Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Poze vechi, anii 70-80

- - - - -
  • Please log in to reply
406 replies to this topic

#1
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Eu m-am născut în 81, și îmi place foarte mult să văd poze mai vechi de pe timpul acela, să văd cum a fost atunci, ce magazine erau, câte mașini circulau pe străzi, cum se îmbrăcau oamenii, cum s-a schimbat peisajul din diferite locuri etc.

Din păcate asemenea poze sunt mai greu de găsit, datorită faptului că pe atunci aparatele foto nu erau așa de multe ca și acum, pozele se făceau pe fiml, și puține au ajuns să existe și în formă digitală...

Aveți astfel de imagini? SAu știți pagin de net unde sunt astfel de poze?

#2
sibelius

sibelius

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 288
  • Înscris: 29.06.2004
Micul Paris

LE. Sorry, am văzut cam târziu că era vorba de anii 70-80.  :death:

Edited by sibelius, 11 May 2006 - 11:19.


#3
One of Them

One of Them

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,301
  • Înscris: 07.10.2005
Pe un alt topic deschis de djl, pasionat de autobuze, am găsit un link către o pagină unde sunt poze din 84 făcute probabilde un turist german, pasionat probabil de mijloace de transport în comun: http://gallery139658.../c644165_1.html

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
uite, eu propun altceva. Nu se poate ca parintii vostrii sa nu fi facut poze pe vremea aia. Ca sunt in excurise, la bai sau la mare, la chefuri, la aniversari sau la uzina, sunt convins ca in colectia familiei vegeteaza imagini ce-ar trada atmosfera de atunci. Ii intrebati pe babaci daca va dau permisiunea de a le publica ;) le pozati (nici nu va trebuie scaner) si le puneti pe aici.

#5
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,136
  • Înscris: 09.09.2003
E in Electronica, pe holurile facultatii o galerie cu poze (de pe vremea preaiubitului) ramasa pep pereti.
Ei, sunt poze facute de pe intercontinental in miezu zilei si abia daca numeri 5-10 masini :lol: , spatii mari intre blocuri, spatii verzi garla....

#6
cameraman

cameraman

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 06.06.2005
Asa am gasit eu din intamplare in albumul unei familii din Germania o poza mai veche cu casa mea. :)

#7
apolodor_pinguinul

apolodor_pinguinul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 12.02.2007
Cum rămâne cu pozele? Nu s-a mai încumetat nimeni să pună?
M-am născut după comunism, după ce am văzut însă filmul Cold Waves am rămas cu o curiozitate grozavă de a trăi puțin comunismul pe pielea mea.. chiar dacă doar prin poze.

#8
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
ala e olandez nu neamt. nu stiu daca era nenea turist, ca sa fi vazut militianul de cartier un nene strain cu un aparat foto pe strada, cred ca in 2 secunde era in "birourile" securitatii.

#9
GUP

GUP

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,342
  • Înscris: 24.03.2006
Pentru nostalgici > http://www.igu.ro/latrecut/

;)

#10
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Hmmm interesant topicul asta scos din 2005 de la naftalina. De fapt, interesanta ideea cu pozele vechi. Din Epoca de Aur. De fapt din Epoca Copilariei noastre...
Si eu imi doresc sa vad astfel de poze, intrucat amintirile parca incep sa se estompeze.
Imi doresc in special o serie de imagini cu aspectele placute ale anilor 70-80 (au fost si din astea, nu numai comunism crud, rable, foame, cozi). Imi doresc un recurs fotografic la copilarie, de provincie (poze din Buc se mai gasesc), luminos, color (majoritatea sunt alb-negru parca ca sa contureze si mai bine negura vremilor respective). Ceva care sa ne povesteasca viata de zi cu zi a oamenilor, care nu era intotdeauna chiar asa de cenusie cum se zice acum la TV sau in ziare ca ar fi fost.
O alta serie interesanta de imagini ar fi cu satul romanesc al anilor alora... stiu ca nu s-a schimbat prea mult la noi la tara, insa parca a disparut aerul ala rustic fermecat (acu avem reclama cu PSD si cu Pepsi la fostul CAP, toata lumea are antene DigiTV, tinerii au Mertzan din 95, fetele de paishpe ani au toace, la magazinul central din sat - singurul pe atunci - nu mai se cumpara faina, nuci si cuie, ci LM Lights si Pampers, iar deasupra e firma luminoasa "Market '98", oamenii nu mai au in casa difuzor ci teveu LG). Acum 20 ani nu erau. Insa era "la tara", era "vacanta", era "paine coapta in tzast", erau "bunici". Acum nu gasim nici poze macar. A propos, stiti ca astia de aici din Vest nu au notiunea de "la tara" ? Cel putin, nu are conotatia pe care o are la noi. Pentru ca la ei la tara e la fel ca la noi in buricul Bucurestiului. Insa mult mai curat...  ;)

Edited by qudatheo, 08 February 2008 - 05:41.


#11
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Of mai quda. Ce amintiri mi-ai trezit....primul lucru pe care il fac cand ma duc pe la tara la ai mei o sa fie sa caut poze si o sa le fotografiez.

#12
sorin79

sorin79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,318
  • Înscris: 13.01.2007

View PostGUP, on Feb 7 2008, 20:04, said:

Pentru nostalgici > http://www.igu.ro/latrecut/
;)

:thumbup:

#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Tot pe tema transportului in comun. Imi pare rau ca nu le-am pus aici, dar sunt protejate de copyright  :rolleyes:
http://tramclub.org/...0dcee28ee1a01d3
http://tramclub.org/...opic.php?t=5344

Tot olandezul care le-a facut pe cele color din Bucuresti a mai facut ceva si la Arad, Braila, Galati, Iasi Oradea, Sibiu, Timisoara

Ceva interesant cu Galati

Deocamdata nu mai sunt membru decat pe tramclub. M-am suprat eu (nu fara motive intemeiate) pe unii din userii de pe transira si nu mi-am mai facut cont acolo...

Edited by djl, 22 February 2008 - 11:49.


#14
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 06.12.2004
Faine tramvaiele alea... au ceva sinistru, morbid. Seamana cu niste dricuri. Atunci nu mi se parea asa.

Edited by qudatheo, 22 February 2008 - 17:06.


#15
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
ok, pentru nostalgici, o sa mai caut ca mai stiam vreo doua site-uri de pe vremea comunismului, pana atunci,

http://www.nowandthen.ro/?p=29

elicea din galati, si in meniul din stanga multe alte locatii :D

edit : de vizitat si blogul lui Andrei Pandele

Edited by angel, 22 February 2008 - 17:16.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Am găsit în arhiva familiei: vizita președintelui S.U.A., Gerald Ford în România. Nu știu dacă pozele au fost făcute de bunicul meu sau de altcineva  :mellow:
Nu am photoshop (decât InfranWiew) și nici nu mă prea pricep la ajustat poze... le-am îmbunătățit cât am putut.
Pozele sunt făcute pe dia "Kodak"

Attached Files



#17
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
http://www.nowandthen.ro/?s=gasesc

http://images.google...ttp...l=ro&sa=N
si mai am niste poze interesante din galati

Attached Files



#18
galeo

galeo

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 14,412
  • Înscris: 15.04.2006
si alte cateva

si cateva mai noi

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate