Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pensie anticipata cu certificat g...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...
 Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...

apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri
 

Poze vechi, anii 70-80

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
406 răspunsuri în acest subiect

#397
cristi_cost

cristi_cost

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 754
  • Înscris: 09.11.2005
Am fost o singura data acum 10 ani parca. Ai ce vedea daca esti pasionat...

#398
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
Eu vreau maşinuţă Englezească   Posted Image
Şi cine ştie, poate găsesc poze din trecut cu ea   Posted Image
Revenind la România, colecţionaţi albume şi vederi?

Editat de djl, 08 octombrie 2019 - 00:15.


#399
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vă plimbaţi pe aici, veţi vedea multe imagini: https://oradea-nagyv...rosswardein.ro/

#400
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
Mai demult m-a rugat cineva să pun poză cu Motelul Lotrișor. Dacă intră acuma pe aici, poate le vede. Am cumpărat anul trecut cartea poștală, dar nu mai știam pe unde e. Știam că e într-o carte, dar în care. Am găsit-o în una numită... "Fototelegrafia"! Ca să vezi.
Interesant la interior.

Fișier atașat  Carte postala Motel Lotrisor fata.jpg   147,77K   33 download-uriFișier atașat  Carte postala Motel Lotrisor verso.jpg   40,44K   24 download-uri

Nah, dacă tot am pomenit despre carte. Lăsând la o parte gargara propagandistică, ca și studiu rapid, e interesantă. Mai am o carte numită "Telegrafie" în care se vorbește despre asta, dar e mai mult de scanat.
Cpt. Ing. Goga Gheorghe Gh.  - "Fototelegrafia", Editura Militară a Ministerului Forțelor Armate ale R.P.R., București
Coperta: I. Zarliu
Redactor responsabil: Mr. Ing. D. St. Andreescu
Tehnoredactor: Nicolae Maria
Corector: Deleanu Eugenia
Dat la cules: 30.12.1958 (hei, de Ziua Republicii)
Bun de tipar: 25.02.1959
Tiparul executat sub comanda nr. 22 la Întreprinderea Poligrafică "13 Decembrie 1918", Str. Grigore Alexandrescu nr. 93-95, București, R.P.R.

https://www.dropbox....(1959).PDF?dl=0

Ca fapt divers am văzut reportaj (pe YouTube) cu un car de reportaj.care avea un aparat de emisie fototelegarică și laborator în el! Pozat avionul în zbor, developat clieșul de sticlă și emis la ziare! How about that!

#401
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
Pe litoral prin 1966. Revista "Moda" nr. 53 vară 1966 paginile 9, 12-13 (12 e la Mangalia, 13 probabil la Mamaia), 21.

Fișier atașat  Moda nr. 53 vara 1966 pg. 9.jpg   287,82K   33 download-uri Fișier atașat  Moda nr. 53 vara 1966 pg. 12-13.jpg   329,82K   33 download-uri Fișier atașat  Moda nr. 53 vara 1966 pg. 21.jpg   245,18K   46 download-uri

Și eu la Mamaia în 1995. La o consolă de jocuri.

Fișier atașat  Eu la Mamaia (1995) cu consoile de jocuri.jpg   144,45K   47 download-uri

Îmi pare rău că nu pot să pun o poză cu mine de la Provița de Sus din 1995 (nu-s singur în poză)... dar mai am încă pantalonii cu care apar în poză.   :)

#402
Dizlpower

Dizlpower

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.041
  • Înscris: 16.02.2004

 djl, on 05 aprilie 2021 - 15:43, said:

Pe litoral prin 1966. Revista "Moda" nr. 53 vară 1966 paginile 9, 12-13 (12 e la Mangalia, 13 probabil la Mamaia), 21.

Moda nr. 53 vara 1966 pg. 9.jpg Moda nr. 53 vara 1966 pg. 12-13.jpg Moda nr. 53 vara 1966 pg. 21.jpg

Şi eu la Mamaia în 1995. La o consolă de jocuri.

Eu la Mamaia (1995) cu consoile de jocuri.jpg

Îmi pare rău că nu pot să pun o poză cu mine de la Proviţa de Sus din 1995 (nu-s singur în poză)... dar mai am încă pantalonii cu care apar în poză.   Posted Image


Foarte faine...

#403
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, ia stai, acum observ că budigăii ăia îi mai aveam şi prin 2001    :lol:   O dau în amintiri    :rolleyes:

#404
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vreţi ceva filmări de prin anii '70 căutaţi pe YouTube:  thekinolibrary Romania

#405
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 112.778
  • Înscris: 13.06.2004
https://photopastfut...ni/?sf_paged=53

#406
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 117
  • Înscris: 18.10.2020
Ceva poze cu Zona Titan/Balta Alba/IOR vechi aveti?

Am adunat cam tot ce se poate aduna de pe net - mai ales pozele cu imagini aeriene ale cartierului in perioada cand era in constructie dar ma intereseaza foarte mult Parcul IOR si Intersectia Brancusi cu Grigorescu - am gasit doar niste poze cu complexul Potcoava din timpul vizitei unui presedinte america (cred ca Regan?).

Poate chiar ceva cu blocurile de patru etaje de pe partea dreapta a bulevardului spre Diham? - probabil ca nici nu exista dar am zis ca nu strica sa intreb.

Aveti idee daca exista pe undeva niste versiuni ale acestor poze la calitate mai buna?

Nu sunt 100% ca toate pozele postate sunt din Balta Alba - si inca nu m-am pus pe investigat exact locatia lor - spre sa reusesc candva sa o fac.

Si va recomand sa urmariti si acest film : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1oxm3hxvM1?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] De trei ori Bucuresti (1967)

La finalul filmului este o filmare panoramica a cartierului Titan/Parc IOR

Fișiere atașate


Editat de Condoriot, 21 noiembrie 2022 - 11:07.


#407
fuerza

fuerza

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 1
  • Înscris: 14.11.2022
Salut, caut informatii in legatura cu Scoala Elementara "Kim Ir Sen" din Targoviste, activa, se pare in anii 60-70.

Album foto: https://imgur.com/a/mHKp8MF

Stie cineva unde a fost situata cladirea asta?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate