit. Important este ce setezi din placa de sunet cat SI placa de sunet. Asculta-l pe o placa decenta, cu un Master Volume pe la 60% si probabil ca distorsiuni n-ai sa auzi nici la 80%. Eu nu am indraznit sa-l dau asa de tare. E destul de puternic SI de fidel si pe la 45-60%. I-auzi.... :D

#14
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 950
  • Înscris: 26.09.2005
Si eu am Genius din decembrie ... pot sa zic ca am dat la petreceri cu el de nu le mai tin numaru' , stau la curte si l.am fatait cand in curte , cand pe la prieteni si nu am avut nici o problema cu el... e adevarat ca distorsioneaza daca dai volum peste 70 % ... dar nu ai nevoie pt. ca la puterea aia o sa te doara capul in maxim 5 minute , eu tin volumul la pc la 80 % iar  vol. la sistem la 50 % si merge f. bine , chiar si asa rareori il dau la maxim
iti recomand sistemu' ... acum sa nu asculti la toti nepriceputii ca distorsioneaza in sensul ca dai putin mai tare si baraie boxele sau basu distorsioneaza , nu e adevarat, daca ai o placa de sunet acceptabila ( macar un Live 5.1 ) e ok , il setezi un pic si nu.i nici o problema , o sa fii multumit
Bafta !  :)

#15
gxg88

gxg88

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,159
  • Înscris: 15.03.2006
Eu am luat acum cateva luni Logitech x530.

Dezavantaje:
- boxele din spate se aud ceva mai incet decat cele de pe fata
- cand dai volumul mai tare creste automat si volumul bassului (cateodata e deranjant - asta daca stai la bloc, dar prin soft poti sa-l mai reduci)
- la inceput am fost dezamagit bass, dar dupa vreo 2-3 zile se "formeaza" si suna excelent

Recomand aceste boxe cu cea mai mare placere. Cand le-am pus prima oara in formatie 5.1 pe o placa acceptabila (Audigy SE) am fost pur si simplu lasat fara cuvinte.

Sunetul este la fel de clar indiferent de volum. Ce-i drept, nu poti sa pui muzica cartierului ca nu se aud asa de tare. Da' blocului tot ii pui... :)

L.E. : daca stai a etaj, bassul ala te poate muta la parter :D

Edited by gxg88, 03 July 2006 - 21:35.


#16
andrei24

andrei24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 13.01.2006

 imblanzitoruldelei, on Jul 2 2006, 18:24, said:

Geniusul la 50% din volum este echivalent cu 150% din volum la Logitech.
Prietene daca iti iei GENIUS nu esti obligat sa-l dai la maxim volumul (50 W- subwofer sunt galagiosi rau)
Daca iti iei Logitech o sa vrei sa-l poti da mai tare si nu o sa poti.

P.S. nici un sistem 5.1 dat peste 70 % volumul nu mai are aceasi prestanta.



Eu am Logitech Z-5500 si nu distorsoneaza de loc la maxim ba chiar se aude foarte clar (exceptand si optiunea "Boost" la volum). Bineinteles si volumul din calculator la maxim.
Am auzit cum se aude un Logitech x530 intr-un magazin si mi-a placut cum se aude.

Concluzia la care am ajuns citind genul asta de topicuri e ca fiecare isi lauda sistemul lui de acasa caracterizandul cu tot felul de calitati. Parerea mea e ca aceste topicuri nu au nici un sens. Cine vrea sa-si ia boxe cel mai bine ar fi sa mearga la magazin si sa incerce pe rand toate sistemele la care s-a gandit, cum am facut eu.

Edited by andrei24, 03 July 2006 - 22:13.


#17
pownee13

pownee13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 31.03.2005

 andrei24, on Jul 3 2006, 20:57, said:

Eu am Logitech Z-5500 si nu distorsoneaza de loc la maxim ba chiar se aude foarte clar (exceptand si optiunea "Boost" la volum). Bineinteles si volumul din calculator la maxim.
Am auzit cum se aude un Logitech x530 intr-un magazin si mi-a placut cum se aude.

Concluzia la care am ajuns citind genul asta de topicuri e ca fiecare isi lauda sistemul lui de acasa caracterizandul cu tot felul de calitati. Parerea mea e ca aceste topicuri nu au nici un sens. Cine vrea sa-si ia boxe cel mai bine ar fi sa mearga la magazin si sa incerce pe rand toate sistemele la care s-a gandit, cum am facut eu.
din ciclul eu am x5 dar am vazut logan de afara si mi-a placut.
la magazin te izbesti de tot felul de vanzatori care nu se omoara cu desfasurat un sistem 5.1, mai mult 2 sau 3. nu poti asculta la adevarata capacitate ex. lipsa placa sunet , frica de a nu-l strica, sau aranjat deja sa se auda bine.
scopul acestor intrebari este de a afla raspunsuri de la utilizatori care se intampla sa foloseasca sistemul in aceleasi scopuri cu doritorul de boxe noi.
eu as merge pe genius pentru un an si apoi pe un sistem hi fi .
am vazut bang olufsen la 4000 euro 2 boxe

#18
m.technik

m.technik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 15.02.2006
Oricum cine vrea pentru muzica ar face bine sa isi ia 2 boxe si o statie stereo. Sistemele astea 5.1 is mai mult pentru filme si jocuri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate